Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Spanie z ukochaną osobą nie musi być koszmarem!

20 września 2020
Spanie z ukochaną osobą, spanie w parze, spanie we dwoje, sen w dwójkę, materac 160x200
Spanie z ukochaną osobą niekiedy zmienia się w koszmar. Co zrobić, jeśli temperatura w sypialni jest odczuwana przez dwoje partnerów całkowicie inaczej? Jak rozwiązać problem związany z różnicami wagi, które występują między bliskimi sobie osobami, a także jaki materac wybrać w takim wypadku?

Pomysł spania z ukochaną osobą często jest przez pary odrzucany także wtedy, gdy rytmy dobowe dwóch osób diametralnie się różnią. Skutkuje to często spaniem w dwóch osobnych sypialniach, co zdecydowanie nie służy pielęgnowaniu związku.

Na szczęście są sposoby, aby mimo tych wszystkich problemów wspólnie przesypiać noce. Jeśli jesteście parą stojącym przed takim wyzwaniem pewno ucieszy Was wiadomość, że nie będziemy Was namawiać na żadne sypialniane kompromisy! Dwie osoby o skrajnie różnych potrzebach mają prawo, aby samo dobrze się wysypiać. Jest to możliwe – trzeba tylko w odpowiedni sposób zaaranżować sypialnię.
Spanie z ukochaną osobą, materac 160x200, materace dla par, materac piankowy

Spanie z ukochaną osobą – temperatura

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że idealna temperatura w sypialni powinna wynosić mniej niż 20°C więcej we wpisie: Jak spać, aby być rano wypoczętym.

Dlaczego więc wiele par nie może dogadać się, w jak ustawić termostat w sypialni? Tak naprawdę zagadnienie właściwej temperatury snu jest sprawą indywidualną. Oczywiście niezaprzeczalnym naukowym faktem jest, że spadek temperatury ciała stymuluje wydzielanie melatoniny, więc w nocy należy unikać przegrzewania się Zapraszamy do wpisu o spaniu w czasie upałów.

Problem polega na tym, że to jak odczuwamy temperaturę zależy od wielu cech naszego organizmu. Zazwyczaj osoby szczuplejsze są większymi „zmarźlakami”, większa wrażliwość na zimno zdarza się też przy niskim ciśnieniu i problemach z krążeniem (lodowate dłonie i stopy).

Natomiast osoby z nadwagą i nadciśnieniem lub mające nadczynność tarczycy często budzą się w nocy zlane potem. Wszystkie te uwarunkowania sprawiają, że dla jednej osoby 19,5°C oznacza przyjemnie chłodną sypialnie, a dla drugiej to upał, bo właściwą temperaturą indukującą wydzielanie melatoniny będzie 16°C. Co robić, jeśli jesteście właśnie taką parą?

Zainwestujcie w materac, który oddycha. Jak działa taki materac? Górną warstwę materaca ONSEN OSAKA AIR stanowi innowacyjna Pianka Blupur, która składa się z otwartych komórek. Natomiast pod warstwą pianki z pamięcią znajduje się specjalna siatka 3DAreo, która odprowadza z niej ciepło. Ostatnia warstwa pianki – tak zwana pianka bazowa HR posiada podłużne kanały odprowadzające ciepło poza materac.Ta technologia sprawi, że każde z was będzie spać w optymalnej dla siebie temperaturze, nawet jeśli kołdra będzie wspólna. Łóżko powinno być tak szerokie, jak tylko zmieści się w waszej sypialni. Bycie „grzejnikiem” dla ukochanej osoby jest bardzo miłe, ale niekoniecznie przez całą noc! Dobrze mieć możliwość, aby odsunąć się od siebie do własnych „stref komfortu termicznego”.

Jaką pościel wybrać? Dwie oddzielne kołdry pozwalają każdej z osób wybrać grubość przykrycia odpowiednią dla siebie, ale nie pozwalają w pełni cieszyć się bliskością partnera. Dlatego wiele par uważa, że lepsze są dwie cienkie małżeńskie kołdry ułożone jedna na drugiej. Osoba, której w nocy będzie zbyt gorąco, może drugie okrycie przerzucić na stronę marznącego partnera. Cokolwiek wybierzecie, pamiętajcie, że najlepszy komfort termiczny zapewnia pościel z naturalnych włókien.

Osoba, której jest w nocy gorąco może też wybrać spanie nago, a marznący partner założyć może cieplejszą piżamę, albo przynajmniej ciepłe skarpety
Spanie z ukochaną osobą, materac 160x200, materace dla par, materac piankowy

Spanie z ukochaną osobą – materac dla pary

Na szczęście czasy starych materacy z jęczącymi sprężynami to już przeszłość. Osoba lżejsza nie musi się już frustrować wybudzaniem się ze snu za każdym razem, gdy jej partner zmienia pozycję, ani staczaniem się na jego stronę. Czy jednak era piankowych materacy rozwiązuje wszystkie problemy?

Niestety najpopularniejsze materace z pianką termolestyczną w górnej warstwie, mają tę wadę, że ilość wspomnianej pianki czyli „twardość materaca” dobiera się do wagi osoby, która na nim śpi. W przypadku łóżka dla pary często oznacza to konieczność kupna dwóch pojedynczych materacy różniących się twardością. Niestety jest to rozwiązanie, które nie gwarantuje najwyższego komfortu.

