Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak nauczyć się spać na plecach – 5 skutecznych metod

15 września 2024
nauka spania na plecach, spanie na wznak, zdrowe pozycje do spania
Specjaliści zgadzają się, że spanie na plecach to pozycja, która może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Choć to spanie na boku jest z zasady najzdrowsze, to sen na wznak w niektórych przypadkach może zmniejszyć bóle pleców, a nawet zapobiegać zmarszczkom na twarzy. Jednak dla osób przyzwyczajonych do spania na brzuchu, zmiana nawyków może stanowić prawdziwe wyzwanie. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwalają zmienić nawyki.

Trzeba jednak pamiętać, że nauka spania na wznak wymaga czasu i cierpliwości. Z uwagi na to, że jest to dobra dla kręgosłupa pozycja spania, część osób odczuje jej działanie przez zmniejszenie bólu pleców i szyi, ale nie jest to pozycja dla każdego. Warto też zaznaczyć, że spanie na plecach umożliwia swobodny przepływ krwi.
Jak nauczyć się spać na plecach – 5 skutecznych metod_ból w plecach

Dlaczego warto spać na plecach?

Choć nie jest zbyt popularne, spanie na plecach ma nieco zalet dla zdrowia. O ile bowiem posiada się funkcjonalny materac, pozycja ta sprzyja fizjologicznemu ułożeniu kręgosłupa. Wtedy też ciało jest równómiernie podparte, co pozwala na lepszą relaksację. W efekcie prowadzi to do redukowania napięcia mięśni i stawów, przekładając się na lepszy sen. Stąd też część specjalistów polega je osobom, które cierpią na bóle kręgosłupa, a szczególnie w odcinku lędźwiowym.

Inną zaletą spania na wznak jest wpływ na zdrowie skóry. W tej pozycji do spania bowiem twarz nie dotyka poduszki, co zmniejsza ryzyko tworzenia się zmarszczek. Spanie na plecach może też być pomocne w refluksie żołądkowo-przełykowym, łagodząc jego objawy. Dzieje się tak, ponieważ głowa jest przy spaniu na plecach wyżej niż reszta ciała, a to utrudnia cofanie się treści żołądkowej.

Taka pozycja snu sprzyja też lepszemu oddychaniu, co wynika z zachowania otwartych dróg oddechowych, Jest więc polecana niektórym osobom przy bezdechu sennym, ale też części osób, które zmagają się z chrapaniem. Jednak wyłącznie wtedy, gdy stosują odpowiednią poduszkę o niskim profilu, bowiem w innym przypadku dolegliwości tego typu mogą się nasilać z powodu przywodzenia głowy do klatki piersiowej. Stąd też, jeśli zależy Ci na zdrowym i spokojnym spaniu, warto spróbować przyzwyczaić się do spania na plecach.
ból pleców a sen, spanie na plecach, nauka spania na plecach

Metoda 1: Użyj odpowiednich poduszek

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, jakim w przypadku nauki spania na plecach jest wyposażenie sypialni w niezbędne produkty. Przede wszystkim w poduszkę anatomiczną, która jest dopasowana do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Ta zapewni odpowiednie wsparcie dla szyi i głowy przez całą noc. Najlepszym wyborem są odlewane z form poduszki ONSEN®, które utrzymują głowę w neutralnej pozycji.

Gdy zaczyna się przygodę ze spaniem na plecach, warto jest użyć poduszki pod kolanami. W tym celu można wykorzystać małą poduszkę lub zwinięty ręcznik, których zadaniem jest odciążenie dolnej części pleców, co skutecznie zapobiega przeciążeniu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dzięki temu ciało może znajdować się w neutralnej pozycji, a to sprzyja wygodzie i zdrowiu.

Jeśli zaś masz tendencję do przekręcania się na bok lub brzuch w trakcie snu, możesz spróbować stworzyć wokół siebie swoistą ścianę z poduszek, aby ograniczyć sobie pole manewru. Dzięki temu uniemożliwisz ciału zmianę pozycji do spania, dając mu solidne wsparcie po obu stronach. W pewien sposób oszukasz mózg, który odpowiada za ruchy w nocy.
poduszka do spania na wznak, poduszki do spania na plecach, sklep z poduszkami

Metoda 2: Ćwiczenia relaksacyjne przed snem

Regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych przed snem to także dobry pomysł na to, aby przygotować ciało do spania na wznak na kolejne miesiące czy lata. Wśród nich wymienia się rozciąganie mięśni pleców, szyi czy nóg, ale też techniki oddechowe. Te bowiem są niezwykle pomocne w zrelaksowaniu ciała i psychiki, co ułatwia zasypianie.

Jednym z takich ćwiczeń jest leżenie na plecach wraz z uniesieniem nóg do góry i oparciem ich o ścianę. Tego typu ćwiczenie pozwala rozluźnić kręgosłup lędźwiowy, co przygotowuje go do snu na plecach. Podobnie działa ćwiczenie w formie kociego grzbietu, które dodatkowo rozciąga kręgosłup.

