Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Materac piankowy – komfort snu na piance poliuretanowej

20 sierpnia 2021
Materac piankowy, materac z pianki poliuretanowej, materac H3, materac visco, materac wysokosprężysty, materac warstwowy
Materace piankowe zyskują wielką popularność. Coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest alternatywa dla standardowych materacy sprężynowych. Jednak nawet po dokonaniu pierwszej decyzji, że sprężyny znikają z materaca a zastąpi je pianka - rynek materaców stawia Klienta przed kolejnym trudnym wyborem: który materac z pianki poliuretanowej mam wybrać? Który rodzaj pianki jest najlepszy? Jaka powinna być kolejność pianek w materacu? Dostarczamy odpowiedzi na wszystkie te trudne pytania.

Materac piankowy – poliuretan


Artykuły dotyczące materaców bardzo często unikają używania słowa "poliuretan" tak, jakby słowo to miało jakiś negatywny wydźwięk. Piankom nadaje się wymyślne dźwięczne nazwy, podczas gdy słowo poliuretan zdaje się być tematem tabu.

Tymczasem poliuretan to bardzo popularny materiał używany do wielu produktów życia codziennego, który jest doskonale przebadany, bezpieczny i naprawdę nie mamy się czego wstydzić nazywając ten materiał "po imieniu".

To właśnie poprzez określenie symbolu poliuretanu uzyskujemy precyzyjne informacje o rodzaju pianki, jej gęstości, twardości oraz o parametrach takich jak trwałość, odbojność i podparcie.

Przecież poszukując idealnego materaca to właśnie te informacje będą dla Ciebie istotne! Przeglądając oferty materacy piankowych po prostu musisz znać odpowiedź na pytania dotyczące rodzaju użytego poliuretanu.
Poliuretan to bezpieczny i doskonale przetestowany materiał na materac.
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia tego trudnego słowa "poliuretan". Oznaczany symbolami PU lub PUR stanowi mieszaninę substancji, które ulegają spienieniu i zastygnięciu. Tworzą gąbczastą strukturę, która dzieli się na dwa rodzaje: otwarto- i zamkniętokomórkowe. To podstawowy podział mówiący od razu o jakości pianki.

Struktura otwartokomórkowa jest znacznie lepsza bo w odpowiednich warunkach pozwala na cyrkulację powietrza i zapobiega nadmiernemu poceniu. Ponadto jest dużo trwalsza i bardziej sprężysta.Pianki poliuretanowe otwartokomórkowe to visco i HR. Natomiast zamkniętokomórkowe (wśród których najbardziej znaną jest pianka T25) są dużo gorszej jakości i należy unikać ich przy wyborze materaca piankowego.

Materac piankowy – pianka wysokosprężysta (HR)

Każdy typ pianki PU ma swoje unikalne właściwości i każdy powinien być stosowany w innej warstwie materaca, żeby jak najlepiej wykorzystać jego charakterystyczne cechy.

Pianka poliuretanowa typu HR

Jest to wysokiej jakości pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, inaczej mówimy na nią pianka wysokoelastyczna. Zapewnia świetną cyrkulację powietrza i zmniejsza pocenie. Wyróżnia się bardzo wysoką elastycznością i jest niezwykle wytrzymała.

Jej otwartokomórkowa struktura jest odporna na zgniatanie. Jej komórki nie rozrywają się, ponieważ posiadają w ściankach specjalne otwory, które wypuszczają powietrze w czasie ucisku, więc żywotność pianki jest niezwykle wysoka.
 

Odpowiednia warstwa materaca dla pianki HR
 

Pianka wysokoelastyczna będzie idealna na najwyższą warstwę materaca, żeby zapobiec zapadaniu się osoby śpiącej i utrzymać optymalną temperaturę. W tym miejscu pianka powinna mieć średnią gęstość około 30kg na metr sześcienny.

Również warstwy najniższe powinny być stworzone z pianki typu HR. Zapewnią one stabilność i elastyczność całej konstrukcji materaca. Tutaj z kolej, im niżej w materacu leży pianka, tym większą powinna mieć gęstość około 35 kg - 40 kg/m3.

pianka poliuretanowa materac

Materac piankowy – pianka termoelastyczna (visco)

Inna nazwa tej pianki to pianka leniwa lub pianka memory. Wynika ona z ciekawych właściwości visco, czyli wrażliwości na temperaturę. Materiał ten mięknie pod wpływem ciepła, a twardnieje kiedy jest zimno. Dodatkowo świetnie dopasowuje się do kształtu kręgosłupa.

Ta pianka ma wielu fanów, trzeba jednak pamiętać, że nieważne jak rewolucyjne cechy miałaby pianka poliuretanowa, materac musi być poprawnie zbudowany, z odpowiednich warstw w odpowiedniej kolejności.
 

