Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Noradrenalina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

30 grudnia 2022
Noradrenalina, norepinefryna, hiponoradrenalizm, hipernoradrenalizm, niedobór noradrenaliny, nadmiar noradrenaliny
Noradrenalina, zwana też norepinefryną, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów noradrenaliny skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest noradrenalina, lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar noradrenaliny, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.

Noradrenalina – znaczenie

Noradrenalina to jeden z ważniejszych neuroprzekaźnikow w ludzkim organizmie. Wytwarzana w nadnerczach noradrenalina nie zawsze działa jednak w ten sam sposób. To bowiem, jak zadziała noradrenalina, ma bezpośredni związek z tym, z którym rodzajem receptorów noradrenergicznych się zwiąże.

Przede wszystkim noradrenalina, jedna z kilku amin katecholowych (monoamin), odpowiada za zwiększenie uwagi i wzmocnienie czujności w sytuacji pobudzenia układu nerwowego do działania. Poza tym noradrenalina podwyższa wtedy ciśnienie krwi, a także rozkurcza oskrzela i zmniejsza perystaltykę jelit.

Działanie noradrenaliny jest podobne do działania adrenaliny, choć jest ono słabsze. Nadto ich wydzielanie odbywa się najczęściej łącznie. Przy zwiększonym wydzielaniu noradrenaliny można więc także zauważyć przyspieszony rytm serca oraz zwiększenie poziomu lęku.

Norma adrenaliny w surowicy krwi wynosi od 615 pmol/l do 3240 pmol/l, co przekłada się na wartości od 0,104 µg/l do 0,548 µg/l.
Noradrenalina, norepinefryna, hiponoradrenalizm, hipernoradrenalizm, niedobór noradrenaliny, nadmiar noradrenaliny

Noradrenalina – działanie

Noradrenalina wydzielana jest przez rdzeń nadnerczy będący częścią kory nadnerczy. Jest ona neuroprzekaźnikiem katecholaminowym wydzielanym przez zakończenia włókiem współczulnego układu nerwowego. Jej powstanie bierze się początkowo z tyrozyny, przekształcanej następnie do lewodopy, a później do dopaminy. Z niej zaś noradrenalina powstaje dzięki reakcji, której katalizatorem jest β-hydroksylaza dopaminowa (beta hydroksylaza dopaminowa).

Działanie noradrenaliny jest zależne od tego, na który z receptorów noradrenergicznych zadziała. W receptorze α1 noradrenalina działa głównie przez pobudzanie skurczu mięśni gładkich. Nieco inaczej działa w receptorze α2, gdzie odpowiada za hamowanie cyklazy adenylanowej, co paradoksalnie prowadzi do zmniejszenia wydzielania noradrenaliny.

W receptorze β1 noradrenalina aktywuje natomiast cyklazę adenylanową, pobudzając mięsień sercowy do większej aktywności. Noradrenalina w receptorze β2 stymuluje zaś pracę mięśni gładkich w oskrzelach i przewodzie pokarmowym, czego efektem jest ich rozkurczanie. Natomiast w receptorze β3 noradrenalina pobudza lipolizę, czyli proces rozbijania tkanki tłuszczowej prowadzący do jej redukcji.

Poza tym noradrenalina ma wpływ na funkcje poznawcze człowieka. Poprawia ona bowiem pamięć, zarówno w zakresie przywoływania zapamiętanych informacji, jak i zapamiętywania nowych treści. Nadto noradrenalina zwiększa uwagę, co pozwala na efektywniejszą koncentrację.
Materac piankowy, firma z materacami, materace Toruń, materac 160x200

Noradrenalina – niedobór

Niedobór noradrenaliny może wiązać się z dolegliwościami ze strony nadnerczy, w których jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru noradrenaliny to:
  • niedoczynność nadnerczy;
  • nowotwór nadnerczy;
  • wady genetyczne.
Utrzymujące się niskie stężenie noradrenaliny we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru noradrenaliny to:
  • tachykardia;
  • niedociśnienie;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • trudności z koncentracją;
  • zwiększenie się masy ciała;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Zawroty głowy, norepinefryna, niskie ciśnienie, wysokie ciśnienie, kręcenie w głowie

Noradrenalina – nadmiar

Nadmiar noradrenaliny ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru noradrenaliny to:
  • nadczynność nadnerczy;
  • nowotwór nadnerczy;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • przewlekły stres.
Utrzymujące się wysokie stężenie noradrenaliny we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru noradrenaliny to:
  • bradykardia;
  • nadciśnienie;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia widzenia;
  • nieuzasadniony niepokój;
  • wyczerpanie psychiczne;
  • wyczerpanie fizyczne;
  • zaburzenia widzenia;
  • zaburzenia lękowe;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Noradrenalina, bradykardia, tachykardia, EKG, sen przy chorobie serca

Noradrenalina – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar noradrenaliny. O ile bowiem noradrenalina jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar noradrenaliny może powodować bradykardię, a także zwiększony poziom lęku i niepokoju. Konsekwencją nadmiaru noradrenaliny bywają zaburzenia lękowe, a często też depresja i inne zaburzenia nastroju.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom noradrenaliny także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie noradrenaliny poniżej normy również prowadzi do zaburzeń nastroju, a nadto wpływa negatywnie na procesy poznawcze. Przede wszystkim zaś na pamięć i koncentrację.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, noradrenalina pełni kluczową rolę w kontrolowaniu dynamiki snu. W trakcie spania noradernalina działa bowiem na wzgórze, gdzie wpływa na wrzeciona snu, a przez to moduluje skoordynowane zmiany rytmu serca. Stąd też nieprawidłowy poziom noradrenaliny zauważa się w wielu zaburzeniach snu.

Zachowaniu optymalnego poziomu nordrenaliny we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Noradrenalina

Za co odpowiada noradrenalina?

Noradrenalina odpowiada za zwiększenie uwagi i wzmocnienie czujności, gdy układ nerowowy znajduje się w stanie pobudzenia. Dodatkowo noadrenalina podwyższa ciśnienie krwi, a także rozkurcza oskrzela i zmniejsza perystaltykę jelit.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu noradrenaliny?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu noradrenaliny jest tachykardia. Dodatkowo niedobór noradrenaliny może prowadzić do niedociśnienia, a także przewlekłego zmęczenia. Niski poziom noradrenaliny powoduje także trudności z odchudzaniem, ale przede wszystkim poważne zaburzenia nastroju i snu.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu noradrenaliny?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu noradrenaliny jest bradykardia. Dodatkowo wysoki poziom noradrenaliny może wywoływać nadciśnienie, zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Wywołuje też nieuzasadniony niepokój. Często osoby posiadające zbyt dużo noradrenaliny doznają wyczerpania fizycznego i psychicznego. Poza tym noradrenaliny przyczynia się do zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju, a także trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Jak zwiększyć wydzielanie noradrenaliny?

Zwiększyć wydzielanie noradrenaliny można przez zwiększenie wysiłku fizycznego oraz suplementowanie witaminy witaminy C, a także witamin z grupy B, przede wszystkim B2, B6 i B12. Dodatkowo wydzielanie adrenaliny pobudza się za pomocą leków.

Jak zmniejszyć wydzielanie noradrenaliny?

Zmniejszyć wydzielanie noradrenaliny można przez prowadzenie spokojnego trybu życia ubogiego w pokarmy zawierające w tyrozynę. Nadto obniżeniu stężenia noradrenaliny we krwi służy unikanie kofeiny.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...