Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Doradztwo i obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego warto unikać spania na prawym boku?

30 maja 2025
Większość zdaje sobie sprawę z tego, że pozycja ciała podczas snu wpływa nie tylko na komfort, ale w wielu aspektach również na zdrowie organizmu jako całości. Choć część osób nie przywiązuje wagi do tego, w jakiej pozycji snu się znajduje, to należy wiedzieć, że wybór pozycji ma konkretne konsekwencje, przekłada się na zdrowie.

Choć z pozoru może wydawać się, że nie ma znaczenia, na której stronie się śpi, to jednak coraz więcej badań wskazuje na przewagę spania na lewym boku nad spaniem na boku prawym. Dotyczy to przede poprawy funkcjonowania pracy serca, ale też układu pokarmowego, limfatycznego czy oddechowego. Zrozumienie tych istotnych różnic może pomóc poprawić jakość snu i zdrowia.

Wpływ na układ krążenia

Spanie na prawym boku zwiększa obciążenie serca, szczególnie u osób z chorobami układu krążenia. W tej pozycji serce musi pompować krew w kierunku przeciwnym do działania grawitacji, co może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego, co zaburza jego pracę. Poza tym wyniki różnych badań naukowych sugerują, że osoby z niewydolnością serca zwyczajnie odczuwają większy dyskomfort podczas snu na prawym boku.

Anatomia człowieka sprzyja bardziej spaniu na lewym boku, ponieważ aorta wygina się naturalnie w lewą stronę. Z kolei leżenie na prawym boku powoduje dodatkowe uciski na tętnice, co może mocno utrudniać efektywną pracę serca. Niektóre źródła wskazują, że spanie na lewym boku poprawia krążenie krwi, zmniejszając ryzyko chorób.

Szczególnie istotne jest to dla kobiet w ciąży, gdzie rekomenduje się unikanie spania na prawym boku, aby zminimalizować nacisk na żyłę główną dolną. W tym okresie zaleca się spanie na lewym boku jako optymalną pozycję snu zapewniającą właściwe krążenie u matki i płodu.

Zmniejszenie obciążenia serca podczas snu ma wpływ nie tylko na ogólne zdrowie, ale również na jakość snu i regenerację organizmu, a na tym zależy każdej świadomej osobie. Z kolei te osoby, które zmieniają pozycję do spania na lewy bok, często zgłaszają lepsze samopoczucie po przebudzeniu.

Problemy z układem pokarmowym

Choć wiele badań sugeruje coś odwrotnego, to część z nich stanowi, że spanie na prawym boku sprzyja występowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego u podatnych na niego osób. Wynika to z anatomii żołądka, który w tej pozycji znajduje się powyżej przełyku, co ma ułatwiać cofanie się kwasów żołądkowych. Z kolei lekarze i naukowcy są zgodni, że długotrwałe narażenie przełyku na kwasy prowadzi do poważnych schorzeń, a w tym uszkodzenia śluzówki.

Jednak do ucisku żołądka na inne organy znajdujące się w jamie brzusznej dochodzi głównie przy spaniu na lewym boku, choć nie jest to reguła. Mimo tego bowiem część osób z problemami trawiennymi zgłasza nasilenie dolegliwości właśnie po spaniu na prawym boku. Co ciekawe, to spanie na lewym boku ułatwia przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach.

Wpływ na układ limfatyczny i detoksykację organizmu

Układ limfatyczny odpowiedzialny jest za usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z wnętrza organizmu. Jego główne struktury znajdują się po lewej stronie ciała, nie są symetryczne. Spanie na prawym boku może więc ograniczać przepływ limfy, a utrudniajac efektywną detoksykację organizmu.

Leżenie na lewym boku sprzyja prawidłowemu przepływowi limfy do przewodu piersiowego, który znajduje się po lewej stronie ciała. Ułatwia to odprowadzanie toksyn z wątroby, co poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Jest to szczególnie ważne w nocy, kiedy organizm regeneruje się, czyli przeprowadza procesy naprawcze.

Badania pokazują, że spanie na lewym boku może również wspomagać pracę wątroby, która w tej pozycji jest mniej obciążona, dzięki czemu skuteczniej filtruje toksyny. Dodatkowo wpływa korzystnie na śledzionę, która również znajduje się po lewej stronie, gdzie pełni istotną funkcję w filtracji krwi i limfy.

