Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Materac piankowy czy sprężynowy - 5 podstawowych różnic

26 lipca 2022
Materac sprężynowy, materace sprężynowe, bonellowe, promieniowanie elektromagnetyczne, wygodny sen, ból pleców, ból głowy po przebudzeniu
Materac piankowy czy sprężynowy – który wybrać? Zdecydowanie więcej je dzieli, aniżeli łączy. Posiadają jednak pewne, choć naciągane, cechy wspólne. Materace sprężynowe – określane też jako materace bonellowe – nigdy nie są bowiem wykonane z samych sprężyn.
 
Co do zasady są one obłożone piankami poliuretanowymi, które znajdują się w ich zewnętrznych warstwach. Mimo tego nie zachowują tych samych właściwości, zapewniając zdecydowanie mniejszy komfort snu i negatywne konsekwencje zdrowotne. Dlaczego? Przedstawiamy 5 różnic, o których nie powie Ci prawdopodobnie żaden sprzedawca.

 

1. Który lepiej podpiera kręgosłup – materac piankowy czy sprężynowy?

Najlepsze wsparcie dla kręgosłupa zapewniają materace, które posiadają przynajmniej 3 warstwy wykonane z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Te gwarantują bowiem – w odróżnieniu od termoelastycznych pianek z pamięcią (visco) – dopasowanie się do anatomicznej budowy ciała i jego konturowanie bez efektu zasysania.
Materac piankowy czy sprężynowy - poliuretanowy lepszy od sprężynowego, zdrowszy, wygodniejszy
Co prawda materace sprężynowe również obłożone są piankami poliuretanowymi, jednak powszechnie stosuje się wyłącznie ich pojedynczą, bardzo cienką warstwę. Dodatkowo rzadko są to pianki otwartokomórkowe i wysokoelastyczne, niemal zawsze zaś niskiej jakości pianki poliuretanowe typu T. Powoduje to, że podparcie dla kręgosłupa w materacach sprężynowych jest zdecydowanie gorsze. Najlepsze podparcie dla kręgosłupa zapewniają materace wykonane z pianki wysokoelastycznej typu HR, jaką jest pianka BluPur zastosowana w materacu Osaka Air.
Materac piankowy czy sprężynowy - skrzypienie, dźwięki, piszczenie, ból, kręgosłup, szyja, plecy

2. Co tak skrzypi? Co tak trzeszczy? Materac sprężynowy!

Powszechnie dostępne materace sprężynowe zbudowane są z metalowych sprężyn, niekiedy umieszczonych w osobnych kieszeniach, co nie ma jednak większego znaczenia przy ich użytkowaniu. Tego typu materace z czasem zawsze zaczną skrzypieć, trzeszczeć. Wynika to bezpośrednio z ich budowy, która co do zasady powoduje, że działające na materac siły – na przykład nacisku – rozkładają się wyłącznie w pionie.
 
Dynamika materaców sprężynowych jest więc zdecydowanie niższa niż ta, jaką spotkamy w materacach, których górną warstwę stanowi otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR. Te zapewniają rozkładanie się sił na wiele stron, również po skosie, co obok braku ryzyka wydawania dźwięków powoduje lepsze rozprowadzenie sił działających na materac, a tym samym na bardziej komfortowy sen i swobodne wykonywanie ruchów.

 

3. Odbieraj sygnał radiowy materacem sprężynowym!

Materace sprężynowe działają na zdrowie zdecydowanie gorzej od materaców wykonanych z pianek wysokoplastycznych typu HR. Cechują się one bowiem przede wszystkim tym, że posiadają w swoim wnętrzu wiele metalowych, zwiniętych w spirale sprężyn. Swoją budową przypominają one cewki elektromagnetyczne, które wzmacniają znajdujące się dokoła impulsy elektromagnetyczne.
 
Ponieważ zaś ciało posiada własne pole magnetyczne, wszelkie jego zmiany prowadzić mogą do rozstroju zdrowia. Nie wierzysz? Podłącz radio do materaca – to działa! Negatywnie na zdrowie wpływa również sama budowa materacy sprężynowych, która ułatwia gromadzenie się w nich różnego rodzaju pyłków, a także kurzu. Tego typu niespodzianek nie spotkasz w materacu Osaka Air – zaprojektowanym tak, aby zapewnić dobry sen każdemu człowiekowi!

 
Materac piankowy czy sprężynowy - sprężyny, radio, fale elektromagnetyczne, sen głęboki, fazy snu
4. Materac czy trampolina?
Budowa materaców sprężynowych, a w tym zastosowanie stosunkowo cienkich pojedynczych warstw pianek poliuretanowych – najczęściej od około 3 centymetrów do około 5 centymetrów – powoduje, że te nie izolują ruchów śpiących na nich osób. Kiedy poruszamy się na materacu sprężynowym, ruch sprężyn, które powszechnie są ze sobą sklejane, powoduje ruch drugiej śpiącej na nim osoby.

