Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy poduszki lateksowe są bezpieczne?

15 lipca 2023
Poduszki lateksowe, poduszka dla alergika, materace Toruń
Poduszki lateksowe stały się kilkanaście lat temu jednym z popularnych produktów służących do spania. Budzą one jednak uzasadnione wątpliwości tych osób, które na co dzień poszukują wygodnego i zdrowego wypoczynku. Poduszki lateksowe wykonane są z lateksu, czyli mleczka uzyskiwanego z kauczuku lub w sposób syntetyczny. Dzięki temu są one co do zasady elastyczne i trwałe. Jak jednak często bywa bywa, zalety wiążą się również z pewnymi wadami.

Jednym z najczęstszych zarzutów wobec poduszek lateksowych jest ich wpływ na termoregulację podczas snu. Lateks bowiem, jako materiał nieprzepuszczający powietrza, może prowadzić do uczucia dyskomfortu bezpośrednio spowodowanego nadmiernym poceniem się podczas snu. W rezultacie, osoby korzystające z poduszek lateksowych często skarżą się na nieprzyjemne uczucie wilgoci w okolicach głowy i szyi. To natomiast może zakłócać spokojny sen oraz wpływać na ogólną jakość wypoczynku.
Poduszka lateksowa, pocenie się w nocy, polskie materace

Jak produkuje się poduszki lateksowe?

Proces produkcji poduszek lateksowych jest złożony i wymaga przestrzegania konkretnych wytycznych, aby uzyskać ostateczny produkt. Dawniej głównym składnikiem poduszek lateksowych był naturalny lateks, który jest pozyskiwany z niektórych drzew kauczukowych, a zwłaszcza gatunku Hevea brasiliensis. Pozyskiwanie lateksu odbywa się przez nacięcie kory drzewa, co powoduje następnie wyciek mlecznej substancji, z której później otrzymuje się lateks.

Po zebraniu surowego lateksu z drzew, następuje proces jego oczyszczania i miksowania, w trakcie którego dodaje się różne substancje dodatkowe, takie jak wulkanizatory czy stabilizatory. Te dodatki mają za zadanie zapewnić elastyczność, trwałość i właściwości antybakteryjne lateksu, które są niezmiernie istotne dla wygody i higieny poduszki. Obecnie jednak domieszka lateksu naturalnego jest niewielka, bo najczęściej nie przekracza 10%, a zastępuje go ten otrzymywany syntetycznie.

Kolejnym krokiem jest formowanie poduszek lateksowych. Najczęściej odbywa się to przez tworzenie bloków, z których za pomocą strun następnie wycina się konkretne kształty poduszek. Metoda ta jest stosunkowo tania, ale nie pozwala na wycinanie kątów ujemnych. To powoduje, że takie poduszki lateksowe nie są w pełni anatomiczne, ponieważ nie posiadają profilów szyjnych czy barkowych.
Poduszki lateksowe można produkować dwiema metodami.
Rzadziej produkuje się poduszki lateksowe przez wylewanie lateksu do form. Metoda ta jest droższa i producenci zazwyczaj jej nie stosują. W tym celu gotowy lateks wylewa się do form, które mają odpowiednie kształty i rozmiary. Poduszki mogą mieć różne kształty, takie jak perforacje czy wgłębienia, które wpływają na ostateczny wyrób. Jednocześnie poduszki lateksowe odlewane z form mogą być dopasowane do anatomicznego kształtu człowieka.

Po uformowaniu bloków lub poduszek, są one także poddawane procesowi wulkanizacji, który w skrócie polega na utwardzeniu lateksu przez podgrzewanie go do odpowiedniej temperatury. To sprawia, że poduszki stają się bardziej trwałe, a tym samym również utrzymują swoje kształty przez dłuższy czas. Do lateksu dodaje się także środki chemiczne, a wśród nich niekiedy także szkodliwy formaldehyd, czyli kwas mrówkowy.

Ostatnim etapem produkcji jest proces suszenia, w trakcie którego poduszki są wystawiane na odpowiednie warunki, aby usunąć wilgoć. Następnie poduszki lateksowe są już w zasadzie gotowe do pakowania i dystrybucji na rynek. Jednak warto zauważyć, że proces produkcji poduszek lateksowych może różnić się w zależności od producenta i technologii stosowanych w danej firmie. Producent może mieć swoje własne metody i tym samym oposywane etapy produkcji także mogą się różnić.
Poduszki z lateksu

Dlaczego pocę się na poduszce lateksowej?

To właśnie nocne poty są jednym z najczęstszych zgłaszanych problemów, jakich doznają ludzie śpiący na poduszkach lateksowych. Główną przyczyną tego zjawiska jest lateks, bowiem stanowi on materiał, który powietrza i wilgoci nie przepuszcza.

