Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Osobowość wieloraka – fakty i mity

30 października 2024
osobowość wieloraka, rozdwojenie jaźni, zaburzenia osobowości
Wśród wielu ludzi osobowość wieloraka znana jest również jako DID, zaburzenie dysocjacyjne tożsamości czy rozszczepienie osobowości. Jest to zaburzenie psychiczne o wysokim stopniu złożoności i skomplikowania. Charakteryzuje się ono bowiem obecnością dwóch lub więcej tożsamości, a ewentualnie stanów osobowości, w jednej osobie.

Każda z tych dwóch lub więcej tożsamości ma swoje unikalne wzorce myślenia, zachowania, a także emocje. Może nawet różnić się wiekiem, płcią czy preferencjami, co dodatkowo komplikuje życie. Jak zaznacza psycholog Mateusz Nesterok, zaburzenie to jest sposobem, w jaki psychika radzi sobie z przytłaczającym stresem i traumą, dzieląc bolesne emocje i wspomnienia między różne tożsamości. Wskazuje, że ma to na celu chronić jedność psychiczną osoby, pozostając procesem naturalnym.

Co istotne, osobowość wieloraka to nie stan przejściowy. Zaburzenie to stanowi trwały mechanizm obronny będący odpowiedzią na intensywną traumę. Jak zaznacza Nesterok, cierpią na nie głównie osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej w okresie dzieciństwa. Te osoby, u których zdiagnozowana została osobowość wieloraka, mają zwykle epizody, w których różne tożsamości przełączają się, a następniei kontrolują ich myśli, emocje oraz zachowanie, co prowadzi do trudności w normalnym funkcjonowaniu.
dysocjacyjne zaburzenie osobowości, psychika człowieka, zaburzenia psychiczne

Mechanizm dysocjacji w osobowości wielorakiej

Dysocjacja to proces, w którym umysł odłącza się od rzeczywistości, aby lepiej poradzić sobie z nadmiernym stresem lub bólem. W przypadku osobowości wielorakiej, dysocjacja zachodzi na głębokim poziomie. Psychika bowiem dosłownie odłącza różne części osobowości, przypisując każdą z nich innym tożsamościom. Jak dodaje psycholog, tego rodzaju dysocjacja jest formą ochrony psychicznej, która pozwala osobie uniknąć pełnego przeżycia traumy.

Każda z tożsamości ma radzić sobie z różnymi sytuacjami, do których jest zaprojektowana. Często obserwowana jest osobowość opiekuńcza, która przejmuje kontrolę w momentach stresu. Powszechna jest także osobowość dziecięca, która utrzymuje wspomnienia z okresu dzieciństwa, w którym wystąpiła trauma. Co do zasady przełączanie się między tożsamościami zwykle następuje pod wpływem stresu lub bodźców związanych z traumą. Z tego powodu osoby z DID często mają luki w pamięci. Są to okresy, w których inna tożsamość przejęła kontrolę.
dysocjacja osobowości, zaburzenia dysocjacyjne, psychologia

Leczenie osobowości wielorakiej

W każdym przypadku leczenie DID wymaga zaangażowania i cierpliwości. Musi być ono widoczne po dwóch stronach, u pacjenta i terapeuty. Jest to bowiem niezwykle rzadkie zaburzenie psychiczne, które wymaga złożonych metod leczenia. Celem prowadzenia psychoterapii jest nie jest pozbywanie się poszczególnych osobowości, ale właściwa integracja osobowości w spójną tożsamość. Dlatego w praktyce klinicznej podstawą leczenia osobowości wielorakiej są te podejścia terapeutyczne, które skupiają się na przywróceniu pacjentowi kontroli nad własnym życiem, co wymaga przetworzenia traum.

