Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego twardość pianki jest istotna?

30 czerwca 2024
Twardość pianki, pianka w materacu, właściwości materaców
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że twardość pianki to kluczowy czynnik wpływający na komfort i jakość snu. Właściwy wybór twardości materaca może znacząco poprawić Twoje zdrowie i zmniejszyć ból pleców. Zrozumienie, dlaczego twardość pianki jest istotna, pomoże Ci dokonać rozsądnego i świadomego wyboru przy zakupie materaca, unikając sztuczek sprzedażowych.

 

 

Pianki wykorzystywane w materacach i poduszkach różnią się pod względem twardości, co bezpośrednio wpływa na ich funkcjonalność. Dobrze dobrana twardość pianki zapewni odpowiednie wsparcie kręgosłupa, co przekłada się na zdrowy sen i lepsze samopoczucie, o ile cały parametr jest właściwy.
Twardy materac, dobre materace, producent materaców

Komfort i wsparcie ciała

Twardość pianki jest istotna dla zapewnienia wsparcia ciała na właściwym poziomie. Z tego powodu materace marki ONSEN® zostały starannie zaprojektowane z myślą o optymalnym podparciu kręgosłupa. Odpowiednio dobrana twardość pianki pomaga w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa, co redukuje ryzyko bólu pleców, niwelując ryzyko innych dolegliwości.

Dobrze dobrana twardość materaca pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, co zapobiega powstawaniu punktów nacisku, o ile ta jest właściwie zrównoważona. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko odleżyn, wiąże się z poprawą cyrkulacji krwi. Jest to szczególnie istotne dla osób spędzających dużo czasu w łóżku z powodu choroby czy rekonwalescencji.

Pianki wysokoelastyczne, takie jak HR30100 stosowane w pierwszej warstwie materaca ONSEN®, oferują dynamiczne wsparcie, które dopasowuje się do ruchów ciała podczas snu. To pozwala na swobodne zmiany pozycji, co jest kluczowe dla komfortu i zdrowego snu.
Pianka HR, pianki do materaców, materace piankowe

Regulacja temperatury i cyrkulacja powietrza

Kolejnym ważnym aspektem twardości pianki jest jej wpływ na regulację temperatury i cyrkulację powietrza. Warto inwestować w pianki o otwartokomórkowej strukturze, jak te stosowane w materacach ONSEN®, bowiem te zapewniają doskonałą wentylację, odprowadzając powietrze do zewnątrz. Dzięki temu ciepło i wilgoć są skutecznie odprowadzane, co pomaga utrzymać komfortową temperaturę podczas snu.

Twardość pianki niekiedy wpływa także na zdolność do oddychania całego materaca, choć nie tak silnie jak gęstość. Pianki wysokoelastyczne o średniej i wysokiej twardości często oferują lepszą cyrkulację powietrza w porównaniu do miękkich pianek, które mogą zatrzymywać więcej ciepła. To jest istotne dla osób, które mają tendencję do pocenia się w nocy, jak też preferujących chłodniejsze warunki snu.

Innowacyjne rozwiązania, takie jak siatka Aero 3D stosowana w materacach ONSEN®, dodatkowo wspierają cyrkulację powietrza, co zwiększa komfort i higienę snu. Funkcjonalne materace Osaka Air są zaprojektowane w design thinking tak, aby zapewnić nie tylko optymalne wsparcie, ale także zdrowe środowisko do spania, co jest jedną z jego istotnych funkcjonalności.
Pocenie się w nocy, nocne poty, zimny pot nocą

Długowieczność i trwałość

Twardość pianki ma również znaczący wpływ na trwałość materaca, choć również mniejszy od gęstości. To bowiem od gęstości pianki zależy żywotność materaca. Jednak pianki o wyższej twardości, jak HR50190 używane w ostatniej z warstw materaca Osaka Air, charakteryzują się większą odpornością na odkształcenia i zużycie. Dzięki temu produkty te zachowują swoje właściwości przez wiele lat, co przekłada się na większą satysfakcję użytkowników.

W pełni funkcjonalne materace wykonane z odpowiednio twardych i gęstych pianek są mniej podatne na zapadanie się i utratę kształtu, co niestety bywa problemem w przypadku pianek o niskiej gęstości i źle dobranej twardości. To sprawia, że inwestycja w materac Osaka Air o uniwersalnej twardości jest perspektywicznie dużo bardziej opłacalna, aniżeli zakup złego materaca, niezależnie od jego ceny.

