Jakie są przyczyny chrapania?
Przyczyny chrapania można podzielić na anatomiczne i fizjologiczne. W przypadku chrapania o podłożu anatomicznym, wynika ono z nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych, jak przerostu migdałków, przerostu języka, przerostu małżowin nosowych czy polipów. Chrapanie o podłożu fizjologicznym wynika z zaburzeń czynnościowych, a więc zakażeń i infekcji dróg oddechowych. Przyczyną chrapania jest również otyłość, bezdech senny i niezachowanie właściwej higieny snu.
Jak wyleczyć chrapanie?
Chrapanie to objaw innych chorób, nie zaś schorzenie samo w sobie. Dlatego też do wyleczenia chrapania niezbędne jest wyleczenie przyczyny, która je wywołuje. Oczywiście leczenie chrapania należy również odpowiednio wspierać, czemu służy zmiana nawyków żywieniowych i zachowanie właściwej higieny snu.
Co zrobić, żeby nie chrapać?
Żeby nie chrapać, należy przede wszystkim zadbać o higienę snu. Na to składa się nie tylko posiadanie właściwego materaca i poduszki ortopedycznej, ale również zachowywanie odpowiedniej pozycji do spania czy stosowanie właściwej diety na kilka godzin przed zaśnięciem. Poza tym na chrapanie pomaga także aromaterapia i treningi wzmacniające mięśnie dróg oddechowych.
Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?
Tak. Choć chrapanie często traktuje się jako niegroźne, to jego występowanie nie pozostaje bez skutków dla działania organizmu człowieka. Wpływa ono bowiem negatywnie na jakość snu, a w konsekwencji pograsza codzienne funkcjonowanie. Jest także problematyczne w relacjach społecznych, bowiem pozostaje częstą przyczyną kłótni, a nawet rozpadu związku. Najgroźniejsze dla zdrowia jest jednak chrapanie wynikające z bezdechu sennego, które wymaga interwencji lekarskiej.
Dlaczego spanie na plecach wzmaga chrapanie?
Spanie na plecach wzmaga chrapanie, ponieważ pozycja ta prowadiz do zwiotczenia mięśni gardła i opadnięcia języka ku tyłowi. Tym samym spanie na plecach skutkuje zwężeniem drog oddechowych, co przekłada się na wydawanie dźwięków podczas oddychania. Przy leczeniu chrapania poleca się spanie na boku, bowiem pozycja ta pozwala na utrzymanie fizjologicznego ułożenia ciała.