Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak spać z katarem?

12 września 2020
Jak spać z zatkanym nosem, jak spać z katarem, jak zasnąć z katarem, katar w nocy, jak pozbyć się kataru, jak odetkać nos, sen z katarem, sen z zapchanym nosem, sen z zablokowanym nosem

Spanie z katarem bywa irytujące, jak zresztą cała ta dolegliwości. Katar występujący w ciągu dnia da się znieść, ale spędzenie całej nocy z zapchanym albo cieknącym nosem to dla wielu osób już prawdziwy koszmar. Jak spać z katarem, kiedy ledwo da się oddychać nawet w dzień?

Choć istnieje kilka sposobów na katar, to powszechnie wiadomo jednak, że na katar nie ma skutecznego lekarstwa. Ten bowiem trwa około 7 dni, niezależnie od leczenia. Istnieją jednak środki pozwalające złagodzić katar, a dzięki temu wyspać się w nocy. Pozwalają one spać z czystym nosem, a przynajmniej na tyle, aby było to w miarę wygodne. Trzeba bowiem pamiętać, że wyspany człowiek nie tylko lepiej funkcjonuje, ale też dużo skutecznej zwalcza infekcję, która jest zwykle przyczyną obrzęku śluzówki nosa.

Spanie z katarem to trudna i męcząca sztuka.
Pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy w przypadku kataru jest zastosowanie leków zmniejszających przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Pamiętajcie jednak, że ich skutkiem ubocznym mogą być jeszcze większe trudności z zasypianiem.

Dotyczy to zwłaszcza leków doustnych zawierających pseudoefedrynę, powszechnie znaną ze swoich właściwości pobudzających i stymulujących.

Preparatów z pseudoefedryną zdecydowanie nie powinno się brać na noc. Nie wszyscy wiedzą, że zaśnięcie może utrudnić też ksylometazolina, będąca składnikiem popularnych kropli i aerozoli na katar. Dlatego, jeśli to tylko możliwe postaw na bardziej naturalne metody walki z zatkanym nosem.

Zadbaj o mikroklimat w sypialni


Nic tak nie utrudnia oddychania jak gorące, suche powietrze. Przykręć kaloryfery i uchyl okno, pamiętając by z kolei nie wyziębić organizmu. Inwestycja w nawilżacz powietrza jest tutaj świetnym pomysłem, ale koniecznie zmieniaj w nim wodę, żeby nie doprowadzić do pojawienia się w nim pleśni. Zadbaj o to, aby w Twojej sypialni znajdowały się również żywe rośliny. Ich obecność pomaga nawilżyć i oczyścić powietrze, co przekłada się na poprawę komfortu snu.

jak zasnac z katarem

Hipertoniczna sól morska

Stosuj sól morską w spreju zamiast kropli obkurczających śluzówkę nosa.
Próbowałeś i nie działa? Zwróć uwagę, że w aptece są dostępne dwa rodzaje roztworów soli morskiej.

Roztwór izotoniczny służy do codziennej higieny nosa oraz jego profilaktycznego nawilżania – przydaje się w sytuacji, gdy jesteś zmuszony oddychać suchym powietrzem lub wdychać kurz i pyłki.

Jeśli masz zapchany nos, potrzebujesz roztworu hipertonicznego, który ma wyższe stężenie soli. Sól przyciąga wodę, więc użycie takiego roztworu spowoduje napłynięcie wody do jam nosowych i pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Nawodnienie organizmu to podstawa

Pij dużo wody lub herbat ziołowych. Pomocny jest szczególnie napar z tymianku, ponieważ ułatwia oddychanie. W przypadku przeziębienia spowodowanego przez wirusy, pomocne są też napary z imbiru i goździków, chociaż ich akurat nie powinno się pić przed snem, jako że mają właściwości pobudzające.

Olejki eteryczne


Niektóre olejki eteryczne np. sosnowy, eukaliptusowy i miętowy, mają właściwości sekretolityczne, czyli oczyszczają drogi oddechowe z zalegającej w nich wydzieliny. Ich dodatkową zaletą jest to, że działają antybakteryjnie. Wybierz olejek, którego zapach najbardziej Tobie odpowiada i relaksuje, ponieważ z pewnoscią ułatwi to również zaśnięcie.

W aptece możesz również kupić gotową mieszankę olejków ułatwiającą oddychanie, np. Inhalol. Skrop olejkiem pościel lub dodaj kilka kropli do nawilżacza powietrza. W aptekach dostępne są też nasączone olejkami eterycznymi plastry, które można przykleić na piżamę na wysokości klatki piersiowej. Pamiętaj, żeby nie stosować olejków eteryczny bezpośrednio na skórę twarzy, ponieważ mogą powodować podrażnienia.

Możesz również wykonać inhalację parową. W tym celu do miski z gorącą wlej kilka kropli olejku eterycznego. Przykryj głowę ręcznikiem tak, aby zakryć również miskę i pochyl się nad parą wodną (uważaj, żeby się nie oparzyć).

Zamknij oczy, żeby uniknąć ich podrażnienia. Podczas inhalacji staraj się głęboko oddychać przez nos, a powietrze wydychaj ustami. W razie potrzeby przerwij zabieg, aby wydmuchać nos.

Co robić, gdy katar nie ma podłoża infekcyjnego, tylko alergiczne?


Porady dotyczące nawodnienia organizmu, nawilżania powietrza oraz pozycji do spania są oczywiście takie same, jak przy katarze infekcyjnym. Inne zalecenia ulegają jednakże zmianie.

