Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materac do spania na podłodze – czy to dobry pomysł?

18 maja 2022
Materace do spania na podłodze - czy to dobry pomysł?
Często po świeżej przeprowadzce do nowego mieszkania nie mamy jeszcze w pełni wyposażonej przestrzeni. Zdaje nam się, że można po prostu położyć materac na podłodze i spać tak jakiś czas do momentu zakupu ramy łóżka. Niestety nie każdy rodzaj materaca się do tego nadaje. 


 

Czy tak naprawdę potrzebujemy spać na ramie łóżka?

Spanie na materacu podłogowym, czy też nawet na cienkiej matce nie jest czymś rzadkim, szczególnie jeżeli zwrócimy uwagę na kulturę wschodu. 

Jeśli już ktoś myśli o położeniu materaca na podłodze i spaniu w ten sposób, to musi pamiętać, że nie każdy rodzaj materaca się do tego nadaje. Głównie zależy to od jego budowy. A jakie są zalety i wady spania na podłodze i dlaczego warto się nad tym zastanowić? 


 
Materace do spania na podłodze - czy to dobry pomysł? Stelaż, palety, łóżko

Plusy spania na materacu położonym bezpośrednio na podłodze

Wiele osób, które śpią na podłodze wymieniają różne zalety i powody dlaczego to zrobili. 

1. Spanie na materacu położonym na podłodze może zniwelować ból pleców
Dzieje się tak dlatego, że materac położony na podłodze jest w odczuciu twardszy niż materac położony na elastycznym stelażu łóżka. Spanie w ten sposób może potencjalnie złagodzić ból pleców i utrzymać kręgosłup w nocy prosto, zwłaszcza podczas spania na plecach. 

2. Śpiąc na podłodze jest nam chłodniej
Wszyscy doskonale wiemy, że gorące powietrze unosi się, a chłodne pozostaje nisko nad ziemią. Osoby śpiące na materacu umieszczonym bezpośrednio na podłodze mogą uznać, że spanie bliżej podłogi jest dla nich lepsze, ponieważ mają dostęp do chłodniejszego powietrza.

3. Materac na podłodze może zaoszczędzić miejsce
Rezygnacja ze stelaża i podstawy łóżka może zaoszczędzić miejsce w sypialni. Umieszczenie materaca bezpośrednio na podłodze zapewnia minimalistyczny wygląd, który może sprawić, że mały pokój będzie wyglądał na większy.

4. Możemy  zaoszczędzić
Pominięcie zakupu ramy łóżka i pozostanie przy samym materacu może zaoszczędzić nam dużo pieniędzy. 

5. Jest bezpieczniejszy dla dzieci
W momencie kiedy dziecko bardzo wierci się w nocy, można się martwić o to, czy nie spadnie z łóżka. Dzięki temu, że materac leży na podłodze, nawet jeżeli dziecko się z niego zsunie, nie zdobi sobie krzywdy.
Materace do spania na podłodze - czy to dobry pomysł? Stelaż, palety, łóżko

Minusy  spania na materacu umieszczonym bezpośrednio na podłodze

Tak samo jest wiele aspektów, przez które ludzie z powrotem kładą materace na ramy łóżek, lub nigdy ich nei zdejmują 

1. Istnieje szansa na rozwój pleśni
Podstawy łóżek i stelaże, ułatwiają przepływ powietrza przez materac i pod nim. Gdy umieszczamy materac bezpośrednio na podłodze, cyrkulacja powietrza zostaje odcięta. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem są materace, które posiadają poziomy system wentylacji ponieważ zapewniają odprowadzenie ciepła skumolowanego pod naszym ciałem. Unikamy w ten sposób rozwoju pleśni, zwłaszcza w wilgotnym środowisku. Narażenie na pleśń może pogorszyć alergie, powodować ataki astmy oraz podrażniać oczy, nos i skórę. Odpowiednia wentylacja wydłuża czas użytkowania takiego materaca. Została ona zastosowana w materacu Osaka air.

2. O wiele ciężej jest rano wstać z łóżka
Kiedy łóżko jest na ziemi, kładzenie oraz wstawanie z niego jest kłopotilwe. Dodatkowo, jeśli jest osoba w podeszłym wieku lub ma problemy z poruszaniem się, kładzenie sie i wstawanie z naprawdę niskiego łóżka może być bardzo trudne, a czasami nawet bolesne. Siadanie i kładzenie się na materacu jest bardziej wygodne, kiedy spoczywa on na ramie łóżka.

3. Osoby śpiące na boku mogą odczuć dyskomfort
Jeżeli śpisz na materacu zbyt miękkim to bardzo twarde i nieelastyczne podłoże będzie doprowadzało do bólu bioder i ramion w pozycji spania na boku. Powodem tego jest zbyt miękki materac nieposiadający stabilnej i elastycznej najniższej warstwy mającej kontakt z podłogą. Jeżeli śpi sie na boku, potrzeba średnio-twardego materaca, który dopasowuje się do ramion i bioder, pod warunkiem że najniższa warstwa bazowa jest zbudowana z gęstej i elastycznej pianki. Zbyt twardy materac podłogowy może wywierać nacisk na wspomniane części ciała 

4. Może być zły dla alergików
Ułożenie materaca na podłodze może pogorszyć komfort alergika w sypialni. Podłoga to powierzchnia gromadząca kurz, brud, roztocza i resztki naskórka, które w nocy mogą wywoływać reakcje alergiczne takie jak swędzenie oczu, katar w nocy lub problemy z oddychaniem, które poważnie utrudniają spokojny sen.

