Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego czujesz pulsowanie w skroniach?

5 września 2024
ucisk w skroniach, pulsowanie skroni, ból głowy
Odczuwanie nieprzyjemnego pulsowania w skroniach to zjawisko, które może budzić niepokój, a zwłaszcza gdy pojawia się nagle i bez wyraźnej przyczyny, albo ta jest nieznana. Wiele osób doświadcza tego nieprzyjemnego uczucia przynajmniej raz w życiu, a dla niektórych pulsowanie w skroniach jest codziennością. Najczęściej jednak nie jest to objaw poważnej choroby, choć są od tego pewne wyjątki.

Większość osób pulsowanie w skroniach kojarzy ze stresem lub zmęczeniem. Niekiedy jednak pojawia się wraz z migreną czy nadciśnieniem tętniczym, a u części osób również przy chorobach układu krążenia. Ważne jest, aby rozpoznać objawy, jakie dodatkowo mu towarzyszą. Warto też wiedzieć, co nasila pulsowanie, aby odpowiednio na nie reagować.
pulsowanie w skroniach, migrena, ból z przodu głowy

Przyczyny pulsowania w skroniach

Jak większość dolegliwości, także pulsowanie w skroniach może mieć różnorodne przyczyny. Prawdą jest, że to silny stres jest jednym z najczęstszych jego powodów. W sytuacjach stresowych organizm wytwarza bowiem kortyzol, ale też inne hormony stresu, jakich działanie opiera się na zwężeniu naczyń krwionośnych, a właśnie to daje uczucie pulsowania. Inną przyczyną może być duże zmęczenie, a szczególnie związane z brakiem snu.

Część osób, które spożywają kofeinę lub alkohol w nadmiernych ilościach, także odczuwają pulsowanie w skroniach. Obie te substancje wywołują zmiany w ciśnieniu tętniczym krwi, mogąc powodować skurczenie się naczyń krwionośnych. Powodują one także odwodnienie, które również może prowadzić do pulsowania. Brak wody bowiem także wpływa na ciśnienie krwi, niekorzystnie je modyfikując.

W rzadszych przypadkach pulsowanie w skroniach może być objawem poważniejszych schorzeń. Wywoływać może je bowiem migrena lub nadciśnienie tętnicze, a także szereg zaburzeń neurologicznych. Jeśli więc pulsowaniu skroni towarzyszą inne objawy, które Cię niepokoją, a wśród nich choćby zawroty głowy, nudności czy zaburzenia widzenia, musisz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
silny stres, praca w stresie, za dużo stresu

Objawy towarzyszące pulsowaniu

Coraz częściej pulsowanie w skroniach jest tylko jednym z co najmniej kilku objawów, które odczuwa pacjent. Warto z tego powodu zwrócić uwagę na inne symptomy, które mogą mu towarzyszyć. To bowiem pomoże w postawieniu diagnozy, a ta zbliży Cię do wyleczenia przyczyny. Jeśli pulsowaniu towarzyszy ostry ból głowy, może to wskazywać na migrenę. W takim przypadku ból głowy zwykle koncentruje się po jednej stronie, a nasila się przy świetle lub hałasie.

Pulsowaniu towarzyszyć mogą zawroty głowy, co także nie należy do rzadkośći. Szczególnie zaś jeśli pulsowanie w skroniach idzie w parze z poczuciem niestabilności, warto podjąć diagnostykę w kierunku schorzeń neurologicznych. Zawroty głowy mogą być też oznaką nadciśnienia tętniczego, które wymaga leczenia.

