Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Faza nREM – jakie ma funkcje i jak przebiega?

20 października 2021
Faza nREM, fazy snu, ilość snu, bezsenność, lunatykowanie, zaburzenia snu
Faza nREM to jedna z dwóch faz snu, jakie występują u człowieka. Długość fazy nREM jest kwestią indywidualną, lecz powinna mieścić się w ramach czasowych określonych badaniami naukowymi opartymi na danych pozyskanych od populacji.

Zaburzenia snu w fazie nREM można określić w polisomnografii, która jest skutecznym narzędziem diagnostycznym związanym z jakością i długością snu. Warto też zwrócić uwagę na kalkulatory snu, a także coraz popularniejsze inteligentne budziki, które są w stanie pozytywnie wpłynąć na wysypianie się.
Faza nREM, fazy snu, ilość snu, bezsenność, lunatykowanie, zaburzenia snu

Faza nREM – przebieg

Faza nREM (ang. non-rapid eye movement) to pierwsza z faz snu. Następuje bezpośrednio po zaśnięciu. W trakcie fazy nREM ruchy gałek ocznych są spowolnione lub całkowicie zatrzymane.

Przebieg fazy nREM dzieli się na cztery stadia, a mianowicie:

  • stadium pierwsze fazy nREM, w którym nasza świadomość zaczyna zanikać, a myśli przestają być spójne;
  • stadium drugie fazy nREM, w którym przestajemy reagować na bodźce zewnętrzne i tracimy kontakt ze światem zewnętrznym;

  • stadium trzecie fazy nREM, w którym nasze mózgi zaczynają spowalniać swoje procesy, powoli przygotowując się do snu głębokiego;
  • stadium czwarte fazy nREM, w którym nasze mięśnie są już całkowicie rozluźnione, a gałki oczne nie powinny się już poruszać, przechodząc płynnie do drugiej fazy snu.
To, ile powinno się spać w danym jej stadium, jest zależne od indywidualnych cech danego człowieka. U zdrowych ludzi cała faza nREM trwa średnio 90 minut, choć jej czas trwania wynoszący od 80 minut do 100 minut nadal uważa się za normę. Ważne jest więc, aby mieścić się w tych granicach.

Faza nREM odpowiada za regenerację organizmu, czemu służy przede wszystkim sen głęboki, który występuje w jej ostatnich stadiach. W tym czasie ciało najlepiej wypoczywa, podobnie jak mózg. Pozwala to na tworzenie się nowych połączeń nerwowych i odbudowywanie uszkodzonych komórek.
Faza nREM, fazy snu, ilość snu, bezsenność, lunatykowanie, zaburzenia snu

Faza nREM – parasomnie

Parasomnie, które występują w fazie nREM są nazywane mianem zaburzeń wybudzania. U osób cierpiących na zaburzenia wybudzania w fazie nREM nie następuje pełne wybudzenie, stąd nie są one w pełni świadome. Skutkiem tego jest pojawianie się nietypowych zachowań, o których osoby te nie pamiętają. Do zaburzeń snu związanych z fazą nREM, zalicza się przede wszystkim:
Zaburzenia wybudzania rozpoczynają się w czasie trzeciego stadium fazy nREM, czyli snu wolnofalowego. Dochodzi wtedy do częściowych wybudzeń, które sa doskonale widoczne na obrazie elektroencefalografii (EEG) wykonywanym podczas polisomnografii.

Związane z fazą nREM zaburzenia wybudzania występują częściej u dzieci, ponieważ w tej grupie wiekowej faza snu nREM trwa dłużej niż u dorosłych. Szacuje się, że co trzecie dziecko poniżej ósmego roku życia doświadczyło chociaz raz epizodu lunatykowania.
Wygodny materac, komfortowe materace, jakość snu, fazy spania

Faza nREM – komfort snu

Jak wskazuje mgr Mateusz Nesterok, psycholog zdrowia i rehabilitacji współpracujący z Onsen Sleeping, zachowanie właściwej struktury snu jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego. Sen wpływa też na zdrowie somatyczne, a także funkcjonowanie społeczne.

Dzięki niemu organizm wzmacnia układ immunologiczny, a także regeneruje układ nerwowy. W trakcie snu porządkujemy także informacje zdobyte w ciągu dnia i przygotowujemy się do zdobywania kolejnych. Stąd też trudności ze snem, jak choćby insomnia, często powiązane są z depresją i innego rodzaju zaburzeniami psychicznymi.

Zachowaniu odpowiedniej struktury snu, na którą składa się również faza nREM, sprzyja przede wszystkim właściwa higiena snu. Na nią składa się unikanie światła niebieskiego przez przynajmniej kilka godzin przed zaśnięciem. Bardzo negatywnie działa zaś jedzenie późnym wieczorem oraz nadmierna aktywność fizyczna.

Dla zachowania należytej higieny snu konieczne jest także posiadanie odpowiedniego łóżka, materaca i poduszki. Dzięki nim bowiem umożliwiamy ciału przebywanie w fizjologicznej pozycji przez całą noc, co zwiększa wydajność snu i funkcjonowanie biopsychospołeczne w ciągu dnia.

Liderem służącym odpowiedniej ilości snu pozostaje niezmiennie materac Osaka Air, który został stworzony zgodnie z metodologią design thinking i posiada status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Jego warstwowa budowa i umieszczenie w nim najwyższej jakości pianek poliuretanowych, znacznie wpływa na komfort, który w nocy jest najważniejszy.

Onsen Sleeping umożliwia odczucie jego funkcjonalności na własnej skórze i w zaciszu własnej sypialni bez żadnego ryzyka. Służy temu program, który pozwala na zwrot materaca w ciągu 100 dni od jego doręczenia.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Wygodny materac, komfortowe materace, jakość snu, fazy spania

FAQ: Faza nREM

Co to jest faza nREM?

Faza nREM to pierwsza faza snu. Jest ona snem o wolnym ruchu gałek ocznych. W trakcie fazy nREM człowiek wypoczywa, a organizm regeneruje się.

Czy faza nREM jest dobra?

Tak. Każda z faz snu jest dobra i niezbędna. Kluczowe jest jednak to, aby faza nREM cechowała się odpowiednią długością, a także jakością. Zachowanie optymalnej struktury snu przynosi bowiem organizmowi możliwość regeneracji i wypoczynku.

Kiedy występuje faza nREM?

Faza nREM występuje jako pierwsza faza snu. Następnie zaś faza nREM występuje naprzemiennie z fazą REM, zwiększając swoją długość w miarę czasu snu.

Za co odpowiada faza nREM?

Faza nREM odpowiada za regenerację organizmu. To w trakcie fazy nREM pojawia się sen głęboki, który jest kluczowy dla naszego codziennego funkcjonowania.

Jak zmienić czas trwania fazy nREM?

Zmiana czasu trwania fazy nREM następuje przy modyfikacji elementów, które składają się na higienę snu. Zachowaniu odpowiedniej ilości snu w fazie nREM sprzyja posiadanie odpowiedniego materaca, dzięki któremu ciało będzie mogło rozluźnić się i wypocząć w fizjologicznej pozycji.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...