Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Progesteron – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

8 kwietnia 2021
Progesteron, układ hormonalny, luteina, endometrioza
Progesteron, znany jako jeden z głównych hormonów kobiecych, to kolejny z serii hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów progesteronu skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest progesteron, lecz również jakie jest jego działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar progesteronu, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Niski progesteron, stężenie progesteronu, endometrium

Progesteron – znaczenie

Progesteron jest jednym z kluczowych hormonów płciowych, odgrywając istotną rolę w organizmach zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż jego poziomy są znacznie wyższe u kobiet. Jest u ludzi syntetyzowany głównie w korze nadnerczy, jajnikach i łożysku u kobiet w ciąży. Ciałko żółte wytwarza progesteron pod wpływem hormonu luteinizującego (LH) wydzielanego u człowieka przez inny gruczoł, a mianowicie przysadkę mózgową.

Synteza progesteronu zaczyna się od cholesterolu. Ten jest przekształcany w pregnenolon, a następnie zachodzi proces jego zmiany w 17-hydroksypregnenolon, który jest prekursorem dla progesteronu. Ten proces zachodzi w komórkach nadnerczy pod wpływem innego ważnego hormonu, jakim jest hormon adrenokortykotropowy (ACTH). Kiedy natomiast chodzi o kobiece jajniki, progesteron jest produkowany przez ciałko żółte, które powstaje po owulacji.

Wysoki progesteron, poziomy progesteronu, miesiączka

Progesteron – działanie

Progesteron jest hormonem płciowym, odgrywającym fundamentalną rolę głównie w organizmach kobiet. Jest on syntezowany głównie w nadnerczach, ale po części także w jajnikach i łożysku u kobiet w ciąży. Podobnie jak w przypadku testosteronu, działanie progesteronu jest ściśle związane z regulacją procesów metabolicznych. Hormon ten pełni kluczową rolę w przygotowaniu błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja po owulacji.

Poziom progesteronu wzrasta głównie po owulacji pod wpływem lutropiny (LH) i pomaga utrzymać ciążę poprzez zahamowanie skurczów macicy. W ciągu pierwszych tygodniach ciąży, ciałko żółte wytwarza progesteron, który jest niezbędny dla utrzymania ciąży, a następnie produkcję tego hormonu przejmuje łożysko.

Poza swoim kluczowym działaniem w ciąży, progesteron ma również wpływ na inne aspekty zdrowia. Może on bowiem wpływać na regulację nastroju i emocji, działając na ośrodkowy układ nerwowy. Poza moduluje działanie insuliny, mając duże znaczenie w kontroli poziomu glukozy we krwi.

Działanie progesteronu jest wieloaspektowe i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiet. Jego poziomy zmieniają się cyklicznie w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, co ma kluczowe znaczenie dla płodności i zdrowia reprodukcyjnego.
Krem na noc, zatrzymanie wody, bezpłodność, niepłodność

Progesteron – niedobór

Niedobór progesteronu może prowadzić do różnych problemów związanych z układem hormonalnym u kobiet. Najczęściej spotykane przyczyny niedoboru progesteronu są różnorodne i mogą obejmować:

  • nieregularne miesiączki;
  • dysfunkcje jajników, a przede wszystkim zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • niedoczynność ciałka żółtego;
  • niedoczynność tarczycy;
  • zaburzenia pracy nadnerczy;
  • wysoki poziom stresu.

Utrzymujący się niedobór progesteronu może prowadzić do różnych poważnych skutków zdrowotnych i hormonalnych. Najczęstsze objawy związane z niedoborem progesteronu u kobiet to:

  • zaburzenia cyklu menstruacyjnego;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • zwiększone ryzyko poronienia;
  • niepłodność;
  • osteoporoza;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Luteina, progesteron, hormony żeńskie, owulacja, PMS

Progesteron – nadmiar

Nadmiar progesteronu może prowadzić do różnych problemów związanych z układem hormonalnym u kobiet. Przyczyny nadmiernego wytwarzania progesteronu są zróżnicowane i mogą obejmować:

  • nieregularne cykle owulacyjne;
  • nowotwory, przede wszystkim jajników lub nadnerczy;
  • brak zaniku ciałka żółtego po owulacji;
  • poronienia w przeszłości;
  • endometrioza.

