Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak działają rośliny oczyszczające powietrze i które wybrać?

30 kwietnia 2022
Rośliny oczyszczające powietrze, kwiaty do domu, materace online, pandemia
Rośliny oczyszczające powietrze stają się coraz bardziej popularne. Jest to nie tylko pozytywnym skutkiem pandemii, ale i rosnącej świadomości społecznej. Nie jest bowiem tajemnicą, że rośliny oczyszczające powietrze to naturalny sposób na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu w domu. Dzięki roślinom oczyszczającym powietrze nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne znacznie się polepsza.

Dziś jest już oczywiste, że rośliny oczyszczające powietrze są wręcz niezbędne w dużych miastach, gdzie coraz częściej pojawia się uporczywy smog. Jednak stworzenie optymalnego mikroklimatu w domu wskazane jest dla każdego z nas, nawet jeśli mieszkamy na wsi czy posiadamy dom w środku lasu. Wszędzie bowiem warto zadbać o to, aby przebywać w pomieszczeniach pełnych czystego powietrza, które będzie też odpowiednio nawilżone.
Rośliny oczyszczające powietrze, kwiaty do sypialni, materace online, pandemia

Rośliny oczyszczające powietrze – właściwości

Działanie roślin oczyszczających powietrze zawdzięczamy przede wszystkim procesowi fotosyntezy. To dzięki niej bowiem zamieniają one dwutlenek węgla w tlen, a jednocześnie wchłaniają toksyczne substancje. Dotychczas udowodniono bowiem, że są one w stanie zmniejszać stężenie wielu z nich w powietrzu.

Kwiaty oczyszczające powietrze doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami chemicznymi, które są produktem ubocznym używanych przez nas detergentów czy kosmetyków. Wchłaniają one też lotne związki organiczne, a nawet tlenek węgla, benzopiren i ołów. Do związków chemicznych, jakie wchłaniają rośliny oczyszczające powietrze należy również amoniak, benzen, ksylen, toluen i trichloroeten, a także formaldehyd spotykany w materacach lateksowych i wiele innych substancji.

Rośliny oczyszczające powietrze działają więc jak naturalne filtry, które pozbawiają powietrze toksyn. Przyczyniają się one też do usuwania z powietrza zanieczyszczeń organicznych, a więc kurzu, naskórka, łupieżu czy potu. Dodatkowo odpowiadają one za pochłanianie fal elektromagnetycznych. Dlatego też rośliny oczyszczające powietrze minimalizują negatywne skutki działania komputerów, telefonów, telewizorów i innych sprzętów elektronicznych.

Obok funkcji oczyszczających, rośliny te nawilżają powietrze. Dzieje się to za sprawą parowania wody z liści i podłoża. Część roślin oczyszczających powietrze wraz z parą wodną wydziela korzystne dla zdrowia zapachy, dzięki zawartym w nich olejkach eterycznych. Poza tym część z nich może nadawać się do spożycia, co pozwoli pogłębić doznania kulinarne.

Właściwości, jakie posiadają rośliny oczyszczające powietrze, są szczególnie korzystne dla osób dbających o zdrowie, jak również dla osób chorych na astmę czy inne schorzenia układu oddechowego. Poleca się je też osobom borykającym się z menopauzą czy bezsennością i innymi zaburzeniami natury psychologicznej. Kolor zielony wykazuje bowiem właściwości kojące, uspokajające.

Skuteczność roślin oczyszczających powietrze w domu jest zauważalna już wtedy, gdy w danym pomieszczeniu umieścimy ich przynajmniej 6, jeśli znajdują się w małych doniczkach, zaś 3 cechujące się większym rozmiarem. 
Rośliny oczyszczające powietrze, nawilżacz powietrza, kwiaty do sypialni, monstera

Rośliny oczyszczające powietrze – nasłonecznienie

Duża część roślin oczyszczających powietrze do prawidłowego wzrostu i przeprowadzania fotosyntezy potrzebuje promieni słonecznych. Solidnej dawki światła potrzebują przede wszystkim kaktusy, ale również sukulenty, do których należy choćby aloes.

