Czy materace z pianki są zdrowe?
Tak, materace z pianki są najbezpieczniejszym wyborem. Sama pianka poliuretanowa to wyrób przeciwalergiczny. Pianka jest też materiałem, którego nie lubią roztocza i inne alergeny, a także owady. Dzięki temu pozwala zachować wysoką higienę w łóżku. Warto jednak sprawdzić rodzaj, gęstość i twardość danej pianki.
Czy istnieją naturalne pianki do materaców?
Nie, każda pianka poliuretanowa jest syntetyczna. Niekiedy zawierają one niewielką domieszkę olejów roślinnych, co nie przekłada się prawdopodobnie na korzystniejsze jej właściwości. Jednocześnie nie istnieje żaden powód, aby bać sią pianek poliuretanowych. Są one całkowicie bezpiecznym i hipoalergicznym materiałem, aktualnie najlepszym do budowy materaców.
Jak określić twardość pianki do spania?
Twardość pianki do spania musi opierać się na wartości liczbowej określonej w kilopaskalach (kPa) lub niutonach (N). Każdy producent pianek poliuretanowych oznacza je w ten sam sposób. Na początku umieszcza się oznaczenie literowe dla pianki tradycyjnej (T), pianki wysokoelastycznej (HR) lub memory foam (V). Następnie dwie pierwsze cyfry oznaczają jej gęstość w kg/m3, a dwie kolejne twardość w kilopaskalach (kPa). Zdarza się, że twardość określona jest trzema cyframi w niutonach (N). Używana przez sprzedawców skala twardości pianki oparta na oznaczeniach H1, H2, H3 czy H4 nie jest w żaden sposób ujednolicona i nie istnieją dla niej jakiekolwiek standardy.
Czy pianka poliuretanowa jest elastyczna?
Elastyczność i dynamika to podstawowe właściwości pianek wysokoelastycznych (HR), które cechują się też otwartą strukturą komórek. Również bardzo elastyczna, lecz niemal całkowicie niedynamiczna, jest pianka termoelastyczna (V), jednak zależy to od jej temperatury i parametrów. Natomiast pianka tradycyjna (T) cechuje się nikłą elastycznością, co wynika z zamkniętych komórek pianki. Dlatego warto jest zawsze weryfikować parametry pianek w materacu.
Jak wygląda poduszka ortopedyczna?
Najczęściej poduszka ortopedyczna wyglądem przypomina falę lub kostkę mydła, co w opinii większości producentów ma odpowiadać krzywiznom kręgosłupa. W rzeczwistości taki kształt ma niewiele wspólnego z anatomią ciała. Jest go po prostu łatwo wyciąć z bloku pianki. Prawdziwie ortopedyczna poduszka powinna być dopasowana do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, więc powinna mieć specjalne wyprofilowanie pod szyję, a także barki i głowę. Tylko zachowane ergonomii kształtu poduszki może czynić ją rzeczywiście ortopedyczną.