Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Który materac na odcinek lędźwiowy jest godny uwagi?

20 listopada 2023
który materac na odcinek lędźwiowy kopia
Odcinek lędźwiowy odgrywa ważną rolę w ruchu, stabilizacji i utrzymaniu pionowej postawy ciała u każdego człowieka. Jest również swoistą bazą dla reszty kręgosłupa, co wpływa na umożliwianie każdemu z nas wykonywania szerokiego zakresu ruchu i przenoszenia ciężaru ciała na inne jego elementy. Tak samo jak przez resztę kręgosłupa, przebiega przez niego rdzeń kręgowy odpowiadający za przesyłanie sygnałów nerwowych między mózgiem a resztą ciała.

Dbanie o zdrowie odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest istotne dla zachowania sprawności fizycznej, zwłaszcza w codziennych czynnościach, a w tym pracy fizycznej i sporcie. Ból w tym obszarze może wynikać z nadwyrężeń, urazów czy błędnych nawyków, lecz może mieć też szereg innych powodów. W tym niezachowanie higieny snu na właściwym poziomie.
Kręgosłup lędźwiowy, ból kręgosłupa, poduszka na kręgosłup

Za co odpowiada odcinek lędźwiowy kręgosłupa?

Jak zapewne większość z nas już wie, odcinek lędźwiowy kręgosłupa pełni ważną rolę w ruchu i stabilizacji ciała przez całą dobę. Składa się on z pięciu kręgów oznaczanych od L1 do L5, które znajdują się w dolnej części kręgosłupa. Jest też ściśle związany z wieloma funkcjami ludzkiego organizmu, jakie opisujemy poniżej.

Kręgosłup lędźwiowy stanowi bazę dla całej reszty kręgosłupa, dając mu właściwą stabilność, a także skutecznie umożliwiając utrzymywanie pionowej postawy ciała. Jest ważne zwłaszcza przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chodzenie czy siedzenie, bowiem to wtedy jego funkcje są najbardziej widoczne.

Poza tym odcinek lędźwiowy kręgosłupa umożliwia zakres ruchu, pozwalając człowiekowi na ruchy skrętne czy pochylanie, ale i inne ruchy ciała. To natomiast jest kluczowe dla zachowania pełnych funkcji organizmu, a przede wszystkim przydaje się w aktywnościach fizycznych, jak w pracy fizycznej lub sporcie.
Dbanie o kręgosłup lędźwiowy jest ważne dla zachowania sprawności fizycznej.
Inną właściwością odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest oczywiście jego niebywale duża zdolność do utrzymywania ciężaru ciała, także przy przenoszeniu przedmiotów. Zapewnia on bowiem równowagę i stabilność, co chroni przed nadmiernym obciążeniem.

Należy wiedzieć, że w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa przebiega niezwykle ważny dla wszystkich kręgowców rdzeń kręgowy, który jest oczywiście częścią układu nerwowego. To właśnie rdzeń kręgowy jest odpowiedzialny za przesyłanie sygnałów między mózgiem a resztą ciała. Stąd też ochrona rdzenia kręgowego jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a to właśnie kręgosłup ją umożliwia.

Pamiętajmy, że odcinek lędźwiowy kręgosłupa ściśle i ciągle współpracuje z mięśniami, a także sąsiednimi odcinkami kręgosłupa, tworząc kompleksowy system. Jego stan ma więc wpływ na ogólną równowagę ciała i może mieć poważne konsekwencje dla innych części kręgosłupa, lecz nie tylko.
Odcinek lędźwiowy, ból lędźwi, bolący krzyż

Jak radzić sobie z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

W obecnych czasach ból kręgosłupa lędźwiowego stanowi powszechny problem, który jest wynikiem różnorodnych przyczyn związanych z trybem życia. Powodem bólu mogą być przeciążenia, urazy, zwyrodnienia czy błędne nawyki, które wpływają na niewłaściwe postawy. Stąd też warto znać sposoby na ból kręgosłupa, aby móc mu zaradzić.

Najważniejsze jest unikanie niewłaściwych pozycji, które mogą wpływać na kręgosłup. Dlatego w przypadku ostrego bólu ważne jest zapewnienie kręgosłupowi czasu na regenerację. W tym czasie należy unikać długotrwałego siedzenia czy stania w jednej pozycji, aby go nie nadwyrężać. Dotyczy to także snu nocnego, w trakcie jakiego kluczową rolę odgrywa oczywiście materac, a konkretnie jego podparcie. Można też wspierać odcinek lędźwiowy poduszką lub wałkiem, stabilizując jego pozycję.

