Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Czy wiesz, co jeść przed snem, aby móc się wyspać?

8 października 2020
Grill, barbecue, grillowanie mięsa, grillowane mięso, mięso z grilla, grillowanie kiełbasy, grillowana kiełbasa, kiełbasa z grilla, piwo przy grillu
To co jemy ma olbrzymi wpływ na nasz sen. Dlaczego tak ciężko jest zasnąć po imprezie przy grillu? Dlaczego, jeśli uda Ci się zasnąć, budzisz się kilkakrotnie w ciągu nocy? W grę wchodzi wiele czynników. Ważna jest także pora spożywanego posiłku i towarzyszący mu alkohol.

Czy jest możliwe, żeby impreza przy grillu nie kończyła się nieprzespaną nocą? Jakosc snu materace poduszki Zdecydowanie lepszym pomysłem jest obiad przy grillu niż późna kolacja. Warto też wprowadzić kilka istotnych zmian do menu.

Jedzenie przed snem – wieczorne biesiadowanie

Strawienie jedzenia znajdującego się w żołądku zajmuje około trzech godzin. Pokarmy bogate w białko i tłuszcze – czyli będące zazwyczaj podstawą grillowego menu - trawione są znacznie dłużej (nawet do pięciu godzin). Jeśli położysz się do łózka wcześniej, możesz spodziewać się zgagi lub refluksu.

Jedzenie przed snem – picie alkoholu

Picie późnymi wieczorem alkoholu, który często jest nieodzowną częścią imprezy przy grillu także nie jest dobrym pomysłem.

Dlaczego, skoro każdy chyba zna błogie uczucie senności po kilku drinkach? Senność po alkoholu spowodowana jest najprawdopodobniej zwiększonym wydzielaniem jednego z powiązanych ze snem neuroprzekaźników – andeozyny. Jednak zdecydowanie nie powinien być traktowany jako środek nasenny! Alkohol, szczególnie ten spożywany bezpośrednio przed snem, w znacznym stopniu zaburza naturalną architekturę cyklów faz snu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Henry Ford Sleep Disorders Center w dość jasny sposób pokazuje jak alkohol wpływa na sen. Wypicie małego piwa lub kieliszka wina w do godziny przed snem, powoduje, że od razu zapadamy w fazę głębokiego snu wolnofalowego – jednak w konsekwencji przez pierwszą część nocy jesteśmy niemal zupełnie pozbawieni fazy snu REM. Następnie w miarę metabolizowania alkoholu przez organizm w trakcie snu następuje swoisty „efekt odbicia” i ilość snu REM wzrasta nieproporcjonalnie kosztem snu wolnofalowego.

Tu właśnie kryje się możliwa odpowiedź na pytanie czemu po zakrapianej imprezie tak często wybudzamy się w nocy – chęć sięgnięcia po szklankę wody lub nie jest jednym powodem. Zaburzenie naturalnego cyklu faz snu, sprawia, że nocny odpoczynek po spożyciu alkoholu jest o wiele mniej regenerujący niż powinien być. Ponadto alkohol nasila problem bezdechu sennego, ponieważ powoduje nadmierne zwiotczenie mięśni gardła.

Jedzenie przed snem – piwo bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe warto wybrać nie tylko dlatego, że jest pozbawionym alkoholową wersją złocistego trunku stanowiącego zwyczajowo istotny element grillowej uczty. Zaletą piwa bezalkoholowego jest fakt, że nie zawierając wpływającego negatywnie na jakość snu alkoholu zawiera chmiel. Roślina ta jest przecież znana ze swoich nasennych i uspokajających właściwości.

Zawiera bowiem lupulinę – specyficzną mieszaninę olejków eterycznych, która prowadzi do wzrostu aktywności kwasu gamma-aminomasłowego, ważnego neuroprzekaźnika działającego hamująco na układ nerwowy. Pewnie ucieszy cię wiadomość, że nie tylko napary z chmielu mają dobroczynny wpływ na sen.

Naukowcy z hiszpańskiego Uniwersytetu Extramunda badali grupę 30 studentów obojga płci, których poproszono o codzienne picie piwa bezalkoholowego do kolacji. Po dwóch tygodniach okazało się, że jakość ich snu mierzona za pomocą Pittsburgh Sleep Quality Index (Kwestionariusza jakości snu Pittsburgh) znacząco się poprawiła.

