Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czym jest OOBE i jak je osiągnąć?

25 września 2024
OOBE, doświadczenie poza ciałem, eksterioryzacja
Większości z nas zjawisko OOBE (ang. out of body experience) kojarzy się z mistycyzmem. W rzeczywistości doświadczenie poza ciałem, zwane też eksterioryzacją, nie ma tylko jednego podłoża. Jest to bowiem subiektywne doświadczenie, w którym ma się wrażenie opuszczania ciała fizycznego, co nie musi wcale znaczyć, że rzeczywiście się tak dzieje, ale może być to efektem złudzenia.

Eksterioryzacja jest uczuciem unoszenia się nad własnym ciałem, a w tym patrzeniem na siebie z góry. To z kolei może mieć podłoże neurologiczne, będąc jedynie efektem tego, co dzieje się w mózgu. Z kolei entuzjaści OOBE postrzegają to zjawisko całkowicie inaczej. Wiążą je bowiem z doświadczeniem mistycznym, jakie ma pozwalać osobom, które są w stanie wywołać w sobie określony stan, na poruszanie się w alternatywnej rzeczywistości, a nawet kontakt z istotami pozaziemskimi.

OOBE najczęściej pojawia się spontanicznie, na przykład w trakcie głębokiego snu, przy medytacji lub podczas NDE, czyli w sytuacjach bliskich śmierci (ang. near death experience). Niemniej jednak część osób dąży do świadomego wywołania OOBE, uznając to za drogę do głębszego poznania siebie. Są to osoby, które chcą eksplorować inne wymiary rzeczywistości, bardzo silnie skupione na duchowości.

Samo istnienie zjawiska OOBE jest potwierdzone wieloma doniesieniami. Sporne pozostaje to, co wiążę się z osobistymi wierzeniami danego człowieka. Większość osób postrzega bowiem doświadczenie poza ciałem jako coś stworzonego przez mózg w sytuacjach krytycznych. Część natomiast uważa eksteriorację za doświadczenie mistyczne.

Niezależnie od tego, czy stan OOBE będziemy postrzegać jako zjawisko medyczne czy duchowe, od wieków istnieją skuteczne techniki umożliwiające jego świadome osiągnięcie. Opierają się one zarówno na duchowych tradycjach, jak też na metodach w pełni naukowych. Choć każda z technik wymaga wiele praktyki, ich opanowanie może prowadzić do ciekawych doświadczeń.
eksterioryzacja, NDE, doświadczenie śmierci

1. Technika wizualizacji

Jednym z popularnych sposobów na osiągnięcie OOBE jest prosta wizualizacja. To technika, w której dana osoba opuszcza swoje ciało we własnej wyobraźni. Praktyka ta polega na tym, aby wejść w stan relaksu, a następnie dać ponieść się wyobraźni. Należy wyobrażać sobie, że ciało jest coraz lżejsze, aż w końcu zacznie się unosić. Może obejmować również wyobrażenie sobie wyjścia z ciała przez głowę, aby się nad nim unosić i oglądać z góry.

Kluczem jest głęboki relaks, bez którego wizualizacja ta się nie uda. Pomocne będą także techniki oddechowe i medytacyjne, które zwiększają uważność i wyciszają umysł. Przede wszystkim należy jednak wierzyć w OOBE, a więc w to, że w ogóle jest ono możliwe. Wraz z pełnym skupieniem, może to wywołać stan hypnagogiczny, czyli epizod półsnu.

Należy jednak pamiętać, że technika wizualizacji wymaga cierpliwości. Aby mogła ona zadziałać i wywołać stan OOBE, należy praktykować ją regularnie. Jej zwolennicy słusznie twierdzą, że tylko konsekwentne treningi dają szansę na to, aby świadomie opuścić ciało. A przynajmniej mieć złudzenie opuszczenia ciała, jak zauważa większość naukowców.
technika wizualizacji, OOBE jak wejść, stan hypnagogiczny

2. Technika Monroego

Technika, którą opracował Robert Allan Monroe, pionier badań nad OOBE, to jedna z najbardziej znanych metod wywoływania eksterioryzacji, czyli właśnie świadomego doświadczenia poza ciałem. Monroe opisał swoje doświadczenia OOBE w książkach, a także założył Instytut Monroe, który zajmuje się badaniem świadomości, w tym treningiem OOBE. Technika przez niego zaproponowana opiera się na zwiększeniu ilości fal mózgowych Theta, co sprzyja OOBE.

