Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jakie tajemnice kryją sprężyny bonellowe?

15 stycznia 2024
Sprężyny bonellowe, materac sprężynowy, materace ze sprężynami
Brak właściwej dynamiki sprężyn bonellowych istotnie wpływa na funkcjonalność materaca. Stosunkowo szybko użytkownicy materaców sprężynowych doznaje dolegliwości, ktore wynikają z nieprawidłowego rozkładu ciężaru ciała, jak też z deformacji materaca związanej z monolityczną strukturą sprężyn bonellowych. Problemem jest także skrzypienie materaca, które wynika z tarcia wykonanych ze stali sprężyn bonellowych, co również zakłóca jakość snu.

Mimo zdecydowanie niższych kosztów produkcji, ich ceny bywają zawrotne. Nie są też zalecane jako materace dwuosobowe ze względu na tendencję do przenoszenia ruchów, co może prowadzić do zakłóceń struktury snu. Poza tym brak indywidualnej reakcji sprężyn na naturalne krzywizny kręgosłupa może generować ból i dyskomfort, różniąc się w tym od nowoczesnych materaców marki ONSEN®, które bardzo precyzyjnie wspierają kręgosłup.
materac_sprężyna kokos

Elastyczność sprężyn bonellowych

Poziom elastyczności sprężyn bonellowych to jedna z dość wątpliwych cech, które wpływają na funkcjonalność materaca, który je posiada. Warto wiedzieć, że choć początkowo twardość i dynamika materaców bonellowych wydaje się wyważona, to z czasem ulega zmianom. Decydując się na materac ze sprężynami tego rodzaju, należy być przygotowanym na stosunkowo szybkie zapadanie się materaca, często już po kilku miesiącach.

Związana z tym deformacja materaca jest wysoce niepożądana dla zachowania zdrowia i komfortu, bowiem prowadzi do niewłaściwego rozłożenia ciężaru ciała podczas snu. To z kolei skutkuje nieodpowiednim wsparciem kręgosłupa czy bioder, co może wywoływać lub pogłębiać dolegliwości zdrowotne. Sprężyny bonellowe nie podpierają ciała również przez to, że stanowią monolit. Nacisk na jeden punkt materaca wywołuje naprężenia stali na pozostałym obszarze.

Oczywiście elastyczność sprężyn bonellowych związana jest z rodzajem zastosowanego w danym materacu materiału, a w tym grubością stali. Im stal zastosowano do produkcji sprężyn, tym bardziej trwały będzie materac. Jednak wraz z tym zmaleje dynamika materaca, a wzrośnie jego sztywność. Nie ma obecnie złotego środka, który pozwoliłby na wykonanie w pełni funkcjonalnego materaca bonellowego, który jednocześnie byłby trwały.
bonellowy kopia

Gdy materac skrzypi w nocy

Wybierając dla siebie materac oczekujemy od niego, że da nam szansę na osiągnięcie spokoju i nieprzerwanego snu, co niestety rzadko się zdarza. Szczególnie w przypadku większości materaców bonellowych, których budowa oparta jest na stalowych sprężynach. W ich przypadku skrzypienie materaca jest normą, która może irytować. Stalowa konstrukcja sprężyn bonellowych ma naturalną tendencję do wydawania dźwięków, co już po krótkim czasie może skutkować nieprzyjemną kakofonią nocnego skrzypienia.

Choć początkowo sprężyny bonellowe mogą być ciche, zazwyczaj z biegiem czasu zaczynają wydawać dźwięki, a to dla większości ludzi stanowi problem. Dzieje się tak nawet po kilku miesiącach zwykłego użytkowania. Mechanizm tego zjawiska jest zwykle związany z tarciem i ścieraniem się elementów stalowych sprężyn. Dźwięki te są dla wielu osób niezwykle uciążliwe, a przy tym utrudniają spokojny sen. Mogą nawet wywoływać insomnię spowodowaną frustacją.