Pomocne jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie otaczające kręgosłup, co pomoże w utrzymaniu jeog stabilności. Dobrym pomysłem jest pływanie, joga i spacery, które mogą łagodzić ból. Wystarczy już pół godziny ruchu aerobowego dziennie, aby odczuć różnicę. W opracowaniu planu pomóc mogą także fizjoterapeuci, którzy będą mogli zastosować również inne techniki, jak choćby masaże czy fizykoterapię.

W przypadku kręgosłupa kontrola masy ciała także jest bardzo ważna, ponieważ nadwaga również zwiększa obciążenie odcinka lędźwiowego, co z kole prowadzi do pojawiania się bólu kręgosłupa. Unikanie przeciążeń, czyli choćby podnoszenia zbyt ciężkich przedmiotów bez stosowania właściwej techniki, jak również utrzymanie równowagi między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem, to inne kluczowe kwestie dla zdrowia kręgosłupa i jego ochrony.
Kręgosłup lędźwiowy, ból w lędźwiach, bolący kręgosłup

Czy twardy materac jest dobry na kręgosłup lędźwiowy?

Nawet dziś w niektórych kręgach istnieje niestety popularne przekonanie, związane z mitami dawnych czasów, że jedynie twardy materac to klucz do zdrowego kręgosłupa. Mówi on, że im twardszy materac, tym lepszy dla kręgosłupa, a szczególnie w obszarze odcinka lędźwiowego. Jednak jest to mit, który nie ma poparcia w rzeczywistości. Współczesna wiedza medyczna, a w tym badania w dziedzinie ortopedii zdecydowanie zaprzeczają tej nieprawdzie, dowodząc także, że twardy materac może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Błędne przekonanie o rzekomych korzyściach płynących ze stosowania twardych materaców ma swoje korzenie w dawnych praktykach medycznych, kiedy to usztywnianie było stosowane powszechnie w leczeniu różnych urazów, takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia. Z tej właśnie starodawnej retoryki wzięło się przekonanie, że bardzo twardy materac jest korzystny dla kręgosłupa, zapewniając mu usztywnienie, które miało działać leczniczo.

Współcześnie znana ekspercka wiedza dowodzi jednoznacznie, że dla kręgosłupa najlepsze jest anatomiczne podparcie i konturowanie, które pozwala zachować fizjologiczną pozycję. Twardy materac nie dostarcza odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa lędźwiowego, co z kolei prowadzi do niewłaściwej postawy ciała i napięcia mięśni, wywołując różne dolegliwości.
Zbyt twardy materac zdecydowanie nie jest dobry dla kręgosłupa!
Twarde materace cechuje brak elastyczności, który w bardzo istotny i niebezpieczny sposób może ograniczać podparcie naturalnych lordoz i kifoz, wpływając na punkty kumulacji wagi. W efekcie pozycja ciała podczas snu jest niewłaściwa. Odpowiednia dystrybucja ciężaru ciała na powierzchni materaca jest ważna, aby zdrowie kręgosłupa mogło być zachowane.

To, że twarde materace nie konturują ciała, a więc nie adaptują się do niego, u wielu osób wywołuje dyskomfort wpływający na jakość snu. Należy zauważyć, że wszyscy mamy podobne kręgosłupy, choć ciała pozostają różne. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany funkcjonalny materac powinien się do nich dopasować.

Z całą pewnością twardy materac jako środek na kręgosłup to mit, który zdecydowanie nie ma potwierdzenia we współczesnej nauce. Dla zdrowia kręgosłupa lędźwiowego ważne jest znalezienie najlepszego materaca, który łączy odpowiednie podparcie z elastycznością, dostosowując się do indywidualnych potrzeb i problemów każdego z nas.
Odcinek lędźwiowy, bóle krzyżowe, leczenie bólu kręgosłupa

Jaki wybrać materac dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Świadoma, a więc oparta na wiedzy decyzja o wyborze funkcjonalnego materaca dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa może znacząco wpłynąć na jakość snu, a przez mechanizmy psychosomatyczne także na zdrowie ogólne. Dlatego warto wiedzieć, że twardość materaca może być idealna i uniwersalna.

