Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Poznaj częste mity o materacach!
TEKST Z SERII KRÓTKA PIŁKA, CZĘŚĆ 6

24 sierpnia 2023
Materace, materac 120x200, sklep z materacami
Zachęcamy do zapoznawania się z naszymi edukacyjnymi filmami z serii Krótka Piłka, jaka powstała w odpowiedzi na prośbę naszych klientów. Seria ta przybrała formę Q&A, w której odpowiadamy na pytania związane z zakupem poduszki i materaca, a także całym procesem zakupowym. Pytania pochodzą bezpośrednio od klientów, a także osób kontaktujących się z nami w celu uzyskania informacji od naszych specjalistów.

 

 

W szóstym odcinku serii rzetelnie i szeroko odpowiadamy pytania związane z wyborem materaca do spania. Mówimy o tym, dlaczego nie istnieją materace naturalne wykonane rzekomo z olejów. Tłumaczymy też, dlaczego specyfikacja techniczna materaca jest istotna, a stosowanie przez producentów nazwy własne pianek nie wystarczą. Odpowiadamy też na pytanie o poduszki ortopedyczne, a konkretnie ich kształty.
Naturalne materace, olej w materacu, producent materaców

Czy istnieje materac z naturalnych pianek?

Pani Olga z Grodziska Mazowieckiego zapytała nas przez telefon o to, czy pianki w materacach mogą być naturalne. Sprzedawca w jednej z popularnych sieci sklepów z materacami opowiadał jej bowiem o naturalnych piankach, które mogą nawet w 50% składać się z olejów roślinnych. Jednocześnie nie był w stanie wskazać, co stanowi pozostałą połowę składu materaca, co skłoniło konsumentkę do poszukiwań.

Bardzo popularna na rynku materaców w Polsce i Eruropie jest marka, która szczyci się ilością certyfikatów niemających większego znaczenia. Chwalenie się certyfikatem Oeko-Tex nie ma sensu, bo posiada go prawdopodobnie każda tkanina dopuszczona do kontaktu z człowiekiem. Także certyfikaty bezpieczeństwa pianek, jak choćby najbardziej popularny CertiPUR, są na rynku standardem. Posiadają go pianki poliuretanowe każdego polskiego i europejskiego wytwórcy. Marka ta chwali się też certyfikatami takimi jak FSC, choć nie mają one nic wspólnego z materacami, bo dotyczą wycinki drzew.

Należy też z całą stanowczością zaznaczyć, że nie ma na rynku pianek do materaców wykonanych z olejów czy wody. Poza tym każde z pianek w materacach zawierają substancje ropopochodne. Nie znaczy to, że należy się ich bać. Gdy bowiem spojrzymy obiektywnie na tę kwestię, to obecnie najbardziej eco-friendly są właśnie funkcjonalne materace piankowe. I to nie oleje roślinne o tym świadczą.
Materace Bydgoszcz, materac z naturalnej pianki, właściwości materaców

Jak zrozumieć parametry i nazwy pianek w materacach?

Pani Sandra z Gdańska zadzwoniła do nas z pytaniem o stosowanie technicznych opisów naszych materaców. Jak powiedziała, nie należy do umysłów ścisłych, przez co nie jest w stanie je w pełni zrozumieć. Zaznaczyła, że u wielu producentów materaców spotykała się z opisami opartymi na nazwach własnych, które oceniała jako przyjazne. Uznała, że jest to dla niej bardzo dziwne, a przez to niezrozumiałe.

Zrozumienie oznaczeń pianek w materacach wygląda na trudne, lecz jest ono oparte na niezwykle łatwym schemacie. Nazwy własne nic nie wnoszą do samego produktu. Ich zadaniem jest stworzyć pewną psychologiczną manipulację opartą na grze skojarzeń. Żaden fachowiec, który zna się na piankach i materacach, nie będzie w stanie w oparciu o te nazwy własne odgadnąć ich parametrów. Te bowiem zupełnie nic nie mówią.

Parametr pianki to trzy elementy, które warto zapamiętać. Dosłownie każdy z producentów pianek poliuretanowych podaje go według ujednoliconego schematu. Zaczyna się od litery T dla pianki tradycyjnej, HR dla pianki wysokoelastycznej lub V dla pianki termoelastycznej. Po nich następuje ciąg cyfr, gdzie pierwsze dwie cyfry oznaczają gęstość pianki w g/m3, a dwie kolejne twardość pianki mierzoną w kilopaskalach (kPa). Niekiedy jednak twardość pianki określona jest trzema cyframi. To także jest prawidłowe, bowiem mamy wtedy do czynienia z oznaczeniem jej w niutonach (N).
Poduszka na kręgosłup, poduszki na ból głowy, metody na migrenę

Jaki kształt powinna mieć poduszka ortopedyczna?