Najczęściej polecane rośliny oczyszczające powietrze, które należy trzymać w nasłonecznieniu, to:
 • aloes;
 • antirium;
 • dracena;
 • figowiec sprężysty;
 • palma bambusowa;
 • zielistka.
   
Rośliny oczyszczające powietrze, nawilżacz powietrza, kwiaty do sypialni, skrzydłokwiat

Rośliny oczyszczające powietrze – cień

Istnieje również wiele roślin oczyszczających powietrze, którym nadmiar światła szkodzi. Są to idealne rośliny do cienia. Mniejszej dawki światła potrzebują przede wszystkim paprocie. 

Najczęściej polecane rośliny oczyszczające powietrze, które należy trzymać w cieniu, to:
 • begonia
 • bluszcz
 • epipremnum
 • monstera
 • paproć
 • skrzydłokwiat
Zdrowy sen, pielęgnacja skóry, krem na noc, karotenoidy, odmładzanie

Rośliny oczyszczające powietrze – jakość snu

Wykorzystywanie roślin oczyszczających powietrze jest bardzo popularne nie tylko w naszych domach. Ich popularność rośnie również w biurach, fabrykach, a nawet na ulicach miast. Oczyszczanie powietrza za pomocą roślin wykorzystują także agencje kosmiczne, jak choćby NASA. Dzięki nim pozbywać można się bowiem zanieczyszczeń powietrza na stacjach orbitalnych i w statkach kosmicznych.

Obok roślin oczyszczających powietrze dla zachowania zdrowia warto zadbać o posiadanie komfortowego materaca i poduszki. Aby w pełni czerpać z właściwości, jakie zapewniają rośliny oczyszczające powietrze, również produkty do snu powinny być przewiewne i wygodne.

Najlepszym materacem dbającym o jakość snu jest materac Osaka Air, który posiada wszystkie 10 najważniejszych funkcjonalności materaca, a dodatkowo objęty jest 15-letnią gwarancją. Wszystkie produkty Onsen Sleeping wykonane są też w ramach procesu design thinking oraz objęte programem umożliwiającym ich zwrot w ciągu 100 dni bez żadnych konsekwencji.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac piankowy, materace online, wentylacja materaca, nocne poty, menopauza, astma

FAQ: Rośliny oczyszczające powietrze

Jak skutecznie oczyścić powietrze w domu?

Skutecznemu oczyszczaniu powietrza w domu sprzyjają przede wszystkim rośliny oczyszczające powietrze. Dzięki nim powietrze w domu staje się czystsze i odpowiednio nawilżone. Poza tym rośliny oczyszczające powietrze doskonale radzą sobie z metalami ciężkim, jak również z kurzem.

Jakie rośliny nawilżają powietrze?

Rośliny, które najlepiej nawilżają powietrze to przede wszystkim paprocie. Poza tym powietrze nawilżają doskonale bluszcze, palmy czy aloes.

Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze to przede wszystkim skrzydłokwiat, dracena i palma kencja. Poza tym powietrze oczyszczają doskonale nefrolepisy i zielistki.

Jakie rośliny są najzdrowsze do sypialni?

Najzdrowsze do sypialni są rośliny zielone. Jedną z najzdrowszych roślin do sypialni jest skrzydłokwiat. Poza tym poleca się również paprocie, bluszcze czy draceny.

Czy paprotka nadaje się do sypialni?

Tak. Paprotka nadaje się do sypialni i powinna w niej stać. Istnieje wiele badań wskazujących na to, że paprotka doskonale oczyszcza powietrze i wspomaga jego nawilżenie. Dlatego też paprotka w sypialni będzie pomocna w poprawie jakości snu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...