Co może znaczyć pulsowanie w skroniach?
Należy pamiętać, że pulsowanie w skroniach może mieć wiele przyczyn. Bywa ono związane z napięciem, stresem lub zmęczeniem. Niekiedy jest powiązane z migreną, klasterowym bólem głowy czy nadciśnieniem tętniczym. Są jednak przypadki, kiedy pulsowanie w skroniach oznacza poważniejsze choroby, a w tym zapalenie tętnic skroniowych czy tętniaki w mózgu.
Jak pozbyć się pulsowania skroni?
Skuteczne pozbycie się pulsowania skroni wymaga leczenia objawowego. Warto jest jednak zacząć od zrelaksowania się i przerwy od pracy, jak też mindfulness czy jogi. Pomocne będą zimne kompresy i rozluźniający masaż połączony z aromaterapią. W przypadku pulsowania skroni związanego z migreną stosuje się leki przeciwbólowe, a w tym tryptany. Jeśli pulsowanie skroni nie ustępuje lub się nasila, należy pilnie porozmawiać z lekarzem.
Czy tętniak mózgu może pulsować?
Tętniak mózgu zazwyczaj nie pulsuje w sposób bezpośredni. Jednak w niektórych przypadkach naciska on na otaczające tkanki, co może dawać taki objaw. Część pacjentów zauważa wtedy również bóle głowy, zawroty głowy czy pogorszenie się wzroku. Jeśli podejrzewasz u siebie tętniaka mózgu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
W jaki sposób reagować na ucisk w skroni?
Pierwszą reakcją na ucisk w skroni powinno być zrelaksowanie się i uspokojenie oddechu. Warto odciąć się od bodźców zewnętrznych i pogrążyć w medytacji. Jeśli jednak pulsowanie w skroni nadal ma miejsce, można rozważyć zastosowanie środków przeciwbólowych, a także kompresów i masażu. Jeśli jednak ucisk jest intensywny lub przewlekły, albo towarzyszą mu inne objawy, konieczne będzie skontaktowanie się ze specjalistą.
Dlaczego stres wywołuje pulsowanie w skroniach?
Stres, a przede wszystkim dystres, wpływa na ludzkie ciało na wiele sposobów. Jednym z nich jest zwiększenie napięcia mięśniowego w obrębie szyi, ramion oraz skroni. To właśnie napięcie wywołuje pulsowanie w skroniach, a dodatkowo nasila je wzrost ciśnienia krwi.