Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Zły materac – objawy, o których większość nie wie!

2 czerwca 2022
Zły materac – objawy, które mogą o tym świadczyć
Coraz częściej zderzamy się z trudnościami spowodowanymi niewysypianiem się, zastanawiając się nad przyczynami tego stanu rzeczy. Wielu ludzi w dalszym ciągu przyczyn szuka wewnątrz, skupiając się na próbie odnalezienia odpowiedzialnych za to chorób. Tymczasem fakty wskazują na to, że najczęściej odpowiada za to źle dobrany materac, który nie zapewnia nam poczucia komfortu i tym samym powoduje szereg negatywnych zmian w naszym funkcjonowaniu.
 
W gąszczu sklepów stacjonarnych i internetowych oferujących wiele różnych materacy, wybór idealnego materaca staje się z pozoru niełatwym zadaniem. Niekiedy konsumenci szukają porad u sprzedawców, zapominając przy tym, że zadaniem sprzedawcy jest sprzedaż. Nie posiadają oni, może poza jednostkowymi przypadkami, wykształcenia związanego z ochroną zdrowia, a tym samym trudno jest oczekiwać od nich kompetencji w tym zakresie. Nadto w sklepach stacjonarnych spotkać można się z dużą rotacją pracowników, jak też prowizyjnym systemem wynagrodzeń.
 
Stąd też ważne jest, aby przed zakupem materaca zapoznać się z artykułami, których autorami są specjaliści i które opierają się na rzetelnych źródłach naukowych. Tylko takie treści pomogą w wyborze materaca, który zachowa swoje właściwości przez nawet kilkanaście lat, co przełoży się na dobre zdrowie.

 
Pracownicy sklepów z materacami co do zasady nie utożsamiają się z produktem, ponieważ go nie tworzą.

Zły materac – objawy ze strony kręgosłupa

Jeśli zaczynasz poranki od bólu pleców, a szczególnie kręgosłupa i karku, stanowczo jest to objawem świadczącym o używaniu złego materaca. Używany przez Ciebie materac jest prawdopodobnie zbyt twardy lub zbyt miękki, co niemal zawsze łączy się z nieodpowiednimi materiałami, z których został wykonany.

Producenci notorycznie dzielą materace według skali twardości plasującej się między H1 a H4, opierającej się na wadze użytkowników. Podział ten nie ma żadnego uzasadnienia naukowego i nie zasługuje na to, aby traktować go poważnie. Waga użytkownika ma bowiem znaczenie marginalne. Największe znaczenie zaś ma to, w jakiej pozycji śpimy. Skalę twardości materaca opartą na tej zmiennej z powodzeniem od lat stosuje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Skala ta dzieli się na 10 części, zaś wieloletnie doświadczenie amerykańskich firm i przeprowadzane przez nich badania, a w tym szeroko zakrojone testy hotelowe, pozwoliły na wysunięcie wniosku, że istnieje jedna uniwersalna twardość materaca, na którym wyśpi się każdy z nas. W skali od 1 do 10 materac o idealnej twardości plasuje się między 6,0 a 7,0 i określany jest jako średnio twardy.

Idealnie dobrana twardość materaca gwarantuje komfort jednak wyłącznie wtedy, kiedy zaprojektowany i wykonany jest on w sposób profesjonalny, a w tym również z materiałów zapewniających idealny sen. To zaś zapewniają materace wykonane z wysokiej jakości otwarto komórkowej pianki wysokosprężystej typu HR, jak BluPur. Wbrew marketingowym chwytom, materace wykonane z pianek z pamięcią – visco, termoelastycznych – nie zapewniają dobrej jakości snu. Te bowiem tracą swoje właściwości w momencie zetknięcia się z ciałem. Powoduje to zamknięcie ich komórek, a tym samym przestają one przepuszczać powietrze i powodują efekt lustrzanego odbicia ciepła. Dodatkowo powodują one efekt tonięcia. Tymczasem materace wykonane z pianek BluPur, jak Osaka Air, zachowują swoje właściwości nawet pod wpływem ciężaru ciała i niezależnie od jego temperatury, konturując ciało i dopasowując się do jego anatomicznej budowy.