Istotą tej techniki jest medytacja, ale nie w pojedynkę. Stosuje się ją wraz z konkretnymi ćwiczeniami oddechowymi, dzięki którym można zwiększyć swoją uważność. W efekcie należy dojść do efektu wibracji, czyli głębokiego relaksu, w którym doznaje się swoistego rodzaju uczucia mrowienia, głównie w okolicy głowy. Wyczucie tych wibracji ma umożliwić "podniesienie się z ciała", wywołując doświadczenie OOBE.

Stosowanie tej techniki wymaga regularnych ćwiczeń, a jednym z pomocnych narzędzi jest słuchanie nagrań z dźwiękami binauralnymi, pamiętając przy tym, aby nie mylić ich ze stereofonią. Te mają wzmagać odpowiednią częstotliwość fal mózgowych, a więc wspomnianych wyżej fal Theta.
OOBE jak działa, Technika Monroego, efekt wibracji

3. Paraliż przysenny

Paraliż przysenny, nazywany paraliżem sennym, to specyficzny stan, w którym dana osoba ma poczucie, że budzi się ze snu, ale nie może poruszać ciałem. Chociaż dla wielu ludzi paraliż przysenny jest przerażającym doświadczeniem, to może on również stanowić swego rodzaju drzwi do OOBE. W tym stanie umysł jest obudzony, ale ciało pozostaje w stanie snu, co tworzy wręcz idealne warunki do "opuszczenia ciała", które w tym stanie przychodzi z łatwością .

Osoby, które chcą wykorzystać paraliż przysenny do OOBE, powinny skupić się przede wszystkim na utrzymaniu spokoju i koncentracji, a więc nie ulegać strachowi. Istotne tutaj jest bowiem powstrzymanie się od paniki, jaka często temu towarzyszy. Należy przenieść swoją uwagę na wyobrażenie, że ciało to tylko powłoka, z której świadomość może się wydostać. Niektóre osoby nazywają to uczucie "wypływaniem z ciała", co wiąże się z OOBE.

Paraliż przysenny bywa naturalnym krokiem do OOBE. Zamiast walczyć z tym stanem, część osób świadomie wykorzystuje paraliż senny do eksplorowania doświadczeń poza ciałem, niezależnie od tego, na ile są one wytworem wyobraźni, a na ile przeżyciem duchowym. Wymaga to jednak dużej samoświadomości, a w tym kontroli nad własnymi emocjami.
OOBE jak wywołać, samoświadomość, podróż astralna

4. Technika WBTB

Technikę fazy nazywa się metodą WBTB (ang. wake back to bed), która polega na tym, aby przebudzić się w nocy, po czym powrócić do snu z intencją osiągnięcia OOBE. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu naturalnego stanu umysłu, który znajduje się między snem a brakiem snu, czyli fazy hypnagogicznej, jaką w jakiś sposób poznał każdy z nas.

Aby zastosować technikę WBTB, należy ustawić budzik na 4-6 godzin po zaśnięciu. Następnie należy przebudzić się, aby przez krótki czas pozostać w stanie czuwania. W tym czasie powinno się wizualizować OOBE, co jest swoistą formą medytacji. Powracając do snu, można spróbować świadomie wprowadzić się w stan OOBE, wykorzystując momenty między fazami snu. Wtedy właśnie mózg jest najbardziej podatny na świadome doznania związane z wrażeniem opuszczenia ciała.

WBTB to technika, która wymaga dużej dyscypliny, ale dla wielu osób okazuje się być bardzo skuteczną. Kluczem do jej sukcesu jest wybudzenie się w odpowiednim momencie, a następnie właściwe kontrolowanie powrotu do snu z pełną intencją osiągnięcia OOBE. To powinno spowodować, że fale mózgowe Theta pojawią się w odpowiedniej ilości.
fale mózgowe Theta, WBTB, czy OOBE istnieje

5. Medytacja i mindfulness

Okazuje się, że trening uważności, szczególnie oparty na mindfulness, to także doskonałe przygotowanie do OOBE, co wiąże się z jego specyfiką. Trening taki rozwija umiejętność głębokiej koncentracji, a w tym świadomej kontroli ciała. Medytacja pomaga w wyciszeniu umysłu, co dla OOBE stanowi fundament.

Warto pamiętać, że regularna medytacja z zasady sprzyja lepszemu rozwumieniu własnego ciała i umysłu. Często też na kontrolę nad stanami przejściowymi między snem a przebudzeniem. Z czasem można wypracować zdolność do pozostania świadomym podczas zasypiania, ułatwiając sobie wystąpienie OOBE.

