Z jakiego powodu materac żółknie?
Materac może żółknąć z powodu potu, stosowania kosmetyków lub starzenia się materiałów. Warto jednak pamiętać, że każda pianka poliuretanowa (T, HR lub V) naturalnie żółknie w wyniku utleniania i pod wpływem promieni UV. Ustawienie materaca w zacienionym miejscu i stosowanie dobrego pokrowca, a także częste jego prania, pomoże w zapobieganiu żółknięciu. Samo żółknięcie najczęściej nie wpływa na działanie materaca.
Z jakiego powodu materac skrzypi?
Materac skrzypi tylko wtedy, gdy jest materacem sprężynowym, a w tym pocket lub multipocket. Jest to spowodowane naturalnymi właściwościami stali, z której wytwarza się sprężyny. Niekiedy skrzypienie może nie wychodzić z materaca, ale z ramy łóżka lub stelaża. Warto więc to zweryfikować.
Z jakiego powodu materac pleśnieje?
Materac pleśnieje z powodu wilgoci, która może wynikać z braku odpowiedniej wentylacji, potu, rozlanych płynów lub wysokiej wilgotności w pokoju. Pleśń szybciej rozwinie się w materacu z kokosem, gryką czy innymi naturalnymi materiałami, bowiem tych nie da się w pełni wyczyścić, a nawet wyczyszczone posiadają porowatą strukturę, która stanowi idealne środowisko dla rozwoju pleśni i nie tylko. Warto więc postawić na materace z pianek, a w szczególności antyalergiczny materac Osaka Air.
Z jakiego powodu materac się zapada?
Materac zapada się, gdy jego pianki lub sprężyny tracą elastyczność i nie wracają do pierwotnego kształtu. Rzadko jest to wynikiem długotrwałego użytkowania, a najczęściej powodem zapadania się materaca jest zastosowanie materiałów niskiej jakości. W przypadku sprężyn i pianek T, zapadanie się może nastąpić po kilku miesiącach użytkowania. Natomiast bardzo gęste pianki HR mogą wytrzymać do kilkudziesięciu lat.
Co ile wymieniać swój materac do spania?
Co do zasady materace należy wymieniać co maksymalnie 10 lat, w zależności od jego jakości i stopnia użytkowania. Wiele materaców wymieniać trzeba jednak już po 2 latach, co wynika z ich słabej jakości. Z kolei bardzo dobre materace funkcjonalne wymieniać można co 15 lat.