 
Materac piankowy, materac wysokoelastyczny, pianka HR, pianka wysokoelastyczna, pianka poliuretanowa

Zły materac – wpływ na wagę

Otyłość i nadwaga rzadko łączone są z prawidłową higieną snu, a tym samym wyborem odpowiedniego materaca. Z badań naukowych jednoznacznie wynika jednak, że korelacja jakości snu z wagą jest bardzo istotna. Dowiodły one, że zbyt krótki i zła jakość snu powodować może u osób dorosłych otyłość. Nadto sen złej jakości obniża wrażliwość komórek na insulinę i powoduje obniżoną tolerancję glukozy. Wykazano, że u osób źle sypiających nastąpiły zmiany behawioralne (w zachowaniu) oraz zmiany fizjologiczne (w funkcjonowaniu ciała) prowadzące do częstszego objadania się, a więc zwiększające bilans energetyczny.

Zła jakość snu może powodować też zwiększoną sztywność tętnic i wyższy poziom stężenia cholesterolu we krwi. Innymi słowy, stosowanie materaca, na którym się nie wysypiamy, może skutkować poważnymi zmianami metabolicznymi oraz objawami depresji, co przekłada się na rosnącą masę ciała. Rosnąca masa ciała powoduje zaś szereg innych zaburzeń, przede wszystkim zwiększając ryzyko rozwoju cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.
Materac piankowy, materac wysokoelastyczny, pianka HR, pianka wysokoelastyczna, pianka poliuretanowa

Zły materac – objawy alergiczne

Na rynku znaleźć można aktualnie wiele materacy wykonanych z użyciem lateksu, kokosa, gryki czy nawet włosia. Producenci powszechnie promują je jako hipoalergiczne, naturalne i zdrowsze. Są to jednak treści czysto marketingowe i niezwiązane z rzeczywistością. W rzeczywistości bowiem każda z tych substancji może powodować nasilone objawy alergii. Czy ktokolwiek spodziewałby się, że gryka, włosy lub kokos zamknięte na jakiś czas w pojemniku pozostaną wolne od pleśni, wirusów, bakterii i grzybów?
 
O ile pochodzenie wspomnianych produktów rzeczywiście w części może być naturalne, o tyle ich użycie bez zastosowania środków chemicznych jest już procesem całkowicie od natury oderwanym. Do stabilizacji mleczka kauczukowego, aby zamieniło się ono w lateks, niezbędne jest bowiem użycie substancji chemicznych (głównie formaldehydów), których właściwości mogą powodować różnego rodzaju negatywne reakcje organizmu. Także do użycia w materacach kokosa, gryki, włosia czy innych materiałów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, wymaga ich uprzedniego przygotowania przez nasączenie substancjami chroniącymi je przed wpływem ciepła, wilgoci i innych warunków środowiska, w którym znajdzie się dany materac.
 
W rzeczywistości środki te nie zabezpieczają ich w stu procentach, co w efekcie prowadzi do tego, że klienci często zgłaszają rozwijanie się w nich różnego rodzaju pleśni i grzybów. Są one też idealnym środowiskiem dla bakterii i wirusów, a także owadów – szczególnie psotnika zakamarnika lubującego się w ziarnach gryki. Często zdarza się więc, że materace sprzedawane jako hipoalergiczne, takimi wcale nie są lub pozostają przez krótki czas. Materiałem hipoalergicznym, zachowującym swoje właściwości przez nawet kilkanaście lat, jest natomiast pianka poliuretanowa. Jest ona też tworzywem ekologicznym, bowiem może być użytkowana przez długi czas, a dodatkowo istnieją technologie pozwalające na jej recykling. Gwarantuje ona też strukturę różną od materiałów naturalnych, które co do zasady mają porowatą powierzchnię, co ogranicza wchłanianie potu i zanieczyszczeń.


 
Zły materac - objawy, materac kokosowy, materac gryczany, robaki w materacu

Zły materac – sygnały od ciała

Istotnym objawem złego doboru materaca jest spadek libido. Osłabienie popędu seksualnego ściśle powiązane jest z jakością snu, a w tym dobrym wsparciem dla ciała podczas snu. Sprzyja mu też zbyt wysoka temperatura, którą powodować mogą materace, których górna warstwa wykonana jest z termoelastycznej pianki visco z pamięcią. Libido spada też, kiedy borykamy się z gorszym samopoczuciem, bólami kręgosłupa lub wszelkimi czynnikami chorobotwórczymi. Jego spadek ściśle powiązany jest ze wzrostem poziomu hormonu stresu – kortyzolu – we krwi.