Odpowiednia warstwa materaca dla pianki memory
 

Pianka memory nie nadaje się absolutnie na górną warstwę materaca. Jej silne dostosowywanie się do kształtu ciała sprawia, że osoba leżąca nadmiernie się w niej zapada. Jej reaktywność na temperaturę spotęguje jeszcze ten efekt, gdyż pianka rozgrzana ludzkim ciałem zmięknie.

Mimo, że visco również jest pianką otwartokomórkową, cecha ta zanika jednak kiedy ciężar ciała zgniata jej strukturę. Należy pamiętać że jest to pianka (leniwa), której gęstość jest wysoka, pomiędzy 45-90kg na metr sześcienny.

Powstaje więc gruba warstwa mocno zgniecionej pianki visco, która utrudnia zmianę pozycji podczas snu, jak również sprawia, że ciało się przegrzewa, skóra nie oddycha czego efektem jest intensywne pocenie się.
Na materacu, który u góry ma piankę termoelastyczną będziesz się pocić
Najlepszym miejscem na piankę termoelastyczną jest kolejna warstwa poniżej pianki HR. Powinna mieć nieco większą od niej gęstość w myśl zasady, że im niżej tym wyższa gęstość pianki. W takiej konfiguracji ich cechy tworzą najlepsze połączenie w materacach piankowych. Górna warstwa wysokoelatyczna łagodnie ugina się pod ciężarem ciała, nie tracąc przy tym sprężystości i dbając o regulację temperatury.

Dolna warstwa visco nadal zapewnia dostosowanie się materaca do kształtu ciała, ale przy tym dobrze podpiera kręgosłup. Niestety sklepy raczej oferują piankę termoelastyczną w najwyższej warstwie materaca. Jest jednak kilka sklepów internetowych, w których można znaleźć poprawnie zbudowany materace. Nieskromnie mówiąc, przykładem takiego przemyślanego materaca jest nasz model Osaka Air.

Materac piankowy – pianka tradycyjna (T)

Pianka tradycyjna to najgorszej jakości pianka zamkniętokomórkowa. Producenci często ukrywają fakt zastosowania tego typy pianki w swoich materacach i chowają to pod różnymi nazwami na przykład pianka T25, (która to określa tak naprawdę jej gęstość na 25, czasem możemy również spotkać się z nazwą "komfort"). Nie należy dać się temu zmylić. Materace z pianki tradycyjnej będą twarde i szybko się zniszczą.

Ciężar ciała i jego ucisk na taką piankę powoduje wzrost ciśnienia powietrza w zamkniętych komórkach, w wyniku czego one pękają a proces taki jest dość szybki. W ciągu 1-2 lat doprowadza do zniszczenia pianki i wygniecenia materaca pod naszym ciałem.

Pianka T25 i żadna pianka typu T (tradycyjna) występująca pod innymi nazwami w ogóle nie powinna być wykorzystywana do produkcji materacy. Niezależnie od gęstości nie nadaje się ona do spania i nie posiada odpowiednich właściwości podporowych.

Materac piankowy – jaką twardość wybrać

Niemal każdy sklep oferuje materace z pianki poliuretanowej o różnej twardości, podaje różne kryteria jej oceny i różne skale. Sprzedawcy często mylnie łączą wysoką gęstość pianek PUR z dużą twardością (co jest nieprawdą, bo produkt o wysokiej gęstości wcale nie musi być twardy i odwrotnie - przy niskiej gęstości nie koniecznie uzyskamy piankę miękką).

Wzrost gęstości nie powoduje, że materace są bardziej twarde

Wokół gęstości materaców narosło jednak wiele mitów. Niektóre firmy wręcz chwalą się wysoką gęstością swoich pianek, deklarując że tylko takie posiadają odpowiedni komfort, co jest kompletną bzdurą. Bowiem wysoka gęstość pianek sprawia jedynie tyle, że są one nieco bardziej trwałe i gorzej przepuszczają powietrze.
 

Przyjrzyjmy się różnym sposobom określania tego jak twarde są materace.

Materac piankowy – skala H1, H2, H3, H4

Jest to najczęstszy sposób w jaki określa się jak twarde są materace piankowe. Ma on niestety pewne wady, których nie wolno przeoczyć. Ten system dzieli materace danej firmy od najbardziej miękkich (H1) do najtwardszych (H4).

Pierwszym problemem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, że te określenia nie niosą za sobą żadnej konkretnej wartości, są tylko porównaniem konkretnych modeli danego producenta. Mówiąc inaczej, niemożliwe jest porównanie ze sobą materacy różnych producentów, bo każdy sklep i każdy producent ma własną skalę.
materac z pianki poliuretanowej h3
Dodatkowo producenci określają, że materace twardsze są stworzone dla osób cięższych, a lekkie osoby powinny wybrać materace miękkie. Nie jest to prawda, gdyż materac nie powinien być dobierany według masy ciała, a przede wszystkim według jej pozycji snu, budowy ciała a dokładniej mówiąc do jej kszatłu. Takie właśnie czynniki bierze pod uwagę skala 1-10.

