Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Kalkulatory snu zmieniają jakość życia!

5 grudnia 2022
Kalkulatory snu, monitorowanie snu, faza REM, faza nREM
Kalkulatory snu są popularnym i modnym narzędziem. Do stosowania kalkulatorów snu przyznają się już nie tylko sportowcy, ale bardzo wielu ludzi, dla któryś z jakiegoś powodu monitorowanie snu stało się ważnym nawykiem. Są one stałym elementem życia dla rzeszy osób cierpiących na bezdech senny, a także borykających się z bezsennością oraz innymi schorzeniami.

Powszechna dostępność i łatwość użycia kalkulatorów snu powoduje, że są one na wyciągnięcie ręki dla każdego i bez żadnych ograniczeń. Korzystanie z nich przestaje budzić kontrowersje i przechodzi do porządku dziennego. Mimo tego część osób, która korzysta z kalkulatorów snu wyłącznie z powodu trendu, nie zdaje sobie sprawy ze skutków, które przynoszą.
Kalkulator snu, monitorowanie snu, faza REM, faza nREM

Kalkulatory snu – znaczenie

Podstawowym założeniem kalkulatorów snu jest obliczenie tego, ile godzin spać, aby nie obudzić się w trakcie fazy nREM, lecz podczas fazy REM. Dzięki temu budzimy się w momencie pobudzenia organizmu. Nie potrzebuje więc marnować energii na wyjście ze snu głębokiego, co daje poczucie rześkości. W efekcie budzimy się wyspani oraz pełni sił witalnych.,

Znaczenie kalkulatorów snu jest ogromne zarówno dla w pełni osób zdrowych, jak i dla osób mających trudności ze zdrowiem. U obu tych grup pozwalają one na zachowanie odpowiedniej ilości snu w nocy, co przekłada się na polepszenie funkcjonowania biopsychospołecznego w dzień.

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, dla naszych organizmów sen jest równie ważny jak aktywność fizyczna czy odpowiednio zbilansowana dieta. Skoro zaś zwracamy uwagę na ilość i jakość tych elementów życia, tym bardziej o śnie powinniśmy myśleć w tych samych kategoriach. Szczególnie, że to podczas spania nasze ciała i umysły regenerują się oraz umożliwiają przeżycie kolejnego dnia.

Kalkulatory snu pozostają więc idealnym rozwiązaniem dla każego, kto chce zadbać o jakość swojego snu, a tym samym również życia. Zachowanie odpowiedniej ilości snu pozwala nam bowiem cieszyć się zdrowiem i tryskać energią, a jednocześnie ogranicza możliwość występowania nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niewyspaniem.
Zegar biologiczny, kalkulator snu, o której iść spać, o której się obudzić

Kalkulatory snu – działanie

Powszechnie dostępne kalkulatory snu opierają się na prostym algorytmie. Zakłada on, że zdrowy sen zawsze trwa co najmniej przez 4 pełne cykle, lecz nie więcej niż przez 6 pełnych cykli. Przyjmuje się przy tym, że jeden cykl snu trwa 90 minut. Natomiast kończyć winien się on w trakcie fazy REM, czyli podczas snu płytkiego.

Algorytmy kalkulatorów snu wiedzą, że każdy z nas zaczyna sen fazą nREM podzieloną na cztery stadia, kończy zaś fazą REM odpowiadającą za sen szybkofalowy. Zaawansowane kalkulatory snu biorą także pod uwagę fakt, że z każdym kolejnym cyklem snu długość faz snu ulega zmianom.

Kalkulatory snu obliczają, po jakim czasie od zaśnięcia znajdować będziemy się w fazie REM pozwalającej na wybudzenie się bez poczucia senności. Biorą przy tym pod uwagę podaną przez nas godzinę położenia się do łóżka i czas zasypiania. Część kalkulatorów snu działa także w drugą stronę, pokazując nam, o której godzinie powinniśmy zasnąć, aby obudzić się o określonej godzinie

Wiele kalkulatorów snu oblicza aż trzy zalecane godziny zaśnięcia lub pobudki. Biorą one bowiem pod uwagę, że odpowiednia ilość snu dla człowieka wynosi od 6 godzin do 9 godzin. Zachowując więc elastyczność, pokazują wyniki swoich obliczeń w oparciu o minimalną ilość snu (6 godzin), średnią ilość snu (7,5 godziny) oraz najlepszą ilość snu (9 godzin).

