Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Lordoza lędźwiowa – co to jest i jak jej nie spłycić?

14 maja 2022
Lordoza lędźwiowa, ból kręgosłupa, lędźwia, rwanie w plecach
Lordoza lędźwiowa bywa niedoceniana ze względu na popularność zniesionej lordozy szyjnej. Wiele osób ignoruje objawy związane z bólem krzyża, nie konsultując ich uprzednio z lekarzem czy fizjoterapeutą. Często nie wiemy, co jest przyczyną zniesienia lordozy lędźwiowej, albo jej pogłębienia. Tymczasem powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele.

Warto wiedzieć, że lordoza lędźwiowa jest istotnym elementem prawidłowej postawy ciała, a jej utrzymanie w odpowiedniej krzywiźnie jest ważne dla ogólnego zdrowia kręgosłupa. Jeśli więc doświadczamy bólu kręgosłupa lub mamy podejrzenia dotyczące zmian w lordozie lędźwiowej, powinien być to pierwszy sygnał do wprowadzania zmian w stylu życia. Także w odniesieniu do higieny snu, na którą składa się kilka kluczowych elementów.
Lordoza lędźwiowa, ból kręgosłupa, lędźwia, rwanie w plecach

Co to jest lordoza lędźwiowa?

Lordoza lędźwiowa to naturalna krzywizna w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a więc w dolnej części pleców. Charakteryzuje się ona wklęsłym wygięciem w kierunku przednim, które powoduje, że kręgosłup ma wygląd litery C. Lordoza lędźwiowa jest niezwykle istotna dla funkcjonowania kręgosłupa, ponieważ absorbuje siły działające na kręgi podczas ruchu, a także utrzymuje właściwą równowagę mięśniową.

W stanie fizjologicznym lordoza lędźwiowa powinna mieć umiarkowane wygięcie, które umożliwia zachowanie stabilności kręgosłupa, a także równomierne rozłożenie obciążeń i pełną funkcjonalność. Niektóre osoby mogą doświadczać nadmiernego wygięcia lordozy lędźwiowej, co prowadzi do problemów zdrowotnych. Przyczyną pogłębionej lordozy lędźwiowej może być słaba kondycja mięśniowa, ale coraz częściej również otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa ciała lub wady wrodzone.

Nadmierne wygięcie lordozy lędźwiowej może bezpośrednio wywoływać ból pleców, dyskomfort czy zmęczenie mięśni. Niekiedy wywołuje także trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz w istotny sposób ogranicza mobilność. W poważniejszych przypadkach może dochodzić do przemieszczeń kręgów, ucisku na nerwy, a niekiedy nawet powstawania przepukliny dysku. Dlatego ważne jest dbanie o prawidłową postawę i wzmocnienie mięśni. Przydatne są także odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup, które pomogą w utrzymaniu właściwej równowagi mięśniowej oraz zapobiegną nadmiernemu wygięciu lordozy lędźwiowej.
Lordoza kręgosłupa, ból w krzyżu, bolący kręgosłup, objawy złego materaca

Jakie są schorzenia lordozy lędźwiowej?

Schorzenia związane z lordozą lędźwiową mogą obejmować wiele dolegliwości. Są one związane ze zniesieniem lordozy lędźwiowej, które w skutkach jest bardzo nieprzyjemne, ale również z pogłębieniem lordozy lędźwiowej, także będącym poważnym stanem chorobowym

Obecnie najczęstszą chorobą związaną z lordozą lędźwiową jest hiperlordoza. W jej przebiegu lordoza jest nadmiernie wygięta ku przodowi, co powoduje zwiększone wklęsłe wygięcie kręgosłupa. Może być spowodowane słabymi mięśniami brzucha i pleców, ale także innymi chorobami, a w tym nadwagą. Hiperlordoza prowadzi do bólu pleców, a w wielu przypadkach również do ograniczenia ruchomości oraz przeciążenia i uszkodzenia tkanek kręgosłupa.

Notuje się też dużą liczbę osób cierpiących na hipolordozę w obszarze lędźwiowym. Jest to zmniejszona krzywizna lordozy lędźwiowej, co oznacza zbyt małe wklęsłe wygięcie kręgosłupa. Przyczyną tej hipolordozy mogą być między innymi utrata masy mięśniowej lub zwyrodnienie kręgosłupa związane z wiekiem. Hipolordoza może prowadzić do napięcia mięśniowego, sztywności i dyskomfortu, a także coraz silniej zmniejszonej elastyczności kręgosłupa.

