Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218 18.04.2025 (piątek) nie pracujemy!
0

Dlaczego materac się zapada i jak temu zapobiec?

10 kwietnia 2025
Zauważasz ostatnio, że Twój materac się zapada, tworząc nieprzyjemne góry i doliny? Od jakiegoś czasu widzisz, że traci sprężystość, przez co jego dynamika jest zbyt słaba? Objawy te wpływają negatywnie na komfort snu, ale także na zdrowie kręgosłupa. Dlatego warto zrozumieć, dlaczego materace tracą swoją pierwotną strukturę, aby skutecznie temu zapobiegać.

Wielu ludzi widzi, że problem zapadania się materaca pojawia już po kilku miesiącach użytkowania. Powodem często jest niska jakość zastosowanych materiałów. Przede wszystkim wynika to z zastosowania pianki o niewłaściwych parametrach, ale też kruszejącego lateksu czy zużytych sprężyn. Choć pierwsze objawy są często ignorowane, z czasem mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców czy drętwienie kończyn.

Polska marka ONSEN® wychodzi naprzeciw problemom ze snem, projektując materace, które są w pełni funkcjonalne. Tworzymy je zgodnie z filozofią design thinking, a także unikalną koncepcją jobs to be done. Dzięki temu produkty takie jak materac Osaka Air odpowiadają rzeczywistym potrzebom klientów, zapewniając maksymalną trwałość, wentylację oraz właściwe podparcie ciała, ograniczając ryzyko deformacji materaca.

Pianka T – tania i nietrwała

Jednym z najczęstszych powodów zapadania się materaców jest użycie pianki poliuretanowej niskiej jakości, określanej pianką T, czyli pianki zamkniętokomórkowej. Tego rodzaju materiał jest tani i łatwy w obróbce, dlatego często stosuje się go u producentów dążących do minimalizacji kosztów produkcji swoich materaców. Z natury jednak pianka T charakteryzuje się bardzo niską trwałością oraz szybkim odkształcaniem, dlatego materac bardzo szybko może być zniszczony.

Fizyka pokazuje też, że gęstość pianek wpływa na ich trwałość, a pianki o niskiej gęstości ulegają szybszym deformacjom, dlatego gęstość powinna być stosunkowo wysoka. Pianka T właśnie przez swą niską gęstość i słabą dynamikę szybko przestaje spełniać swoją funkcję.

Aby uniknąć problemu zapadania się materaca, warto wybierać materace wykonane z wysokiej jakości pianek pianek HR (wysokoelastyczna), które w drugiej warstwie posiadają odpowiedniej jakości piankę V (visco). Znakomite warstwowe rozwiązanie które oferuje stworzony przez nas materac Osaka Air, którego funkcjonalność podbiła serca ludzi na całym świecie. Nasz perfekcyjny materac do spania przez lata zachowa swoją pierwotną strukturę.

Pianki HR i V – gęstość to klucz do sukcesu

Pianki otwartokomórkowe należą do funkcjonalnych materiałów o dużych walorach użytkowych, jednak ich konkretne właściwości zależą w znacznym stopniu od parametrów. Pianki niskiej gęstości, choć początkowo wydają się być wygodne, szybciej tracą swoje właściwości. Tym samym powodują deformowanie się materaca wskutek jego wygniatania.

Warto pamiętać, że pianki termoelastyczne o gęstości poniżej 40 kg/m3 wykazują niestety znacznie szybszą utratę elastyczności w stosunku do pianek o wyższych gęstościach. Aby więc uniknąć zapadania materaca, należy zawsze wybierać modele z piankami o odpowiednio wysokiej gęstości. Jeśli jednak gęstość pianki jest za wysoka, traci ona swoją funkcjonalność. Za optymalną w przypadku pianki V uważa się gęstość ~50 kg/m3.

Polska marka ONSEN®, projektując materac Osaka Air, wykorzystała cztery różne rodzaje pianek HR o optymalnej gęstości i twardości, podobnie jak pianki V znajdującej się w jego drugiej warstwie. Dzięki temu materace zachowują swoją sprężystość, a przy tym właściwości ergonomiczne i trwałość przez wiele lat użytkowania,dając długofalową wartość dla użytkownika.

Lateks, który się kruszy – natura a syntetyk

Co ciekawe, to właśnie lateks naturalny ma gorsze właściwości od lateksu syntetycznego. Często jest wybierany jako ekologiczne rozwiązanie, choć jego pozyskiwanie i produkcja ekologiczne nie są. Jedna nawet naturalne materiały mogą sprawiać problemy. Lateks w materacu, choć wygodny i sprężysty na początku, z czasem traci swoje właściwości, zaczyna się kruszyć i deformować, co prowadzi do problemów.

Przyczyną kruszenia się lateksu jest proces utleniania się naturalnych substancji, szczególnie przy niewłaściwej wentylacji materaca. Wiąże się to też z ekspozycją na wilgoć, a nawet na temperaturę. Z definicji zaś sama struktura lateksu nie przepszcza powietrza, dlatego wentylacja w nim jest zaburzona.

ONSEN® w swoim materacu Osaka Air zastosował specjalną technologię Aero 3D, która poprawia wentylację. Poza tym minimalizuje problemy wynikające z używania naturalnych materiałów, zapewniając użytkownikom zdrowy sen, a przy tym zwiększając trwałość produktu.

