Polish (PL)German (DE)English (EN)
Product information: +48 509 940 633 | Order support: +48 512 999 218
0

Materac bonellowy – pełen wad, pozbawiony zalet

28 listopada 2020
Materac bonellowy, materace bonellowe, materac sprężynowy, materace sprężynowe
Materac sprężynowe odchodzą w przeszłość. Nie tylko z powodu jęczących przy każdym ruchu sprężyn (temu zjawisku producenci nowszych materacy sprężynowych próbują z różnym skutkiem zaradzić), ale przede wszystkim z powodu ich szkodliwości dla zdrowia. Najnowsze badania wskazują, że nie chodzi tylko o zdrowie kręgosłupa.

Prawdziwym koszmarem są materace bonelowe, w których sprężyny są ze sobą połączone. Sprężyny falują i skrzypią przy zmianie pozycji. Szczególnie źle śpi się na materacu sprężynowym parom – sprężyny przenoszą drgania, więc gdy jedna osoba przekręca się na drugi bok, druga też to czuje. Niektórzy producenci próbują temu zaradzić umieszczając sprężyny w oddzielnych kieszeniach, żeby pracowały niezależnie.

Jednak to niewiele pomaga – sprężyny może i są nieco cichsze, ale ich praca wciąż jest wyczuwalna. Materace „kieszeniowe” reklamowane są jako materace sprężynowe nowej generacji – są z tego powodu dużo droższe.

Jednak sprężyna wciąż pozostaje sprężyną, więc punkty nacisku na takim materacu nigdy nie będą rozłożone równomiernie. Masz nadzieję na to, że sprężyny zapewnią lepszą amortyzację niż pianki? Musimy cię rozczarować – na sprężynach musi być przecież umieszczona twarda warstwa pianki.

Ta warstwa nie ma za zadanie dopasowywać się do Twojego ciała, ale sprawić, żeby sprężyny nie uwierały! To wszystko powoduje, że materac sprężynowy jest po prostu niewygodny i trudno się na nim wyspać. Jednak czy może stanowić większe zagrożenie dla zdrowia (pomijając kondycję kręgosłupa i mięśni)?

Materac bonellowy – działa jak antena radiowa

Sprężyny mają jeszcze jedną cechę – są metalowe i w dodatku spiralnie zwinięte. Zupełnie jak znane z lekcji fizyki cewki elektromagnetyczne. W materacu takich sprężyn są setki. Okazuje się, że z tego powodu wpływają na pole elektromagnetyczne. Możesz to łatwo sprawdzić zbliżając do materaca zwykły kompas – zobaczysz, że jego igła mocno się odchyli.

Nieco trudniejszym eksperymentem jest podłączenie do materaca radia – aby to zrobić trzeba zastąpić antenę metalowym klipsem i podłączyć go do materaca. Jeśli ustawisz radio na automatyczne wyszukiwanie stacji, naocznie przekonasz się, że materac sprężynowy działa jak antena radiowa. A jak właściwie działa antena?

Wzmacnia słabe impulsy elektromagnetyczne. Materac sprężynowy może wzmacniać impulsy elektromagnetyczne generowane przez całą elektronikę w Twoim domu.

Materac bonellowy – promieniowanie elektromagnetyczne

Nasz organizm wytwarza własne pole elektromagnetyczne, więc jego zaburzenie nie jest obojętne dla zdrowia. Jednym z efektów zaburzenia pola elektromagnetycznego jest bezsenność.

Prawdopodobnie z tego powodu wielu wychowanych na sprężynowych materacach Europejczyków zachwyca się spaniem na japońskich futonach, chociaż ich twardość nie jest do końca dostosowana do budowy europejskich kręgosłupów. Futony mają właśnie tę zaletę, że nie zawierają w sobie żadnego metalu. Bezsenność to jednak nie jedyny problem. Sprawa jest poważniejsza niż się wydaje.

Badacze od lat zastanawiali się czemu w Europie jest więcej przypadków raka piersi i czerniaka niż w Japonii. Oczywiście różnic między japońskim, a europejskim stylem życia jest wiele, więc znalezienie jednoznacznej odpowiedzi nie jest łatwe. Naukowców ze Szwecji zastanowiło jednak, że w Europie zaskakująco dużo przypadków wspomnianych nowotworów dotyczy lewej strony ciała.

