Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy poduszka ortopedyczna może zaszkodzić?

30 września 2024
czy poduszka ortopedyczna może zaszkodzić, poduszki na kręgosłup, wypełnienie poduszek
Przez wielu specjalistów poduszki ortopedyczne są zalecane jako remedium na bóle kręgosłupa, głowy czy barków. Te anatomiczne, zaprojektowane z myślą o utrzymaniu naturalnych krzywizn ciała, rzeczywiście dają ulgę w dolegliwościach bólowych. Jednak nie każda poduszka ortopedyczna jest nią w rzeczywistości, a nie tylko z nazwy.

Niewłaściwe dobranie poduszki do spania może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. To, co miało pomóc w poprawie postawy podczas snu, może prowadzić do pogorszenia dolegliwości. Dlatego trzeba wybierać poduszkę ergonomiczną dobraną do anatomii kręgosłupa.

Kryterium, które decyduje o skuteczności poduszki ortopedycznej w pierwszej kolejności, jest jej kształt. Te modele poduszek do spania, które mają niewłaściwe formy, takie jak niezwykle popularne fale czy mydelniczki, źle wpływają na ułożenie kręgosłupa. Takie poduszki z zasady nie dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała. Dlatego też zamiast poprawiać postawę i redukować bóle, mogą je one nasilać.

Należy też pamiętać, że poduszka anatomiczna musi być zaprojektowana tak, aby była zgodna z anatomią człowieka. Stąd też, wybierając nową poduszkę do spania, należy zwrócić na to uwagę. Tylko tak wybrana może rzeczywiście podpierać kręgosłup w jego naturalnej pozycji. Jedynie właściwie dobrana poduszka ortopedyczna pomoże w odciążeniu mięśni i kręgosłupa.
poduszki ergonomiczne, poduszka na kręgosłup, kształty poduszek ortopedycznych

Anatomiczny kształt jest kluczem

Dobry projekt poduszki na ból karku musi być taki, aby te idealnie dopasowywały się do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Nadal jednak większość poduszek do spania dostępnych na rynku, choć są opisywane jako poduszki ortopedyczne, nie posiada anatomicznego kształtu. Choć na pierwszy rzut oka poduszki w kształcie fali mogą wydawać się wygodne, są one wycinane za pomoca struny. Dlatego nie mają profilów barkowych, ani innych istotnych kształtów.

Właściwy kształt poduszki ortopedycznej musi być taki, aby zapewnić użytkownikom równomierne podparcie dla szyi i głowy, dostosowując się do kształtu ciała użytkownika. Kluczowe jest, aby poduszka delikatnie podtrzymywała głowę, zapobiegając spłyceniu lordozy szyjnej. Musi też umożliwiać swobodny przepływ powietrza, nie powodując przywodzenia głowy do klatki piersiowej. Odpowiednio zaprojektowana poduszka ortopedyczna zapewnia równowagę między wsparciem a komfortem.

Zastosowanie źle wyprofilowanej poduszki ortopedycznej może zatem prowadzić do przeciwnych efektów. Takie poduszki zamiast pomagać w redukcji bólu i napięcia, może powodować ich nasilenie. Dlatego istotne jest, aby dokładnie sprawdzić przed zakupem, czy kształt poduszki jest rzeczywiście dopasowany do anatomicznych kształtów, a nie opiera się jedynie na obietnicach.
poduszka ortopedyczna

Poduszki dla dzieci i młodzieży

Poważnym błędem jest kupowanie poduszek ortopedycznych dla dzieci, bowiem te poniżej 16-18 roku życia nie powinny z nich korzystać. W tym wieku kręgosłup wciąż się rozwija, a wprowadzanie poduszek ortopedycznych co do zasady zaburzy naturalny proces kształtowania się krzywizn kręgosłupa. Tymczasem naturalne lordozy i kifozy młodych ludzi nie są jeszcze w pełni ukształtowane, a wymuszanie pozycji ciała za pomocą ortopedycznej poduszki może przynieść jedynie negatywne skutki.