W przypadku zdiagnozowanej alergii powinieneś oczywiście stosować leki przeciwalergiczne, które zalecił Tobie lekarz.

Pomocniczo przyda się roztwór izotoniczny soli morskiej, aby usunąć ze śluzówki nosa zalegające alergeny. Jeśli chcesz zastosować olejki eteryczne sprawdź, czy nie jesteś uczulony na ich składniki.

katar jak spac

Wyeliminuj z sypialni wszelkie potencjalne źródła alergenów, takie jak kurz, roztocza i sierść zwierząt. Śpij w antyalergicznej pościeli. W przypadku alergii na pyłki, otwieranie okna latem i wiosną może nie być dobrym pomysłem. Dlatego warto pomyśleć o innych sposobach obniżenia temperatury w trakcie snu.

Dobry materac wyeliminuje przegrzewanie i pocenie ciała podczas snu

Może to być wybór materaca Osaka Air, który dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii pianki BluPur oraz specjalnej warstwy z siatki 3D, zapobiega przegrzewaniu się ciała podczas snu, zapewniając optymalną cyrkulację powietrza.

Jeśli Twój materac nie posiada takich właściwości, ale mimo to nie chcesz go jeszcze zmieniać, możesz zaopatrzyć się w siatkę Air Flow Mesh poprawiającą cyrkulację powietrza. Innym rozwiązaniem może być mata chłodząca albo poduszka ortopedyczna wykonana z przewiewnej pianki BluPur.

Materac hipoalergiczny, materac na alergię, materace online, jak spać z katarem
Wszystkie nasze wysokoelastyczne materace piankowe oraz poduszki ortopedyczne to wyroby medyczne klasy pierwszej. Zostały one stworzone metodą design thinking, dzięki czemu mamy pewność co do ich najwyższej jakości. Są to produkty w pełni czyste biologicznie i antyalergiczne.

Zakup materaca Osaka Air i pozostałych produktów ONSEN® daje pewność, że są one bezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo objęte są nawet 15-letnią gwarancją oraz programem umożliwiającym zwrot w ciągu 100 dni od dostarczenia zamówienia, co mininalizuje ryzyko związane z zakupem.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace piankowe, najlepszy materac, materace ortopedyczne, jak spać z katarem

FAQ: Jak spać z katarem

Jak najlepiej spać z katarem?

Najlepiej jest spać z katarem w pozycji na boku. Pod warunkiem posiadania odpowiedniego materaca i poduszki, spanie na boku zagwarantuje utrzymanie fizjologicznej pozycji ciała, a w tym kręgosłupa w jednej linii. To zaś nie tylko wzmocni naturalne reakcje układu immunologicznego, ale też pozwoli na swobodne oddychanie oraz umożliwi usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Przed snem warto jest sięgnąć po zestaw do irygacji lub olejki eteryczne. Zadbać należy również o prawidłowy mikroklimat w sypialni.

Jak zasnąć z katarem?

Przed zaśnięciem z katarem należy zadbać o to, aby drogi oddechowe były maksymalnie oczyszczone. Zalegającą w nosie czy zatokach wydzielnę można łatwo usunąć przez zastosowanie irygacji z wykorzystaniem roztworu soli. W zasypianiu z katarem pomocne są też inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych. Poza tym zaśnięciu z zapchanym nosem służy utrzymanie prawidłowej pozycji ciała podczas snu, a także chłodne powietrze w sypialni.

Jak radzić sobie z zatkanym nosem w nocy?

Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z zatkanym nosem w nocy są irygacje i inhalacje. Obok dostępnych na rynku produktów do irygacji nosa i zatok, warto zwrócić więc uwagę na olejki eteryczne. Wiele starszych osób stosuje też metodę znaną sprzed kilkudziesięciu lat, która pozwala walczyć z zatkanym nosem za pomocą kropli miętowych. Jej zastosowanie jest bardzo łatwe. Wystarczy dwie krople miętowe umieścić na łyżeczce i podpalić, a po ich odparowaniu wdychać unoszące się opary. Ta metoda na zatkany nos jest skuteczna zarówno w dzień, jak i w nocy. Jej efekty utrzymują się przez długi czas.

Jak pozbyć się kataru bez leków?

Kataru bez leków można pozbyć się przez wspieranie naturalnych reakcji obronnych ciała. Bardzo ważne jest, aby podczas kataru przebywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i spać na komfortowej poduszce, która zapewni optymalne ułożenie głowy, a tym samym też nosa i zatok. Dodatkowo warto jest sięgać po zestawy do irygacji, robić inhalacje czy też nawilżać śluzówkę nosa za pomocą naturalnych maści.

Jak spać z katarem alergicznym?

Spanie z katarem alergicznym jest dla wielu osób trudnością, która w znaczny sposób wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Najczęściej przyczyną nasilenia się objawów alergicznych podczas spania jest posiadanie niewłaściwego materaca oraz poduszki. Choć wielu producentów zapewnia o hipoalergiczności swoich produktów, często wcale one takie nie są. Katar alergiczny nasilać będzie się w szczególności na materacach z kokosem, materacach lateksowych czy materacach gryczanych. W nich bowiem najczęściej występują alergeny, owady czy robaki. Dlatego też kluczowym przy spaniu z katarem alergicznym jest to, aby zapewnić sobie odpowiedni materac wysokoelastyczny i poduszkę. Poza tym należy zadbać o zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w sypialni, jak również jego temperatury. Oczywiście należy stosować również zalecone przez lekarza leki.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie