Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy spanie bez poduszki jest dla Ciebie?

10 lutego 2024
Spanie bez poduszki, sen na wznak, leżenie na brzuchu
Właściwie dobrana poduszka do spania odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnieniu sobie zdrowego snu i komfortu podczas wypoczynku nocnego. Jej funkcje sięgają znacznie dalej niż jedynie dostarczenie podstawki pod głowę, która ma właściwą twardość. Odpowiednio dobrana poduszka może wpływać na postawę ciała, a w tym także redukować napięcie mięśniowe oraz chronić kręgosłup. Warto zauważyć, że brak właściwej poduszki może prowadzić do dolegliwości zdrowotnych związanych z kręgosłupem i szyją.

W trakcie spania na brzuchu, kiedy głowa często skręcona jest na bok, kręgosłup człowieka preferuje brak poduszki lub bardzo płaską poduszkę, aby uniknąć innych przekrzywień. W tej pozycji spanie bez poduszki pomaga w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Jest to jednak jedna z nielicznych sytuacji, gdzie sen bez poduszki jest zalecany, podczas gdy dla większości pozycji snu, wsparcie dobrej poduszki jest kluczowe.

Warto podkreślić, że nie tylko wysokość poduszki ma znaczenie, bowiem bardzo dużą wagę powinno przywiązać się do właściwości i materiału, z jakiej poduszka jest wykonana. We właściwy sposób dobrana poduszka do spania powinna dostarczać odpowiedniego wsparcia dla szyi, zachowując miękkość i elastyczność. Istotne są ergonomiczne właściwości każdej poduszki, aby zapewniała ona zawsze pełen komfort w trakcie snu.
Spanie na płasko, sen na brzuchu, leżenie na wznak

Pozycje do spania bez poduszki

Dla większości z nas spanie bez poduszki jest czymś niepojętym. Istnieja jednak sytuacje, w których sen bez poduszki przynosi pewne korzyści. Takim wyjątkiem jest spanie na brzuchu, gdzie taka forma spania jest wręcz zalecana. W tej specyficznej pozycji do spania głowa jest skręcona w bok, co powoduje dużą rotację kręgów w odcinku szyjnym kręgosłupa. Całkowite wyeliminowanie poduszki, a ewentualnie stosowanie bardzo płaskiej poduszki, pozwala utrzymać jego krzywiznę.

W przypadku snu na brzuchu, głowa jest już skręcona, a więc poddana rotacji. Dodatkowe wygięcie jej w tył przez zastosowanie poduszki wprowadza bardzo niezdrowe naprężenia i retrakcję kręgosłupa szyjnego. Właśnie dlatego osoby preferujące ten styl spania, z zasady powinny spać bez poduszki lub na niskiej poduszce, aby uniknąć trudności związanych z retrakcją szyi.

Warto pamiętać, że pozycja na brzuchu nie jest zalecana dla ogółu populacji ze względu na potencjalne dolegliwości szyi i kręgosłupa, a w tym ich uszkodzeń. Długotrwałe utrzymanie tej pozycji prowadzi do nieprawidłowego ułożenia kręgów, jak również nacisku na stawy. Decyzja dotycząca snu bez poduszki będzie w tym przypadku zdecydowanie lepsza.
Spanie bez poduszki, ból szyi, łamanie w kręgosłupie

Spanie po operacji kręgosłupa

Problematyczne może być spanie po operacjach kręgosłupa, bowiem dla każdej przewidziane są specyficzne wytyczne dotyczące sposobu i pozycji, w jakiej pacjenci powinni spędzać czas podczas snu. Szczególnie po operacjach związanych z odcinkiem szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa bardzo często zaleca się spanie bez poduszki. Jest to związane z ostrożnością, bowiem taki sem ma na celu zminimalizowanie nacisku na obszary poddane operacji, co pozwala ustabilizować kręgosłup.

Spanie bez poduszki po operacji kręgosłupa jest rozwiązaniem czasowym. W pierwszych dniach po zabiegu może to pomóc w uniknięciu dodatkowego ucisku na delikatne struktury chirurgiczne. Jednak każda decyzja dotycząca sposobu snu powinna być skonsultowana z lekarzem, który przeprowadził operację. Specjalista ten może dostosować zalecenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także specyfiki danego zabiegu. Całkowite dostosowanie się do zaleceń medycznych po operacji kręgosłupa jest ważne dla szybkiego powrotu do zdrowia, a w tym dla uniknięcia ewentualnych powikłań, które się zdarzają.
Spanie na płasko, operacja kręgosłupa, zabieg na kręgosłup

Istota poduszki przy spaniu na boku

Na całym świecie to spanie na boku jest z najczęściej preferowanych pozycji snu. Odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowego i komfortowego wypoczynku. Główną funkcją poduszki podczas snu na boku jest przede wszystkim podparcie głowy i kręgosłupa w taki sposób, aby utrzymać je w prostej linii. Zasada ta pomaga w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa, a to z kolei u wielu osób zapobiega potencjalnym dolegliwościom związanym z niewłaściwą postawą.