Wybierając w sklepie materac ze sprężynami bonellowymi, warto mieć świadomość, że skrzypienie może być jego nieodłącznym towarzyszem, po nawet kilku miesiącach używania. Jeśli zatem spokojny sen jest dla Ciebie priorytetem, warto tego rodzaju piszczące materace pozostawić za sobą i rozważyć inne opcje. Takie, które oferują komfortowy sen bez towarzyszącego mu skrzypienia.
Sprężyny bonellowe, skrzypienie materaca, piszczący materac

Materac bonellowy, czyli zmora par

Główną zaletą materaców bonellowych jest relatywnie niski koszt ich produkcji. Nie zawsze przekłada się do na cenę materaca, co jest wynikiem wysokich marż. Nie sprawdzi się jednak jako materac dla pary, czego nawet niska cena nie zrekompensuje. Specyficzna konstrukcja sprężyn bonellowych powoduje bowiem, że mają one niezwykle dużą tendencję do przenoszenia ruchów, co oznacza tyle, że poruszenie się jednej osoby na materacu odczuwalne będzie również przez drugą osobę.

Gdy więc śpicie we dwoje nieprzyjemne zjawisko przenoszenia ruchów partnera przez sprężyny bonellowe może prowadzić do nieustannego zakłócania snu drugiej osoby. Nawet drobne ruchy, takie jak zmiana pozycji czy obrócenie się, generują w stalowych sprężynach niechciane wibracje, które mogą wywoływać zaburzenia senne. Dlatego dla par, które cenią spokojny sen i harmonię w łóżku, materac bonellowy jest niepraktyczny.

Głównie to ta właściwość materaców bonellowych sprawia, że są one słabym wyborem dla par. Alternatywnie oferowane rodzaje materaców, takie jak te oparte na nowoczesnych technologiach i funkcjonalnościach materace piankowe, oferują zdecydowanie lepszą izolację ruchu. Wybierając materac do wspólnej sypialni przeznaczonej dla pary, warto rozważyć opcje, które minimalizują przenoszenie ruchów, aby każdy cieszył się spokojnym snem bez zakłóceń.
Kręcenie się w nocy, zmiana pozycji do spania, sen we dwoje

Kręgosłup vs sprężyny bonellowe

W trakcie wyboru materaca kluczowym aspektem jest zdolność do zapewnienia właściwego podparcia dla kręgosłupa, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia i wygody. Jednak w przypadku różnego rodzaju materaców bonellowych, gdzie stalowe sprężyny tworzą jeden zwarty blok, istnieje poważne wyzwanie związane z brakiem indywidualnej reakcji sprężyn na naturalny nacisk różnych obszarów ciała.

Działając jako całość, sprężyny bonellowe nie dostosowują się do krzywizn kręgosłupa. Efektem tego jest brak podparcia, a więc zwiększenie ryzyka, że kręgosłup nie będzie utrzymany w fizjologicznej pozycji podczas snu. Zdrowe osoby mogą tego przez pewien czas nie odczuwać, ale osoby z dolegliwościami kręgosłupa poczują to stosunkowo szybko. Brak indywidualnego podparcia prowadzi do bólu i dyskomfortu, maksymalizując trudności.

Warto zauważyć, że nowoczesne materace są projektowane z myślą o dopasowaniu do kształtu ciała. To umożliwia precyzyjne wsparcie dla kręgosłupa, dostosowując się do jego naturalnych krzywizn. Dlatego jeśli zależy Ci na zdrowiu kręgosłupa, warto wziąć pod uwagę konstrukcję sprężyn bonellowych i zastanowić się nad materacem Osaka Air, który zapewnia komfort i wsparcie.
Sprężyny bonellowe, koszmary nocne, ból kręgosłupa w nocy

Spanie na falach budzi wątpliwości

Otoczenie jest obecnie naszpikowane technologiami, a jednocześnie pojawiają się coraz większe wątpliwości dotyczące wpływu fal elektromagnetycznych na jakość snu i zdrowie. Tymczasem wszelkiego rodzaju materace sprężynowe, których konstrukcja opiera się na stalowych sprężynach, a w tym ze sprężynami bonellowymi, niezwykle dobrze przewodzą te fale. To wśród świadomych ludzi budzi wątpliwości dotyczące ich wpływu na sen

