Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego ultralekki materac to zły pomysł?

5 listopada 2024
lekki materac, waga materaca do spania, komfortowe materace
W ostatnim czasie ultralekkie materace zyskały popularność jako mobilne rozwiązanie, które można łatwo transportować, co ułatwia przemieszczanie. Jednak takie materace, choć wydają się kusić swoją lekkością, gdy weźmie się pod uwagę komfort i zdrowie, nie są najlepszym wyborem. Z wielu ważnych powodów zakup lekkiego materaca warto dobrze przemyśleć.

Co do zasady lekkość materaca, czyli jego niska waga, idzie w parze ze zdecydowanie mniejszą trwałością, jak też ograniczonymi możliwościami w zakresie możliwości zapewnienia wsparcia kręgosłupa we właściwej formie. Aby móc głębiej zrozumieć, dlaczego ultralekki materac nie jest zbyt dobrym wyborem, należu przyjrzeć się kilku kluczowym aspektom, które wpływają na jakość i trwałość tego typu produktów.

Oczywiście nie zawsze waga materaca jest kluczem. Dotyczy to bowiem głównie materaców piankowych, gdzie waga rośnie proporcjonalnie do gęstości. Gdy mowa jest o materacu sprężynowym, duża waga nie musi być zaletą, bowiem wynikać może z wagi sprężyn, podczas gdy umieszczone w nim warstwy pianek nadal mogą być kiepskie.
twardy materac_ bóle w kręgosłupie

Brak wsparcia dla kręgosłupa

Jedną z ważniejszych funkcji materaca jest zapewnienie wsparcia dla kręgosłupa. Musi on znajdować się w neutralnej pozycji, która wspiera jego naturalne krzywizny. To jest natomiast trudne na lekkich materacach, które bardzo często są wykonane z materiałów o niskiej gęstości i twardości, co nie spełnia tego zadania. Niska gęstość pianki powoduje, że materac łatwo się odkształca i traci dynamkę, co przekłada się na brak stabilności.

Brak podparcia prowadzi do nienaturalnego ułożenia ciała podczas snu, co u wielu ludzi w dłuższej perspektywie skutkuje bólami pleców i sztywnością mięśni, ale też innymi trudnościami ortopedycznymi. Takie ciało, zamiast odpoczywać, zmuszane jest do ciągłej pracy nad utrzymaniem kręgosłupa we właściwej pozycji, co negatywnie wpływa na jakość snu i regenerację, a więc gorsze funkcjonowanie.
ból pleców, sztywność w karku, kłucie w krzyżu

Niska żywotność materaca

Wiadomo, że to gęstość pianki jest czynnikiem wpływającym na trwałość materaca. Musi być ona właściwie wyważona, co pozwala na balans jakości i podparcia. Ultralekkie materace są zwykle produkowane z pianek o niskiej gęstości, co wpływa na ich niższą wagę, ale również ograniczoną wytrzymałość. Niższa gęstość oznacza, że pianka szybciej się odkształca, a więc traci swoje właściwości, przez co materac nie spełnia funkcji podpierającej, o ile ją posiadał.

Pianka zamkniętokomórkowa o zbyt niskiej gęstości nie zapewnia dynamiki i sprężystości niezbędnej do utrzymania właściwego kształtu i komfortu na dłuższą metę. Dlatego postawić należy na optymalną gęstość, którą nasi specjaliści wyliczyli i zastosowali w materacu Osaka Air, jaki gwarantuje równowagę między trwałością a komfortem.
zapadnięty materac, wygniatanie się materaca, dziura w materacu

Gorsza oddychalność materaca

Nikt nie lubi pocenia się w nocy, dlatego niezwykle ważne jest też to, że bardzo dużo ultralekkich materaców ma problem z cyrkulacją powietrza. Wynika to przede wszystkim ze stosowania memory foam w pierwszej warstwie wielu takich modeli. Jednak także z powodu pianki T, którą także się w nich powszechnie umieszcza. Materace z pianką o niskiej gęstości i zamkniętych komórkach, niemal nie oddychają. To natomiast oznacza, że ciepło i wilgoć mogą zatrzymywać się w materacu. Taka sytuacja prowadzi do uczucia dyskomfortu, jakie wynika z przegrzewania się ciała.

Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza sprzyja też rozwojowi bakterii i roztoczy, które mogą negatywnie wpływać na higienę snu i zdrowie, szczególnie u alergików. Istnieją jednak nieco cięższe, ale wysokiej jakości materace, takie jak Osaka Air, są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu skutecznej wentylacji, co zapewnia higieniczne warunki snu.
higiena snu, pocenie się w nocy, nocne poty

Dodatkowe koszty

Niewielka masa materaca to kwestia niskiej gęstości pianki, a ta daje z natury krótszy okres użytkowania. Choć wydaje się, że ultralekkie materace są ekonomicznym wyborem, to u wielu konsumentów szybko okazuje się, że żywotność materaca jest w tym przypadku mocno ograniczona. Materace tego typu tracą swoje właściwości i sprężystość, zapadając się. To z kolei oznacza, że użytkownik odczuwa istotny dyskomfort po stosunkowo krótkim czasie użytkowania.

