Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Seiza – czym jest i co znaczy?

5 lutego 2024
Seiza, krzesła biurowe, krzesło anatomiczne, fotel dla graczy
Seiza to nie tylko japońska sztuka siedzenia, lecz również niebywale głęboko zakorzeniony element japońskiej kultury, który w założeniu ma zbliżać Japończyków w świat szacunku, tradycji i prostoty. Zachowanie tej tradycji, choć oczywiście ewoluuje w odpowiedzi na zmieniający się świat, nadal pozostaje niezwykle ważnym aspektem dziedzictwa kulturowego Kraju Kwitnącej Wiśni, stanowiąc także doskonałą inspirację dla tych, którzy pragną połączyć przeszłość z teraźniejszością w harmonijny sposób.

Współcześnie pozycja seiza ewoluuje, a wykonywane w niej modyfikacje pozwalają na zachowanie pewnej elastyczności przy zachowaniu podstawowych zasad. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób starszych czy z dolegliwościami zdrowotnymi, bowiem ułatwia im to zachowanie tradycji bez narażania się na wypadki. Duch seiza nadal jednak pozostaje silny, a jego znaczenie w kontekście kulturowym jest dla Japończyków niezmiernie istotne w każdym czasie.

Seiza w japońskiej kulturze nie tylko definiuje sposób siedzenia, lecz stanowi też swoisty wyraz głęboko zakorzenionych wartości społecznych i ducha tradycji. Jego znaczenie sięga głęboko do kulturowego dziedzictwa, symbolizując szacunek, pokorę i jedność społeczną. To przez podzielanie tych wartości nasze pierwsze krzesło biurowe nazwaliśmy właśnie Seiza.
Kultura Japonii, zdrowe siedzenie, siedzący tryb życia

Seiza jako japońska forma siedzenia

Siedzenie w pozycji seiza stanowi jeden z elementów japońskiej kultury, będąc zarazem wyrazem szacunku, pokory i tradycji ze strony stosujących ją osób. To właśnie ta tradycyjna pozycja siedzenia ma korzenie sięgające długich wieków, wiążąc się z głęboko zakorzenionymi wartościami społecznymi oraz rytuałami, z których znana jest Japonia.

Pozycja seiza ma korzenie w zamierzchłych czasach, kiedy to była zarezerwowana w pierwszej kolejności dla kluczowych momentów japońskich tradycji, jak ceremoni religijnych czy rytuałów samurajów. Cała historia pozycji seiza sięga głęboko, mimo czego przetrwała przez wieki, stając się integralną częścią japońskiego dziedzictwa kulturowego.

Dla niektórych utrzymanie pozycji seiza może być bardzo trudnym wyzwaniem z powodu tego, że wymaga ona dobrej kondycji fizycznej, czym nie każdy się cechuje. Współcześnie wprowadza się jednak ułatwienia, a w tym specjalne poduszki czy krzesła, które pozwalają na dostosowanie pozycji seiza według indywidualnych potrzeb z poszanowaniem ducha tradycji.

Jeśli chcesz zająć pozycję seiza musisz uklęknąć na podłodze w taki sposób, aby zgiąć kolana i oprzeć się na stopach. Warto pamiętać, że seiza zakłada utrzymanie prostych pleców, a także ułożenie rąk na udach lub kolanach. Siadać należy bardzo precyzyjnie, a sama seiza nie ma na celiu jedynie ćwiczenia mięśni, lecz także wyrażenie szacunku, skupienia i pokory wobec otaczającego świata.
Seiza, medytacja, siedzenie po turecku, sztuka japońska

Znaczenie seiza w kulturze japońskiej

Pozycja seiza przekracza czysto fizyczny aspekt siedzenia, dodając do niego również głęboki aspekt metafizyczny. Jest ona bowiem typowo japońskim symbolem, który w niecodzienny sposób odzwierciedla wartości społeczne, tradycję i szacunek w kontekście różnorodnych aspektów życia.

Seiza wyraża przy tym nie tylko fizyczną pokorę objawiającą się przez klęczenie, ale także bardzo silne skupienie umysłu. Wymagająca utrzymania prostej sylwetki i wyważonej postawy, przez co stanowi symboliczne wyzwanie, które podkreśla dbałość o skupienie i dyscyplinę. Nie tyle w życiu, co w danym momencie czyjegoś życia.

Pisząc o seiza, należy podkreślić, też że w społeczeństwie japońskim jest ono odzwierciedleniem szacunku w stosunkach społecznych. W spotkaniach biznesowych czy formalnych uroczystościach, siedzenie w tej pozycji symbolizuje respekt i równość wobec innych uczestników, podkreślając jednocześnie wartość wspólnoty i współpracy w japońskiej kulturze.
Szacunek w Japonii, kultura japońska, parzenie matchy

Okazje do stosowania seiza

Seiza jako tradycyjna japońska forma siedzenia, znajduje często zastosowanie w różnego rodzaju sytuacjach i ceremoniach, które odzwierciedlają wartości kulturowe Japonii. Przede wszystkim w trakcie ceremonii religijnych, jak choćby obrzędy w świątyniach buddyjskich czy chramach shintō, praktyka seiza jest niezwykle powszechna. Siedzenie w tej pozycji podczas modlitw stanowi wyraz pokory i oddania wobec sacrum.