Dużą skuteczność ma terapia poznawczo-behariowalna, choć wymaga ona oczywiście modyfikacji w celu dopasowania jej do indywidualnych potrzeb danej osoby. CBT koncentruje się w tym przypadku na identyfikacji negatywnych wzorców myślenia i zachowania, aby następnie dążyć do ich modyfikacji. W kontekście osób z DID, pomaga ona lepiej zrozumieć ich reakcje emocjonalne i zachowania różnych tożsamości, aby nauczyć się radzenia sobie z nimi w bardziej adaptacyjny sposób.

Właściwe zastosowanie terapii behawioralno-poznawczej, pomoże osobie z osobowością wieloraką stopniowo nauczyć się skutecznie rozpoznawać sytuacje, które najczęściej wywołują u nich dysocjacje skutkujące przełączaniem się tożsamości, co pozwala na bardziej świadome zarządzanie emocjami. Jak podkreśla psycholog Mateusz Nesterok, CBT daje pacjentom narzędzia do zrozumienia, że te różne tożsamości są częścią ich psychiki, a nie niezależnymi bytami.
Osobowość wieloraka może być leczona na różne sposoby.
Skuteczna jest też metoda EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing), czyli terapia stosowana w leczeniu traumy, która to jest najczęstszą przyczyną DID. W trakcie sesji EMDR pacjent przywołuje traumatyczne wspomnienia, jednocześnie wykonując ruchy oczu stymulowane przez terapeutę. Technika ta ma na celu odpowiednie przetworzenie bolesnych doświadczeń, aby zmniejszyć ich siłę emocjonalną. Z kolei to ma skutkować umożliwieniem integracji ich w pamięci, co ułatwi ich zaakceptowanie.

Przy osobowości wielorakiej terapia EMDR przynosi udokumentowane wieloma przypadkami efekty. Ma ona rozbroić traumy, które podtrzymują rozdzielenie osobowości, przynosząc liczne sukcesy. Dzięki zastosowaniu terapii EMDR, pacjenci są w stanie stopniowo przełamywać bariery emocjonalne, a w konsekwencji zintegrować bolesne wspomnienia, co jest niezbędnym krokiem do wyzdrowienia.
Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości, przez swoją złożoność, wymaga terapii z doświadczonym psychologiem.
Psychologowie stosują też terapię integracyjną, która również ma dobre efekty. Jednym z głównych celów leczenia jest bowiem integracja różnych tożsamości, tak aby pacjent mógł odzyskać poczucie jedności wewnętrznej. W pierwszej kolejności terapia integracyjna polega na uświadamianiu pacjentowi, że posiada on różne tożsamości, które wydają się odrębne, ale są w rzeczywistości częścią jednego umysłu, pomagając mu to zrozumieć. Następnie terapeuta wspiera pacjenta w procesie akceptacji tożsamości, co ma prowadzić do uznania ich za integralne elementy siebie. Z czasem następuje stopniowe łączenie tożsamości, aby finalnie stały się jednością.

Należy pamiętać, że proces integracji tożsamości jest trudny i często spotyka się z oporem ze strony klienta. Najczęściej z obawy o utratę własnego "ja", co jest obawą nieuzasadnioną. Mateusz Nesterok wskazuje, że integracja to nie wymazywanie osobowości, ale złożony proces, w którym pacjent zaczyna rozumieć, że wszystkie części tożsamości należą do jednej całości. Każda z nich pełniła swego rodzaju funkcję ochronną, co należy mu wytłumaczyć. W miarę jak klient zaczyna akceptować różne tożsamości, powstaje szansa na ich połączenie w spójną całość.
osobowość wieloraka, DID, leczenie rozdwojenia jaźni

Elementy wsparcia w terapii DID

Ostateczna skuteczność terapii osobości mnogiej zależy również od czynników zewnętrznych. Czyli takich jak wsparcie społeczne i bezpieczne otoczenie, a więc podobnie, jak przy innych zaburzeniach psychicznych. Osoby z DID, które otrzymują zrozumienie i akceptację ze strony rodziny i bliskich są skuteczniej leczone. Praca terapeuty wymaga też otwartości na trudne doświadczenia od samego pacjenta. Stąd też niezbędna jest tu atmosfera akceptacji i zrozumienia, co budują obie strony.

