Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Glukagon – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

2 września 2020
Glukagon, glikogen, glikogenoliza, hipoglikemia, hiperglikemia, cukrzyca
Glukagon, niezwykle ważny hormon regulujący cukier we krwi, to kolejny z serii hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów glukagonu skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest glukagon, lecz również jakie jest jego działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar testosteronu, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Glukagon, cukier we krwi, trzustka, hormon trzustki

Glukagon – znaczenie

Glukagon jest hormonem peptydowym produkowanym przez komórki alfa trzustki, nazywane bardzo często także komórkami A. Jest jednym z kluczowych regulatorów gospodarki węglowodanowej i ma istotne znaczenie dla utrzymania właściwego poziomu glukozy we krwi.

Generalnie glukagon pełni przeciwną rolę w stosunku do insuliny, która z zasady obniża stężenie glukozy we krwi. Jego działanie opiera się więc na podwyższaniu poziomu cukru we krwi. Gdy poziom glukozy jest niski, na przykład w wyniku głodu lub wysiłku fizycznego, glukagon jest uwalniany z trzustki i wchodzi w interakcję z receptorami na komórkach wątroby, aby go zwiększyć.
Glukagon, glikogen, glikogenoliza, leczenie cukrzycy

Glukagon – działanie

Glukagon jest hormonem trzustki odpowiedzialnym w głównej mierze za glikogenolizę, czyli skompikowany proces w którym glikogen, a więc zapasowy cukier przechowywany w wątrobie, jest rozkładany na glukozę, a następnie uwalniany do krwiobiegu. W rezultacie glukoza jest dostarczana do różnych tkanek i narządów, zapewniając im źródło energii. Bez glukagonu nie byłoby to możliwe.

Co do zasady działanie glukagonu jest ściśle związane ze stymulowaniem glukoneogenezy, czyli wytwarzania cukru z innych substancji, takich jak aminokwasy czy glicerol. Ten proces ma miejsce przede wszystkim w wątrobie i pozwala na produkcję glukozy nawet, gdy jej unikamy w diecie. Jednakże glukagon wpływa również na metabolizm tłuszczów. Aktywuje on bowiem lipolizę, czyli rozkład tłuszczów na kwasy tłuszczowe, które mogą być wykorzystane jako alternatywne źródło energii. Wzrost stężenia glukagonu powoduje hamowanie syntezy i magazynowania tłuszczów.

Wpływ glukagonu na organizm człowieka nie ogranicza się jedynie do regulacji poziomu glukozy we krwi. Glukagon może również wpływać na wydzielanie innych hormonów, takich jak choćby somatostatyna, która wpływa na hamowanie wydzielania insuliny. To zaś jest bardzo ważne dla osób z cukrzycą i zaburzeniami metabolicznymi, ale również dla osób zdrowych.
Insulina, glukagon, glukoza we krwi, glikogen, materac na cukrzycę

Glukagon – niedobór

Niedobór glukagonu może wiązać się z dolegliwościami ze strony trzustki lub wątroby. Notowane najczęściej przyczyny niedoboru glukagonu to:
  • uszkodzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki;
  • wady wrodzone trzustki;
  • nowotwór trzustki.
Utrzymujące się niskie stężenie glukagonu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru glukagonu to:
  • hipoglikemia;
  • zaburzenia metaboliczne zaburzające glikogenolizę i glukoneogenezę;
  • osłabienie zdolności organizmu do prawidłowej reakcji na obniżenie stężenia glukozy we krwi;
  • zmiany w zakresie masy ciała.
Rak trzustki, metabolizm, cukrzyca, uszkodzenie gruczołów, nowotwór wątroby

Glukagon – nadmiar

Nadmiar glukagonu ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru glukagonu to:
  • zespół nadprodukcji glukagonu;
  • nowotwór trzustki, a przede wszystkim glukagonoma;
  • cukrzyca typu 2.
Utrzymujące się wysokie stężenie glukagonu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru glukagonu to:
  • hiperglikemia;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • zespół metaboliczny;
  • uszkodzenie trzustki.
Zespół metaboliczny, somatostatyna, glikogenoliza, glukagon

Glukagon – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na to, że glukagon wpływa na stężenie glukozy we krwi, które związane z regulacją nastroju i psychiki. Gwałtowne zmiany poziomu cukru mogą powodować zmiany w nastroju, takie jak uczucie drażliwości, niepokoju czy zmęczenia. Długotrwałe niestabilności w notowanych stężeniach glukozy we krwi mogą bezpośrednio wpływać na nasze samopoczucie i emocje, co może w konsekwencji prowadzić do odczuwalnego napięcia emocjonalnego.

Istnieją głosy, że glukagon może mieć wpływ na pośredni wpływ na sen przez swoje działanie na utrzymywany poziom glukozy we krwi oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Główny mechanizm, przez który glukagon może wpływać na higienę snu, związany jest z jego oddziaływaniem na poziom cukru we krwi. Skoki w poziomie glukozy, szczególnie gwałtowne, mogą wpływać na zdolność do zaśnięcia i jakość snu. Niski poziom glukozy, zwłaszcza przed snem, może prowadzić do niestabilnego snu, a nawet do wybudzeń nocnych.

Zachowaniu optymalnego poziomu glukagonu we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem spośród dostępnych na rynku. Jego jobs to be done jest odpowiadanie na potrzeby użytkowników, a także właściwe rozwiązywanie problemów, jakie posiadają. Dzięki temu stał się kultowym produktem, który spełniua wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca oraz umożliwia komfortowy i zdrowy sen. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, również materac podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac dla cukrzyka, poduszki dla cukrzyków, pościel na cukrzycę

FAQ: Glukagon

Za co odpowiada glukagon?

Glukagon to hormon peptydowy produkowany przez trzustkę, który odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi. Gdy poziom glukozy we krwi jest niski, glukagon stymuluje procesy zwiększające poziom glukozy we krwi, takie jak glukoneogeneza i glikogenoliza.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu glukagonu?

Niedobór glukagonu może prowadzić do hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Objawy hipoglikemii mogą obejmować zawroty głowy, osłabienie, niezdolność do skupienia się, drżenie, poty i w skrajnych przypadkach utratę przytomności. Dlatego też nie należy dopuszczać do zbyt małego stężenia glukagonu we krwi.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu glukagonu?

Nadmiar glukagonu może prowadzić do hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Objawy hiperglikemii mogą obejmować uczucie pragnienia, częste oddawanie moczu, zmęczenie i w skrajnych przypadkach nudności i wymioty. Należy zapobiegać posiadaniu zbyt dużego stężenia glukagonu we krwi.

Jak zwiększyć wydzielanie glukagonu?

Wydzielanie glukagonu jest zazwyczaj stymulowane przez niski poziom glukozy we krwi, na przykład po długim okresie bez jedzenia. Także ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć wydzielanie glukagonu. W przypadku trudności z niedoborem glukagonu, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak zmniejszyć wydzielanie glukagonu?

Zmniejszenie wydzielania glukagonu jest zazwyczaj stymulowane przez wysoki poziom glukozy we krwi. Dzieje się to na przykład po spożyciu posiłku. W przypadku problemów z nadmiarem glukagonu, należy skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...