Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dlaczego materac dwustronny to fejk?

20 listopada 2021
Materac dwustronny, materace piankowe, sklep z materacami

Materac dwustronny jest kolejnym chwytem marketingowym, który nadane mu niepotrzebną funkcjonalność, jaka nie przekłada się w żaden sposób na komfort i zdrowie. Jego rzekome zalety nie przynoszą wystarczających korzyści, a tym samym także nie usprawiedliwiają kosztów. Jednakże promowanie materaca dwustronnego przynosi potencjalnie duże korzyści producentom i sprzedawcom, którzy go oferują.

Właściwy wybór materaca powinien być poprzedzony określeniem swoich potrzeb i problemów, jakie ma rozwiązać. Nie należy poddawać się iluzji materaca dwustronnego, bowiem jego rzeczywista funkcjonalność niezmiernie rzadko przekłada się na ergonomię, trwałość czy wygodę podczas spania. Poza tym żaden dobry materac nie wymaga obracania, bowiem jego warstwowa budowa zaprojektowana jest z myślą o komforcie snu, który będzie trwać nawet przez wiele lat po zakupie.

Materace sprężynowe, materac dwustronny, sprężyny pocket

Złudzenie materaca dwustronnego

Jak się okazuje, część społeczeństwa wychowała się w tradycji regularnego obracania materaca, wierząc, że to niezbędne dla zwiększenia jego wytrzymałości. Ekspeci twierdzą jednak, że materac dwustronny to w istocie złudzenie, które nie przynosi korzyści dla użytkownika. Wynika to ze specyfiki materiałów, jakie w stosuje się do produkcji materaca dwustronnego.
 

Najczęściej jako materac dwustronny sprzedaje się niskiej jakości materac piankowy o wątpliwych parametrach. W klientach wyrabia się przekonanie, że zawarte w nim warstwy pianki zamkniętokomórkowej są w stanie się regenerować właśnie przez obrócenie materaca na drugą stronę. Jest to jednak złudzenie, ponieważ gdy komórki pianki zostały zgniecione, to struktura materaca ulega trwałym uszkodzeniom, zaś powrót pianek do ich pierwotnego kształtu nie jest możliwy. Obrócenie materaca nie odwróci procesu zgniatania ani nie przywróci pierwotnej dynamiki pianki.
Materac dwustronny najczęściej posiada sprężyny i warstwy pianki zamkniętokomórkowej typu T.
Drugim z rodzajów materaca dwustronnego, jaki bardzo często spotykamy w sklepach, są materace sprężynowe. Te dzielą się następnie na bonellowe, pocket i multipocket, ze względu umieszczanie w nich sprężyn w różnym rozmiarze i formie. Nie ma to większego wpływu na funkcjonalność danego rodzaju materaca.

W przypadku takiego materaca dwustronnego często słyszy się, że jego obrócenie pozwoli w magiczny sposób zwiększyć żywotność stalowych sprężyn. Sprzedawcy często mówią także, że obrócenie materaca pozwoli stalowym sprężynom wyprostować się, a nawet przywrócić swoją oryginalną sprężystość, co fizycznie jest niemożliwe.

Spłaszczone sprężyny bezpowrotnie tracą swoje pierwotne właściwości i elastyczność, a obrócenie materaca nie ma wpływu na ich stan. Wynika to z właściwości metali, które pod wpływem działania sił zawsze się odkształcają i nigdy w pełni nie powracają do wyjściowego kształtu. Gdy sprężyny w materacu dwustronnym ulegną deformacji, nie ma już żadnego sposobu na to, aby wróciły do pierwotnej formy przez obracanie materaca.
Materace piankowe, materac dwustronny, salon z materacami

Komu służy materac dwustronny

Materace dwustronne na europejskim rynku z miesiąca na miesiąc są coraz mniej popularne. Głównie przez to, że ich wygoda i funkcjonalność jest znacznie gorsza niż w materacach jednostronnych o właściwej budowie. Warto jednak materacowi dwustronnemu przyjrzeć się bliżej, aby móc zastanowić się, komu służy jego istnienie..