Istotną rolę odgrywa wysokość poduszki, bowiem to ona przy spaniu na boku odpowiada za zapewnienie wsparcia głowy i kręgosłupa w trakcie snu. Dla większości ludzi specjaliści zalecają wysokość poduszki rzędu 10-12 centymetrów, aby utrzymać głowę na tyle wysoko, by była w prostej linii z kręgosłupem. Odpowiednio dobrana poduszka do spania nie tylko chroni kręgosłup, ale także zmniejsza nacisk na szyję i ramiona.

Dodatkowym elementem zwiększającym wygodę osób śpiących na boku, jest umieszczenie małej poduszki między kolanami. To podejście pomaga utrzymać biodra w równowadze, redukując nacisk na stawy i kręgosłup lędźwiowy. Całkowite ułożenie ciała w jednej linii od głowy do stóp podczas snu na boku wspomaga zdrowy sen, a także zmniejsza napięcie mięśniowe.
Spanie bez poduszki, sen na boku, zdrowe pozycje do spania

Wartość poduszki podczas spania na plecach

Drugą popularną pozycją jest spanie na plecach, przez niektórych uważane nawet za jedną z najzdrowszych pozycji do snu. W trakcie spania na wznak musimy dobrać poduszkę do spania tak, aby spełniała warunki ergonomii. Ważne jest, żeby twarz była skierowana prosto ku sufitowi, co pomaga utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Głowa w trakcie leżenia nie może opadać w kierunku klatki piersiowej, ani w drugą stronę.

Głowa musi mieć solidne wsparcie, aby kręgosłup szyjny mógł się regenerować. Stąd też to wysokość poduszki odgrywa ważną rolę. Wskazane jest nie tylko, aby głowa nie opadała w kierunku klatki piersiowej, ale również fizjologiczne ułożenie obu ramion. W tym pomagają specjalne profile barkowe, jakie znajdziesz w poduszkach ONSEN®. Z tego też powodu nie warto inwestować w poduszki memory, które nadmiernie się zapadają.

Właściwia poduszka powinna być miękka i elastyczna, ale przy tym również dostarczać użytkownikowi odpowiedniego wsparcia, czyli musi być solidna. Te osoby, które zazwyczaj śpią na plecach lub boku, mogą eksperymentować z różnymi modelami poduszek, aby znaleźć tę, która najlepiej się dostosuje do ich potrzeb. Warto też skorzystać z naszego poradnika wyboru poduszki, aby wybrać tę idealną dla siebie.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Poduszki do łóżka, poduszka do sypialni, komfortowy sen

FAQ: Spanie bez poduszki

Czy warto spać bez poduszki?

Generalnie nie warto spać bez poduszki, choć niektórzy mają taką preferencję. Spanie bez poduszki zaleca się jedynie w przypadku osób śpiących na brzuchu, u których przynosi to pewne korzyści. U pozostałych osób ilość wad takiej formy snu zdecydowanie przewyższa zaletę, jaką jest uległość wobec przyzwyczajenia.

Czy spanie bez poduszki jest zdrowe?

Spanie bez poduszki jest zdrowe dla osób śpiących na brzuchu, ponieważ pomaga zmniejszyć to potencjalne skutki tej szkodliwej dla kręgosłupa pozycji snu. Jednak nie jest to zalecane dla pozostałych osób, ponieważ tylko właściwie dobrana do anatomii ciała poduszka może dostarczyć odpowiedniego wsparcia dla głowy i kręgosłupa, a także z uwzględnieniem krzywizn ramion i barków.

Dlaczego na brzuchu śpi się bez poduszki?

Spanie bez poduszki na brzuchu może pomóc w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa i redukcji nacisku na szyję. Pomaga też w ochronie odcinka szyjnego kręgosłupa. Sen na brzuchu powoduje bowiem, że głowa wraz z kręgosłupem ulega rotacji. Dodatkowe jej wygięcie w tył przez poduszkę spowodowałoby też retrakcję kręgosłupa szyjnego. To dla wielu osób połączenie niezwykle niebezpieczne.

Po jakich zabiegach śpi się na płasko?

Po niektórych zabiegach chirurgicznych, zwłaszcza tych związanych z głową, szyją lub twarzą, lekarz może zalecić czasowe spanie na płasko i bez używania poduszki. Związane jest to z unikaniem dodatkowego nacisku na obszary poddane operacji. Stąd też warto zawsze zwracać uwagę na zalecenia specjalistów, a w tym ortopedy czy neurochirurga.

W jakiej pozycji nie można spać?

Nie zaleca się spania na brzuchu ze względu na potencjalne problemy z kręgosłupem i szyją. Pozycja ta może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgów i nacisku na stawy, co niszczy odcinek szyjny kręgosłupa. Warto unikać długotrwałego spania w tej pozycji i zmieniać swoje nawyki na zdrowsze.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie