Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Temperatura w sypialni – ważniejsza niż myślisz!

12 października 2020
Temperatura w sypialni, gorące noce, spanie latem
W tym roku zapowiada wyjątkowo upalne lato. Jeśli od jakiegoś czasu ta pora roku bardziej niż z plażowaniem, beztroską i wakacjami kojarzy ci się z nieprzespanymi nocami, to znak, że najwyższa pora zmienić coś w swojej sypialni.
 

Temperatura w sypialni – ile powinna wynosić

Ponieważ o wiele lepiej śpimy, kiedy w sypialni jest nie więcej niż 20 °C. Eksperci z amerykańskiej National Sleep Foundation twierdzą nawet, że temperatura w pomieszczeniu w którym śpimy nie powinna przekraczać 65° w skali Farenheita ( to trochę więcej niż 18° C).

Dlaczego to takie ważne? Spadek temperatury otoczenia pociąga za sobą spadek temperatury ciała, a to daje organizmowi sygnał że czas na sen. O tym jak bardzo nasz rytm dobowy sterowany jest przez temperaturę, świadczy badanie przeprowadzone w 2007 roku przez japońskich naukowców. Zaobserwowali oni, że obniżenie temperatury ciała znacząco wpływa na wydłużenie fazy snu wolnofalowego.
przewiewny materac

Temperatura w sypialni – jak pokonać upały

Najłatwiejszym rozwiązaniem oczywiście byłoby zamontowanie w mieszkaniu klimatyzacji, jednak to rozwiązanie bardzo kosztowne i nie zawsze możliwe. Tańszym rozwiązaniem niż klimatyzator jest klimatyzer, który zamiast odprowadzać gorące powietrze na zewnątrz schładza je przy użyciu wkładów chłodzących lub wody. Co możesz zrobić oprócz tego?

Przenieś sypialnie Jeśli masz taką możliwość
przenieś się ze spaniem do najchłodniejszego pomieszczenia w domu. Najlepszą sypialnią na lato będzie pokój z oknami wychodzącymi na północ.

Ogranicz nagrzewanie sypialni w ciągu dnia.
Jeśli okna nie wychodzą na północ, koniecznie zainwestuj w żaluzje a jeszcze lepiej w rolety zewnętrzne (koniecznie w jasnych kolorach) i zaciągaj je w ciągu dnia. Dzięki temu słońce nie będzie tak bardzo nagrzewało pokoju. Same zasłony nie będą wystarczającą ochroną, bo pomiędzy nimi, a szybą tworzy się prawdziwy „piekarnik”. Wyłącz zbędny sprzęt elektroniczny – każda niepozorna ładowarka od telefonu generuje trochę ciepła.

Schłodź sypialnię przed spaniem
W czasie najgorętszych letnich miesięcy nie jest to łatwe zadanie. Otwieranie okna wieczorem wystarczy, jeśli masz szczęście mieszkać w domu z dużym, zielonym ogrodem. W każdym innym przypadku wieczorem do sypialni wpadnie podmuch gorący jak z suszarki. W mieście nagrzane mury i betonowe chodniki długo „oddają ciepło” zgromadzone w ciągu dnia.

Raczej nie ma szans, że przed północą uda się schłodzić mieszkanie powietrzem napływającym z dworu. Możesz próbować wietrzyć mieszkanie przeciągiem – ruch powietrza jednak daje uczucie chłodu. Możesz też użyć wentylatora. A oto sposoby, żeby spotęgować jego działanie:

- przed wentylatorem postaw dużą miskę wypełnioną lodem lub po prostu zmrożone plastikowe butelki z wodą. W ten sposób bezkosztowo zmieniasz wentylator w „prototyp klimatyzera”.

-powieś przed wentylatorem zmoczone w zimnej wodzie prześcieradła. W nocy, gdy na dworze będzie już chłodniej dobrym pomysłem może ustawienie wentylatora w otwartym oknie tak aby zasyłał powietrze z zewnątrz.

Nie śpij jednak w przeciągu, ani bezpośrednio pod strumieniem powietrza z płynącego z wentylatora. Grozi to nie tylko przeziębieniem, ale też poważniejszym problemem ze zdrowiem - porażeniem nerwu twarzowego. Jeśli w sypialni jest naprawdę bardzo gorąco, możesz zdjąć materac z łóżka i położyć go na podłodze. Chłodne powietrze jako cięższe od ciepłego opada na dół, więc przy podłodze może być nawet o kilka stopni chłodniej.

Jaka pościel na lato?
Koniecznie z oddychających tkanin! Z oddychalności słyną włókna naturalne. Najbardziej luksusowa jest pościel jedwabna - daje przyjemne uczucie chłodu, a jej dotyk doskonale koi skórę. Tylko nie daj się nabrać na imitującą jedwab poliestrową „satynę” – przy pierwszym dotknięciu przypomina jedwab, ale po kilku chwilach spędzonych w wykonanej z niej pościeli będziesz ociekał potem niczym owinięty w folię. Świetna na lato jest także pościel wykonana z włókien bambusowych (utrzymuje wilgoć z dala od ciała i dodatkowo ma właściwości przeciwgrzybiczne ).