Nawet w przypadku materacy o tej samej wysokości pochodzących z tej samej kolekcji, łączenie dwóch materacy będzie wyczuwalne, co negatywnie wpłynie na bliskość i spontaniczność. Poza tym decydując się na kupno dwóch materacy, trzeba dobrać do nich odpowiednią ramę łóżka, żeby się nie rozsuwały. To bardzo ogranicza design sypialni (zapomnijcie na przykład o łóżku na paletach!). Dostępne są na rynku także specjalne materace dla par, mające wydzielone strefy twardości odpowiednie dla każdego z partnerów.
 
Spanie z ukochaną osobą nie powinno jednak łączyć się z uwięzieniem partnerów na dwóch połowach łóżka. Dodatkowo zakup dwóch różnych materaców jest rozwiązaniem dużo droższym, aniżeli zakupienie tylko jednego dobrej jakości materaca wysokoelastycznego.
 
Idealnym rozwiązaniem, które pozwala na spanie z ukochaną osobą jest piankowy materac wysokoelastyczny Osaka Air stworzony w formule design thinking zapewniającej jego funkcjonalność i komfort snu.

Jego pierwszą warstwę stanowi pianka BluPur, która nie tylko zapobiega przegrzewaniu się ciała, ale także jest bardzo elastyczna.

Dopiero drugą warstwą jest pianka z pamięcią kształtu. Materac został skonstruwany przy użyciu innowacyjnej metody mapowania punktów ucisku (ang. Mattress Pressure Mapping). W ten sposób stworzyliśmy materac, który zapewnia odpowiednie podparcie osobom o różnej wadze (jego twardość wynosi 6 w skali od 0 do 10)
Materac piankowy, materac H3, najlepszy materac, materace online, przewiewny materac, pianka wysokoelastyczna

Spanie z ukochaną osobą – rytm dobowy

To chyba najtrudniejsze wyzwanie dla większości związków. Niektórzy specjaliści uważają nawet, że pary bardzo różniące się rytmem dobowym powinny jednak mieć osobne sypialnie. Może wpływa to dobrze na jakość snu, ale może źle wpływać na związek w jego początkowej fazie – i to bez względu na ilość seksu. Brzmi zaskakująco?

U par, które śpią razem wytwarza się oksytocyna nazywana hormonem miłości i przywiązania. Jak zatem urządzić sypialnię, aby pogodzić potrzeby sowy i skowronka? Zadbajcie o oświetlenie. Każda z osób powinna mieć punktową lampkę nocną, aby móc spokojnie poczytać książkę gdy partner śpi.

Ideałem byłoby oczywiście posiadanie trzech sypialni, jednej wspólnej i po jednej dla każdego z partnerów, tak aby w razie problemów ze snem każdy miał możliwość ewakuacji do własnego azylu. Takie rozwiązanie było praktykowane w przeszłości na królewskich dworach, jednak dla większości ludzi jest nieosiągalne z powodu metrażu. Jedno jest pewne, mimo wyzwań wspólne spanie ma zalety.

Dzielenie łóżka z ukochaną osobą podnosi poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza lęk. Ponieważ obniża się poziom hormonu stresu (kortyzolu), może to nawet przynieść korzyść w postaci samoleczenia stanów zapalnych związanych z poziomem cytokin. Wspomniane wydzielanie się oksytacyny nie tylko wpływa na trwałość związku, ale też ułatwia zaśnięcie. ​

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac piankowy, materac H3, najlepszy materac, materace online, przewiewny materac, pianka wysokoelastyczna

FAQ: Spanie z ukochaną osobą

Czy spanie z kimś jest zdrowe?

Tak. Spanie z drugą osobą zapewnia elpszy nastrój, co wynika ze zmniejszonego wydzielania kortyzolu i zwiększonego wydzielania serotoniny. Dodatkowo spanie z ukochaną osobą powoduje wydzielanie się oksytocyny i innych hormonów odpowiadających za fizjologiczne reakcje organizmu na miłość.

Czy powinno się spać osobno?

Nie. Spanie osobno może doprowadzić do osłabienia więzi między partnerami. Niektóre pary odczytują spanie osobno jako bardziej komfortowe, co często wynika z doboru dwóch różnych materacy. Tymczasem przy doborze dobrego materaca dla pary, którego właściwości fizyczne zapewnią optymalny komfort obojgu partnerom, spanie razem przynosi same korzyści.

Jak spać z ukochaną osobą?

Spanie z ukochaną osobą powinno być przede wszystkim zdrowe i komfortowe. Pozycję do spania we dwoje należy dobrać tak, aby zapewniały one bliski kontakt i poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie fizjologiczne ustawienie kręgosłupów.

Jaki materac wybrać dla pary?

Najlepszy materac dla pary to materac 160x200 lub większy, jak na przykład materac 180x200. Na takim materacu bez trudu pomieszczą się dwie osoby. Aby materac zapewniał parze najwyższy komfort, jego pierwsza warstwa powinna być wykonana z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, zaś drugą warstwę stanowić powinna pianka termoelastyczna typu visco. Taka warstwowwa budowa zapewni, że materac dla pary zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, a jednocześnie pełen komfort przy zachowaniu optymalnego poziomu wentylacji.

Jaka powinna być twardość materaca dla pary?

Materac dla pary powinien być materacem średnio twardym. Idealny materac dla pary posiada twardość rzędu 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Powinien być to materac wysokoelastyczny, który zapewni dobre podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa dla obojga osób, niezależnie od ich wagi, budowy ciała czy stanu zdrowia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...