Warto także zwrócić uwagę na to, że to rodzaj i gęstość pianki wpływa na jej zdolność do powrotu do pierwotnego kształtu. Wbrew temu, co mówią nieuczciwi sprzedawcy, twardość pianki nie ma tu większego znaczenia. Najlepsze będą pianki wysokoelastyczne, które odzyskują swój kształt niemal natychmiast po zwolnieniu nacisku, co dla zachowania komfortu i estetyki jest niezwykle ważne.
Ranking materacy, różnice między materacami, który materac lepszy

Właściwa twardość materaca

Twardość pianki jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość snu, komfort oraz zdrowie kręgosłupa. Wybór odpowiedniego materaca czy poduszki, jak te oferowane przez ONSEN®, powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i preferencje każdego z użytkowników. Odpowiednia twardość pianki zapewnia pełen komfort, ale także wspiera zdrowie i długowieczność produktów. Najlepsza jest twardość rzędu 6,5/10, ponieważ odpowiada ona potrzebom aż 97% społeczeństwa. Co do zasady jedynie młode i wysportowane osoby, które śpią na brzuchu, mogą rozważać wybór twardszych materaców.

Inwestując w produkty wysokiej jakości, możemy cieszyć się zdrowym snem. Skutkuje to też poprawą samopoczucia w ciągu dnia, co ma wpływ na produktywność. Dlatego warto poświęcić czas na edukację i wybór najlepszego materaca, aby zapewnić sobie najlepsze warunki do regeneracji i odpoczynku.

Warto zauważyć, że niektóre sklepy starają się zdyskredytować wiedzę o piankach. Część sprzedawców celowo wprowadza konsumentów w błąd, otwarcie wmawiając im, że parametry pianki nie istnieją. Inni mówią, że istnieje tylko parametr gęstości, a twardość to mit. Twardość materaców jest często przedstawiana jako H2 czy H3, co ma na celu zmylenie klientów.

Pamiętajmy więc, że pełen parametr pianki powinien składać się z oznaczenia literowego (V, T lub HR) oraz ciągu czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/m³, a dwie kolejne cyfry wskazują na twardość w kPa. W niektórych przypadkach może mieć trzy cyfry, gdy określa się twardość w N, co daje łącznie pięciocyfrowy ciąg. Dobrze poinformowany konsument jest bardziej rozsądny przy zakupie materaca, dając sobie szansę na właściwy wybór.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Najlepsze materace, przewiewny materac, wybór materaców do spania

FAQ: Twardość pianki

Co oznacza pianka T35?

Pianka T35 oznacza tradycyjną piankę o zamkniętej strukturze komórek, która charakteryzuje się słabą jakością. Choć brak w tym oznaczeniu parametru twardości, to sam rodzaj pianki dyskwalifikuje ją z użytku w dobrych materacach. A przynajmniej nie w tych, które mają być wygodne i trwałe.

Czy pianka T25 jest dobra?

Nie, pianka T25 jest zamkniętokomórkowa i ma niską gęstość, co sprawia, że szybko ulega degradacji. Choć jest to tylko element pełnego parametru pianki, bo brakuje w nim twardości, właściwości pianki T czynią ją nieodpowiednią do produkcji materaców, które mają zapewnić komfort i długowieczność.

Jaka twardość pianki nadaje się na materac?

Twardość pianki, która nadaje się na materac, jest inna w każdej warstwie. W pierwszej warstwie zalecana jest pianka HR o twardości w przedziale 100-120 niutonów przy gęstości 30 kg/m3, jednak pod warunkiem zastosowania poprawnych pianek także w kolejnych warstwach. Funkcjonalny materac, aby zapewnić odpowiedni komfort i wsparcie, musi mieć budowę przypominającą tort, którego warstwy są dobrze zaprojektowane.

Co oznacza gęstość pianki w materacu?

Gęstość pianki w materacu oznacza ilość pianki użytej do wyprodukowania jednego metra sześciennego materaca lub jego danej warstwy. Gęstość nie wpływa bezpośrednio na twardość materaca, ale ma istotny wpływ na jego trwałość. Warto zauważyć, że oznaczenie literowe nie odnosi się do gęstości pianki, a do jej rodzaju. Nie jest więc prawdą, że "gęstość pianki oznacza się literą T", jak mówią niektórzy sprzedawcy. Oznaczenie literą T oznacza najniższej jakości piankę tradycyjną z zamkniętymi komórkami.

Czy twardość pianki jest tym samym, co gęstość pianki?

Nie, twardość pianki i gęstość pianki to dwa różne parametry. Gęstość odnosi się do ilości materiału użytego do produkcji pianki, podczas gdy twardość jest mierzona w kilopaskalach lub niutonach. Twierdzenie niektórych sprzedawców, że "im większa gęstość pianki, tym twardszy i trwalszy jest materac", jest błędne i dlatego należy unikać takich źródeł informacji.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...