Również w tradycyjnych ceremoniach parzenia i picia herbaty, znanych jako sadō (jap. 茶道), zarówno gospodarz, jak i goście, siedzą właśnie w pozycji seiza. To nie tylko manifestacja japońskiej estetyki, ale także wyraz szacunku dla rytuału. Podobnie dzieje się na uroczystościach rodzinnych, jak śluby czy urodziny, gdzie obok elementu tradycji seiza służy również zachowaniu chwili powagi w istotnych momentach.

W dużej części Japonii siedzenie seiza bywa także czasem stosowane podczas spotkań biznesowych, a w szczególności w trakcie ceremonii wręczania nagród i formalnych uroczystości o różnym charakterze. Ta praktyka w ocenie Japończyków podkreśla bowiem powagę i szacunek dla sytuacji. Stąd też niekiedy również podczas japońskich festiwali i spektakli praktykuje się seiza. Ma to być sposobem na podkreślenie piękna i historii tego kraju.
Seiza, krzesło biurowe, anatomiczne krzesło, stołek fryzjerski

Seiza jako krzesło biurowe

Unikalne i nowoczesne krzesło ergonomiczne Seiza jest inspirowane japońską tradycją. Zostało stworzone przez zespół doświadczonych specjalistów z ONSEN®, aby stanowiło w pełni rewolucyjne podejście do komfortu, łączące w sobie precyzję projektowania i troskę o zdrowie jego użytkowników.

Oferowane przez nas krzesło ergonomiczne zostało zaprojektowane tak, aby zawsze idealnie współgrać z anatomiczną budową ciała każdego człowieka. Jego niezwykła konstrukcja umożliwia precyzyjne dopasowanie do sylwetki, co nie tylko koryguje postawę, ale przede wszystkim sprzyja prawidłowemu ułożeniu kręgosłupa przy wzmacnianiu otaczających go mięśni, bez ich rozleniwiania. Jest to kluczowy element dla utrzymania naturalnej pozycji.

Innowacyjna konstrukcja krzesła anatomicznego Seiza pozwala osiągnąć korzystną pozycję "zero grawitacji", która daje stan pełnego odprężenia, eliminując nacisk i naprężenia, jakie zbyt często występują na tradycyjnych meblach biurowych. Siedząc na krześle Seiza, ciało nie jest w pełni rozluźnione, bo wymusza ono pracę mięśni, co zapobiega ich zanikaniu.

Seiza jako nowoczesne krzesło biurowe to nie tylko produkt ergonomiczny, lecz także nasze manifest wiodący do zdrowego siedzenia w myśl idei płynących z japońskiej prostoty. Dzięki harmonijnemu połączeniu innowacji, komfortu i estetyki, krzesło Seiza wyróżnia się jako doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy troszczą się o komfort i zdrowie nawet w warunkach biurowych.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Krzesło na kółkach, krzesła anatomiczne, meble biurowe

FAQ: Seiza

Jak siedzi się w Japonii?

W wielu sytuacjach w Japonii siedzi się w tradycyjnej pozycji seiza, która polega na klęczeniu na podłodze z zegnietymi kolanami i oparciem na stopach. Pozycja ta w japońskiej kulturze symbolizuje szacunek, pokorę i tradycję. Pozwala także nieco rozciągnąć mięśnie.

Czym jest sposób siedzenia seiza?

Siedzenie w pozycji seiza to tradycyjny japoński sposób klęczenia na podłodze. Zakłada on, że kolana są zgięte, a ciało opiera się na stopach. Poza tym również proste plecy, a także ułożone na udach lub kolanach ręce. Jest to nie tylko zdrowa praktyka siedzenia, ale także wyraz szacunku, skupienia i pokory wobec otoczenia. Stanowi więc ważny element kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Który fotel do pracy przy biurku wybrać?

Do pracy przy biurku najlepiej wybrać krzesło, które będzie w pełni ergonomiczne. Nie będzie ono rozluźniać mięśni, ale w pewien sposób wpływać na ich rozwój. Warto zastanowić się nad krzesłem biurowym Seiza, które zostało zaprojektowane z myślą o komforcie, zdrowiu i estetyce. Krzesło ergonomiczne Seiza oferuje anatomiczne dopasowanie w pozycji "zero grawitacji", a także liczne korzyści zdrowotne.

Co to znaczy, że krzesło jest ergonomiczne?

Ergonomiczne krzesło powinno być zaprojektowane tak, aby dobrze współgrać z anatomiczną budową ludzkiego ciała. Zapewnia ono precyzyjne dopasowanie do sylwetki, a także aktywnie koryguje postawę i sprzyja prawidłowemu ułożeniu kręgosłupa. Przez kilka pierwszych tygodni dobre krzesło ergonomiczne może wydawać się niewygodne, bowiem jego zadaniem jest wywoływanie aktywności mięśni głębokich wokół kręgosłupa. Dzięki temu siedzenie jest bardziej korzystne dla zdrowia.

Jakie krzesło wybrać na chory kręgosłup?

W przypadku osoby z dolegliwościami kręgosłupa, prawdziwie ergonomiczne krzesło, takie jak Seiza, to prawdopodobnie najlepszy możliwy wybór. Jego konstrukcja umożliwia utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa oraz wzmocnienie mięśni, co może osobom z chorobami kręgosłupa może długofalowo przynieść dużą ulgę. Jest to produkt, który daje nie tylko komfort, ale także poprawia zdrowie użytkownika. Zwłaszcza w przypadku długotrwałego siedzenia w biurze, a nadto dla graczy.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...