Poruszanie drugą osobą jest nie tylko niekomfortowe, ale też może negatywnie wpływać na jej zdrowie. Nie są to bowiem naturalne ruchy jej ciała, lecz ruchy wymuszone przez oddziaływanie materaca. Jednocześnie tego rodzaju doznania nasilać mogą trudności natury psychicznej, a przede wszystkim powodować budzenie się w nocy i wzmacniać bezsenność.

5. Materac na lata czy na chwilę?

Żywotność materacy sprężynowych budzi powszechnie bardzo wiele wątpliwości. Powszechnie znanym faktem jest to, że zużycie sprężyn w materacach następuje bardzo szybko. Muszą być one wymieniane co kilka lat nie tylko ze względu na to, że się starzeją, ale też przez odkładanie się w nich groźnych dla zdrowia substancji. Poza tym długotrwałe używanie materaca sprężynowego spowodować może, że skrzypieć lub trzeszczeć będzie nie tylko sam materac, ale również Twój kręgosłup i stawy. To powoduje, że szybko poszukujesz nowego materaca.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku materaców wykonanych z otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR. Pianka typu BluPur zastosowana w materacu Osaka Air działa w ten sam sposób przez przynajmniej kilkanaście lat, co pozwala na objęcie ich aż 15-letnią gwarancją. Dodatkowo tego typu pianki poliuretanowe uznaje się obecnie za najbardziej przyjazne środowisku, bowiem obok dużej żywotności istnieją skuteczne metody ich utylizacji.
Materac piankowy – kup bez ryzyka!
W Onsen jesteśmy świadomi tego, że idealnego materaca nie da się kupić podczas kilkuminutowej wizyty w sklepie stacjonarnym. Testowanie materaca musi przebiegać w naturalnych warunkach – podczas snu – i odbywać się przez przynajmniej miesiąc. Z szacunku do naszych klientów dajemy aż 100 dni na zwrot materaca, gwarantując pełen zwrot środków!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac piankowy czy sprężynowy - idealny, uniwersalny, Osaka Air, materace Onsen, jedna twardość

FAQ: Materac piankowy czy sprężynowy?

Materac sprężynowy – jakie ma cechy, właściwości, wpływ na zdrowie?

Materace sprężynowe nie są przez nas polecane, ponieważ nie zapewniają dobrego wsparcia dla kręgosłupa. Posiadają poza tym właściwości, które mogą spowodować rozstrój zdrowia osób, które ich używają. Ich żywotność jest znacznie krótsza niż dobrej jakości pianek poliuretanowych.

Materac piankowy – jakie ma cechy, właściwości, wpływ na zdrowie?

Pianka poliuretanowa jest produktem całkowicie bezpiecznym dla zdrowia i ekologicznym. Dobrej jakości pianka otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR, jaką jest BluPur, zapewnia komfort użytkowania przez wiele lat. Daje ona idealne wsparcie dla kręgosłupa, odpowiednio konturuje ciało i pozwala na sen w optymalnej temperaturze.

Co zrobić, kiedy materac sprężynowy trzeszczy lub piszczy?

Wydający dźwięki materac sprężynowy prędzej czy później spowoduje również wydawanie dźwięków przez kręgosłup i stawy jego użytkownika. Jedyną korzystną dla zdrowia decyzją jest jego wymiana na niemający sobie równych materac z BluPur – otwartokomórkej pianki wysokoelastycznej typu HR.

Czy materac sprężynowy może zastąpić antenę radiową?

Tak! Materac sprężynowy wzmacnia fale elektromagnetyczne, co spowodowane jego budową – metalowymi spiralami znajdującymi się w środku. Po podłączeniu ich do radia, zaczną one odbierać sygnał radiowy. Dodatkowo powoduje to zaburzenie pola elektromagnetycznego ludzkiego ciała, co w istotny sposób zaburza jego funkcjonowanie.

Jaki materac na bezsenność?

Osobom borykającym się z bezsennością stanowczo odradza się kupno materaca sprężynowego (bonnelowego). Wydawane przez nich dźwięki, a także zaburzanie pola elektromagnetycznego ludzkiego ciała, negatywnie wpływa na jakość snu. Najlepszą higienę snu zapewniają materace wykonane z otwartokomórkej pianki wysokoelastycznej typu HR, jak Osaka Air.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie man gesund und komfortabel schläft...