Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Sprawdź, jak pokonać nerwobóle!

22 czerwca 2021
Nerwobóle, bóle nerwowe, uszkodzenia nerwów
Nerwobóle to dość kompleksowe pojęcie związane z dyskomfortem psychicznym, jaki wykracza poza typowe doznania bólowe. Najczęściej nerwobóle definiuje się je jako ból wynikający z uszkodzenia układu nerwowego, który przewodzi sygnały bólowe do mózgu. W przeciwieństwie do typowego bólu spowodowanego urazami mechanicznymi czy stanami zapalnymi, w większości nerwobóle mają swoje źródło w zakłóceniach układu nerwowego.

Zazwyczaj nerwobóle to ostry i przeszywający ból, który może niekiedy przybierać też inne formy, jak choćby mrowienie, pieczenie, pulsowanie lub drętwienie, jednak nie musi. Dla wielu osób są one niemożliwe do precyzyjnego zlokalizowania, a dodatkowo ból może występować w miejscu znacznie oddalonym od uszkodzonego nerwu. Stąd też właściwa diagnoza i leczenie nerwobólu stanowi nieraz duże wyzwanie dla medyków.

Interesującym aspektem jest neuroplastyczność, czyli zdolność układu nerwowego do trwałe zmiany swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na bodźce. W przypadku nerwobólu związane jest to ze zmianą percepcji bólu, co powoduje w konsekwencji, że stają się one bardziej uciążliwe dla pacjentów.
Przeszywający ból, ostre bóle, mrowienie w nogach

Przyczyny nerwobólu

Nerwobóle są w większości przypadków wynikiem zaburzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jednak ich etiologia może być różnorodna. Dlatego też warto dokładnie się zbadać, aby zrozumieć przyczyny nerwobólu, a także móc postawić właściwą diagnozę, co pozwoli opracować plan leczenia. Niektóre rodzaje nerwobólu mogą mieć podłoże genetyczne, stąd też osoby z przypadkami nerwobólu w rodzinie mogą być bardziej narażone na podobne dolegliwości.

Jedną z częstych przyczyn nerwobólów jest neuropatia cukrzycowa, która jest pokłosiem długotrwałych trudności z kontrolą poziomu cukru we krwi. Nadmiar glukozy we krwi uszkadza naczynia krwionośne i nerwy, co w konsekwencji prowadzi do nieprzyjemych objawów, a w tym zaburzeń czucia i ostrego bólu, zwłaszcza w kończynach dolnych.

Inne przyczyny to ucisk lub przeciążenia, a szczególnie w obszarze kręgosłupa. Może to być choćby ucisk na nerw kulszowy, który niekiedy ma związek z urazem kręgosłupa, czy też zespół cieśni nadgarstka, jaki diagnozuje się coraz częściej. Zwłaszcza wśród pracowników biurowych, którzy dużo operują rękoma.

Na nerwoból cierpią nadto osoby z chorobami autoimmunologicznymi, których specyfika prowadzi do stanów zapalnych. Szczególnie dotyczy to reumatoidalnego zapalenia stawów oraz tocznia rumieniowatego, czyli chorób uszkadzających nerwy. To właśnie z powodu tych uszkodzeń pojawia się ból neuropatyczny, który niekiedy wydaje się nie do zniesienia. Podobnie jak w przypadku stwardnienia rozsianego i zapalenia nerwów obwodowych, które też atakują struktury nerwowe.

Z pomocą nie przychodzi neuroplastyczność mózgu, czyli jedno zdolność do adaptacji. Ta cecha niekiedy wzmaga nerwobóle, a także wydłuża ich epizody. Przewlekłe stany bólowe prowadzą bowiem za jej sprawą do trwałych zmian w strukturze i funkcji układu nerwowego, co pogarsza odczuwanie bólu, jak też utrudnia kontrolę nad nim.
Nerwobóle, neuroplastyczność, ból nerwowy, bóle głowy

Diagnozowanie nerwobólu

Postawienie precyzyjnej diagnozy nerwobólów jest początkiem całego procesu leczenia, a w tym też skutecznego zarządzania tym wyjątkowo uciążliwym rodzajem bólu. Proces diagnostyczny wymaga zintegrowanego podejścia, które uwzględnia wywiad z pacjentem, jak i szereg badań.

Podstawą skutecznej diagnozy nerwobólu jest dokładny i głęboki wywiad medyczny. Lekarz bierze pod uwagę historię chorób, a w tym ewentualne urazy. Powinien też zwrócić uwagę na czynniki wywołujące ból u danego pacjenta. Bardzo ważne w wywiadzie jest określenie miejsca bólu, a także jego nasilenia.