Wielokrotnie prowadzone badania i testy hotelowe dowiodły, że funkcjonalny materac o twardości 6,5 stanowi złoty środek dla zdrowia i wygody. Jest to uniwersalny pod względem miękkości materac średniotwardy, który oferuje unikalny balans między komfortem a odpowiednim podparciem całego kręgosłupa.

Oferowany przez nas materac na kręgosłup to znakomity wybór. Zapewnia on oczywiście odpowiednie podparcie dla odcinka lędźwiowego, ale i całego ciała, co jest kluczowe dla utrzymania prawidłowej postawy przez całą dobę. Dzięki umiarkowanej twardości opartej na unikalnym projekcie jego warstw, materac przez cały czas użytkowania dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, co przekłada się na zdrowy sen.
Zdrowie odcinka lędźwiowego kręgosłupa wymaga zachowania higieny snu.
Co ważne, materace polskiej marki ONSEN® cechują się dużą dynamiką i elastycznością, a przy tym w zdrowy i niebywale wygodny sposób konturują ciało śpiącego człowieka. To powoduje, że skutecznie redukują one punkty nacisku między materacem a ciałem. Pozwala to na zachowanie optymalnego krążenia krwi, zwiększając zdolności regeneracyjne organizmu. Poza tym minimalizują napięcie mięśniowe, co dla osób z bólem jest szczególnie ważne.

Stosowanie w życiu higieny snu na wysokim poziomie jest ważne. Zawiera się w niej zapewnienie ergonomicznego wsparcia na materacu, ale także wybór właściwie zbudowanej i zaprojektowanej poduszki ortopedycznej, co pozwoli zapobiegać dolegliwościom bólowym związanym ze schorzeniami kręgosłupa. Zarówno materac o twardości 6,5, jak też dobrana pod kątem budowy ciała anatomiczna poduszka ortopedyczna, to idealny wybór dla osob poszukujących zdrowia i komfortu, które zapewnią spokój na lata

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac ortopedyczny, materace na kręgosłup, ból w krzyżu, lumbago

FAQ: Odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Co zrobić, gdy boli odcinek lędźwiowy kręgosłupa?

Gdy boli Cię odcinek lędźwiowy kręgosłupa sprawia ból, warto zwrócić uwagę na to, czy śpisz na funkcjonalnym materacu. Warto też zwrócić uwagę na przyjmowaną pozycję do spania. Przy bólu kręgosłupa lędźwiowego ważne jest odpoczywanie i unikanie długotrwałego siedzenia. Pomocne może być stosowanie zimnych lub ciepłych kompresów, a także wykonywanie łagodnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie otaczające kręgosłup. Oczywiście zawsze powinno się korzystać z konsultacji lekarskich i fizjoterapeutycznych.

Co oznacza ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może być wynikiem różnych czynników. Wśród nich często wymienia się dyskopatię, przeciążenia i kontuzje. Może też być wynikiem siedzącego trybu życia i niezachowywania właściwej higieny snu. To dolegliwość, która może objawiać się dyskomfortem, ostrym bólem lub drętwieniem dolnej części pleców.

Z jakich kręgów składa się odcinek lędźwiowy kręgosłupa?

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa składa się z pięciu kręgów L1, L2, L3, L4 i L5. Jest to obszar kręgosłupa znajdujący się w dolnej części pleców, poniżej odcinka piersiowego.

Jakie są objawy uszkodzenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Objawy uszkodzenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa mogą obejmować ból w dolnej części pleców.
Ograniczoną ruchomość, a także drętwienie lub mrowienie w nogach oraz trudności w utrzymaniu stabilności podczas chodzenia. W takiej sytuacji należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Który materac pomoże na odcinek lędźwiowy kręgosłupa?

Proces zakupowy materaca dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa powinien skupiać się w pierwszej kolejności na materacu o twardości 6,5 na 10-stopniowej skali miękkości. Winien być wykonany z warstw pianki HR o właściwej gęstości i twardości, a w jego drugiej warstwie powinna być umieszczona pianka V. Dobry materac dla odcinka lędźwiowego powinien dostarczać odpowiedniego podparcia i być dynamiczny, a także dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...