Część osób cierpi na bóle w obrębie lordozy lędźwiowej również przy dysfunkcji mięśni. W szczególności mięśnie grzbietu, brzucha i miednicy odgrywają ważną rolę. Dysfunkcja tych mięśni wpływa na stabilność i krzywiznę kręgosłupa. Na przykład osłabienie mięśni brzucha może prowadzić do nadmiernego wygięcia kręgosłupa, podczas gdy silne napięcie mięśni grzbietu może spowodować wypłaszczenie lordozy.

Trudności obejmują również zwyrodnienie kręgosłupa, a także zaawansowaną dyskopatię. Wszelkie uszkodzenia wywołują zmiany w strukturze kręgosłupa i mogą prowadzić do utraty elastyczności, a także istotnego w skutkach zmniejszenia krzywizny lordozy lub deformacji kręgów. To w konsekwencji może powodować ból pleców oraz związane z nim ograniczenie funkcji ruchowej.
Lordoza lędźwiowa bywa narażona na wiele schorzeń. Szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia.
Warto pamiętać, że lordozie lędźwiowej nie sprzyjają także boczne skrzywienia kręgosłupa, które nazywa się skoliozami. W ich wyniku dochodzi bowiem do asymetrycznego wygięcia kręgosłupa, co wpływa na lordozę lędźwiową. Dodatkowo powoduje to dyskomfort i problemy z równowagą.

Dotyczy to także osób, u których występuje wrodzona skolioza, jak również tych z pozostałymi wadami postawy. Kiedy lordoza jest zbyt pogłębiona, może to wynikać nie tylko z wady wrodzonej kręgosłupa, ale nawet z płaskostopia, które pozornie nie ma wpływu na kręgosłup. Dlatego każde niefizjologiczne wygięcie kręgosłupa, które jest widoczne od wczesnego dzieciństwa, ale także wszelkie inne wady wrodzone, wymagają specjalistycznej opieki medycznej.

Negatywny wpływ na lordozę lędźwiową mają również te dysfunkcje, które napotkaliśmy w trakcie życia. Oczywiście także urazy i uszkodzenia kręgosłupa, a w tym jego stawów i dysków. Doskonałym przykładem jest przepuklina dysku lędźwiowego, czyli silne uwypuklenie jądra miażdżystego przez rozerwanie otoczki, które wywołuje ucisk na nerwy. W konsekwencji zaś prowadzić do bólu kręgosłupa lędźwiowego.

Schorzenia lordozy lędźwiowej mogą mieć więc różne przyczyny i objawy. Jeśli często doświadczasz bólu pleców, trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy lub innych niepokojących objawów związanych z kręgosłupem, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wymaga to bowiem dokładnej oceny sytuacji oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. Zwróć przy tym uwagę na higienę snu, która bywa kluczowa.
Schorzenia kręgosłupa, zniesiona lordoza, pogłębienie lordozy

Jakie są metody leczenia dolegliwości lordozy lędźwiowej?

Standardowe leczenie dolegliwości lordozy lędźwiowej zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Wiążę się też ze zmianą trybu życia, a w tym także zadbaniem o higienę snu. Fizjoterapeuci natomiast mogą zalecić specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, pleców i miednicy w celu ustabilizowania kręgosłupa.

Ćwiczenia te pomagają wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie lordozy lędźwiowej w fizjologicznej pozycji oraz równowagę mięśniową. Dodatkowo mogą stosować techniki manualne i masaże, aby w ten sposób ręcznie zmniejszyć napięcie mięśniowe, a także poprawić elastyczność kręgosłupa.

W przypadku ostrego bólu pleców związanego z lordozą lędźwiową, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Te leki mogą pomóc w złagodzeniu bólu i zmniejszeniu stanu zapalnego w okolicy kręgosłupa. Jednak należy pamiętać, że farmakoterapia jest zwykle stosowana jako uzupełnienie innych metod leczenia i nie powinna być traktowana jako długoterminowe rozwiązanie. Zwalcza ona objawy, ale nie przyczynia się do fizycznych zmian.

Terapeuci manualni, tak jak chiropraktycy czy osteopaci, mogą wykorzystywać techniki manipulacji kręgosłupem w celu poprawy jego stanu. Prowadzi to do zmniejszenia dolegliwości związanych z lordozą lędźwiową. Te techniki mogą pomóc przede wszystkim w poprawianiu ruchomości kręgosłupa, jak również sprzyjają rozluźnieniu napiętych mięśni, co zmniejsza ból.