Przeprowadza się też badania neurologiczne, które uważa się za złoty środek, czyli niezbędny element diagnostyki nerwobólu. Neurolog w badaniu powinien ocenić funkcje układu nerwowego, sprawdzając czucie, siłę mięśni, odruchy i inne parametry, jakie mogą mieć wpływ na występowanie nerwobólu. To pozwala na zlokalizowanie obszaru, w którym nerwy są uszkodzone.

Wraz z nimi stosuje się badania laboratoryjne, a szczególnie w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że nerwoból jest wynikiem chorób ogólnoustrojowych, jakie pacjent posiada. W tym celu wykonuje się badanie glukozy we krwi czy wskaźników zapalnych, natomiast rzadziej badania immunologiczne.

W wielu przypadkach diagnoza nerwobólu wymaga bardziej zaawansowanych technik. Stąd też część pacjentów kierowana jest na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, które mają za zadanie dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych ciała. Dzięki temu da się zidentyfikować zmiany strukturalne w układzie nerwowym. Te mogą być jedną z potencjalnych przyczyn nerwobólu, stąd też warto o nich wiedzieć. Pomocna jest tu również elektromiografia, która bada przewodnictwo nerwowe, co pozwala ocenić funkcję nerwów i mięśni, a więc też ewentualne uszkodzenia.
Badania neurologiczne, tomografia głowy, rezonans mózgu

Leczenie nerwobólu

Skuteczne i trwałe leczenie nerwobólu wymaga holistycznego podejścia, które bierze pod uwagę zarówno farmakoterapię, jak też różnego rodzaju terapie opierające się na leczeniu niefarmakologicznym, ale zawsze pod kontrolą specjalisty. Charakter nerwobólu sprawia, że plan leczenia musi być dostosowany do specyfiki danego pacjenta.

Pierwszy rzut leczenia to leki przeciwbólowe, a przede wszystkim popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), jak ibuprofen czy ketoprofen, które są dostępne bez recepty. W drugiej kolejności stosuje się leki opioidowe, a wśród nich tramadol czy oksykodon, jednak te mogą uzależniać. Należy stosować je z rozwagą, jedynie po konsultacji lekarskiej.

Niekiedy stosowane są niektóre leki przeciwpadaczkowe, co dotyczy głównie chorych na polineuropatię cukrzycową, jakim zaleca się gabapentynę lub pregabalinę, które przynoszą dużą ulgę. Podobnie jak pewna grupa antydepresantów, a konkretnie niektóre selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny-noradrenaliny (SNRI), a także wybrane część substancji z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TLPD).

Przy występowaniu zaawansowanego nerwobólu coraz częściej stosuje się terapie inwazyjne, jak choćby terapie iniekcyjne opierające się na blokerach nerwów. Niekiedy też są to iniekcje sterydowe, które redukują stan zapalny wokół uszkodzonych nerwów. Na dłuższą metę jednak stosuje się neurostymulację, która wymaga zabiegu chirurgicznego. Polega ona na implantacji neurostymulatora, jaki wysyła impulsy elektryczne do obszarów dotkniych uszkodzeniami.

Leczenie nerwobólu jest złożonym procesem, który wymaga cierpliwości i zaangażowania ze strony pacjenta oraz zespołu medycznego, jaki powinien być interdyscyplinarny. Warto bowiem włączyć także terapię psychologiczną i fizjoterapię, aby pacjent z nerwobólem mógł poprawić swoje funkcjonowanie biopsychospołeczne mimo dolegliwości.
Nerwobóle, leczenie nerwobólu, zapobieganie bólom głowy

Alternatywne terapie na nerwobóle

Neuralgię leczy się też terapiami alternatywnymi, które niekiedy zastępują metody tradycyjne. Te podejścia u niektórych budzą kontrowersję, jednak doniesienia pacjentów wskazują na to, iż mogą być skuteczne. Część z nich zdaje się przynosić ulgę pacjentom wtedy, gdy konwencjonalne leczenie nie przynosi efektów, albo jest trudne do tolerowania.

Pacjenci często stosują akupunkturę, czyli starożytną metodę leczenia, która wywodzi się z medycyny chińskiej, lecz znaną na całym świecie. Polega ona na wprowadzaniu cienkich igieł w określone punkty na ciele. Akupunktura w przypadku neuralgii bywa skuteczna w łagodzeniu bólu przez regulację przepływu energii życiowej (chi) w organizmie.

Popularnie stosuje się też masaż leczniczy, który należy traktować również jako uzupełnienie konwencjonalnego leczenia nerwobólu, bowiem bardzo rzadko istnieją do niego jakiekolwiek przeciwwskazania. Fizjoterapeuta, przez manipulowanie tkankami miękkimi, może pomóc w złagodzeniu napięcia mięśniowego, co spowoduje redukcję odczuwania bólu przy poprawie krążenia krwi.