Sprężyny – popularne, lecz podatne na deformacje

Kolejną przyczyną deformacji materaców są sprężyny kieszeniowe lub bonellowe, które co do zasady pracują w kierunku pionowym, przez co szybko tracą swoje właściwości. Sprężyny często ulegają trwałym odkształceniom pod ciężarem ciała, tworząc zapadliska na powierzchni materaca, co wiąże się z ich stalową konstrukcją, której elastyczność jest wątpliwa.

Z tego powodu, że sprężyny działają w jednej osi, ich stosowanie naturalnie prowadzi do szybszego zużycia w miejscach najbardziej obciążanych, czyli wysuniętych częściach ciała. Problem ten często dotyka osób, które przez całą noc śpią w jednej pozycji, albo na jednym obszarze materaca.

Aby zapobiec tego typu deformacjom materaca, warto postawić na materace bez sprężyn, takie jak materac Osaka Air z firmy ONSEN®, który dzięki zastosowaniu technologii wielowarstwowych pianek zapewnia równomierne podparcie ciała w każdej pozycji. Poza tym jest to materac, który skutecznie eliminuje ryzyko odkształceń typowych dla materaców sprężynowych.

Naturalne włókna – zalety i wady

Naturalne materiały jak wełna czy włosie końskie są często stosowane w materacach rzekomej klasy premium. Chociaż mają one trochę zalet, takich jak naturalna termoregulacja, są również podatne na ubijanie i deformacje. Włókna te mają tendencję do zbijania się, co skutkuje utratą pierwotnej struktury materaca. Ich porowata struktura jest także podatna na rozwój alergenów, co wynika z odkładaniem się wilgoci.

Aby uniknąć problemów związanych z ubijaniem się naturalnych włókien, kluczowa jest odpowiednia konstrukcja materaca, a w tym dbałość o właściwą wentylację, aby zachodziła w nim wymiana powietrza. Z tego powodu ONSEN® w materacach Osaka Air unika stosowania materiałów podatnych na trwałe odkształcenia, koncentrując się na innowacyjnych technologiach piankowych, które minimalizują ryzyko występowania deformacji.

Wybór najlepszego materaca

Aby uniknąć zapadania się materaca, warto świadomie wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają trwałość i komfort przez całe lata. Marka ONSEN®, kierując się w każdym swoim działaniu filozofią infinite game oraz podejściem design thinking, oferuje materac Osaka Air, który w niezwykle skuteczny sposób eliminuje najczęściej spotykane problemy związane z odkształcaniem się materaców.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

FAQ: Materac się zapada

Dlaczego materac się odkształca?

Materac może tracić swoje właściwości i odkształcać się już po kilku miesiącach użytkowania. Dzieje się tak głównie przez zastosowanie materiałów o niskiej jakości. Najczęściej wynika to z użycia taniej pianki poliuretanowej, czyli pianki T, która ma niską gęstość i szybko ulega odkształceniom. Może być to też niewłaściwy dobór innych pianek, jak na przykład ich niska gęstość czy nieprawidłowe ułożenie warstw. Zdarzają się też problemy związane z naturalnymi materiałami, takimi jak lateks, który może z czasem ulec kruszeniu z powodu utleniania, czy też naturalne włókna, które mają tendencję do zbijania się. Odkształcanie się materaca jest też częste, gdy zawiera on sprężyny kieszeniowe lub bonellowe, które pracując tylko w jednym kierunku, szybciej tracą swoją sprężystość.

Jak długo materac może być zwinięty?

Generalnie rolowane materace nie są dobrym pomysłem. Lepiej zainwestować jest w materac, który nie jest rolowany. Jeśli jednak kupisz zrolowany materac, ogólnie rzecz biorąc, po rozpakowaniu warto dać mu do 48 godzin, aby mógł odzyskać sprężystość. Często jednak nigdy nie odzyska pełnych właściwości, jakie miał przed sprasowaniem i zwinięciem.

Co zrobić, gdy materac się zapadł?

Jeżeli zauważysz, że materac tworzy wyraźne wgłębienia i traci swoje właściwości, prawdopodobnie nie jest już możliwe jego uratowanie. Rozważ wymianę materaca a model lepszej jakości: Jeśli problem wynika z użycia słabych materiałów, warto pomyśleć o zakupie materaca, który stosuje nowoczesne technologie zapobiegające deformacjom.

Z jakiego powodu mam wrażenie, że zapadam się w materac?

Uczucie zapadania się często wynika z zastosowania pianki termoelastycznej w pierwszej warstwie materaca, do uważa się za błąd. Jeśli jednak jej tam nie ma, najpewniej zapadanie się wynika z nierównomiernego rozkładu sprężystości materaca. Przyczyną może być zastosowanie w nim pianek T, która nie oferuje wystarczającego podparcia. Mogą to być także sprężyny, które z czasem ulegają trwałym odkształceniom, szczególnie w miejscach intensywnie obciążonych. Często jest to też wynik niewystarczającej wentylacji, a także użycia naturalnych włókien, które mają tendencję do zbijania się, co również wpływa na komfort snu.

Czy materac powinien się zapadać?

Nie, prawidłowo wykonany materac powinien równomiernie podtrzymywać ciało, nie tworząc wyraźnych wgłębień czy odszktałceń. Zapadanie się materaca to sygnał, że użyte materiały lub konstrukcja nie są wystarczająco trwałe. Dlatego tak ważny jest wybór produktów opartych na wysokiej jakości komponentach i nowoczesnych technologiach, jak te zastosowane w materacu Osaka Air.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Numer telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...

Producent bezczelnie perfekcyjnego materaca Osaka Air, anatomicznych poduszek i ergonomicznych mebli. Lider na europejskim rynku.