Okazuje się, że materace dwustronne często stanowią niekorzystny chwyt reklamowy. Wielu producentom i sprzedawcom zależy na promowaniu tej opcji, gdyż pozwalają to niekiedy na wyższe ceny sprzedaży. Klienci natomiast są przekonani, że mają większą elastyczność i wybór, ale czy to faktycznie jest warte ponoszenia dodatkowych kosztów?

Prawdą jest natomiast, że funkcjonalność materaca dwustronnego może być w znacznym stopniu ograniczona. W przeciwieństwie do jednostronnych materaców, które mogą być starannie zaprojektowane i dostosowane do potrzeb użytkownika, stworzenie materaca dwustronnego przekładałoby się na konieczność spełnienia wymagań w zakresie wygody i zdrowia po obu stronach. To prowadzi do kompromisów, które przekładają się na obniżenie jakości materaca i snu.
Funkcjonalność materaca dwustronnego jest często wątpliwa. Dobrze zbudowany materac powinien przypominać tort.
Często słyszy się nieprawdziwy argument, że materace dwustronne są bardziej trwałe, ponieważ można je co pewien czas obracać i użytkować równomiernie. W rzeczywistości to nowoczesne materace piankowe zostały zaprojektowane z myślą o trwałości i wytrzymałości. Choćby przez zastosowanie w funkcjonalnym materacu Osaka Air wysokiej jakości materiałów, jak wytrzymałe pianki i pokrowiec, daje gwarancję jego niezwykłej żywotności bez obracania.

Warto zadać sobie więc pytanie, kto tak naprawdę zyskuje na materacu dwustronnym. Oczywiście są to producenci i sprzedawcy, którzy odnoszą korzyści finansowe dzięki promowaniu tego materaca na różne sposoby. Dla klienta może to oznaczać natomiast dodatkowy wydatek bez realnych korzyści w zakresie wygody i jakości snu na materacu.
Materac dwustronny, materace kieszeniowe, zdrowy sen, materac warstwowy

Znaczenie warstwowej budowy materaca

Materac dwustronny nadal cieszy się umiarkowaną popularnością przez co wiele osób przyjęło błędne założenie, że to właśnie regularne obracanie materaca jest kluczowe dla jego długoletniej wytrzymałości. Jak pokazuje praktyka, czasami rzeczywistość może być inna niż pozorne korzyści materaca dwustronnego.

Nowoczesne materace funkcjonalne często są projektowane z myślą o warstwowej budowie, gdzie każda warstwa ma swoją funkcjonalność. Wprowadzenie materaca dwustronnego może wprowadzać zamieszanie w branży, a ograniczać stosowanie różnorodnych materiałów w każdej warstwie. W rezultacie materac dwustronny co do zasady nie oferuje takiego samego komfortu i wsparcia, jak dobre materace jednostronne.

Warto też raz na zawsze rozprawić się z mitem, że obracanie materaca dwustronnego pozwoli na uzyskanie pierwotnych właściwości komórek pianki lub sprężyn. Jest to bowiem tylko złudzenie. Kiedy komórki pianki zostają zgniecione, tracą one swoją pierwotną elastyczność, a obracanie materaca nie spowoduje ich powrotu do pierwotnego kształtu. To samo dotyczy sprężyn, które nie odzyskują swojej pierwotnej elastyczności przez obracanie materaca na drugą stronę.
Kluczem funkcjonalności materaca jest jego warstwowa budowa oparta na przemyślanym projekcie.
Obracanie materaca dwustronnego jest uciążliwe i trudne do wykonywania regularnie. W rezultacie higiena i czystość materaca mogą być niezadowalające. Często obracanie materaca wymaga także współpracy z drugą osobą ze względu na wagę. Wiąże się też z usuwaniem pościeli i innych akcesoriów, a niekiedy z przesuwaniem łóżka. To rozwiązanie jest czasochłonne i niepraktyczne, a także zbędne.

