Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Kifoza piersiowa – co to jest i jak jej nie pogłębić?

6 kwietnia 2022
Kifoza piersiowa, choroby kręgosłupa, zniesiona kifoza piersiowa, spłycona kifoza piersiowa
Kifoza piersiowa to fizjologiczne, a więc naturalne skrzywienie w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa. Występowanie kifozy piersiowej powoduje, że jego górna część przechyla się w tył, zaś dolna w przód. Stanem patologicznym, a więc nienaturalnym jest zaś spłycona lub zniesiona kifoza piesiowa, która coraz bardziej popularnym schorzeniem.
Kifoza piersiowa to nie choroba!

Z pojęciem kifozy piersiowej spotykamy się coraz częściej, stąd też wielu z nas jest z nim oswojonych. Mówi się bowiem o niej w wielu sytuacjach - w trakcie fizjoterapii, treningów na siłowni czy rozmów z lekarzami.

Tymczasem kifoza piersiowa to nic innego jak naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa piersiowego. Jest to stan absolutnie prawidłowy. Błędem jest więc mówienie, że choruje się na kifozę piersiową, gdyż ta nie jest jednostką chorobową. Kręgosłup zbudowany jest bowiem z naprzemiennych odcinków, na które składają się:

W obrębie kifozy piesiowej dochodzi jednak do różnego rodzaju zmian. Te natomiast uznaje się już za stan chorobowy. Najczęściej spotykane z nich to dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa, a także zwyrodnienie kręgosłupa. Coraz częściej spotykane jest także zniesienie kifozy piersiowej, a w skrajnych przypadkach nawet lordoza piersiowa.

Kifoza piersiowa – opis

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, kifoza piersiowa nie towarzyszy nam od urodzenia. Ludzki kręgosłup jest po urodzeniu bowiem niemal zupełnie prosty. Nie posiada więc powstających później naturalnych krzywin - lordozy i kifozy. Wygięcia te, w tym i kifoza piersiowa powstają z czasem. Zaczynają pojawiać się dopiero w momencie, gdy zaczynamy podnosić głowę oraz siadać czy stać.

Kifoza szyjna, podobnie jak inne rodzaje lordozy i kifozy, powstaje zatem wtedy, gdy musimy poradzić sobie z siłą grawitacji. Pozycja pionowa powoduje, że na nasze kręgosłupy działa dużo większy ciężar, aniżeli podczas leżenia. Natura działa bezbłędnie, przez co, zgodnie z prawami fizyki, zaczyna tworzyć łuki, które mogą przenieść dużo większy ciężar niż struktura prosta. Łuki te nazywane są lordozami i kifozami.

W okresie dzieciństwa wykształca się u każdego z nas seria naturalnych, prawidłowych wygięć kręgosłupa. Należą do nich lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa i kifoza krzyżowo-guziczna.
Poduszka na kifozę, materac na kifozę, jak spać z kifozą, ćwiczenia przeciwko kifozie
Kifoza piersiowa nie pojawia się jako pierwsze wygięcie kręgosłupa, lecz zaczyna kształtować się w pierwszych miesiącach życia człowieka. Powstaje ona wtedy, kiedy niemowlę zaczyna się podnosić i stawiać pierwsze kroki.

Kifoza piersiowa – funkcje

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie man gesund lebt und funktioniert...