Istotna jest również regularność terapii, bowiem osoby z DID potrzebują stabilności, aby móc uczyć się rozpoznawać swoje tożsamości, co pozwala zarządzać nimi w kontrolowany sposób. Terapia wymaga czasu i zaangażowania, dlatego ważne jest, aby pacjent nie czuł presji na szybkie rezultaty, a terapeuta cierpliwie wspierał go w jego własnym tempie.
dysocjacyjne zaburzenie tożsamości, osobowość mnoga, DID

Mity o osobowości wielorakiej

Najczęstszy mit na temat osobowości wielorakiej to jej utożsamianie ze schizofrenią. W rzeczywistości są to dwa różne zaburzenia psychiczne, które leczy się inaczej. Schizofrenia jest zaburzeniem psychotycznym, charakteryzującym się halucynacjami, urojeniami i dezorganizacją myślenia. Z kolei DID jest zaburzeniem dysocjacyjnym, gdzie dochodzi do fragmentacji tożsamości, ale bez urojeń i halucynacji.

W przypadku DID następuje rozdzielenie różnych aspektów tożsamości, natomiast u pacjentów ze schizofrenią problemem jest przetwarzanie rzeczywistości, co odbywa się na kilku poziomach. Osoby z DID mogą mieć świadomość istnienia innych tożsamości, chociaż nie zawsze mają kontrolę nad ich przełączaniem się. Z kolei w schizofrenii pacjenci często są nieświadomi swojej dezorganizacji myśli, a niekiedy całkowicie wierzą w urojenia.
Osobowość mnoga i schizofrenia to dwa różne zaburzenia.
Innym mitem jest nieuprawnione przekonanie, że osoby z osobowością mnogą są zawsze lub prawie zawsze niebezpieczne dla siebie czy otoczenia, choć jest należy to do rzadkości. Ten obraz został niestety mocno podsycony przez popkulturę, gdzie osoby z osobowością wieloraką są często przedstawiane jako nieprzewidywalne lub skłonne do przemocy, a szczególnie w thrillerach. W rzeczywistości osoby z te częściej cierpią z powodu wewnętrznego chaosu i bólu emocjonalnego niż stanowią zagrożenie dla innych.

Bardzo często istnienie traum z dzieciństwa, które to doprowadziły do rozwinięcia się DID, prowadzi do samookaleczeń i innej autodestrukcji, ale nie oznacza to, że osoby te są agresywne wobec innych. Osoby te zazwyczaj szukają pomocy, wsparcia i stabilności, nie mając chęci wyrządzania szkody. Warto pamiętać, że ten stereotypowy obraz krzywdzi osoby z osobowością wieloraką. Bardzo często wywołuje to silną stygmatyzację, co utrudnia uzyskanie odpowiedniej pomocy.
Osoby z dysocjacyjnym zaburzeniem identyfikacji nie muszą być skłonne do przemocy.
Potocznie mówi się o rozdwojeniu jaźni, które stosuje się jako synonim dla osobowości wielorakiej. Termin ten sugeruje istnienie dwóch odmiennych tożsamości, niejako żyjących wewnątrz jednej osoby. Jest to jednak wadliwe pojęcie, które nie oddaje istoty i rzeczywistości zaburzenia dysocjacyjnego tożsamości, w którym liczba tożsamości może być znacznie większa. A dodatkowo każda z nich pełni inną funkcję, bo odzwierciedla różne aspekty traumy.