Pan Radomir z Płocka odezwał się do nas z pytaniem o dobrą poduszkę na kręgosłup, z którym miewa trudności. Dziwił się, że nasze poduszki mają nietypowe kształty. Oczekiwał, że znajdzie u nas poduszkę w kształcie fali, co nie miało miejsca. Zaznaczył, że testował już trzy modele poduszek ortopedycznych w różnym kształcie.

Nie produkujemy poduszek fali, bo te są najczęściej z natury zbyt wysokie przy spaniu na plecach, a więc nadawać mogą się ewentualnie do spania na boku, o ile spełniają pewne kryteria. Są to popularne poduszki, które sprzedają się od kilkudziesięciu lat nie dlatego, że pomagają na kręgosłup, ale głównie przez przyzwyczajenia konsumentów. Niezwykle łatwo jest je wyprodukować, bo są one wycinane struną z bloków pianek za pomocą specjalnych noży lub strun działających mechanicznie.

W poduszkach anatomicznych, a więc dopasowanych do kształtu ciała, sprawa nie jest prosta. Należy bowiem najpierw stworzyć trójwymiarowy model człowieka, a następnie wykonać do niego formy. Z form odlewa się poduszki ortopedyczne dostosowane do krzywizn ciała. Same formy kosztują jednak kilkadziesiąt tysięcy euro, a co pewien czas trzeba je wymieniać. Taką inwestycję poczynią tylko producenci poduszek, którzy działają z poczucia misji, a nie wyłącznie dla osiągnięcia zysku ze sprzedaży.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace Toruń, materac 100x200, promocje, oferty, kody rabatowe

FAQ: Krótka Piłka (część 6)

Czy materace z pianki są zdrowe?

Tak, materace z pianki są najbezpieczniejszym wyborem. Sama pianka poliuretanowa to wyrób przeciwalergiczny. Pianka jest też materiałem, którego nie lubią roztocza i inne alergeny, a także owady. Dzięki temu pozwala zachować wysoką higienę w łóżku. Warto jednak sprawdzić rodzaj, gęstość i twardość danej pianki.

Czy istnieją naturalne pianki do materaców?

Nie, każda pianka poliuretanowa jest syntetyczna. Niekiedy zawierają one niewielką domieszkę olejów roślinnych, co nie przekłada się prawdopodobnie na korzystniejsze jej właściwości. Jednocześnie nie istnieje żaden powód, aby bać sią pianek poliuretanowych. Są one całkowicie bezpiecznym i hipoalergicznym materiałem, aktualnie najlepszym do budowy materaców.

Jak określić twardość pianki do spania?

Twardość pianki do spania musi opierać się na wartości liczbowej określonej w kilopaskalach (kPa) lub niutonach (N). Każdy producent pianek poliuretanowych oznacza je w ten sam sposób. Na początku umieszcza się oznaczenie literowe dla pianki tradycyjnej (T), pianki wysokoelastycznej (HR) lub memory foam (V). Następnie dwie pierwsze cyfry oznaczają jej gęstość w kg/m3, a dwie kolejne twardość w kilopaskalach (kPa). Zdarza się, że twardość określona jest trzema cyframi w niutonach (N). Używana przez sprzedawców skala twardości pianki oparta na oznaczeniach H1, H2, H3 czy H4 nie jest w żaden sposób ujednolicona i nie istnieją dla niej jakiekolwiek standardy.

Czy pianka poliuretanowa jest elastyczna?

Elastyczność i dynamika to podstawowe właściwości pianek wysokoelastycznych (HR), które cechują się też otwartą strukturą komórek. Również bardzo elastyczna, lecz niemal całkowicie niedynamiczna, jest pianka termoelastyczna (V), jednak zależy to od jej temperatury i parametrów. Natomiast pianka tradycyjna (T) cechuje się nikłą elastycznością, co wynika z zamkniętych komórek pianki. Dlatego warto jest zawsze weryfikować parametry pianek w materacu.

Jak wygląda poduszka ortopedyczna?

Najczęściej poduszka ortopedyczna wyglądem przypomina falę lub kostkę mydła, co w opinii większości producentów ma odpowiadać krzywiznom kręgosłupa. W rzeczwistości taki kształt ma niewiele wspólnego z anatomią ciała. Jest go po prostu łatwo wyciąć z bloku pianki. Prawdziwie ortopedyczna poduszka powinna być dopasowana do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, więc powinna mieć specjalne wyprofilowanie pod szyję, a także barki i głowę. Tylko zachowane ergonomii kształtu poduszki może czynić ją rzeczywiście ortopedyczną.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej cennych i przydatnych porad ekspertów...