To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Spanie w dzień – Lazy Day po polsku10 października 2020 |
![]() |
Tak. Spanie w dzień może być zdrowe, jeśli będzie to tylko krótka drzemka - trwająca do pół godziny. Dzięki spaniu w ciągu dnia możemy obniżyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie czy choroby serca. Poza tym spanie w dzień pozwala na regenerację mózgu, co usprawnia jego pracę.
Tak. Krótkie spanie w dzień pozwala zregenerować organizm, a w efekcie dodać nam więcej energii. Efektem krótkiego snu w ciągu dnia jest zwiększenie poziomu koncentracji, a także poprawa nastroju.
Najlepiej, aby w dzień spać krócej niż około pół godziny. Po tym czasie mózg przechodzi z fazy REM do fazy nREM, co oznacza głęboki sen. Tego zaś w ciągu dnia nie powinniśmy doświadczać.
Niekiedy spanie w dzień wynika ze znaczącego zmęczenia spowodowanego stresem lub dużą ilością obowiązków. Senność w ciągu dnia może jednak być spowodowana zaburzeniami rytmu snu, a także przez występowanie parasomni. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.
Nadmierne spanie w dzień, nazywane hipersomnią, najczęściej ma swoje podłoże w ludzkiej psychice. Bardzo często jest ono jednym z elementów depresji i innych zaburzeń afektywnych. Zdarza się, że przyczyną nadmiernej senności w ciągu dnia są choroby neurologiczne, a także zmiany hormonalne.