Ograniczenie przepływu limfy w pozycji na prawym boku może prowadzić do uczucia ciężkości nóg, opuchlizny oraz spowolnionego metabolizmu. Dlatego osoby, które cierpią na problemy z układem limfatycznym lub żylakami, powinny szczególnie unikać tej pozycji.

Jakość snu i regeneracja

Pozycja snu bezpośrednio wpływa na jakość odpoczynku i efektywność regeneracji organizmu w trakcie nocy. Spanie na prawym boku może prowadzić do częstszych wybudzeń w nocy, ale też trudności z zaśnięciem. Jest to związane z nieco inną pracą układu krążenia, pokarmowego i limfatycznego, co obciąża organizm również podczas snu.

Dodatkowo spanie na prawym boku może pogarszać oddychanie, szczególnie u osób z bezdechem sennym lub chrapaniem. Wykazano bowiem, że zmiana pozycji na lewą stronę może zmniejszyć częstotliwość występowania bezdechu sennego, poprawiając przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Z perspektywy jakości snu spanie na lewym boku jest rekomendowane jako najbardziej neutralne. Pozwala to na pełniejsze przechodzenie przez wszystkie fazy snu, w tym głębokiego snu nREM, który odpowiada za regenerację. Osoby, które wprowadzają zmianę pozycji snu z prawego na lewy bok, często zauważają poprawę jakości snu, zwiększenie energii w ciągu dnia oraz poprawę samopoczucia psychicznego.

Na szczęście materac Osaka Air to uniwersalny i perfekcyjny produkt. Nadaje się do spania w każdej pozycji snu, a więc także na prawym boku. Stworzyliśmy go, aby efektywnie zaspokajał potrzeby klientów, ale też rozwiązywał ich problemy.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

FAQ: Spanie na prawym boku

Dlaczego nie spać na prawym boku?

Spanie na prawym boku może negatywnie wpływać na zdrowie z kilku powodów. W tej pozycji serce musi pompować krew wbrew sile grawitacji, co może zwiększać jego obciążenie, szczególnie u osób z problemami kardiologicznymi. Poza tym iększa część pracy jelit odbywa się po prawej stronie ciała, dlatego spanie na tym boku może utrudniać ich funkcjonowanie. Dodatkowo układ limfatyczny, odpowiedzialny za usuwanie toksyn z organizmu, działa efektywniej, gdy śpi się na lewym boku.

Dlaczego lepiej jest spać na lewym boku?

Spanie na lewym boku przynosi liczne korzyści zdrowotne. Dzięki ułożeniu aorty, serce ma łatwiejsze zadanie w pompowaniu krwi. Leżenie na lewym boku wspomaga także przesuwanie się treści pokarmowej przez układ trawienny. Spanie na lewym boku poprawia nadto krążenie krwi do płodu i zmniejsza nacisk na żyłę główną dolną.

Co się dzieje przy spaniu na prawym boku?

Spanie na prawym boku może prowadzić do zwiększonego obciążenia serca. Serce bowiem musi pracować ciężej, aby pompować krew wbrew grawitacji. Z kolei ucisk na jelita może utrudniać ich prawidłowe funkcjonowanie. Może nadto prowadzić do zastoju limfy i obrzęków.

Spanie po której stronie jest szkodliwe dla serca?

Spanie na prawym boku może być mniej korzystne dla serca, zwłaszcza u osób z istniejącymi problemami kardiologicznymi. W tej pozycji serce musi pompować krew wbrew sile grawitacji, co zwiększa jego obciążenie. Lepiej jest więc spać na lewym boku.

Na którym boku spać, żeby odciążyć serce?

Aby odciążyć serce, zaleca się spanie na lewym boku. Dzięki temu serce ma ułatwione zadanie w pompowaniu krwi, co może przynieść korzyści osobom z problemami kardiologicznymi oraz kobietom w ciąży.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Numer telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...

Producent bezczelnie perfekcyjnego materaca Osaka Air, anatomicznych poduszek i ergonomicznych mebli. Lider na europejskim rynku.