Praktyki oparte na mindfulness, czyli pełnej obecności w danym momencie, są pomocne w rozumieniu swoich emocji, ale też reakcji ciała. W ten sposób, gdy pojawia się możliwość "opuszczenia ciała", jesteśmy w stanie kontrolować swoje reakcje. Świadomie przeprowadzić proces OOBE, nie tracąc świadomości i bez paniki.
projekcja astralna, głęboka medytacja, doświadczenie astralne

OOBE a świadomy sen

OOBE bywa mylony ze świadomym snem, choć jest czymś zupełnie innym. Jest to jednak fascynujące doświadczenie, jakie można wywołać za pomocą różnych technik. Wymaga to oczywiście czasu, cierpliwości i regularnej praktyki, a przy tym odpowiedniej wiedzy. Choć w rzeczywistości opuszczenie ciała jest raczej niemożliwe, to samo uczucie tego rodzaju pobudza wyobraźnię, otwierająć nowe perspektywy w zakresie ludzkiej świadomości.

Właśnie dlatego materac Osaka Air stanowi perfekcyjne rozwiązanie dla osób, które pragną pracować nad technikami OOBE, a przy tym poprawić jakość snu. Materac ten niezwykle doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, redukując punkty nacisku i zapewniając optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Elastyczność tego bezczelnie perfekcyjnego materaca umożliwia komfortowe ułożenie ciała, co w przypadku praktyk OOBE jest niezwykle ważne.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
materac 180x200, materace z pianki dla par, najlepszy z materaców

FAQ: OOBE

Co to jest OOBE?

OOBE, czyli out of body experience, to zjawisko eksterioryzacji, w którym dana osoba ma wrażenie opuszczenia swojego ciała w fizyczny sposób. W tym stanie świadomość wydaje się funkcjonować poza ciałem tej osoby, a ta może obserwować siebie z zewnątrz. Często towarzyszy temu poczucie unoszenia się, podróżowania poza fizyczne granice ciała lub latania w inne miejsca.

Czy OOBE jest możliwe?

OOBE rzeczywiście jest możliwe. Bywa jednak różnie interpretowane. Racjonaliści uważają je za złudzenie wychodzenia poza ciało, które związane jest z aktywnością mózgu. Osoby uduchowione uważają OOBE za doświadczenie mistyczne, w trakcie którego rzeczywiście wychodzi się poza własne ciało. Choć OOBE jest subiektywnie potwierdzone przez wielu ludzi, jego wyjaśnienie pozostaje zatem niejednoznaczne. Nie ma jednoznacznych dowodów, które potwierdzałyby fizyczną możliwość opuszczenia ciała, jednak wiele osób zgłasza takie doświadczenia w stanach relaksacji, medytacji czy podczas snu. Warto pamiętać, że zjawisko to jest trudne do zbadania z naukowego punktu widzenia, dlatego większość badaczy uznaje je za fenomen psychologiczno-neurologiczny.

Czym jest stan OOBE?

Stan OOBE to specyficzne doświadczenie, w jakim ma się poczucie wyjścia poza ciało wraz z poruszaniem się w innej rzeczywistości. Często jest to rzeczywistość niematerialna, będąca wyobrażeniem danej osoby. OOBE może obejmować obserwowanie własnego ciała z góry, podróże do odległych miejsc lub doświadczenia w przestrzeniach, które nie są spójne ze znanymi nam prawami fizyki. Często te osoby, które przeżywają OOBE, opisują je jako uczucie lekkości, swobody i oderwania od problemów.

Jaka jest różnica między OOBE a świadomym snem?

Świadomy sen, czyli lucid dream, to dość specyficzny stan, w którym ktoś śni, ale jest świadomy, że znajduje się we śnie. To z kolei pozwala mu na częściową lub pełną kontrolę nad wydarzeniami we śnie. OOBE natomiast jest doświadczeniem, w jakim dana osoba czuje, że faktycznie opuściła swoje ciało, ale nie śni. Są to więc dwa odrębne zjawiska.

Dlaczego fale mózgowe Theta mogą wywołać OOBE?

Fale mózgowe Theta, czyli te o częstotliwści 4-8 Hz, są ściśle związane z głęboką relaksacją, medytacją i stanami hipnagogicznymi, czyli fazą odpowiadającą za przejście między snem a jawą. Uważa się, że to właśnie te fale mózgowe sprzyjają stanom, w których osoba może doświadczyć OOBE. W tych momentach, w których mózg działa na częstotliwości Theta, świadomość jest w stanie między snem a jawą, a to może ułatwiać poczucie oderwania od ciała. Dowiedziono też, że fale Theta mogą wspomagać stany medytacyjne i relaksacyjne, które w wielu przypadkach prowadzą do OOBE.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej ciekawostek, które mogą Cię zainteresować...