Część pacjentów stosuje aromaterapię opartą na naturalnych olejkach eterycznych, które pochodzą z roślin, a nie są sztucznie wytwarzane. Niektóre olejki, takie jak te z lawendy czy mięty pieprzowej, posiadają właściwości relaksujące i przeciwbólowe. Podobnie jak rośliny lecznicze, które można spożywać w wielu formach, a w tym naparów, ekstraktów czy kapsułek, zależnie od preferencji. Najczęściej jest to kurkuma, kozieradka i dziurawiec, lecz nie jest to lista zamknięta.

W niektórych przypadkach pomocna jest hipnoterapia, zwana popularnie hipnozą. Tę winien przeprowadzać doświadczony psycholog, który ma do tego kwalifikacje. W trakcie transu psychologicznego na pacjencie można zastosować techniki zmierzające do skupienia uwagi na konkretnych myślach, obrazach czy sugestiach. Może to pomóc w zmniejszeniu napięcia nerwowego, co poprawi zdolność radzenia sobie z nerwobólem. Warto też w tym celu wykorzystać biofeedback, który pozwala na świadome kontrolowanie organizmu.
Ból ze stresu, psychoterapia w leczeniu bólu, bóle nerwów

Aspekty psychologiczne nerwobólu

Neuralgia to często spotykane schorzenie neurologiczne, stąd też interesuje wielu specjalistów. W tym także psychologów zdrowia, do grona których zalicza się mgr Mateusz Nesterok - nasz firmowy psycholog, który ma duże doświadczenie w pracy z pacjentami chorymi somatycznie.

Wskazuje on, że bóle neuropatyczne nie wpływają tylko na ciało, ale mają też istotny wymiar psychologiczny, o którym nie należy zapominać. Stąd też aspekty emocjonalne i społeczne bólu odgrywają dużą rolę w życiu pacjentów. Są one związane z powstawaniem bólu, ale również zarządzaniu nim.

Należy pamiętać, że także długotrwały stres może wpływać na występowanie nerwobólów, a także na zdolność do radzenia sobie z bólem, który już się pojawił. W sytuacjach stresowych ciało reaguje bowiem zwiększeniem napięcia mięśniowego, co z kolei nasila odczuwanie neuralgii.

Nerwoból niekiedy współistnieje z depresją, która stanowi jedno z najczęściej występujących zaburzeń afektywnych. Te dodatkowo wzajemnie się nakręcają, co nie służy pacjentowi. Ból bowiem może prowadzić do pogorszenia nastroju, a z kolei już gorszy nastrój zazwyczaj zwiększa percepcję bólu, tworząc błędne koło. To natomiast u części osób utrudnia skuteczne leczenie, ponieważ oba te stany wzmacniają się nawzajem.

Warto zastanowić się nad psychoterapią, która daje w leczeniu nerwobólów ciekawe efekty. Stosuje się przede wszystkim terapię poznawczo-behawioralną (CBT), a wraz z nią relaksacje czy skanowanie ciała. Mogą one być skuteczne we właściwym zarządzaniu aspektami psychologicznymi neuralgii. Psycholog może też poprowadzić psychoedukację, która pozwoli poprawić komfort życia chorego. Wszystko to pomoże w identyfikacji i zmianie zachowań związanych z bólem.

Jak podkreśla Nesterok, wsparcie psychologiczne odgrywa istotną rolę w procesie leczenia nerwobólu. Pacjenci doświadczający bólu nerwowego niekiedy czują frustrację, smutek czy poczucie bezsilności. Tymczasem odpowiednie wsparcie psychiczne, zarówno od rodziny, jak i profesjonalistów, często przynosi ulgę emocjonalną, co poprawia jakość życia.
Terapia bólu, techniki relaksacyjne, ćwiczenia na ból

Skuteczne zapobieganie nerwobólom

Skuteczne i trwałe zapobieganie nerwobólom jest ważne dla utrzymania właściwego funkcjonowania układu nerwowego, co z kolei minimalizuje ryzyko wystąpienia silnego bólu neuropatycznego. Choć nie zawsze można uniknąć nerwobólów, istnieją strategie i nawyki, które mogą istotnie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Fundamentem ochrony przed nerwobólem jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Nie jest bowiem tajemnicą, że regularna aktywność fizyczna wspiera zdrowie ogólne. Podobnie zresztą jak zrównoważona dieta oparta na zbilansowanych pokarmach, a także właściwa ilość snu na dobrych materacach i poduszkach. Wszystko to pomaga bowiem w naprawianiu uszkodzeń nerwów, zmniejszając ryzyko chorób.

