Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Medytacja na sen – co daje tybetańska joga snu i śnienia?

26 listopada 2020
Medytacja na sen, tybetańska joga snu i śnienia, joga na sen, wieczorna joga, relaksacja
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj świadomego snu. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi "milam". Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.

Warunkiem koniecznym jest uzyskanie przekazu od oświeconego nauczyciela, który sam osiągnął biegłość w tej praktyce. Medytujący dąży do zachowania świadomości podczas snu i świadomego kierowania własnym snem. Zaawansowany praktykujący może stwarzać w umyśle dowolne obrazy, a także podróżować we śnie dokądkolwiek zechce. Nie stanowi to jednak celu samego w sobie.

Nasz codzienny sposób doświadczenia otaczającej rzeczywistości Budda Śakjamuni porównywał do snu, a sam siebie określił mianem Przebudzonego (to właśnie oznacza sanskryckie słowo 'budda’). Medytacja snu (inaczej: yoga nidra) opiera się właśnie na poglądzie, że tak naprawdę nie istnieje różnica między jawą i snem, obydwoma tymi stanami można kierować mocą swojego uważnego umysłu.
Medytacja na sen, tybetańska joga snu i śnienia, joga na sen, wieczorna joga, relaksacja

Medytacja na sen – jak?

Jak pisze Tenzin Wanglal Rinpocze w swojej książce Tybetańska Yoga Snu i Śnienia - „Celem tych praktyk jest wykorzystanie marzenia sennego dla osiągnięcia wyzwolenia z iluzji codziennego życia oraz skorzystanie ze snu dla przebudzenia się z ignorancji.”

Praktyka ta ma dwa zasadnicze aspekty. Pierwszym jest przekształcenie treści snów, tak aby zamiast odzwierciedlać negatywne stany umysłu, wypełniły się buddyjską symboliką – np. formami buddów, dakiń i strażników. Dzięki temu można aktywnie pracować z własnym umysłem także w nocy – sen staje się medytacją. Drugi aspekt to uzyskanie świadomego snu, czyli zdawania sobie sprawy z tego, że wszystko co nas wówczas otacza nie jest realne.
 
Medytacja z wizualizacją

Dokładnych szczegółów technicznych praktyki jogi śnienia nie znajdziecie w książkach. Nie powinno się ich publikować, ponieważ pełny „działający” przekaz można otrzymać tyko od nauczyciela. Poza tym, techniki stosowane w każdej ze wspomnianych trzech szkół buddyjskich różnią się między sobą.

Najogólniej rzecz ujmując technika jogi snu polega na wyobrażanie sobie siebie w formie któregoś z budów (tak zwanych jidamów) oraz wizualizacji określonych tybetańskich sylab oznaczających energię w kanałach energetycznych.

Zaczyna się zwykle od wizualizacji na poziomie gardła, następnie energia przesuwa się na poziom serca. W tym momencie praktykujący podejmuje zobowiązanie, że zachowa świadomość w czasie snu. Kiedy energia powraca do gardła praktykujący zasypia.

Praktyka jogi snu

Prowadzić ma do zrozumienia, że wszystkie zjawiska, i na jawie, i we śnie, mają taką samą naturę. Każdy sen, niezależnie od tego jak jest barwny, przyjemny lub przerażający, jest jedynie projekcją naszych własnych myśli. Podobnie iluzoryczna z punktu widzenia buddystów jest rzeczywistość.
Materac do łóżka, materace do spania, najlepszy materac, poduszka ortopedyczna

Medytacja na sen – na czym?

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

FAQ: Medytacja na sen

Czy medytacja na sen pomaga?

Medytacja na sen jest bardzo pomocna i praktykowana w wielu kulturach. Obok popularnego obecnie treningu uważności mindfulness, warto zwrócić jest uwagę na tybetańską jogę snu i śnienia. Ta bowiem pozwala na osiągnięcie joganidra, czyli snu jogicznego.

Dlaczego stosować medytację na sen?

Medytację na sen warto jest stosować ze względu na jej wysoką skuteczność. Stosowanie joganidry, czyli snu jogicznego, ułatwia zasypianie i pozwala złagodzić skutki stresu. Jest ona powszechnie stosowana przez studentów i żołnierzy, w tym też część oddziałów armii amerykańskiej.
 

Jak medytować przed snem?

Najpopularniejszą formą medytacji przed snem jest trening uważności mindfulness. Pozwala on na skierowanie swojej uwagi na to, co w danej chwili jest istotne i odcięcie się od niepożądanych bodźców. Coraz częściej stosuje się też techniki wschodnie, a przede wszystkim tybetańską jogę snu i śnienia. Ta forma medytacji przed snem pozwala dodatkowo na świadomy sen.

Jak zrelaksować się przed snem?

Zrelaksowaniu się przed snem służy przede wszystkim aromaterapia i muzykoterapia. Ważne jest też, aby posiadać komfortowy materac wysokoelastyczny wraz z odpowiednio dobraną poduszką. Coraz popularniejszą formą relaksu przed snem jest medytacja.

Na czym polega joga snu i śnienia?

Joga snu i śnienia polega na medytacyjnym skupieniu na manifestacji Buddy lub Mahasiddhy, a następnie wizualizowaniu określonych tybetańskich sylab. Wizualizację zaczyna się na poziomie gardła, a następnie przesuwa się ją w kierunku serca. Tam należy podjąć zobowiązanie się do świadomego snu. Gdy zaś energia powróci do gardła, nastąpić powinno zaśnięcie.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr Wissenswertes, die Sie interessieren könnten...