Jak wyjaśnia Nesterok, rozszczepienie jaźni w DID nie polega na prostej dychotomii między dwiema tożsamościami, ale na stworzeniu swoistego rodzaju wewnętrznej społeczności, która jest wynikiem skomplikowanych mechanizmów obronnych, co wiąże się z reakcjami na traumatyczne doświadczenia. Dlatego też mówienie o rozdwojeniu jaźni to daleko idące uproszczenie, które prowadzi do wielu nieporozumień. Zmienia też obraz osobowości wielorakiej, jako złożonego zaburzenia.
dwie osobowości, rozszczepienie jaźni, rozdwojona osobowość

Radzenie sobie z DID

Należy wiedzieć, że osobowość wieloraka to jedno z najbardziej skomplikowanych zaburzeń psychicznych. Z tego powodu wymaga kompleksowego podejścia terapeutycznego opartego na zrozumieniu. Leczenie opiera się na długotrwałej terapii, której celem jest integracja tożsamości i przetworzenie traum. Dzięki metodom takim jak CBT, EMDR czy terapia integracyjna, osoby z DID mogą odzyskać kontrolę nad własnym życiem, co pozwoli zredukować zmiany tożsamości, ułatwiając życie.

Psycholog współpracujący z marką ONSEN®, Mateusz Nesterok, dodatkowo podkreśla, że skuteczne leczenie osobowości wielorakiej od pacjenta wymaga odwagi, a od terapeuty cierpliwości i empatii. Bardzo często proces zdrowienia jest stosunkowo długi, ale odpowiednie podejście umożliwia osobom z osobowością mnogą stopniowe łączenie różnych aspektów swojej osobowości. W efekcie zaś odbudowę poczucia bezpieczeństwa we własnym ciele i umyśle.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
materace, najlepszy materac, ranking materaców

FAQ: Osobowość wieloraka

Jak rozpoznać osobowość wieloraką?

Osobowość wieloraka znana jest również jako zaburzenie osobowości wielorakiej (DID). Jest to zaburzenie psychiczne, które można rozpoznać przez zaobserwowanie obecności dwóch lub więcej wyraźnych tożsamości lub stanów osobowości, które przejmują kontrolę nad zachowaniem osoby w różnych momentach. Tożsamości te mogą różnić się imionami, cechami charakteru, wspomnieniami i zachowaniami. Często osoba z osobowością mnogą doświadcza luk w pamięci, gdy jedna osobowość przejmuje kontrolę, a wspomnienia i zdarzenia są niedostępne dla innych tożsamości. Nie należy nazywać jej rozdwojeniem jaźni.

W jaki sposób zachowuje się osoba z osobowością mnogą?

Osoba z osobowością wieloraką może nagle zmieniać sposób mówienia, zachowanie, gesty czy postawę. Dzieje się to w zależności od aktywnej tożsamości. Mogą pojawiać się także nagłe zmiany nastroju oraz przeskoki między różnymi cechami charakteru. Dodatkowo osoby z DID często doświadczają trudności z pamięcią, jak też problemów w przypomnieniu sobie wydarzeń, które miały miejsce, gdy kontrolę sprawowała inna tożsamość.

Czy można mieć trzy osobowości?

W pewien sposób tak. Osoba z zaburzeniem osobowości wielorakiej może mieć trzy lub więcej odrębnych tożsamości. Niektóre przypadki opisywały nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt różnych osobowości, które mogą przyjmować różne role w życiu danej osoby.

Czy schizofrenia i osobowość mnoga są tym samym?

Nie, schizofrenia i zaburzenie osobowości wielorakiej to dwa różne zaburzenia. Schizofrenia charakteryzuje się zaburzeniami myślenia, halucynacjami, urojeniami oraz dezorganizacją mowy i zachowania. Natomiast osobowość wieloraka dotyczy współistnienia odmiennych tożsamości w jednym ciele. Często oba zaburzenia są mylone, jednak różnią się zarówno przyczynami, jak i objawami.

Czym jest rozpad osobowości?

Rozpad osobowości to proces, w którym psychika osoby dzieli się na oddzielne tożsamości. Stanowi to mechanizm obronny w odpowiedzi na ekstremalny stres lub traumy, najczęściej te przeżyte we wczesnym dzieciństwie. Taki podział osobowości pozwala osobie uniknąć bólu psychicznego przez stworzenie odrębnych tożsamości, które mogą przejąć traumatyczne wspomnienia i doświadczenia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej cennych i przydatnych porad ekspertów...