Dla części osób istotne jest unikanie czynników ryzyka, takich jak choćby nadmierna ekspozycja na jakiekolwiek trujące substancje, o ile z takimi mają do czynienia. U innych osób ograniczać należy narażenie na drgania czy nieprawidłowe ustawienie ciała, co ma miejsce szczególnie w miejscach pracy. Zadbanie o ergonomię życia znacząco obniża ryzyko uszkodzenia nerwów.
Nieodpowiedni materac może nasilać bóle neuropatyczne!
Zapobieganie nerwobólom opiera się na leczeniu i kontroli objawów chorób, które mogą go wywołać. W tym szczególnie cukrzycy i chorób autoimmunologicznych, a więc tego, co najczęściej nerwobóle wywołuje. Jedynie regularne badania kontrolne połączone ze ścisłą współpracą z lekarzem pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie potencjalnych zagrożeń.

Warto zadbać także o unikanie przeciążania, ale przy tym również o codzienne wykonywanie zdrowych ćwiczeń, jakie zmniejszą ryzyko urazów. Istotne jest właściwie prowadzone rozciąganie mięśni, które wzmocni cały organizm. Oczywiście z zachowaniem technik relaksacyjnych wspierających zdrowie układu nerwowego.

Zachowanie właściwej ergonomii w miejscu pracy, podobnie jak w codziennym życiu, polega na dostosowaniu mebli do anatomicznych krzywizn ciała. Nie jednak tak, aby odczuwać wygodę, ale w taki sposób, by niejako wymuszać na ciele pracę mięśni, szczególnie wokół kręgosłupa. Zadaniem prawdziwych mebli ergonomicznych jest zapobieganie ich zanikowi.

Odpowiednia ergonomia w miejscu pracy oraz w codziennym życiu może pomóc w zapobieganiu przeciążeniom mięśni i nerwów. Dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie mebli, ale też w pełni ergonomiczne narzędzia pracy. Należy też dbać o regularne przerwy od długotrwałego siedzenia, co redukuje ryzyko nerwobólów.

Jeśli chodzi natomiast o higienę snu, należy zwracać szczególną uwagę na posiadany przez siebie materac, bowiem producenci często mijają się z prawdą. W efekcie rzekomy materac medyczny może okazać się produktem, jaki sukcesywnie niszczy zdrowie, zamiast pomagać je poprawiać.

U osób z nerwobólami często zaleca się też profilaktykę opartą na regularnych wizytach u fizjoterapeuty, który pomoże w utrzymaniu sprawności fizycznej. Ma to na celu głównie zapobieganie napięciom mięśniowym przez kształtowanie dobrych nawyków. Przyniesie także korzyść w zakresie zarządzania stresem, podczas gdy utrzymanie psychicznej równowagi u wielu pacjentów przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia bólu neuropatycznego.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace, sklep z materacami, fabryka materaców

FAQ: Nerwobóle

Co jest skuteczne na nerwobóle?

Skuteczność leczenia nerwobólu zależy od indywidualnych czynników i przyczyny bólu. Terapie mogą obejmować leki przeciwbólowe, a w tym tryptany, ale również psychoterapię, interwencje proceduralne oraz alternatywne metody, takie jak akupunktura czy medytacja. Ważne jest dobranie odpowiedniego planu leczenia we współpracy z neurologiem lub psychiatrą.

Jak sprawdzić, czy ma się nerwoból?

Nerwobóle manifestują się zazwyczaj jako ostry, przeszywający ból. Często nerwobólom towarzyszy mrowienie, pieczenie lub drętwienie. Poza tym osoby doświadczające nerwobólu mogą zauważyć trudności z czuciem w obszarze, jaki jest nim objęty. Jeśli podejrzewasz u siebie nerwoból, skontaktuj się z lekarzem.

O czym mogą świadczyć nerwobóle?

Nerwobóle mogą świadczyć o różnych schorzeniach, takich jak neuropatia cukrzycowa, mechaniczne uszkodzenia nerwów, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia neurologiczne. Na wystąpienie nerwobólów może wpływać również stres i trudności psychospołeczne.

Jakie są oznaki nerwobólu?

Oznaki nerwobólu mogą obejmować ostry, przeszywający ból, mrowienie, pieczenie lub drętwienie w obszarze, jaki jest nim dotknięty. Pacjenci często doświadczają trudności w dokładnym zlokalizowaniu bólu, co z kolei sprawia, że diagnoza nerwobólu może być wyzwaniem.

Czy nerwobóle są groźne?

Nerwobóle same w sobie nie są groźne, ale mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjenta. Groźba wynika głównie z potencjalnych komplikacji związanych z podstawową przyczyną nerwobólów, takimi jak cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy uszkodzenia nerwów. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu wykonania właściwej diagnostyki i podjęcia leczenia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...