Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak spać na poduszce ortopedycznej – praktyczny poradnik

12 grudnia 2021
Jak spać na poduszce ortopedycznej, prawidłowy sen, poduszka ergonomiczna, poduszka profilowana
Cieszymy się, że odnalazłeś naszą stronę. Być może poszukujesz dobrej poduszki ortopedycznej i zaciekawiły Cię nietypowe kształty poduszek Onsen? Zastanawiasz się, dlaczego tak mocno odbiegają od dostępnych w sklepach medycznych wyrobów?

Nasze poduszki ortopedyczne - Yoko, Hiro oraz Asana to poduszki, których zaprojektowanie zajęło nam około dwóch lat. Są wynikiem wnikliwej analizy ergonomicznej oraz efektem licznych konsultacji z lekarzami ortopedami oraz fizjoterapeutami. Swój kształt zawdzięczają innowacyjnemu podejściu do terapii odcinka szyjnego kręgosłupa, ale zacznijmy od początku.

Jak spać na poduszce ortopedycznej – kształt


Poduszka ortopedyczna, jak sama nazwa wskazuje jest produktem medycznym, którego zadaniem jest utrzymanie kręgosłupa szyjnego, głowy oraz odcinka piersiowego i klatki piersiowej w optymalnym, neutralnym i fizjologicznym ułożeniu. I właściwie ta definicja, od której rozpoczęliśmy projektowanie naszych poduszek w pełni tłumaczy skąd wziął się ich kształt.

Większość ludzi śpi na bokach i plecach, a spanie na brzuchu, w szczególności z poduszką jest niezdrowe i niewskazane. Dlatego też wszystkie nasze poduszki służą wyłącznie do spania na bokach i plecach.

 

Jak spać na poduszce ortopedycznej – na boku

 

Leżąc w pozycji na boku na poduszkach ortopedycznych w naturalnej pozycji spania głowa powinna być ułozona w stosunku do podłoża/materaca w odległości 10-12cm. Przedstawiona grafika poniżej przedstawia prawidłową pozycję oraz ułozenie barku, w protrakcji, który jest lekko zrotowany i wysunięty ku przodowi.

jak spac na boku na poduszce ortopedycznej
Wysokość poduszki ortopedycznej do spania na boku powinna wahać się w przedziale 9-12 cm. Dla osób o drobniejszej, szczuplejszej budowie ramion poduszka powinna być oczywiście niższa, podczas gdy dla osób o masywnej, barczystej budowie ramion potrzebować będziemy nieco wyższej poduszki ortopedycznej.

Należy pamiętać, że wysokość poduszki ortopedycznej należy dobrać do materaca, na jakim się śpi. Jeśli materac będzie bardzo miękki (co nie jest zalecane i może być przyczyną Twoich dolegliwości bólowych) - powinieneś wybrać poduszkę wyższą, gdyż zapadnie się ona i tak w miękki materac.

I odwrotnie - jeśli śpisz na przysłowiowej desce - poduszka nie musi być taka wysoka.

Złota zasada jest taka: Twoja głowa powinna znajdować się w przedłużeniu kręgosłupa, czyli gdybyśmy poprowadzili linię przez plecy wzdłuż kręgosłupa, powinna ona przebiegać idealnie równo z linią kręgosłupa szyjnego w płaszczyźnie strzałkowej (jest to linia przebiegająca pomiędzy brwiami, przez nos, środek ust oraz brodę i cały kręgosłup szyjny).
Śpiąc na boku Twoja głowa powinna być w przedłużeniu kręgosłupa
Całkiem spora część poduszek ortopedycznych dostępnych na rynku całkiem dobrze radzi sobie z podtrzymaniem głowy w pozycji bocznej. Niestety problem zaczyna się, gdy zaczynamy spać na plecach. Wówczas taka poduszka okazuje się zdecydowanie zbyt wysoka.

Jak spać na poduszce ortopedycznej – na plecach


Na poduszkach ortopedycznych śpiąc w pozycji na plecach głowa powinna być podniesiona o maksymalnie 3-4 cm nad płaszczyznę materaca zachowując prawidłową krzywiznę kręgosłupa, zapewniając tym samym największy komfort w czasie snu. Wszystkie poduszki ortopedyczne marki Onsen są właśnie tak zaprojektowane, mianowicie posiadają w swoich centralnych częściach zagłębienia, w których spoczywa głowa podczas spania na plecach.

