Czym są sprężyny bonellowe?
Sprężyny bonellowe to elementy konstrukcyjne używane w materacach, które są wykonane z jednego bloku stalowych sprężyn. Te są ze sobą zwinięte tak, aby były sprężyste i zapewniały podstawową dynamikę. W rzeczywistości sprężyny bonellowe nie dostarczają właściwego wsparcia i elastyczności w trakcie snu, posiadając wiele wad. Są jednak tanim materiałem, więc chętnie stosuje się je w tańszych materacach.
Czy sprężyny bonellowe są dobre?
Jedyną zaletą sprężyn bonellowych jest relatywnie niski koszt produkcji, choć nie zawsze idzie to w parze z niską ceną materaca, co wynika z marż producentów i sprzedawców. Jednak ich wady, a w tym brak wsparcia kręgosłupa i skłonność do szybkiego zapadania się, eliminują je z grona dobrych materiałów do produkcji materaca. Sprawia to, że sprężyny bonellowe nie są najlepszym wyborem, zwłaszcza dla osób z choćby przeciętnymi oczekiwaniami co do komfortu snu.
Lepsza jest pianka czy sprężyny?
Wybór między pianką a sprężynami zależy głównie od zasobności portfela i świadomości konsumenckiej użytkownika. Ze względu na swoją dynamikę i podparcie, to pianka wysokoelastyczna zapewnia najlepsze dopasowanie do kształtu ciała. Zapewnia przez to najbardziej komfortowy sen. Sprężyny natomiast bywają nietrwałe, a dodatkowo nie zapewniają odpowiedniego podparcia i przenoszą ruchy ciała. Poza tym stalowe sprężyny przewodzą fale elektromagnetyczne.
Dlaczego sprężyny nie nadają się spania?
Sprężyny bonellowe nie nadają się do spania z powodu istotnych wad. Wśród nich najbardziej istotna to brak indywidualnego podparcia ciała i szybkie uginanie się stali. Poza tym sprężyny bonellowe cechują się skrzypieniem w nocy, co bywa uporczywe szczególnie na materacach dwuosobowych.
Jaka jest różnica między sprężynami bonellowymi a sprężynami falistymi?
Sprężyny bonellowe i faliste różnią się swoją konstrukcją. Te pierwsze, czyli sprężyny bonellowe, stanowią jeden blok zwiniętych stalowych sprężyn. Działają one jako jeden stalowy element. Wykonane są zazwyczaj ze stali o małej średnicy. Natomiast sprężyny faliste mają najczęściej większą średnicę, przez co są masywniejsze. Ich kształt przypomina sinusoidę. Umieszczane są w materacach i meblach w formie pasów, a nie jednego bloku. Są więc bardziej stabilne i twardsze, a tym samym mniej dynamiczne.