Ten zaś wydziela się w większej ilości w warunkach niewysypiania się. Oprócz obniżenia popędu seksualnego, jego wyższe stężenie kortyzolu zmniejsza też elastyczność skóry, co prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób skóry oraz powstania na niej niedoskonałości czy zmarszczek. Dla dobra życia seksualnego warto zapewnić sobie materac hipoalergiczny wykonany z pianki BluPur, dający pełen komfort użytkowania. Zadbać o cerę pozwoli Ci poszewka wykonana z wysokiej jakości materiału Skin+ pokrytego korzystnymi dla skóry probiotykami.
Zły materac – objawy, libido, zapadanie się, pianka visco, pianka HR, pianka termoelastyczna

Zły materac – jak walczyć

Notoryczne bóle kręgosłupa i głowy, trudności w zaśnięciu czy budzenie się w środku nocy, zwiększająca się masa ciała, spadek libido… To tylko najczęściej występujące objawy złego wyboru materaca. Objawy mogą być różne u każdego z nas – wszyscy jesteśmy bowiem tacy sami, a jednocześnie całkowicie różni.
 
Jako polski producent kontrolujący materiały używane do naszych materacy i poduszek, jesteśmy pewni jakości swoich produktów i gwarantujemy ich niezawodność. Skorzystaj z możliwości testowania naszego materaca z bezwarunkową gwarancją zwrotu pieniędzy w przypadku dokonania jego zwrotu w ciągu 100 dni. Przekonaj się, że nasze materace zmieniają życia na lepsze!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Zły materac – objawy, test materaca, zwrot materaca, dobry sen, lepszy sen, głęboki sen, materac piankowy

FAQ: Zły materac - objawy

Czy przez zły materac może boleć kręgosłup?

Tak. Zły materac nie zapewnia nam odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, co skutkuje w efekcie jego nienaturalnym ułożeniem. Dlatego też posiadanie złego materaca prowadzi do dyskopatii, osteoartrozy i innych kłopotów ze zdrowiem.

Czy zły materac jest za miękki?

Tak. Zły materac to często materac za miękki. Taki materac daje szereg negatywnych objawów ze strony ciała, a w szczególności kręgosłupa. Za miękki materac stopniowo zmniejsza naszą jakość życia i ogranicza prawidłowe funkcjonowanie biopsychospołeczne. W efekcie zły materac przekłada się na powstanie różnego rodzaju chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych. Za miękki materac powoduje zapadanie się, ograniczenie możliwości zmiany pozycji do spania i wzmaga potliwość. Nie zapewnia również odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa.

Czy zły materac jest zbyt twardy?

Tak. Zły materac to często materac zbyt twardy. Taki materac daje szereg negatywnych objawów ze strony ciała, a w szczególności kręgosłupa. Zbyt twardy materac stopniowo zmniejsza naszą jakość życia i ogranicza prawidłowe funkcjonowanie biopsychospołeczne. W efekcie zły materac przekłada się na powstanie różnego rodzaju chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych. Zbyt twardy materac skutkuje nadmiernym wyprostowaniem kręgosłupa, co niweluje jego naturalne krzywizny. Nie konturuje ciała, przez co nie zapewnia mu odpowiedniego wsparcia.

Dlaczego zły materac się zapada?

Zły materac się zapada, ponieważ wykonany jest z niskiej jakości materiałów lub nieodpowiednio go zaprojektowano. Zapadanie się złego materaca ma miejsce przede wszystkim w przypadku posiadania materaca memory, którego pierwsza warstwa wykonana jest z pianki termoelastycznej typu visco, co wynika z właściwości fizycznych tego materiału. Poza tym zapadanie się materaca na miejsce w przypadku odkształceń, które powstają na tanich materacach piankowych oraz materacach sprężynowych każdego typu - bonellowych, multipocket, kieszeniowych.

Jakie są objawy świadczące o posiadaniu złego materaca?

Pierwsze objawy posiadania złego materaca to bóle kręgosłupa i głowy. Dodatkowo objawami złego materaca są trudności z zasypianiem i wybudzanie się w nocy, a w konsekwencji także bezsenność. Trudności wywołane posiadaniem złego materaca przekładają się też na wywoływanie i wzmacnianie objawów depresji, zaburzeń lękowych czy lęków nocnych.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie Sie die perfekte Matratze für sich selbst auswählen...