5. Jest bardziej przyjazny dla pluskw i innych owadów
Pluskwy lubią wilgotne miejsca. Jeśli łóżko jest na podłodze, pluskwy mogą mieć do niego łatwiejszy dostęp. Nie wspominając już o roztoczach, mrówkach oraz innych owadach. Ciepły, wilgotny materac, który leży na podłodze jest dla nich idealnym miejscem.

6. Umieszczanie materaca na podłodze może unieważnić jego gwarancję
Materace przeważnie są zaprojektowane tak, aby leżały na ramie czy też stelażu łóżka. Umieszczenie ich na podłodze może szybko je uszkodzić.

Większość producentów materacy zastrzega sobie prawo do realizacji gwarancji, gdy materac położony jest na stelażu łóżka. Producneci zostawiają sobie miejsce, w którym mogą unieważnić pozytywne rozpatrzenie reklamacji.
 

Jakie rodzaje materacy można położyć na podłodze?

Teoretycznie na podłodze można umieścić prawie każdy materac. Jednak położenie go na podłodze naraża go na uszkodzenia i szybsze zużywanie się, niż gdyby był umieszczony na stelażu. Są też materace, których położenie na podłodze spowoduje zupełną utratę właściwości, komfortu i funkcjonalności.


 

Jakich rodzajów materacy nie można kłaść na podłodze?

Jest też pewna grupa materacy, których absolutnie nie można kłaść na podłodze przez ich budowę.
Są to materace dwustronne posiadające z jednej strony piankę termoelastyczną, a z drugiej strony piankę elastyczną. Ułożenie takiego materaca pianką termoelastyczną bezpośrednio na podłodze spowoduje, że taki materac zgniecie się o 70% grubości pianki, straci całkowicie przewiewność i radykalnie obniży komfort snu. Wyjątkiem są materace zbudowane z pianki wysokoelastycznej tzw. pianki HR. Inne rodzaje materacy zupełnie nie nadają się do leżenia bezpośrednio na podłodze.

Jak bezpiecznie spać z materacem na podłodze?

Koniecznie chcesz spać z materacem na podłodze- OK., podejmij kilka środków, aby ochronić swój materac.

1. Na samym początku zerknij, czy nie utracisz gwarancji umieszczając go bezpośrednio na podłodze. Niektórzy producenci mogą unieważnić gwarancję, jeśli śpisz z materacem na podłodze.

2.   Użyj ochraniacza na materac Ochroń materac przed kurzem, brudem i bakteriami, które mogą znajdować się na ziemi, użyj wysokiej jakości i oddychającego ochraniacza na materac. Przed zakupem upewnij się, że kupiłeś taki, który pasuje do Twojego rozmiaru materaca.

3.    Często wietrz materac Materac na podłodze jest zagrożony pleśnią, które rozwijają się pod wpływem wilgoci, aby zapobiec jej gromadzeniu, należy opierać materac o ścianę, aby dobrze wywietrzyć obie strony.

4.  Utrzymuj podłogę w czystości Utrzymanie czystości pod materacem jest kluczowe, jeśli położysz materac na podłodze. Powinieneś odkurzać, odkurzać i myć podłogę przynajmniej raz na cztery tygodnie. Po myciu upewnij się, że podłoże jest całkowicie suche, zanim ponownie położysz materac.

5. Na kładź materaca na dywanie Dywan może gromadzić wilgoć i szybciej prowadzić do pleśni. Zamiast tego, umieść materac na wykończonej powierzchni, takiej jak płytki lub twarde drewno.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

Jak wysoko powinien znajdować się materac od podłogi?

Jak zapobiec przesuwaniu się materaca na podłodze?

Aby zapobiec przesuwaniu się materaca na podłodze należy położyć pod niego specjalną podgumowaną siatkę, która służy do tego celu, ale jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca, którego dolna część pokrowca leżąca bezpośrednio na podłodze posiada specjalną tkaninę anti-slip, która zawiera w swojej strukturze sylikonowe nici, które zapobiegają przesuwaniu się materaca. Takie rozwiązanie zastosowane jest w materacu Osaka air.

Jak wysoko powinien znajdować się materac od podłogi?

Idealna wysokość łóżka różni się w zależności od osoby, ale standardowa wysokość mierzona od górnej powiechrzni materaca do podłogi 40-50cm, ale czym jesteś starszy tym wysokość ta powinna być coraz większa i sięgać od ok. 50-60cm, aby ułatwić sobie wstawanie, ta wysokość jest także zalecana dla osób z endoprotezami biodra.

Co umieszczać pod materac leżący na podłodze?

Większość materacy nie wyamga żadnego zabezpieczenia od dolnej warstwy, ale żeby zwiększyść komfort snu to bardzo tanim kosztem możemy to zrobić poprzez umieszczenie europalet pod nasz materac. W ten sposób zwiększamy wentylację w porównaniu do materaca, który leży bezpośrednio na podłodze.

Przy niektórych rodzajach materacy może to wydłużyć ich żywotność.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...