Poduszki lateksowe są wykonane z gęstego latekstu, który znacznie utrudnia swobodną cyrkulację powietrza wokół głowy i szyi podczas snu. To powoduje zatrzymywanie ciepła i wilgoci w okolicach skóry, co z kolei prowadzi do nadmiernej potliwości i związanego z nim nieprzyjemnego uczucia dyskomfortu. Drążenie w poduszce lateksowej pionowych otworów także niewiele pomoże, bowiem powietrze pod głową powinno co do zasady rozchodzi się na boki, co lateks uniemożliwia.

Poza tym lateks ma tendencję do absorbowania ciepła z ciała, co u wielu osób zwiększa poczucie gorąca podczas snu. Jeśli jesteśmy skłonni do pocenia się, zwłaszcza w nocy, poduszka lateksowa może pogłębiać ten problem i w ten sposób utrudniać nam osiągnięcie komfortu termicznego podczas snu.
Poduszki lateksowe wzmagają pocenie się w nocy.
Dla tych osób, które preferują chłodne i przewiewne warunki podczas snu, pocenie się na poduszce lateksowej może być uciążliwe i wpływać na jakość wypoczynku. Uczucie wilgoci i dyskomfortu zakłóca sen, powodując częste przebudzenia oraz znaczne trudności w ponownym zaśnięciu.

Dla osób, które borykają się z nadmierną potliwością podczas snu, istnieją jednak alternatywne rozwiązania. Można rozważyć poduszki do spania wykonane z innych materiałów, takich jak pianka wysokoelastyczna, która jest przewiewna i zapewnia najlepszy komfort w nocy. Warto też zwrócić uwagę na poduszki ortopedyczne, któe pomagają w utrzymaniu odpowiedniego komfortu termicznego podczas snu.
Poduszki z lateksu, pocenie się podczas snu, ból kręgosłupa szyjnego

Czy poduszki lateksowe są dobre dla alergików?

W mediach poduszki lateksowe są często reklamowane jako produkty hipoalergiczne, a więc w pełni o odpowiednie dla osób cierpiących na alergie. Jednak przed dokonaniem wyboru poduszki lateksowej dla osoby z alergią, istnieje kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

Należy pamiętać, że lateks, który jest głównym składnikiem poduszek lateksowych, rzeczywiście posiada naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. To oznacza, że co do zasady poduszki lateksowe mogą bezpośrednio zapobiegać rozwojowi roztoczy, pleśni i alergenów innych niż on sam. Dlatego część osób z uczuleniem na roztocza decyduje się na poduszki lateksowe w nadziei na zmniejszenie objawów alergicznych.

Musimy jednak również wziąć pod uwagę, że nie wszystkie alergie są spowodowane roztoczami czy pleśnią. Niektóre osoby mogą być uczulone na sam lateks. Nawet te osoby, które nie są, mogą nabyć alergię z czasem, co w przypadku lateksu jest niezmiernie częste. Uczulenie na lateks może manifestować się objawami takimi jak swędzenie, zaczerwienienie czy obrzęk. U osób uczulonych na lateks pojawiają się też trudności w oddychaniu. W takim przypadku korzystanie z poduszki lateksowej może być niebezpieczne i prowadzić do poważnych reakcji alergicznych.

Nie wszystkie poduszki lateksowe są wykonane z czystego lateksu, a nawet te modele deklarowane jako naturalne, najczęściej zawierają go tylko znikomy procent. Niektóre poduszki mogą zawierać dodatki chemiczne lub mieszaniny lateksu, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u wrażliwych osób. Dlatego ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety i sprawdzać skład poduszki przed zakupem, zwłaszcza jeśli jest się alergikiem.

Ważne jest przy tym to, że alergizujące białko lateksu występuje zarówno w lateksie naturalnym, jak też może występować w lateksie syntetycznym, bowiem ten prawie zawsze zawiera domieszkę naturalnego. Białko to może się unosić z poduszki w trakcie spania. Dlatego też wszelkie poduszki lateksowe generalnie są odradzane alergikom.
alergia

Jakie są alternatywy dla poduszek lateksowych?

Dla tych osób osób, które nie są przekonane do poduszek lateksowych lub chcą znaleźć zdrowsze i wygodniejsze alternatywne rozwiązania, istnieje wiele innych opcji. W zależności od rodzaju poduszki, mogą one zapewnić bardziej lub mniej komfortowy i zdrowy sen.