Konieczność częstszej wymiany materaca przekłada się na dodatkowe koszty. Z jednej strony jest to kwestia ceny materaców, które już bardzo często nawet samodzielnie zwiększą cenę końcową, gdy zsumuje się zakupy z kilkunastu lat. Dochodzą do tego także koszty poboczne, jak choćby związane z leczeniem ewentualnych dolegliwości, jakie spowodował nieodpowiedni materac, który nie dawał odpowiedniego podparcia. Są również pewne koszty społeczne, bowiem brak regeneracji wpływa na funkcjonowanie w otoczeniu. Dlatego inwestycja w solidny materac jest bardziej opłacalna.
materace w dobrej cenie, ile powinien kosztować materac, ceny materacy do spania

Kompromis w kwestii komfortu

Bardzo często lekkie materace z pełną premedytacją projektuje się po to, aby zredukować wagę materaca, co oznacza mniejszą liczbę warstw lub gorsze pianki. Jest to pozorny kompromis, który nie sprzyja komfortowi ani trwałości. Jedynie funkcjonalne, a więc kilkuwarstwowe materace mające przemyślaną strukturę tortu, oferują ergonomię i komfort. Posiadają one bowiem różne rodzaje pianek, ale też innych materiałów, które wspólnie odpowiadają za zapewnienie niezbędnych funkcjonalności, co składa się na higienę snu.

Tymczasem z zasady lekkie materace są pozbawione trwałych i sprężystych materiałów. Dlatego często sprawiają wrażenie wygodnych, ale tylko na krótką metę. Wielu klientów już po kilku tygodniach czy miesiącach zaczyna zauważać , że dany model nie jest niewystarczający dla zdrowego i regenerującego snu. Jedynie inwestycja w materac o optymalnej konstrukcji to gwarancja komfortu i wsparcia.
rodzaje pianek, pianka poliuretanowa, czy materac piankowy jest bezpieczny

Twój smart choice

Łatwość przenoszenia ultralekkich materaców nie jest argumentem do ich zakupu, jeśli nie spełniają one wymagań związanych ze zdrowym i komfortowym snem, jak też dużą żywotnością. Stosunkowo szybka utrata kształtu wiąże się z ograniczoną żywotnością. Z kolei ryzyko utraty zdrowia i komfortu powoduje, że należy im się bacznie przyglądać.

Kluczem w materacu jest rodzaj, gęstość i twardość pianek, bowiem to głównie z nich składa się jego rdzeń. Ważna jest też cyrkulacja powietrza, która pozwala na odprowadzanie ciepła i wilgoci. Ale również dobry pokrowiec materaca, który musi być przewiewny i elastyczny.

Zamiast wybierać lekki materac, lepiej zainwestować w produkt wysokiej jakości, taki jak materac Osaka Air z polskiej marki ONSEN®, który zapewnia długotrwały komfort i podparcie, tworząc idealne warunki do regenerującego snu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
najlepszy materac, materace Toruń, polski producent materaców

FAQ: Ultralekkie materace

Z czego są zrobione lekkie materace do spania?

Najczęściej lekkie materace wykonane są z pianki T, czyli pianki zamkniętokomórkowej o niskiej gęstości. Tego rodzaju pianka charakteryzuje się mniejszą wagą, co z kolei sprawia, że materace z niej wykonane są łatwiejsze w transporcie i przenoszeniu. Pianka T jest jednak mniej trwała, szybko się wygniata i ma znikomą sprężystość.

Dlaczego gęstość pianki ma znaczenie?

Gęstość pianki wpływa bezpośrednio na trwałość i dynamikę materaca. Im większa gęstość, tym materac jest bardziej wytrzymały. Oferuje też lepsze podparcie dla ciała, choć tu duże znaczenie ma też parametr twardości. Warto też pamiętać, że zbyt duża gęstość może obniżyć komfort użytkowania, dlatego należy ją zrównoważyć.

Czy waga materaca ma znaczenie?

Tak, waga materaca jest niezwykle istotna. Jeśli porównujesz dwa podobne z zewnątrz materace piankowe i jeden waży 15 kilogramów, a drugi waży 35 kilogramów, to ten drugi będzie lepszym wyborem. Jest to związane z gęstością pianek, która wpływa na wytrzymałość produktu. Lżejsze modele mogą być bardziej praktyczne i łatwe do przenoszenia, ale z zasady będą też mniej trwałe. Z kolei cięższe materace najczęściej gwarantują lepsze podparcie i dłuższą żywotność.

Jak gęstość pianki przekłada się na jej twardość?

Gęstość i twardość to dwie różne właściwości pianki. Są to całkowicie różne parametry. Gęstość podaje się w kilogramach na metr sześcienny (kg/m³), a twardość w niutonach (N) lub kilopaskalach (kPa). Choć gęstość wpływa na trwałość pianki, to nie przekłada się bezpośrednio na jej twardość.

Ile waży materac Osaka Air?

Materac piankowy Osaka Air, ze względu na zastosowanie pianek o wyważonej gęstości i optymalnej twardości, ma większą wagę niż większość modeli dostępnych na rynku. Waga zależy od rozmiaru materaca i wynosi: około 18 kilogramów dla materaca 80x200, około 21 kilogramów dla materaca 90x200, około 24 kilogramów dla materaca 100x200, około 28 kilogramów dla materaca 120x200, około 33 kilogramów dla materaca 140x200, około 37 kilogramów dla materaca 160x200, około 41 kilogramów dla materaca 180x200 oraz około 45 kilogramów dla materaca 200x200..

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...