Pomocna będzie też medytacja połączona z praktykami oddechowymi. Skupienie się na własnym oddechu pozwala bowiem uspokoić ciało i psychikę, a to ułatwia zasypianie na wznak. Warto jednak zadbać o regularną praktykę, gdyż w innym przypadku będzie to mniej skuteczne.
rozciąganie pleców, ćwiczenia na plecy, gimnastyka na kręgosłup

Metoda 3: Stopniowa adaptacja

Dla wielu osób przestawienie się na spanie na plecach jest trudne do wprowadzenia od razu. Warto więc pomyśleć o stopniowej adaptacji, aby zminimalizować związane z tym trudności. Zacznij od spania na wznak przez krótki czas, choćby w czasie drzemki czy też przez część nocy. Następnie staraj się wydłużać ten czas, gdy już poczujesz się komfortowo.

Pomocne w tym może być monitorowanie snu, na przykład za pomocą aplikacji na smartfona. Dzięki temu możesz śledzić postępy, aby móc przekonać się, jak zmiana pozycji wpływa na jakość Twojego snu. Stopniowa adaptacja pozwala uniknąć dyskomfortu, co dodatkowo ułatwia stosunkowo mało stresujące przestawienie się na spanie na plecach w sposób naturalny.
spanie na wznak, nauka spania na plecach, dyskomfort przy zmianie pozycji do spania

Metoda 4: Utrzymanie odpowiedniej temperatury w sypialni

Mikroklimat mieszkania, w nim temperatura w sypialni, to ważny element komfortu. Aby moc dobrze nauczyć się spać na wznak, ważne jest więc również, aby w sypialni panowały odpowiednie warunki. W pierwszej kolejności to zbyt wysoka temperatura powoduje niedogodności w trakcie snu, jednak niekiedy także zbyt niska temperatura może być ich przyczyną.

Specjaliści zgodnie podkreślają, że optymalna temperatura do snu to około 18-20 stopni Celsjusza. Ważne jest przy tym, aby dbać o wentylację sypialni, co zapewni dostęp do świeżego powietrza przez całą noc. Ten element wspierać może oddychający materac, którego rola bywa niedoceniana. Tymczasem wszystko to, co znajduje się w wyposażeniu sypialni, musi idealnie współgrać.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w sypialni zdecydowanie sprzyja lepszemu wypoczynkowi. Zdecydowanie też ułatwia przyzwyczajenie się do spania na plecach tym, którym na tym zależy. Gdy bowiem ciało odczuwa komfort i relaks, łatwiej jest mu zaakceptować zmiany nawyków.
oddychające materace, wentylacja w materacach, przepływ powietrza w materacu

Metoda 5: Monitorowanie i korekta nawyków

Ostatnią z metod jest regularne monitorowanie spraw związanych ze snem, aby móc je na bieżąco korygować. Permanentna zmiana pozycji snu zawsze wymaga bowiem zmofydikowania nawyków. W tym choćby wyboru materaca, ale też zmiany sposobu zasypiania. Niekiedy też stylu życia na bardziej dopasowany do higieny snu.

Warto jest zacząć od analizy wieczornej rutyny, czyli wykonywanych przed snem czynności. Zastanów się nad tym, czy Twoja higiena snu sprzyja zdrowiu. Przemyśl kwestie związane z ewentualnym spożywaniem kofeiny lub ciężkich posiłków o zbyt późnej porze. Pamiętaj, że nawet niewielkie zmiany wpływają na komfort snu, a w tym możliwość przyzwyczajenia się do spania na plecach.

Należy pamiętać, że monitorowanie snu pomaga również zidentyfikować ewentualne trudności, co pozwala dostosować swoje nawyki tak, aby lepiej wspierały nową pozycję snu. Jedynie w pełni świadome podejście do zmiany pozycji snu może być kluczem do sukcesu w nauce spania na plecach.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
materac do spania na plecach, jakie materace przy spaniu na plecach, najlepsze z materaców

FAQ: Jak nauczyć się spać na plecach?

Jak przyzwyczaić się do spania na plecach?

Aby przyzwyczaić się do spania na plecach, zacznij od stopniowej adaptacji. Najpierw spróbuj zasypiać na plecach przez krótki czas, a następnie stopniowo ten czas wydłużaj. Używaj anatomicznej poduszki, która pomoże utrzymać Ci głowę w dobrej pozycji, a także małej  poduszki pod kolana, aby zmniejszyć nacisk na plecy.

Czy da się nauczyć spać na plecach?

Tak, spania na plecach można się nauczyć, ale wymaga to cierpliwości i stopniowego wprowadzania zmian.

Komu poleca się spanie na plecach?

Spanie na plecach poleca się niektórym osobom z bólami kręgosłupa, a szczególnie w odcinku lędźwiowym. Może być pomocne też dla osób, które chcą zmniejszyć ryzyko powstawania zmarszczek w trakcie spania. Pod warunkiem posiadania poduszki ergonomicznej, spanie na plecach może być zalecane dla osób z refluksem czy bezdechem sennym.

Jak szybko zasnąć na plecach?

Szybszemu zasypianiu na plecach służą ćwiczenia relaksacyjne przed snem, a w tym rozciąganie lub techniki oddechowe. Te skutecznie przygotowują ciało do snu na plecach.

Kiedy spanie na wznak może pomóc przy bezdechu sennym?

Spanie na plecach może być korzystne dla osób z bezdechem sennym wyłącznie pod warunkiem, że używają odpowiedniej poduszki, która nie powoduje przywodzenia głowy do klatki piersiowej.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...