Złudzenie materaca dwustronnego wynika głównie z wpajanych przekonań i propagandy marketingowej. Jednak ich budowa i jakość sugeruje, że materace dwustronne służą głównie interesom producentów i sprzedawców. Dlatego warto zawsze podejmować świadome decyzje zakupowe, kierując się przy tym rzetelną wiedzą, a także szacunkiem dla własnego zdrowia i wygody.

Nowoczesny i funkcjonalny materac Osaka Air oparty jest na przemyślanych warstwach, przez co swoją budową przypomina tort urodzinowy. Każda z warstw tego materaca ma swoje zadanie, dzięki czemu końcowy produkt rozwiązuje problemy i zaspokaja potrzeby użytkowników. Oferuje on wygodę i trwałość, dzięki której objęliśmy go aż 15-letnią gwarancją oraz możliwością dokonania zwrotu w ciągu 100 dni od doręczenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace Toruń, materac dwustronny, rodzaje materaców, funkcjonalna sypialnia

FAQ: Materac dwustronny

Co to znaczy, że materac jest dwustronny?

Materac dwustronny to rodzaj niefunkcjonalnego materaca do spania. Jego projekt pozwala na obracanie materaca i spanie na wybranej stronie. Często obie strony materaca dwustronnego różnią się od siebie twardością, a także materiałami użytymi do konstrukcji pierwszej warstwy. Pod względem funkcjonalności takie rozwiązania nie są korzystne dla użytkowników. Mogą bowiem wpływać negatywnie na wygodę i zdrowie użytkownika materaca.

Jakie są rodzaje materaców dwustronnych?

Najczęściej materace dwustronne są zbudowane z zamkniętokomórkowych pianek poliuretanowych oznaczanych literą T. Są one podatne na uszkodzenia i nie przepuszczają powietrza, co wynika z ich struktury. Popularne sa też dwustronne materace sprężynowe, a także hybrydowe. Ich funkcjonalność i jakość jest jednak niezwykle wątpliwa.

Na której stronie materaca spać?

Należy spać wyłącznie na tej stronie materaca, którą producent przewidział do snu. Prawidłowo zbudowany materac cechuje się warstwową budową, która przypomina tort. Jego wierzchnie warstwy odpowiadają za podparcie kręgosłupa oraz zapewnienie komfortowego i zdrowego snu. Kolejne zaś mają za zadanie zwiększyć cyrkulację powietrza materaca. Dolna warstwa powinna być natomiast jego bazą, dzięki której cały materac będzie stabilny. Dlatego też unikać powinno się materaca dwustronnego, którego budowa jest całkowicie inna.

Jak rozpoznać materac dwustronny?

Materac dwustronny ma różne właściwości po obu stronach. Producenci najczęściej opisują je w ofertach i instrukcjach, dzięki czemu rozpoznanie materaca dwustronnego jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Ten rodzaj materaca najczęściej posiada inną twardość po obu stronach, co w założeniu ma zwiększyć komfort użytkownika. 

Dlaczego materac dwustronny nie jest polecany osobom z bólem pleców?

Materac dwustronny nie jest polecany osobom z bólem pleców, bowiem potrzebują one pewnego i stabilnego podparcia kręgosłupa. To może zapewnić wyłącznie materac jednostronny zbudowany według przemyślanego projektu. Warstwy takiego materaca powinny być funkcjonalne i łączyć się w spójną, harmonijną całość. Materaca dwustronnego nie poleca się jednak również osobom zdrowym, bowiem najczęściej ich funkcjonalność jest nikła i nie poprawia jakości snu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac piankowy Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Meble ergonomiczne
[BANER-WZ]
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Poznaj najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air oraz inne nasze produkty!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