Najtańszym naturalnym włóknem jest bawełna – jej letnia wersja to pościel z kory. Możesz też dodatkowo schłodzić pościel zabierając do łóżka butelkę lub termofor z zamrożoną wodą. Co z kołdrą? Logika podpowiada, żeby w czasie ekstremalnych upałów spać bez przykrycia lub pod cienkim prześcieradłem, jednak zaskakująco dużo osób nie może wtedy zasnąć. Wiele osób korzysta też z letnich kołder obciążeniowych, które budzą jednak dużo kontrowersji. Został jeszcze aspekt piżamy, co z nią? Cóż, najlepszym pomysłem jest spanie nago.

Wybierz materac o właściwościach chłodzących
Większość dostępnych na rynku materacy latem „grzeje jak piec”. Dlatego można znaleźć porady, żeby w czasie największych upałów porzucić łóżko i spać w hamaku. Niestety! Wynalazek rdzennych mieszkańców Amazonii raczej nie posłuży ludziom z kręgosłupem obolałym od siedzenia przy komputerze. Na szczęście istnieją materace o właściwościach chłodzących, które w dodatku wcale nie wymagają schładzania jakichś wkładów w zamrażarce.

Na czym polega innowacja? Na unikalnej konstrukcji materaca i użyciu opatentowanych materiałów. W materacach OSAKA AIR zastosowano zupełnie nowy rodzaj pianki – piankę Blupur, która ma otwarte komórki, dzięki czemu zapewnia cyrkulację powietrza. Piankę ta stanowi górną warstwę materaca, co umożliwia także swobodną zmianę pozycji. Właśnie dzięki tej technologii materace Osaka Air w przeciwieństwie do wielu popularnych materacy termoelastycznych nie stają się latem zbyt miękkie.

Drugą warstwę stanowi pianka Memory zapewniająca komfort i optymalne podparcie kręgosłupa. Niżej mamy siatkę 3D Areo, która wzmaga oddychalność materaca i odprowadza ciepło i wilgoć. Ostatnia warstwa to specjalnie profilowana pianka HR, która odprowadza ciepło i wilgoć poza materac. Jeśli nie chcesz jeszcze wymieniać materaca, możesz poprawić oddychalność obecnie posiadanego dokupując wentylacyjną siatkę 3D

Temperatura w sypialni – jak zwiększyć komfort

Przed położeniem się do łózka węź chłodny przysznic. Ręce do łokci oraz stopy możesz nawet zanurzyć w bardzo zimnej wodzie. Postaw na nocnym stoliku wodę z lodem, żebyś mógł łatwo napić się w nocy.

Śpij dobrze i ciesz się latem!
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

FAQ: Temperatura w sypialni

Jaka jest odpowiednia temperatura w sypialni?

Odpowiednia temperatura w sypialni wynosić powinna mniej niż 20 °C. Optymalna temperatura do spania to 18 °C.

Czy wysoka temperatura w sypialni jest zdrowa?

Nie. Wysoka temperatura w sypialni powoduje trudności ze snem i może negatywnie oddziaływać na naturalne procesy termoregulacyjne ludzkiego organizmu. Wzmagać ona będzie też nadmierną produkcję potu, jak również rozwój niektórych wirusów i bakterii.

Czy temperatura w sypialni wpływa na sen?

Tak. Temperatura w sypialni wpływa na jakość snu, ponieważ może zaburzać naturalne procesy odpowiadające za termoregulację ciała. Zbyt wysoka temperatura w sypialni wzmaga potliwość, w tym występujące w okresie menopauzy nocne poty. Natomiast zbyt niska temperatura w sypialni spowodować może wychłodzenie, w szczególności w połączeniu z suplementacją melatoniny.

Czy temperatura w sypialni wpływa na materac?

Tak. Temperatura w sypialni bezpośrednio wpływa na materace z pianki termoelastycznej typu visco, ponieważ zmienia ona ich właściwości fizyczne, przez co staję się one za miękkie lub za twarde. Wpływa również na materace sprężynowe, bowiem umieszczona w nich stal reaguje na zmiany temperatury kurczeniem się lub rozszerzaniem. Temperatura w sypialni nie wpływa natomiast na materac wysokoelastyczny, jakim jest materac Osaka Air. Jego budowa gwarantuje zachowanie właściwości fizycznych niezależnie od temperatury powietrza.

Jak zmniejszyć temperaturę w sypialni?

Aby zmniejszyć temperaturę w sypialni należy rozważyć jej przeniesienie do pokoju z oknami, które wychodzą na północ. Poza tym warto jest ograniczyć nagrzewanie sypialni w ciągu dnia, a także chłodzić ją przed snem przez otwieranie okien i stosowanie wentylatorów. Bardzo ważne jest również posiadanie materaca, który zapewni konturowanie ciała przy optymalnym poziomie wentylacji. Właściwości chłodzące posiada innowacyjny materac Osaka Air, którego otwarte komórki pozwalają na swobodny przepływ powietrza przez piankę wysokoelastyczną typu HR, a także elastyczny pokrowiec.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr darüber, wie man gesund und komfortabel schläft...