Dlaczego jest to aż tak istotne? Ponieważ zbyt duże wysunięcie głowy ku przodowi skutkuje pojawieniem się zjawiska zwanego zniesieniem lordozy szyjnej, które coraz powszechniej występuje już nawet u młodych osób.

 

13-Spłycona lordoza szyjna-02 (1)
Spłycenie a nawet zniesienie lordozy szyjnej niesie za sobą konsekwencje. Choć samo w sobie nie jest chorobą - powodować może szereg zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego - sprzyja pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych kręgów szyjnych, niestabilności kręgosłupa a co za tym idzie - pojawienia się stanów dyskopatycznych czy kręgozmyków.

Niestety głowę wysuniętą ku przodowi mamy prawie przez cały dzień - pracując przy komputerze, przeglądając coś w smartfonie czy czytając książkę w nieprawidłowej pozycji. W ciągu dnia wielokrotnie utrwalamy spłycenie lordozy szyjnej, dlaczego więc mielibyśmy utrwalać dodatkowo owo ustawienie w nocy, stosując zbyt wysoką poduszkę?
Zbyt wysoka poduszka do spania na wznak powoduje spłycenie lordozy szyjnej
13-Spłycona lordoza szyjna-04
13-Spłycona lordoza szyjna-05
Wszystkie poduszki marki Onsen posiadają w swej centralnej części wgłębienie do spania na plecach. W tych miejscach odległość guza potylicznego od materaca wynosi właśnie owe prawidłowe 3-4 cm. Natomiast boczne, wyższe części poduszek Onsen przeznaczone są do spania w pozycjach bocznych, dzięki czemu głowa podczas spania na boku pozostaje "w przedłużeniu kręgosłupa".

Co ważne, poduszek Onsen nie musisz obracać podczas snu. Zostały tak zaprojektowane, że przejście z jednej pozycji do drugiej jest proste i odbywa się niemalże automatycznie. 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Jak spać na poduszce ortopedycznej, poduszka ortopedyczna, poduszka na spłyconą lordozę

FAQ: Jak spać na poduszce ortopedycznej

Czy niemowlę może spać na poduszce ortopedycznej?

Nie! Poduszka ortopedyczna jest produktem przeznaczonym dla dojrzałego kręgosłupa. Aby prawidłowo ukształtować układ kostny, niemowlę musi spać na płaskiej powierzchni. W przeciwnym razie grożą mu poważne choroby kręgosłupa.

Czy dziecko może spać na poduszce ortopedycznej?

Nie! Dzieci, podobnie jak niemowlęta, nie powinny spać na poduszce ortopedycznej. Ich układ kostny, a przede wszystkim kręgosłup, nie jest jeszcze do końca rozwinięty. Poduszki ortopedyczne nie są dostosowane do potrzeb dzieci.

Czy spanie na poduszce ortopedycznej jest zdrowe?

Spanie na poduszce ortopedycznej jest zdrowe, o ile zapewnia ona odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i utrzymuje go w fizjologicznej pozycji. Odpowiednia poduszka ortopedyczna powinna więc być wykonana z pianki wysokoelastycznej typu HR, a także posiadać odpowiednio wyprofilowane wcięcia na barki.

Jak się śpi na poduszce ortopedycznej?

Na poduszce ortopedycznej śpi się komfortowo i wygodnie, jeśli jest ona prawidłowo zaprojektowana i wykonana z dobrej jakości materiałów. Poduszka ortopedyczna powinna zapewniać podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jaką wysokość powinna mieć poduszka ortopedyczna?

Poduszka ortopedyczna powinna posiadać wysokość 11 centymetrów do spania na boku i 3 centymetry do spania na plecach. Onsen Sleeping oferuje poduszkę ortopedyczną Yoko, która daje możliwość spania w obu tych pozycjach. Należy pamiętać, że do spania na brzuchu nie należy używać żadnej poduszki.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...