Materac piankowy – skala amerykańska

Jest to system określania twardości w materacach wykorzystywany głównie przez marki amerykańskie, ale niektóre polskie sklepy też zaczynają go już stosować. Według tej skali, 1 to materac bardzo miękki a 10 to bardzo twardy.

Jest to istotne by dostosować materac do pozycji, w której najczęściej śpimy. Materace twarde powinny być stosowane tylko u osób śpiących na brzuchu, zaś osoby śpiące na boku i na plecach powinny wybierać zawsze materac średnio twardy.

Warto wziąć również pod uwagę że każda osoba podczas snu wielokrotnie zmienia pozycję i powinna zakupić materace, których twardość oscyluje w okolicach 6-7. Taki produkt będzie odpowiedni we wszystkich trzech pozycjach spania. Przykładem jest nasz model Osaka Air, który oscyluje w okolicy 6, czyli optymalnej twardości dla wszystkich pozycji snu.
materac z pianki poliuretanowej jaka twardosc

Materac piankowy – różnice twardości

Żaden z tych rodzajów materaców (ani lateks ani sprężyny) nie posiada odrębnej skali związanej z twardością, choć tak naprawdę powinno się szacować twardość tych produktów w zupełnie innych kategoriach. Ten artykuł dotyczy jednak pianki poliuretanowej, nie będziemy więc poświęcać temu zagadnieniu zbyt wiele czasu.
Pianka poliuretanowa - materac przyszłości
Pianka poliuretanowa w materacach jest wykorzystywana coraz częściej. Sukcesywnie wypiera materace wykonane z lateksu naturalnego jak również z lateksu syntetycznego. Coraz rzadziej pojawiają się też w materacach sprężyny. Nikogo nie powinno to dziwić gdyż sprężyny mają wiele wad i zdecydowanie mniej nadają się do produkcji materacy.

Istnieje możliwość, że za kilka lat sprężyny w ogóle już nie będą się pojawiały, gdyż zastąpi je pianka poliuretanowa w materacach. Niezależnie od zalet jakie posiada pianka poliuretanowa, materac musi być poprawnie zbudowany, z odpowiednich warstw i w odpowiedniej kolejności.

Materac piankowy – gdzie kupić

Dla większości konsumentów oczywistą odpowiedzią na to pytanie będzie stacjonarny sklep z materacami, gdzie będą mogli obejrzeć i dotknąć wszystkie materace oraz sprawdzić jak sprawuje się pianka poliuretanowa.

Jednak to rozwiązanie zaczyna już powoli odchodzić do lamusa. Coraz więcej osób decyduje się, by zakupić materac piankowy w internecie. Mnożą się sklepy internetowe które sprzedają swoje artykuły wysyłkowo.

Zamiast testować materac w sklepie, Klient posiada możliwość przetestowania go w swojej domowej strefie komfortu, a producenci zapewniają mu aż do 100 dni na przetestowanie materaca. Warto przemyśleć zakup materaca w takim właśnie sklepie. Każdy zakupiony u nas materac objęty jest 100-dniowym okresem testowym. Jeśli (co wątpliwe) nie przypadnie Ci do gustu - możesz go zwrócić a my oddamy Ci pieniądze.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
materac z mozliwoscia testowania zwrot materaca

FAQ: Materac piankowy

Jaki materac piankowy jest najlepszy?

Najlepszy materac piankowy to ten, którego pierwsza warstwa jest wykonana z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, zaś dopiero druga wykonana jest z pianki termoelastycznej typu visco.

Jaki twardy materac piankowy kupić?

Idealna twardość materaca piankowego wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Odpowiednikiem w polskiej skali twardości materaców jest materac H3. Twardość materaca H3 może jednak być różna w zależności od kryteriów danego producenta.

Czy warto kupić materac piankowy?

Materac piankowy warto kupić, kiedy zwraca się uwagę na komfort snu. Dobrze wykonany materac piankowy musi zapewniać również prawidłowe podparcie ciała i oparcie dla kręgosłupa. Powinien być to więc materac wysokoelastyczny.

Dlaczego materac piankowy jest zdrowy?

Materac piankowy jest zdrowy, ponieważ w przypadku wykonania z pianki wysokoelastycznej typu HR zapewnia odpowiednie podparcie ciała, a także oparcie dla kręgosłupa. Tego rodzaju pianka poliuretanowa zachowuje też swoje właściwości antyalergiczne i jest łatwa w utrzymaniu.

Co to znaczy visco?

Visco to nazwa poliuretanowej pianki termoelastycznej. Tego rodzaju pianka powinna stanowić drugą z warstw dobrze zaprojektowanego i wykonanego materaca.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie Sie die perfekte Matratze für sich selbst auswählen...