Bardzo niepokojące są z kolei zaburzenia widzenia, a wśród nich mroczki przed oczami, rozmazany obraz czy nagła utrata wzroku. Tego rodzaju dodatkowe objawy sugerują poważne choroby. W tym nawet tętniaka mózgu, choć są to przypadki skrajne. Zdecydowanie jednak wymaga to bezzwłocznej pomocy lekarskiej, dlatego nie należy tego bagatelizować.
zawroty głowy, kręcenie się w głowie, zaburzenia równowagi

Zapobieganie i leczenie

Prawidłowe leczenie pulsowania w skroniach powinno skupiać się na jego przyczynie. Jeśli objaw ten wynika ze stresu lub zmęczenia, warto sięgnąć po metody relaksacyjne. Tutaj przydatna będzie choćby medytacja połączona z ćwiczeniami oddechowymi. Duże korzyści przyniesie psychoterapia we właściwym nurcie. Oczywiście należy też zawsze dbać o odpowiednią ilość snu, jak również unikanie stresu.

Z kolei wtedy, gdy pulsowanie skroni jest wynikiem odwodnienia, najprostszym rozwiązaniem jest zwiększenie spożycia płynów, a przede wszystkim wody. Regularne picie wody pomaga bowiem zapobiegać hipotensji czy hipertensji, czyli zaburzeniom ciśnienia krwi. Ulgę takim osobom przyniesie nadto unikanie alkoholu i kofeiny, jak też poprawa diety.

Natomiast w przypadku poważniejszych schorzeń, które wywołują pulsowanie w skroniach, konieczne jest silne leczenie. W takich sytuacjach najczęściej stosuje się terapię farmakologiczną opartą na właściwie dobranych lekach. Część chorób wymaga jednak interwencji chirurgicznej, o której powinien decydować lekarz. Ważne jest bowiem, aby leczenie chorób było prowadzone zawsze pod kontrolą specjalisty.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
najlepszy materac do sypialni, dobre materace do spania, ranking materacy

FAQ: Pulsowanie w skroniach

Co może znaczyć pulsowanie w skroniach?

Należy pamiętać, że pulsowanie w skroniach może mieć wiele przyczyn. Bywa ono związane z napięciem, stresem lub zmęczeniem. Niekiedy jest powiązane z migreną, klasterowym bólem głowy czy nadciśnieniem tętniczym. Są jednak przypadki, kiedy pulsowanie w skroniach oznacza poważniejsze choroby, a w tym zapalenie tętnic skroniowych czy tętniaki w mózgu.

Jak pozbyć się pulsowania skroni?

Skuteczne pozbycie się pulsowania skroni wymaga leczenia objawowego. Warto jest jednak zacząć od zrelaksowania się i przerwy od pracy, jak też mindfulness czy jogi. Pomocne będą zimne kompresy i rozluźniający masaż połączony z aromaterapią. W przypadku pulsowania skroni związanego z migreną stosuje się leki przeciwbólowe, a w tym tryptany. Jeśli pulsowanie skroni nie ustępuje lub się nasila, należy pilnie porozmawiać z lekarzem.

Czy tętniak mózgu może pulsować?

Tętniak mózgu zazwyczaj nie pulsuje w sposób bezpośredni. Jednak w niektórych przypadkach naciska on na otaczające tkanki, co może dawać taki objaw. Część pacjentów zauważa wtedy również bóle głowy, zawroty głowy czy pogorszenie się wzroku. Jeśli podejrzewasz u siebie tętniaka mózgu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

W jaki sposób reagować na ucisk w skroni?

Pierwszą reakcją na ucisk w skroni powinno być zrelaksowanie się i uspokojenie oddechu. Warto odciąć się od bodźców zewnętrznych i pogrążyć w medytacji. Jeśli jednak pulsowanie w skroni nadal ma miejsce, można rozważyć zastosowanie środków przeciwbólowych, a także kompresów i masażu. Jeśli jednak ucisk jest intensywny lub przewlekły, albo towarzyszą mu inne objawy, konieczne będzie skontaktowanie się ze specjalistą.

Dlaczego stres wywołuje pulsowanie w skroniach?

Stres, a przede wszystkim dystres, wpływa na ludzkie ciało na wiele sposobów. Jednym z nich jest zwiększenie napięcia mięśniowego w obrębie szyi, ramion oraz skroni. To właśnie napięcie wywołuje pulsowanie w skroniach, a dodatkowo nasila je wzrost ciśnienia krwi.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...