Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Wazopresyna (AVP) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

20 sierpnia 2022
Wazopresyna, ADH, AVP, hormon antydiuretyczny, oligopeptyd, niedobór wazopresyny, nadmiar wazopresyny
Wazopresyna  (AVP), czyli hormon antydiuretyczny, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.
 
Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów wazopresyny (AVP) skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.
 
Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest wazopresyna (AVP), lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar wazopresyny (AVP), a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Wazopresyna, ADH, AVP, hormon antydiuretyczny, oligopeptyd, niedobór wazopresyny, nadmiar wazopresyny

Wazopresyna (AVP) – znaczenie

Wazopresyna (AVP), znana też jako adiuretyna i hormon antydiuretyczny, odgrywa istotną rolę w naszych organizmach. Wytwarzana w podwzgórzu wazopresyna (AVP) to bowiem naturalny oligopeptyd zbudowany aż z 9 aminokswasów. Jej rolą jest regulowanie gęstości moczu oraz ciśnienia tętniczego.

Dodatkowo wazopresyna (AVP) potrafi prowadzić do obkurczania się naczyń krwionośnych, a także reguluje agregację płytek krwi. Obok tego wazopresyna (AVP) odpowiada za proces glukoneogenezy w wątrobie.

Działanie wazopresyny (AVP) często bywa niedoceniane. Tymczasem wpływ wazopresyny (AVP) nie kończy się na regulowaniu gospodarki wodnej organizmu. Jej działanie rozszerza się także na inne gruczoły, wywierając znaczenie na ich działanie.

Norma wazopresyny (AVP) w surowicy krwi wynosi 1,85-7,40 pmol/l lub 2-8 pg/ml. Analizy wyniku badań laboratoryjnych dokonuje się wyłącznie przy znajomości aktualnej molalności osocza krwi. 
Wazopresyna, hormon antydiuretyczny, ADH, AVP, adiuretyna, ADH, zagęszczenie moczu

Wazopresyna (AVP) – działanie

Wazopresyna (AVP) wydzielana jest przez podwzgórze w sposób ciągły. Jej wydzielanie jest uzależnione od osmolalności osocza krwi, ale też płynu mózgowo-rdzeniowego i objętości krążącej w organizmie krwi.
 
Działanie wazopresyny (AVP) opiera się przede wszystkim na oddziaływaniu na nerki i naczynia krwionośne. Wazopresyna (AVP) pobudza receptory V2 w nerkach, co wzbudza produkcję akwaporyn. Te zaś wchłaniają wodę, aby następnie przenieść ją z powrotem do krwi. Stąd też wazopresyna (AVP) odpowiada za produkcję bardziej zagęszczonego moczu, co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego i rozrzedzenia krwi.

Dodatkowo wazopresyna (AVP) pobudza receptory V1 w naczyniach krwionośnych, co powoduje ich obkuczenie się. W ten sposób prowadzi ona do zwiększenia się ciśnienia tętniczego krwi. Wpływa ona także na regulowanie agregacji płytek krwi przez uwalnianie z ich dwóch substancji - czynnika VIII oraz czynnika von Willebranda.

Coraz częściej mówi się, że wazopresyna (AVP) może mieć wpływ na relacje społeczne, a także libido, jednak dotychczas nie znaleziono na to rzetelnych dowodów naukowych. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że wydzielanie wazopresyny (AVP) pośrednio hamuje peptyd natriuretyczny produkowany przez komórki mięśni przedsionków serca, co wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową w przebiegu chorób serca.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

Wazopresyna (AVP) – niedobór

Niedobór wazopresyny (AVP) może wiązać się z dolegliwościami ze strony przysadki mózgowej, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru wazopresyny (AVP) to:
  • niedoczynność przysadki mózgowej;
  • niedoczynność podwzgórza;
  • nowotwory - szczególnie podwzgórza.
Utrzymujące się niskie stężenie kortyzolu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru wazopresyny (AVP) to:
  • rozrzedzenie wydzielanego moczu wraz ze wzrostem jego ilości;
  • zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi;
  • obkurczenie naczyń krwionośnych;
  • moczówka prosta nerkowa;
  • moczówka prosta ośrodkowa;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Wazopresyna, ADH, AVP, hormon antydiuretyczny, oligopeptyd, niedobór wazopresyny, nadmiar wazopresyny

Wazopresyna (AVP) – nadmiar

Nadmiar kortyzolu, nazywany też hiperkortyzolizmem, ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru wazopresyny (AVP) to:
  • nadczynność przysadki mózgowej;
  • nadczynność podwzgórza;
  • nowotwory - szczególnie płuc i trzustki;
  • niewydolność prawej komory serca;
  • stwardnienie rozsiane (SM);
  • epilepsja;
  • porfiria;
  • gruźlica;
  • mukowiscydoza;
  • rozdema płuc;
  • zapalenie płuc;
  • leczenie karbamazepiną;
  • leczenie morfiną.
Utrzymujące się wysokie stężenie kortyzolu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru wazopresyny (AVP) to:
  • zespół Schwartza-Barttera (SIADH);
  • zagęszczenie wydzielanego moczu wraz ze spadkiem jego ilości;
  • zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi;
  • rozkurczenie naczyń krwionoścnych;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Wazopresyna, ADH, AVP, hormon antydiuretyczny, oligopeptyd, niedobór wazopresyny, nadmiar wazopresyny