Sprężyny bonellowe są wykonane ze stali, a więc posiadają niezwykle dużą zdolność do przyciągania i przewodzenia fal elektromagnetycznych, które nas otaczają. Te obecnie emituje wiele urządzeń, a w tym telefony czy telewizory, które używamy codziennie. Sprężyny bonellowe działają natomiast niczym stalowe anteny, ściągając te fale. Tymczasem część badaczy wskazuje, że fale elektromagnetyczne nie są obojętne dla zdrowia, a więc warto ich unikać

Codzienna ekspozycja na fale elektromagnetyczne jest znacząca. Generalne skutki, a w tym wpływ tej ekspozycji na sen, budzą coraz większe zainteresowanie naukowców. Otwarcie mówią oni, że mogą być one przyczyną koszmarów nocnych i trudności w zasypianiu, a zwiększenie ich intensywności pogłębia te trudności. Nie jest to już science fiction, ale oficjalne stanowisko wielu naukowców.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac bez sprężyn, materace piankowe, producenci materacy

FAQ: Sprężyny bonellowe

Czym są sprężyny bonellowe?

Sprężyny bonellowe to elementy konstrukcyjne używane w materacach, które są wykonane z jednego bloku stalowych sprężyn. Te są ze sobą zwinięte tak, aby były sprężyste i zapewniały podstawową dynamikę. W rzeczywistości sprężyny bonellowe nie dostarczają właściwego wsparcia i elastyczności w trakcie snu, posiadając wiele wad. Są jednak tanim materiałem, więc chętnie stosuje się je w tańszych materacach.

Czy sprężyny bonellowe są dobre?

Jedyną zaletą sprężyn bonellowych jest relatywnie niski koszt produkcji, choć nie zawsze idzie to w parze z niską ceną materaca, co wynika z marż producentów i sprzedawców. Jednak ich wady, a w tym brak wsparcia kręgosłupa i skłonność do szybkiego zapadania się, eliminują je z grona dobrych materiałów do produkcji materaca. Sprawia to, że sprężyny bonellowe nie są najlepszym wyborem, zwłaszcza dla osób z choćby przeciętnymi oczekiwaniami co do komfortu snu.

Lepsza jest pianka czy sprężyny?

Wybór między pianką a sprężynami zależy głównie od zasobności portfela i świadomości konsumenckiej użytkownika. Ze względu na swoją dynamikę i podparcie, to pianka wysokoelastyczna zapewnia najlepsze dopasowanie do kształtu ciała. Zapewnia przez to najbardziej komfortowy sen. Sprężyny natomiast bywają nietrwałe, a dodatkowo nie zapewniają odpowiedniego podparcia i przenoszą ruchy ciała. Poza tym stalowe sprężyny przewodzą fale elektromagnetyczne.

Dlaczego sprężyny nie nadają się spania?

Sprężyny bonellowe nie nadają się do spania z powodu istotnych wad. Wśród nich najbardziej istotna to brak indywidualnego podparcia ciała i szybkie uginanie się stali. Poza tym sprężyny bonellowe cechują się skrzypieniem w nocy, co bywa uporczywe szczególnie na materacach dwuosobowych.

Jaka jest różnica między sprężynami bonellowymi a sprężynami falistymi?

Sprężyny bonellowe i faliste różnią się swoją konstrukcją. Te pierwsze, czyli sprężyny bonellowe, stanowią jeden blok zwiniętych stalowych sprężyn. Działają one jako jeden stalowy element. Wykonane są zazwyczaj ze stali o małej średnicy. Natomiast sprężyny faliste mają najczęściej większą średnicę, przez co są masywniejsze. Ich kształt przypomina sinusoidę. Umieszczane są w materacach i meblach w formie pasów, a nie jednego bloku. Są więc bardziej stabilne i twardsze, a tym samym mniej dynamiczne.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...