W przypadku pogłębionej lordozy lędźwiowej, istotne jest poprawienie całej postawy ciała. Dlatego w tym przypadku lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić odpowiednie ćwiczenia i techniki, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej postawy i równowagi mięśniowej. Często konieczne jest świadome monitorowanie i korygowanie postawy podczas codziennych czynności, takich jak siedzenie, chodzenie i podnoszenie przedmiotów.

W bardzo skrajnych przypadkach, gdy ból związany z lordozą lędźwiową jest wyjątkowo silny i organizm nie reaguje już na inne metody leczenia, lekarz może zalecić iniekcje sterydowe. Polegają one na podaniu leku przeciwzapalnego przez strzykawkę bezpośrednio do obszaru kręgosłupa, co może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, obrzęku i bólu.

Zaś w ostateczności, gdy inne metody leczenia nie przynoszą ulgi i dolegliwości związane z lordozą lędźwiową są poważne i uporczywe, może być konieczne rozważenie zabiegu chirurgicznego. Może być to choćby dekompresja kręgosłupa, w której usuwa się tkanki uciskające na nerwy czy też chirurgiczna stabilizacja kręgosłupa z użyciem nowoczesnych metod wszczepienia implantów. Zabiegi te są jednak zarezerwowane dla skrajnych przypadków oraz wymagają niezwykle dokładnej oceny i konsultacji z lekarzem specjalistą.

Zwyrodnienie kręgosłupa, pogłębiona lordoza, zniesienie lordozy

Jak chronić lordozę lędźwiową?

W celu ochrony lordozy lędźwiowej należy podejmować działania profilaktyczne. Istotne jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia kręgosłupa. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę z lekko odchylonymi do tyłu barkami, unikając także przywiedzenia bioder do przodu. Natomiast podczas siedzenia staraj się utrzymywać plecy wzdłuż oparcia krzesła.

Kluczowe dla utrzymania stabilności kręgosłupa są też ćwiczenia. W tym wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i miednicy. Wykonuj zatem regularnie ćwiczenia wzmacniające te partie ciała, takie jak plank, mostek czy unoszenie nóg. Pamiętaj też, aby ćwiczyć zgodnie z zaleceniami specjalisty, co pomoże uniknąć kontuzji, a także ewentualnego pogorszenia stanu zdrowia.

Chcąc zadbać o lordozę lędźwiową, powinniśmy także uważać na długotrwałe przebywanie w niekorzystnych pozycjach: Niektóre czynności, jak choćby długotrwałe klęczenie czy też wykonywanie pracy w nieodpowiednich pozycjach, narażają nasze kręgosłupy na dodatkowe obciążenia. Dlatego powinniśmy starać się regularnie zmieniać pozycję, a także często robić przerwy. Warto odrywać się od pracy i wykonywać ćwiczenia rozciągające, aby to obciążenie zmniejszyć.

Wiąże się to także z unikaniem długotrwałego siedzenia. Przedłużone siedzenie, a zwłaszcza siedzenie w nieprawidłowej pozycji, może negatywnie wpływać na lordozę lędźwiową. Jeśli pracujesz w biurze lub spędzasz dużo czasu przy biurku, staraj się regularnie wstawać, rozciągać się i robić krótkie przerwy na spacer. Zorganizuj sobie również ergonomiczne ustawienia krzesła i biurka, aby zapewnić prawidłową postawę w trakcie pracy.

Jeśli dbasz o swoją sylwetkę na siłowni lub uprawiasz jakikolwiek sport, przyłóż dużą wagę do właściwych postaw również przy podnoszeniu masywnych ciężarów. Podnoszenie ciężkich przedmiotów może stwarzać duże obciążenie dla kręgosłupa. Pamiętaj o odpowiedniej technice podnoszenia, w tym również przez zginanie kolan i trzymanie podnoszonego przedmiotu blisko ciała. Jeśli dźwigasz ciężary regularnie, używaj pasów lędźwiowych, które mogą zapewnić dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa.

Dotyczy to także osób, które podnoszą ciężary okazyjnie, a więc choćby przy okazji zakupów czy przeprowadzek. W trakcie codziennych czynności, takich jak noszenie zakupów, torby czy plecaka, także należy bowiem pamiętać o równomiernej dystrybucji ciężaru. Wiąże się to z unikaniem obciążania jednej strony ciała. Staraj się także utrzymywać równowagę i nie przeciążaj kręgosłupa przez zbyt duży ciężar.