Wazopresyna (AVP) – komfort snu

Współpracujący z Onsen Sleeping psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar wazopresyny (AVP). O ile bowiem wazopresyna (AVP) jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar wazopresyny (AVP) powodować może zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi i rozregulowanie gospodarki wodnej organizmu, wraz z wypłukaniem elektrolitów. Dodatkowo powoduje on osłabienie, rozdrażnienie i podatność na irytowanie się. W skrajnych przypadkach prowadzi zaś do napadów drgawek, śpiączki, a nawet śmierci.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom wazopresyny (AVP) także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie wazopresyny (AVP) poniżej normy może powodować bowiem moczówkę prostą. Dodatkowo każde odejście od jej fizjologicznego stężenia może powodować bezsenność i znacznie osłabia zdolności poznawcze.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, poziom wazopresyny (AVP) wpływa na regulację snu w fazie REM. Jednocześnie wazopresyna (AVP) wydłuża drugą fazę snu bez względu na inne hormony oraz ciśnienie krwi. Właściwości regulacyjne ma ona tylko w normalnych, fizjologicznych warunkach.

Zachowaniu optymalnego poziomu wazopresyny (AVP) we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty Onsen Sleeping podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Wazopresyna (AVP)

Za co odpowiada wazopresyna (AVP)?

Wazopresyna (AVP) odpowiada za regulowanie gęstości moczu i ciśnienia tętniczego, a więc regulowanie gospodarki wodnej organizmu. Poza tym wazopresyna (AVP) prowadzi do obkurczania się naczyń krwionośnych i wpływa na agregację płytek krwi. Dodatkowo wazopresyna (AVP) odpowiada za proces glukoneogenezy w wątrobie.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu wazopresyny (AVP)?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu wazopresyny (AVP) jest rozrzedzenie wydzielanego moczu, a także zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo niedobór wazopresyny (AVP) wywołuje moczówkę prostą. Niski poziom wazopresyny (AVP) może prowadzić do zaburzeń nastroju i snu.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu wazopresyny (AVP)?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu wazopresyny (AVP) jest zagęszczenie wydzielanego moczu i zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi. Poza tym nadmiar wazopresyny (AVP) powoduje zespół Schwartza-Barttera (SIADH). Dodatkowo wysoki poziom wazopresyny (AVP) może powodować trudności z koncentracją oraz regulowaniem emocji, co prowadzi do zaburzeń nastroju i snu.

Jak zwiększyć wydzielanie wazopresyny (AVP)?

Zwiększyć wydzielanie wazopresyny (AVP) można przez spożywanie większej ilości soli. Dodatkowo wydzielanie wazopresyny rośnie przy wzroście ciśnienia osmotycznego krwi oraz płynu mózgowo-rdzeniowego. Syntetyczna forma wazopresyny (AVP) to przyjmowania w formie tabletek to desmopresyna.

Jak zmniejszyć wydzielanie wazopresyny (AVP)?

Zmniejszyć wydzielanie wazopresyny (AVP) można przez ograniczenie produktów bogatych w sód, a więc zmniejszenie ilości soli w diecie. Dodatkowo wydzielanie wazopresyny (AVP) maleje przy zażywaniu waptanów, które są jej antagonistami.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Weronika Jasińska pisze:
Informacje nie są prawdziwe. Wazopresyna powoduje wchłanianie zwrotne wody do organizmu, także jej niedobór skutkować będzie produkcję zbyt dużej ilości rozrzedzonego moczu, a nadmiar wazopresyny spowoduje skumulowanie wody w organizmie, czego skutkiem jest produkcja małej ilości gęstego moczu.
Dodano: 29 marca 2023, 21:00. Dodaj odpowiedź
ONSEN? pisze:
Dziękujemy za wskazanie błędu. Oczywiście dodaliśmy brakujące informacje tak, aby wszystko się zgadzało.
Dodano: 30 marca 2023, 08:16. Dodaj odpowiedź
Weronika pisze:
Dziękuję za odpowiedź. Ponadto wazopresyna obkurcza naczynia krwionośne i zwiększa ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego też nadmiar hormonu spowoduje zbyt duże ciśnienie i skurczenie naczyń krwionośnych, a niedobór wazopresyny - spadek ciśnienia tętniczego, zwężenie naczyń oraz zmniejszenie objętości krwi krążącej. Pozdrawiam ;)
Dodano: 30 marca 2023, 22:52. Dodaj odpowiedź
Andrzej pisze:
Ciekawe czy ten niski poziom wazopresyny może być odpowiedzią na moje chroniczne problemy z niskim ciśnieniem i wywołanymi przez problemami z erekcją?
Dodano: 7 października 2023, 11:42. Dodaj odpowiedź
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...