Utrzymujący się nadmiar progesteronu może prowadzić do różnych skutków zdrowotnych i hormonalnych u kobiet. Najczęstsze objawy związane z nadmiernym wytwarzaniem progesteronu to:

  • zaburzenia miesiączkowania;
  • obrzęk i zwiększona wrażliwość piersi;
  • labilność emocjonalna;
  • zwiększona drażliwość;
  • zatrzymywanie wody w organizmie;
  • zmniejszona płodność.
Progesteron, luteina, żeński hormon, napięcie przedmiesiączkowe, ciąża

Progesteron – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na to, że progesteron ma bezpośredni wpływ na nastrój i samopoczucie. Zaburzenie poziomu progesteronu może prowadzić do zaburzeń afektywnych. Natomiast w sytuacji, gdy zbyt duży poziom progesteronu utrzymywał się przez dłuższy czas, może wywołać labilność emocjonalną i drażliwość.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, stężenie progesteronu we krwi jest ważne dla właściwego snu. Progesteron wpływa na sen w dość różnorodny sposób, ponieważ występuje w szerokim spektrum aktywności biologicznej w różnych tkankach organizmu. Hormon ten ma wpływ na wiele procesów, w tym na reprodukcję, sen, oddychanie, nastrój czu apetyt. Poza tym progesteron wywiera działanie usypiające lub hipnotyczne, co pomaga w indukcji snu. Dodatkowo, jest potężnym stymulantem oddychania, co oznacza po prostu, że zwiększa jego częstość. Może wpływać na złagodzenie bezdechu sennego także u mężczyzn.

Zachowaniu optymalnego poziomu progesteronu we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem spośród dostępnych na rynku. Jego jobs to be done jest odpowiadanie na potrzeby użytkowników, a także właściwe rozwiązywanie problemów, jakie posiadają. Dzięki temu stał się kultowym produktem, który spełniua wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca oraz umożliwia komfortowy i zdrowy sen. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, również materac podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace 120x200, wygodny sen, dobranoc

FAQ: Progesteron

Za co odpowiada progesteron?

Progesteron to hormon steroidowy, który odgrywa kluczową rolę w regulacji cyklu miesiączkowego, przygotowaniu organizmu do ciąży oraz utrzymaniu ciąży. Poza tym progesteron wpływa na błonę śluzową macicy, przygotowując ją na implantację zapłodnionego jaja.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu progesteronu?

Niedobór progesteronu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia cyklu miesiączkowego, trudności z zajściem w ciążę, a także ryzyko poronienia. Niski poziom progesteronu może również powodować objawy takie jak zmiany nastroju, ból piersi, bóle głowy i notoryczne zmęczenie.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu progesteronu?

Nadmiar progesteronu może prowadzić do objawów takich jak zmęczenie, zawroty głowy, obrzęk i zwiększony apetyt. U osób posiadających za dużo progesteronu pojawić może się nawet depresja. Wysoki poziom progesteronu jest również często obserwowany w ciąży bliźniaczej i wielorakiej.

Jak zwiększyć wydzielanie progesteronu?

Zwiększenie poziomu progesteronu naturalnie może być trudne, ale niektóre strategie obejmują zdrową dietę, regularne ćwiczenia i redukcję stresu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić terapię hormonalną.

Jak zmniejszyć wydzielanie progesteronu?

Zmniejszenie poziomu progesteronu jest trudne i nie jest zalecane bez konsultacji z lekarzem. Nadmierne obniżanie poziomu progesteronu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia cyklu miesiączkowego i trudności z zajściem w ciążę. W przypadku problemów związanych z wysokim poziomem progesteronu, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...