Należy też dbać o kondycję fizyczną, a w tym także kontrolować wagę ciała. Ogólna kondycja fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi odgrywają ważną rolę w ochronie kręgosłupa. Regularna aktywność, taka jak spacery, pływanie czy joga, pomaga wzmocnić mięśnie i poprawić elastyczność kręgosłupa.

Także stres i napięcie mogą wpływać na napięcie mięśniowe, a tym samym pogarszać postawę. Znajdź czas na regularne odprężanie się i relaksację. Możesz wypróbować różne metody, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy masaże. Te pomogą zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawiając ogólną kondycję kręgosłupa i ciała.

Lordoza lędźwiowa wymaga zadbania o higienę snu. W niej zawiera się odpowiedni materac i poduszka.

Fundamentalne dla lordozy lędźwiowej jest jednak dbanie o higienę snu. Na spaniu spędzamy aż 1/3 życia, co jest wręcz ogromną ilością czasu. Na zdrowie kręgosłupa wpływ ma więc wybór odpowieniego materaca. Ten powinien zapewniać podparcie dla kręgosłupa, utrzymując też jego naturalne krzywizny. Takim wyborem jest materac Osaka Air, który oferuje najlepsze wsparcie kręgosłupa w trakcie snu.

Prawdą jest, że właściwy materac powinien być co do zasady średniotwardy, co na polskie warunki oznacza materac H3. Zgodnie z amerykańską, obiektywną tabelą twardości materaców, jego twardość powinna oscylować w granicach 6,5/10, zapewniając w ten sposób stabilne podparcie kręgosłupa. Powinien także równomiernie rozkładać ciężar ciała, eliminując nacisk na poszczególne obszary, a w tym na dolną część pleców.

Dlatego też materac Osaka Air to doskonały wybór dla osób dbających o zdrowie i komfort. Oferuje on nie tylko najlepsze wsparcie w trakcie snu, ale także szereg korzyści, które sprawiają, że wyróżnia się spośród innych materaców. Posiada właściwą twardość, a także najwyższą cyrkulację powietrza. Wykonany jest z jakościowych materiałów. Jego dodatkowym atutem jest oferta, która obejmuje 100 dni na zwrot produktu oraz aż 15 lat gwarancji. To daje klientom pewność, że dokonują idealnego wyboru, zmniejszając ryzyko zakupu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac na kręgosłup, twarde materace, leczenie kręgosłupa, wygodny sen

FAQ: Lorodza lędźwiowa

Co to jest lordoza lędźwiowa?

Lordoza lędźwiowa to naturalne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców, które pomaga utrzymać równowagę ciała. Jeżeli jest zbyt wyraźne lub zbyt słabe, może prowadzić do bólu i innych problemów zdrowotnych. Dlatego też warto jest dbać o to, aby lordoza lędźwiowa miała swój anatomiczny kształt i nie ulegała spłyceniu czy pogłębieniu.

Jak leczyć lordozę lędźwiową?

Leczenie lordozy lędźwiowej zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Może obejmować fizjoterapię, ćwiczenia wzmacniające, noszenie specjalistycznego sprzętu ortopedycznego, a w niektórych przypadkach chirurgię. Metodę leczenia dobiera się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z hiperlordozą czy hipolordozą. Ważne jest konsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, aby ustalić najlepszą strategię leczenia.

Jak zmniejszyć pogłębioną lordozę lędźwiową?

Zmniejszenie pogłębionej lordozy lędźwiowej może być skomplikowane i zależy od wielu czynników, w tym od przyczyn jej wystąpienia. Niemniej jednak, istnieje kilka powszechnie zalecanych metod, które mogą pomóc w zarządzaniu lordozą lędźwiową. Wśród nich znajdują się ćwiczenia fizyczne, fizjoterapia i zmiana stylu życia wraz z zadbaniem o higienę snu. W skrajnych sytuacjach wykonuje się zabiegi chirurgiczne.

Jakie są przyczyny pogłębionej lordozy lędźwiowej?

Pogłębiona lordoza lędźwiowa, zwana też hiperlordozą, może wynikać z różnych przyczyn, takich jak otyłość, ciąża, siedzący tryb życia, słabe mięśnie brzucha, a także niektóre schorzenia medyczne. Wśród nich znajduje się choćby dysplazja stawów biodrowych.

W jakiej pozycji spać z chorobą lordozy lędźwiowej?

Najlepsza pozycja do spania przy dolegliwościach ze strony lordozy lędźwiowej to pozycja na plecach z poduszką umieszczoną pod kolanami. Zaleca się również spanie na boku z poduszką między kolanami, albo sen w pozycji embrionalnej. Unikać należy natomiast spania na brzuchu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...