Istnieją także bardziej zaawansowane kalkulatory snu, które biorą pod uwagę fakt, iż zapotrzebowanie na sen z wiekiem się zmienia. Będą one przydatne głównie wtedy, gdy będziemy chcieli używać ich dla dzieci czy osób w podeszłym wieku.
Wysokoelastyczny materac, Osaka Air, materac piankowy, sklep z materacami, głęboki sen, fazy snu

Kalkulatory snu – holistycznie

Stworzony przez nas Kalkulator Snu ONSEN® stanowi nieocenioną pomoc w planowaniu nocnego wypoczunku. Stosowanie samego kalkulatora snu, jak również inteligentnego budzika czy innych nowoczesnych rozwiązań, nie przyniesie samodzielnie w pełni pozytywnych skutków. Aby je uzyskać, należy spojrzeć na organizm holistycznie i zadbać również o inne elementy życia składające się na higienę snu. Dopiero ich połączenie pozwoli na cieszenie się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.
 
Chcąc jak najlepiej wykorzystać działanie kalkulatorów snu, należy dbać również o codzienną porcję ruchu aerobowego na świeżym powietrzu, a także stosować zbilansowaną dietę opartą na pełnowartościowych posiłkach. Ważne jest również to, aby przynajmniej na 30 minut przed snem zrezygnować z urządzeń, które emitują światło niebieskie, a także sytuacji stresogennych.

 

Kalkulator snu powinno stosować się przy odpowiedniej higienie snu. Jako samodzielne narzędzia kalkulatury snu nie są w pełni skuteczne.
Na właściwą higienę snu składa się też zachowanie odpowiedniej pozycji ciała, czemu sprzyjają właściwie zaprojektowane poduszki ortopedyczne o ergonomicznym kształcie. Natomiast wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa przy optymalnej cyrkulacji powietrza gwarantuje najlepszy na rynku materac Osaka Air zaprojektowany z użyciem metodologii design thinking przy udziale najwyższej klasy specjalistów.

Chcąc jeszcze bardziej zadbać o higienę snu, warto zwrócić uwagę na produkty ONSEN® wykonane w nowatorskiej technologii Skin+ wykorzystującej poztywny wpływ karotenoidów na skórę. Za ich sprawą, dzięki naturalnemu odżywieniu i regeneracji, odzyskuje ona swój blask.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Skin+, zdrowy sen, komfortowe łóżko, krem dla kobiet, higiena snu

FAQ: Kalkulatory snu

Co to są kalkulatory snu?

Kalkulatory snu to narzędzia, które pozwalają na zaplanowanie właściwej godziny pobudki, a także zaśnięcia. Działają one w oparciu o dane wprowadzone przez użytkownika, a także odpowiedni algorytm.

Co dają kalkulatory snu?

Kalkulatory snu pozwalają na poprawę jakości życia. Wpływa na to fakt, iż odpowiednia higiena snu poprawia funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka, a dodatkowo zapobiega lub minimalizuje wpływ różnego rodzaju schorzeń.

Jak działają kalkulatory snu?

Kalkulatory snu działają na zasadzie algorytmu biorącego pod uwagę przeciętny czas trwania faz snu u człowieka, a także liczbę cyklów snu niezbędnych do wysypiania się. Niektóre kalkulatory snu posiadają dodatkowe, zaawansowane funkcje, które pozwalają na większą personalizację otrzymywanych wyników.

Czy kalkulatory snu rzeczywiście działają?

Tak. Kalkulatory snu rzeczywiście przynoszą dużo pozytywnych efektów wynikających z budzenia się zgodnie ze swoim zegarem biologicznym. Pomagają one zmieniać nieodpowiednie nawyki snu, zwiększając jego wydajność.

Czy kalkulatory snu się mylą?

Tak i nie. Jak każdy algorytm, kalkulatory snu działają w oparciu o wprowadzone dane. Te są oparte o wiedzę dotyczącą całej populacji ludzkiej. Stąd też kalkulatory snu mogą nie sprawdzać się u osób, które odstają od przeciętnych norm snu, jak też u osób doznających dolegliwości medycznych wpływających na jego strukturę.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!