Jak wygląda stożek rotatorów?
W skład stożka rotatorów wchodzą ścięgna czterech mięśni: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszy. Struktura nazywana stożkiem rotatorów pokrywa powierzchię stawu ramienno-łopatkowego.
Jak wygląda uszkodzenie stożka rotatorów?
Do objawów uszkodzenia stożka rotatorów zalicza się ból całego barku, ograniczenie ruchomości w stawie barkowym oraz osłabienie siły mięśniowej ramienia. Ból pojawia się w charakterystycznym momencie podnoszenia lub opuszczania ramienia. Jest to specyficzny zespół objawów, który nie przypomina innego rodzaju dolegliwości.
Jak leczyć uszkodzenie stożka rotatorów?
Leczenie uszkodzenia stożka rotatorów niekiedy wymaga interwencji chirurgicznej. Często jednak polega ono na odpowiednio dobranych zabiegach fizjoterapeutycznych, a także zadbaniu o prawidłową higienę snu. W trakcie procesu leczenia uszkodzonego stożka rotatorów należy zadać o komfort snu na materacu wysokoelastycznym, a także zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną będącą wyrobem medycznym klasy pierwszej.
Ile trwa leczenie uszkodzenia stożka rotatorów?
Leczenie uszkodzenia stożka rotatorów może trwać około 6 tygodni, lecz powrót do pełnej sprawności może przedłużyć się nawet do około 6 miesięcy. Czas leczenia uszkodzonego stożka rotatorów jest zależny od stopnia uszkodzenia, a także zastosowanych metod leczniczych. Będzie on dłuższy w przypadku, kiedy wymagane będzie leczenie operacyjne. Obok leczenia i rehabilitacji należy zaopatrzyć się również w odpowiednią poduszkę ortopedyczną, komfortowy materac i zadbać o prawidłową pozycję do spania. Dzięki temu rekonwalescencja przebiegnie szybciej.
Czego należy unikać przy uszkodzeniu stożka rotatorów?
Przy uszkodzeniu stożka rotatorów należy zdecydowanie unikać gwałtownych, szarpanych ruchów, a w tym wszelkich aktywności sportowych, które mogłyby taki ruch wymusić. Dodatkowo zaleca się, aby nie spać na boku objętym uszkodzeniem. Uszkodzenie stożka rotatorów powoduje, że powinniśmy unikać również snu na poduszce niezapewniającej fizjologicznego ułożenia kręgosłupa i materacu niedającego mu optymalnego podparcia.