Dlatego też zbyt wczesne korzystanie z poduszek ortopedycznych przez te osoby prowadzi do trudności z postawą w dorosłym życiu. Dzieci i młodzież powinna raczej spać na stosunkowo niskich poduszkach, które nie wymuszają określonej pozycji ciała. W szczególności unikać należy poduszek dla niemowląt, które powinny spać na płaskiej powierzchni.

Na całym świecie ortopedzi i fizjoterapeuci niemal zgodnie potwierdzają, że poduszki ortopedyczne z zasady nie są odpowiednie dla dzieci, a ich używanie może przyczynić się do tego, że kręgosłup rozwinie się nieprawidłowo, co wywoła niechciane dolegliwości. Dlatego należy unikać kupowania poduszek ortopedycznych dla osób poniżej około 16-18 roku życia, a zamiast tego skupić się na zdrowym i naturalnym wsparciu kręgosłupa w czasie snu.
poduszka dla niemowlaka

Nieprawidłowy dobór poduszki

Także w przypadku dorosłych poduszki ortopedyczne mogą zaszkodzić, gdy nie są właściwie dobrane do potrzeb i budowy ciała. Każdy człowiek ma odmienną budowę ciała, dlatego bardzo ważne jest, aby poduszka była dobrze dopasowana do konkretnej osoby. o wymaga wzięcia pod uwagę jej kształtu, wysokości i twardości, a także wykonania z dobrej pianki.

Poduszka, która jest zbyt wysoka, doprowadzi do nienaturalnego wygięcia szyi do przodu, a to blokuje drogi oddechowe, zwiększając też napięcie mięśni wokół niej. Z kolei zbyt niska poduszka nie zapewnia odpowiedniego wsparcia, a to także powoduje ból szyi, szczególnie w dłuższej perspektywie.

Podobnie jak w przypadku wygodnego materaca, dobór poduszki do spania jest kluczowy dla zachowania codziennego zdrowia i komfortu w trakcie snu. Poduszka ortopedyczna musi być dobrana w taki sposób, aby odpowiadała na potrzeby użytkownika zarówno podczas snu na plecach, jak i na boku. Jej główną funkcją ma być wspieranie naturalnych krzywizn kręgosłupa, co dodatkowo oznacza, że nie może ona być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka.
czy poduszka ortopedyczna może zaszkodzić, jak wybrać poduszkę, poduszki na migrenę

Przeciwwskazania dla poduszek

Wszystko ma jakieś przeciwwskazania, a poduszki nie są w tym wyjątkiem. Należy zaznaczyć, że poduszki ortopedyczne są dla większości osób pomocne, ale istnieje też stosunkowo mały odsetek osób, dla których będą one niewygodne. W przypadku części dolegliwości kręgosłupa, mogą one wręcz nasilać objawy.

Są one wyrobami przeznaczonymi do powszechnego stosowania po cześniejszym zapoznaniu się z instrukcją. Ich używanie nie wymaga przeszkolenia, ale trzeba pamiętać, iż nie poleca się ich przy niestabilności kręgów szyjnych, gdy wiazałoby się to z nasileniem dolegliwości. Ostrożnym należy być też w przypadku stanów zapalnych kręgosłupa, które niekiedy wymagają specyficznych pozycji.

Co istotne, przyzwyczajenie się do poduszki ortopedycznej może niekiedy potrwać do kilku tygodni. Szczególnie wtedy, gdy cierpi z powodu dolegliwości kręgosłupa, które powodują jego nienaturalną pozycję. Wprowadzenie do sypialni zaawansowanego wsparcia powoduje, że różnego rodzaju wady kręgosłupa zaczynają się zmniejszać, a to na początku wywoływać może dyskomfort.
stan zapalny kręgosłupa, niestabilność kręgów szyjnych, choroby kręgosłupa

Stawiaj na mądry wybór

Choć z zasady poduszki ortopedyczne mogą być zbawienne dla osób z chorym kręgosłupem, nie są rozwiązaniem dla każdego, o czym należy pamiętać. Zły dobór poduszki, a także ich stosowanie przez niewłaściwe osoby, prowadzi do pogłębieia dolegliwości. Kluczem do skuteczności poduszki ortopedycznej jest anatomiczny kształt, który zapewni wsparcie.