Czerniak często pojawia się na lewym biodrze, a więc w punkcie największego nacisku na materac. Powiązali te obserwacje z faktem, że pole elektromagnetyczne jest najsilniejsze 75 cm od „anteny”, a większość ludzi preferuje spanie na prawym boku. W ten sposób lewa strona ciała otrzymuje więcej promieniowania niż prawa.

Wnioski płynące z tego badania są oczywiste. Wymień swój stary materac sprężynowy na bezpieczny i komfortowy materac Osaka Air.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

FAQ: Materac bonellowy

Co to jest materac bonellowy?

Materac bonellowy to materac sprężynowy. Tego rodzaju materac wypełniony jest sprężynami bonellowymi, a więc mającymi kształt klepsydry i połączonymi sztywnym drutem. Powoduje to, że materac bonellowy jest bardzo tani w produkcji, a jednocześnie może być bardzo szkodliwy w użytkowaniu.

Czy materac bonellowy jest dobry?

Nie. Materac bonellowy posiada wszystkie wady materaca sprężynowego. Tym samym materac bonellowy nie zapewnia komfortu snu i nie jest pozbawiony podstawowych funkcjonalności. Słaba dynamika materaca bonellowego, jak i innych materaców sprężynowych, powoduje brak izolacji ruchów podczas snu. To przekłada się na poruszanie drugą osobą podczas zmiany pozycji snu. Dodatkowo budowa materaca bonnelowego uniemożliwia prawidłowe konturowanie ciała, co wiąże się ze snem w niefizjologicznej pozycji. Materace sprężynowe chłoną też promieniowanie elektromagnetyczne, co niekiedy niesie bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Czy materac kieszeniowy jest dobry?

Nie. Materac kieszeniowy posiada wszystkie wady materaca sprężynowego. Tym samym materac kieszeniowy nie zapewnia komfortu snu i nie jest pozbawiony podstawowych funkcjonalności. Słaba dynamika materaca kieszeniowego, jak i innych materaców sprężynowych, powoduje brak izolacji ruchów podczas snu. To przekłada się na poruszanie drugą osobą podczas zmiany pozycji snu. Dodatkowo budowa materaca kieszeniowego uniemożliwia prawidłowe konturowanie ciała, co wiąże się ze snem w niefizjologicznej pozycji. Materace sprężynowe chłoną też promieniowanie elektromagnetyczne, co niekiedy niesie bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Czy lepiej wybrać materac bonellowy czy materac kieszeniowy?

Żaden z nich. Zarówno materac bonellowy, jak i materac kieszeniowy, to dwa rodzaje materaców sprężynowych. Te zaś cechują się nie tylko krótkim czasem żywotności, ale i bardzo niskim poziomem komfortu. Jednocześnie materace sprężynowe nie zapewniają odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, a w efekcie mogą powodować lub nasilać różnego rodzaju dolegliwości, przede wszystkim związane z bólem kręgosłupa. Choć materac bonellowy jest tańszy niż materac kieszeniowy, wartość obu tych materacy jest niska, zaś ich wymiany należy dokonywać nawet kilkukrotnie częściej niż materaców wysokoelastycznych.

Jakiego materaca nie kupować?

Zdecydowanie nie powinno kupować się materacy sprężynowych, a więc materaca bonnelowego i materaca kieszeniowego. Te są bardzo tanie w produkcji, lecz są wyjątkowo niekomfortowe, niezdrowe i nietrwałe. Nie warto też kupować materaca termoelastycznego, a więc takiego, którego pierwszą warstwę stanowi poliuretanowa pianka termoelastyczna typu visco. Te bowiem utrudniają swobodę zmiany pozycji do spania, jak również wzmagają nadmierną potliwość. Dodatkowo materace visco pod wpływem temperatury ciała stają się zbyt miękkie. Najlepsze dostępne na rynku materace to materace wysokoelastyczne, a więc takie, których pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR.

Share
Newsletter - stay up to date!
Without your consent, we cannot add your e-mail address to the ONSEN® newsletter subscriber base.
Thank you for joining the ONSEN® newsletter subscriber group!
Comments
There were errors in the form.
First name or nickname *
E-mail address (will not be visible)
Telephone number (will not be visible)
Comment *
Thank you for adding a comment!
More about how to choose the perfect mattress for yourself...