Przepuklina krążka międzykręgowego to obecnie powszechna choroba, która może negatywnie wpłynąć na komfort życia pacjenta. Chociaż przyczyny przepukliny mogą się różnić w zależności od osoby, istnieją pewne czynniki ryzyka, które można zidentyfikować.
Jednym z najczęstszych czynników ryzyka jest wiek. Im starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny krążka międzykręgowego. Wynika to z naturalnego procesu starzenia się organizmu, który powoduje osłabienie krążków międzykręgowych, popularnie zwanych też dyskami. Zmniejszają one bowiem elastyczność i odporność, a z wiekiem ulegają też ścieraniu.
Innym ważnym czynnikiem ryzyka jest brak aktywności fizycznej. Osoby, które prowadzą na co dzień siedzący tryb życia lub pracują w pozycji siedzącej przez długi czas, są bardziej narażone na przepuklinę krążka międzykręgowego. Powodem tego jest niewłaściwe rozłożenie ciężaru ciała oraz związany z takim trybem życia brak ruchu, co powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa.
Również spowodowane innymi trudnościami nadmierne obciążenie kręgosłupa jest czynnikiem ryzyka wystąpienia przepukliny krążka międzykręgowego. Praca fizyczna, podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz codzienne czynności, takie jak noszenie torebki czy ciężkich teczek, są czynnikami, które mogą prowadzić do uszkodzenia krążka międzykręgowego i powodować przepuklinę.
Niektóre choroby również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przepukliny krążka międzykręgowego. Tu wymieniana jest cukrzyca, ale również coraz częściej notowana otyłość, a także występująca u wielu osób osteoporoza, która powoduje osłabienie kości. Te czynniki bezpośrednio wpływają na kondycję krążków międzykręgowych, mogąc doprowadzić w konsekwencji do przepukliny kręgosłupa.
Przyczyny przepukliny krążka międzykręgowego są różnorodne i obejmują wiele czynników ryzyka. Wśród najważniejszych wymienić można wiek i brak aktywności fizycznej, ale także typowe dla XXI-wieku nadmierne obciążenie kręgosłupa oraz niektóre choroby. Dlatego warto dbać o swoje ciało i regularnie wykonywać właściwe ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.