Popularnymi poduszkami do spania są te modele, które wykonano z pianki termoelastycznej. Poduszki wykonane z pianki memory foam są znane z redukcji nacisku. Tego rodzaju pianka lepkosprężysta reaguje na ciepło i ciężar ciała, co nie zaburza prawidłowe podparcie dla szyi i głowy przez zapadanie się. Poduszki wykonane z pianki memory foam nie także przewiewne i cechują się występowaniem zjawiska lustrzanego odbicia ciepła, co zwiększa potliwość.

Dawniej stosowano również poduszki z naturalnego pióra lub puchu, jednak te nie są dobrą alternatywą. Poduszki wypełnione pierzem lub puchem są cenione głównie za swoją miękkość i termoregulację. Jednak materiały te bardzo szybko ulegają wygniataniu i niszczeniu, co zaburza ich zdolność do dopasowywania się do kształtu ciała, ponieważ po krótkim czasie stają się płaskie. Poza tym są to materiały naturalne o porowatej strukturze, w której lubią rozwijać się różnego rodzaju drobnoustroje i alergeny.

Coraz popularniejsze stają się poduszki bambusowe, które dla wielu osób mogą stanowić ciekawą altenatywę poduszek lateksowych. Z złożenia są one przewiewne i antybakteryjne, co czyni je bezpiecznymi. Włókna są bambusa są miękkie, oddychające i chłodzące, co sprawia, że poduszki z bambusa bywają polecane dla osób, które generalnie preferują chłodniejsze warunki snu. Jednak nie dają one wsparcia dla kręgosłupa i głowy, co czyni je nieodpowiednymi dla osób posiadających schorzenia kręgosłupa.

Osobom z bólem kręgosłupa szyjnego, jak również z różnymi innymi schorzeniami kręgosłupa, powinny zainteresować się w pierwszej kolejności poduszkami ortopedycznymi z pianki wysokoelastycznej. Takie poduszki są zaprojektowane specjalnie w taki sposób, aby zapewnić optymalne podparcie dla kręgów szyjnych i głowy, a także zachować prawidłową pozycję podczas snu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Poduszki lateksowe, poduszka do spania, producent pościeli, polska firma

FAQ: Poduszki lateksowe

Co to są poduszki lateksowe?

Poduszki lateksowe są wykonane z naturalnego lateksu lub syntetycznego lateksu, a najczęściej ich mieszanek. Są to produkty, które służą do podparcia głowy i szyi podczas snu. Lateks jest materiałem o elastycznej strukturze, który zapewnia odpowiednie podparcie i komfort podczas snu. Niestety nie ma zdolności do przepuszczania powietrza i usuwania wilgoci, a poza tym może uczulać.

Czy poduszki lateksowe są dobre na kręgosłup?

Tak, poduszki lateksowe mogą być korzystne dla kręgosłupa. Dzięki swojej elastyczności i sprężystości, poduszki lateksowe dostosowują się do kształtu głowy i szyi, co może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy kręgosłupa podczas snu. To może przynieść ulgę osobom z dolegliwościami kręgosłupa lub bólami głowy. Mogą one jednak wzmagać potliwość, a także wywoływać alergię.

Czy poduszki lateksowe zapewniają cyrkulację powietrza?

Nie, poduszki lateksowe są znane z braku przepływu powietrza. Lateks to materiał, który zbudowany jest z mleczka kauczukowego i substancji chemicznych, które odpowiadają za jego utwardzenie. Z uwagi na jego strukturę, powietrze nie jest w stanie przepływać przez poduszki lateksowe. To sprzyja również gromadzeniu się wilgoci i rozmnażaniu się roztoczy.

Czy poduszki lateksowe są dobre dla alergików?

Poduszki lateksowe nie są dobrym wyborem dla osób z alergiami. Lateks sam w sobie uczula wiele osób, a długotrwałe przebywanie w jego pobliżu może powodować alergię nawet u osoby, która wcześniej jej nie posiadała. Choć lateks jest mniej podatny na rozwój roztoczy, grzybów i pleśni w porównaniu do tradycyjnych poduszek wypełnionych pierzem, to sam w sobie nie stanowi najlepszego materiału na poduszki.

Czym lateks Talalay różni się od zwykłego lateksu?

Talalay to specjalny rodzaj lateksu, który podlega bardziej zaawansowanemu procesowi produkcji. Ten proces obejmuje zastosowanie próżni, zamrożenie i utwardzenie lateksu, co powoduje bardziej jednolitą strukturę i doskonałe właściwości sprężyste. Nadto lateks Talalay jest również bardziej elastyczny. Nie różni się natomiast od zwykłego lateksu w kwestii cyrkulacji powietrza czy wydzielania alergenów.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...