Jedzenie przed snem – tłuszcz

Składnikiem odżywczym, który w największym stopniu pogarsza jakość snu jest niestety tłuszcz. Badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców z uniwersytetu w Adelajdzie wskazuje, że dieta bogata w tłuszcze nasycone zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. Czy to oznacza, że musisz wyrzec się wszystkich grillowanych potraw? Na szczęście pokarmy bogate w białko nie mają aż tak destrukcyjnego wpływu na sen, o ile tylko zdążysz je strawić przed położeniem się do łózka.

Dlatego dobrym wyborem jest grillowany indyk, który ma stosunkowo mało tłuszczu, a za to zawiera tryptofan, aminokwas indukujący wytwarzanie serotoniny oraz melatoniny. Do pokarmów wspomagających zdrowy sen należą też ryby, ponieważ zawierają kwasy omega, które również stymulują wydzielanie melatoniny.

Tutaj pojawia się jednak pewien problem - wysoka temperatura niszczy kwasy omega, dlatego najlepiej grillować ryby w foli aluminiowej. Jeśli zdołasz kupić łososia dobrej jakości ( „klasa sushi”) pamiętaj, że można go jeść, gdy w środku będzie półsurowy.

Do jedzenia w stanie surowym lub półsurowym świetnie nadaje się też tuńczyk. Grillowany stek z tuńczyka to świetna alternatywa dla steku wołowego. Weź jednak pod uwagę, że niektórzy goście mogą mieć alergię na tuńczyka, więc nie powinien być jedyną pozycją w menu. A jak przyspieszyć proces trawienia białka? Tutaj z pomocą przyjdą zioła (rozmaryn, oregano, tymianek) oraz zielone warzywa liściaste. Zadbaj, aby na stole znalazły się sałatki z rukoli i roszponki.

Jedzenie przed snem – warzywa i owoce

Alternatywą dla grillowanych mięs są też warzywa. Grillować można paprykę, cukinię, bakłażana, a nawet pomidory (na tacce aluminiowej) A jeśli po tym wszystkim będziesz mieć ochotę na deser, pomyśl o grillowanych bananach. Banany także są źródłem wspomagającego sen tryptofanu.
Miłej zabawy i dobrej nocy!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

FAQ: Jedzenie przed snem

Czy jedzenie przed snem jest zdrowe?

Nie. Jedzenie przed snem jest niezdrowe i stanowi element nieodpowiedniej higieny snu. Ostatni posiłek należy spożywać najpoźniej 2 godziny przed zaśnięciem.

Czy jedzenie przed snem tuczy?

Tak. Jedzenie przed snem tuczy, ponieważ organizm w trakcie snu spowalnia procesy odpowiadające za trawienie, a pozycja leżąca dodatkowo go hamuje. Jednocześnie nawyk jedzenia przed snem często powoduje dodatni bilans kaloryczny, co w naturalny sposób zwiększa masę ciała.

Jakie konsekwencje ma jedzenie przed snem?

Jedzenie przed snem może skutkować refluksem, ale też zwiększaniem się masy ciała. Poza tym konsekwencją jedzenia przed snem jest uciskanie przepony przez żołądek wypełniony treścią pokarmową. Trawienie odbywa się w spowolnionym trybie, co może je zahamować, czego efektem mogą być wzdęcia, wymioty i bóle brzucha. Może też powodować wybudzanie się w trakcie nocy, co zmniejszy efektywność snu.

Dlaczego nie powinno się jeść przed snem?

Jedzenie przed snem powoduje, że do mózgu kierowana jest mniejsza ilość krwi, bowiem organizm zajmuje się intensyfikacją pracy układu pokarmowego. Poza tym pozycja leżąca powoduje, że trawienie odbywa się wolniej, a treść pokarmowa może naciskać na przeponę. Tym samym jedzenie przed snem może skutkować refluksem, jak również trudnościami w funkcjonowaniu układu pokarmowego, a w tym nadwagą i otyłością.

Co można jeść przed snem?

Ostatni posiłek należy spożywać przynajmniej 2 godziny przed snem. Zaleca się, aby jeść potrawy niskokaloryczne, a więc gotowane, pieczone lub duszone. Spożywać powinno się dużo warzyw, a także pełnoziarnistego pieczywa. Unikać należy zaś potraw smażonych, tłustych czy pełnych węglowodanów prostych.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr Wissenswertes, die Sie interessieren könnten...