Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materac z kokosem – nie kupuj, zanim nie przeczytasz!

25 grudnia 2022
Materac sprężynowy z kokosem, płyta kokosowa w materacu, producent materaców 160x200
Materac z kokosem jest jednym z ewenementów na skalę światową. Choć bowiem większość cywilizowanego świata o takim rodzaju materaca nie słyszała, to w Polsce jest on niezwykle popularny. I to mimo faktu, że przecież kokos nie jest naszą rodzimą rośliną.

Choć stanowczo sprzeciwiamy się sprzedaży materaców z kokosem, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co jest przyczyną ich popularności. Jak zwykle w takich przypadkach, chodzić musi o pieniądze. Interes konsumentów w przypadku materaców z kokosem jest bowiem z całą pewnością odłożony na boczny tor.

Ilu z nas wie, co tak naprawdę kryje w sobie materac z kokosem? Jaki jest koszt produkcji materaca z kokosem? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak materac z kokosem może nam zaszkodzić? Na te pytania zapewne większość ludzi nie potrafi odpowiedzieć. To właśnie skłoniło zespół specjalistów ONSEN® do rozwiania wszelkich wątpliwości.
Materac kokosowy, materace sprężynowe, producent materacy, sklep z materacami, twardy materac

Materac z kokosem – wnętrze

Oferowane najczęściej materace z kokosem to materace sprężynowe, które posiadają płyty kokosowe z jednej lub obu stron. Tak zaprojektowane warstwy materaca z kokosem nie mają żadnego innego uzasadnienia, aniżeli zastosowanie twardego kokosa do zabezpieczenia sprężyn. W innym przypadku mogłyby one bowiem wbijać się w ciało śpiącego człowieka. Tymczasem twardość płyty kokosowej utrzymuje je w miejscu.

Nieco inne zastosowanie przypisuje się zaś tym materacom z kokosem, które są zbudowane głównie z pianki poliuretanowej, a kokos stanowi w nich wyłącznie dodatek. Zastosowanie w nich maty kokosowej może posiadać bowiem dwojaki cel. Może bowiem zarówno materac nad wyraz utwardzać, jak i być wyrazem marketingowych sztuczek.

Umieszczenie płyty kokosowej wewnątrz materaca piankowego może mieć za zadanie ukrycie faktycznych właściwości umieszczonych w nim pianek zamkniętokomórkowych, które bardzo szybko ulegną zniszczeniu. Taki materac z kokosem zachowa swoją twardość, choć zmniejszy on swoją wysokość. Spadnie też jego zdolność wentylacji i odprowadzania wilgoci.

Materac z kokosem będący produktem gry marketingowej może posiadać wewnątrz różne materiały. Niekiedy są to materace, które bez włożenia płyty kokosowej mogłyby być dla wielu z nas zadowalające, a nawet ponadprzeciętne. Tymczasem nagminnie producenci materaców dedycują się, żeby wkładać do nich płyty kokosowe tylko dlatego, aby z powodu mody i udanej propagandy zwiększyć swoją sprzedaż.
Materac z kokosem, pianka T15, pianka T25, pianki zamkniętokomórkowe

Materac z kokosem – twardość

Z zasady materac z kokosem jest materacem twardym, a więc dla części osób kojarzącym się ze zdrowiem kręgosłupa. Trudno bowiem, aby łupina orzecha kokosowego twarda nie była. Jednakże skojarzenie to jest całkowicie błędne, mimo że nadal bywa powtarzane nawet przez niektórych starszych lekarzy i fizjoterapeutów.

W rzeczywistości twardy materac to bardzo zły wybór dla praktycznie każdego z nas. Tego rodzaju materace poleca się wyłącznie dla niewielkiej części osób śpiących na brzuchu, a także dla osób młodych i wysportowanych. Niekiedy poleca się go też osobom zestresowanym, które śpią w pozycji bezpiecznej.

Nadto materace z kokosem nie są produktami, które zapewniają odpowiednie podparcie ciała i kręgosłupa. Nieprawidłowa kumulacja wagi na takim materacu, a także utrzymywanie niefizjologicznej pozycji kręgosłupa, prowadzi bowiem do występowania dolegliwości bólowych. Wywołuje on, a także nasila zwyrodnienie kręgosłupa, jak również ból związany z dyskopatią oraz innymi schorzeniami.

Z uwagi na niską elastyczność oraz dużą twardość, materac z kokosem naciska na poszczególne części ciała podczas snu. Tym samym może powodować niedokrwienie komórek organizmu, znacznie zmniejszając przepływ krwi do tkanek ciała.
Robaki w materacu, materac kokosowy, twarde materace, H4, H5, H6, gryzki, owady

Materac z kokosem – natura

Materac z kokosem u większości z nas powoduje automatyczne skojarzenie z naturą. W rzeczywistości mają one z nią niewiele wspólnego. Istnieje jednak aspekt, w którym natura w materacu z kokosem odgrywa ogromną rolę

Wszelkiego rodzaju materace naturalne stanowią bowiem idealny dom dla drobnoustrojów, a w tym także owadów. Kiedy więc słyszymy o robakach w materacu czy nawet o pluskwach w materacu, bardzo często temat dotyczy właśnie materaców z kokosem.

W przypadku materaców z kokosem najczęściej spotykanymi owadami są roztocza kurzu domowego, a także gryzki, zwane także zakamarnikami i wszami książkowymi. Ich obecność w materacu z kokosem wynika z porowatej struktury płyt kokosowych, jakie są tam umieszczane.

