Twarde materace wykonywane są najczęściej głównie z włókien kokosowych lub sprężyn, niekiedy stanowią też ich mieszankę. Oba te materiały mogą być dla ludzkiego organizmu niebezpieczne, niekiedy wręcz toksyczne, o czym wspominaliśmy już na naszym blogu.
Kokos, gryka, włosie i inne materiały pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, posiadają zawsze porowatą strukturę. W odróżnieniu od materiałów syntetycznych o gładkiej strukturze, są one podatne na chłonięcie wilgoci, a także rozwój różnego rodzaju pleśni, grzybów, bakterii, wirusów czy owadów. Powszechnie stosuje się metodę ich nasączania substancjami chemicznymi, które same w sobie mogą również być szkodliwe, a nadto nie zapewniają ochrony na stałe.
Także materace sprężynowe posiadają więcej wad, aniżeli zalet. Z jednej strony często słyszy się ich skrzypienie, piszczenie czy trzeszczenie, zaś z drugiej są doskonałym odbiornikiem fal radiowych. Nadto nie izolują ruchów, a ich żywotność jest niższa niż materacy wykonanych z pianki poliuretanowej.