Warto pamiętać o poduszkach ONSEN®, które mają właściwy kształt i wysokość. Są one wykonane z pianki wysokoelastycznej, jaka stanowi optymalny materiał do produkcji poduszek. Poduszka powinna wspierać kręgosłup w sposób naturalny, a więc nie wymuszając nienaturalnych pozycji.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
poduszki ortopedyczne do spania, poduszka z pianki, producent poduszek

FAQ: Szkodliwość poduszek ortopedycznych

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną, żeby nie zaszkodziła?

Aby poduszka ortopedyczna nie zaszkodziła, a więc była bezpieczna i korzystna dla zdrowia, należy dobrać model poduszki z uwzględnieniem potrzeb użytkownika. Przede wszystkim istotne jest, aby była ona dopasowana do spania na plecach i boku. Tutaj należy też pamiętać, że do spania na brzuchu nie stosuje się żadnych poduszek. Przy wyborze poduszki ważna jest też budowa ciała (waga, wzrost, szerokość ramion) oraz twardość materaca. Poduszka musi dobrze podtrzymywać naturalne krzywizny kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka szyjnego.

Co powoduje, że poduszka ortopedyczna może zaszkodzić?

Poduszka ortopedyczna może zaszkodzić, jeśli jest źle dobrana, czyli nie bierze pod uwagę budowy ciała użytkownika i jego preferencji związanych z pozycją do spania. Zbyt wysoka poduszka spowoduje nadmierne napięcie mięśni szyi i zablokowanie dróg oddechowych, a zbyt niska brak odpowiedniego podparcia kręgosłupa szyjnego. Także niewłaściwe materiały, z których wykonana jest poduszka, a w szczególności memory foam, mogą prowadzić do dyskomfortu i nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu.

Jakie szkody może wywołać źle dobrana poduszka ortopedyczna?

Źle dobrana poduszka ortopedyczna może wywołać ból głowy, szyi i karku, a także zaburzenia snu. Niekiedy wywołuje również pogorszenie postawy ciała oraz inne dolegliowści kręgosłupa szyjnego.

W jaki sposób powinna być zbudowana poduszka ortopedyczna?

Poduszka ortopedyczna powinna być odpowiednio zaprojektowana, by wspierać kręgosłup i zapewniać optymalną pozycję głowy, szyi i ramion podczas snu. Powinna mieć więc prawdziwie ergonomiczny kształt, który lekko dostosowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa, ale w dużym stopniu ją wspiera. Ważnym elementem jest także materiał. Dobra poduszka powinna być wykonana z pianki wysokoelastycznej, która zapewnia odpowiednie podparcie. Powinna być przewiewna, aby nie powodować przegrzewania się głowy podczas snu, dlatego nie może być wykonana z pianki z pamięcią kształtu.

Skąd wiadomo, że dana poduszka ortopedyczna jest dobra?

Dobra poduszka ortopedyczna wszystkim łagodzi bóle szyi i pleców oraz pomaga w uzyskaniu odpowiedniej postawy podczas snu. I to właśnie te cechy, a nie sama nazwa, czynią ją ortopedyczną. Aby sprawdzić, czy poduszka jest odpowiednia, należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze podpiera głowę i szyję, nie wywołując przy tym napięć mięśniowych. Materiał, z jakiego wykonana jest poduszka ortopedyczna, powinien być wysokiej jakości, elastyczny i lekko konturujący ciało użytkownika. Najlepsza jest więc pianka HR, która ma odpowiednią dynamikę.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...