W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, które są z natury gładkie, taka budowa chłonie wilgoć i stwarza im optymalne warunki rozwoju. Kiedy dodatkowo materac z kokosem zanieczyści się dowolną substancją, a w tym również ludzkim potem, może stać się dosłownie tykającą bombą biologiczną.
Formaldehyd, chemia w materacu, materace kokosowe, materac gryczany, warstwy materaca

Materac z kokosem – bezpieczeństwo

Zwiększeniu bezpieczeństwa materaca z kokosem, przynajmniej zdaniem producentów materaców, służyć ma konserwowanie płyt kokosowych i innych materiałów. Niestety nie istnieją takie środki, które materac z kokosem zabezpieczą w pełni i na zawsze. Dodatkowo na zakres i czas zabezpieczenia wpływać będzie również sposób użytkowania danego materaca.

Samo zabezpieczenie materaca z kokosem również może okazać się niebezpieczne. Stosuje się bowiem w tym celu nie tylko herbicydy i pestycydy, a w tym rakotwórczy glifosat, ale też inne potencjalnie szkodliwe środki. W szczególności zaś formaldehyd, którego stosowanie nadal jest dozwolone.
Ceny materaców, najtańszy materac, drogie materace, mata kokosowa

Materac z kokosem – cena

Ceny materaca z kokosem bywają zawrotne. Jak to jednak zbyt często bywa, zazwyczaj kupno materaca opieramy przede wszystkim na jego cenie. Kieruje bowiem nami błędne przekonanie, że drogi materac jest lepszy od pozostałych.

Ten fakt notorycznie wykorzystuje się w sklepach z materacami, zarówno tych oferujących materace online, jak i przez sprzedawców stacjonarnych. Tymczasem maty kokosowe są tworzone z włókna kokosowego, które najczęściej stanowi odpad po przetwórstwie spożywczym, jaki fabryki oddają za darmo lub sprzedają za symboliczne kwoty. Do ich formowania używa się natomiast domieszek lateksu, najczęściej syntetycznego, bowiem jest on wielokrotnie tańszy.

Rzeczywisty koszt produkcji materaca z kokosem jest więc bardzo niski. Typowa mata kokosowa o standardowej grubości (1 centymetr) i typowej gramaturze (1000 g/m2) odpowiednia dla materaca 160x200 w sprzedaży detalicznej kosztuje około 50 złotych, zaś w hurcie jej cena bywa nawet o ponad połowę niższa.

Gdy doliczymy do tego cenę pianki poliuretanowej typu T, a więc najniższej jakości pianki zamkniętokomórkowej, używanej przez większość producentów materaców, często końcowy koszt produkcji materaca z kokosem zamyka się w 150-200 złotych. Koszt ten niekiedy jest niższy, co zawsze wiąże się z gorszej jakości materiałami.

Podobnie kształtuje się cena materaca z kokosem, w którym umieszczono sprężyny, również określane jako pocket czy multipocket. Te bowiem również są tanim materiałem. Wliczając w to pokrowiec na materac stworzony z niskiej jakości pikowanych materiałów, które przodują w sprzedaży.

Tymczasem, jak wynika z analizy rynku, wyprodukowane niskim kosztem materace z kokosem sprzedawane są za co najmniej 600 złotych, a więc z kilkukrotną marżą. Spotyka się jednak również takie, które kosztują 5000 złotych i więcej, mimo że większość z nich nie różni się znacząco od tych tańszych.
Materac 180x200, materace piankowe, materac 160x200, materace wysokoelastyczne

Materac z kokosem – nie dla świadomych

Mając świadomość tego, jak szkodliwy dla zdrowia może okazać się materac z kokosem oraz jak bardzo jego sprzedaż wzbogaca sprzedawców, każdy świadomy konsument raczej nie zdecyduje się na jego zakup. Tym bardziej dotyczy to osób z alergiami czy dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Dla nich bowiem materac z kokosem wiąże się z silnym obniżeniem jakości życia.
Materac z kokosem to jeden z wielu produktów, który nie powinien istnieć, a mimo tego jest na niego zapotrzebowanie.
ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najlepszym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na potrzeby i rozwiązuje trudności najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także pozostając wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji oraz programowi pozwalającemu na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.
 

 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Onsen, Osaka Air, materac 160x200, materace 180x200, producent materaców, twardość materaca

FAQ: Materac z kokosem

Co to jest materac z kokosem?

Materac z kokosem to rodzaj materaca, do którego włożona jest jedna lub więcej płyt kokosowych. W sklepach spotyka się wiele materaców z kokosem, zarówno sprężynowych, jak i piankowych czy lateksowych.

Czy materac z kokosem jest dobry?

Nie. Materac z kokosem to produkt wątpliwy jakościowo. Nadto materace z kokosem często mają niewiele wspólnego z higieną i naturą. Twardość większości materaców z kokosem wyklucza podpieranie przez nich ciała i kręgosłupa w fizjologicznej pozycji.

Czy w materacu z kokosem są owady?

Tak. Zarówno materac z kokosem, jak też każdy materac z naturalnym wypełnieniem, stanowi idealne miejsce do rozwoju owadów. W materacu z kokosem najczęściej spotyka się gryzki, zwane także zakamarnikami i wszami książkowymi.

Czy materac z kokosem jest hipoalergiczny?

Nie. Materac z kokosem jest znakomitym miejscem do rozwoju różnego rodzaju alergenów, a w tym roztoczy kurzu domowego. Poza tym w materacu z kokosem rozwijać mogą się drobnoustroje, a także grzyby, pleśni czy bakterie.

Czy da się usunąć robaki z materaca z kokosem?

Nie. Robaki z materaca z kokosem są praktycznie niemożliwe do usunięcia. Jedyną możliwością na pozbycie się robaków z materaca z kokosem jest jego utylizacja.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...