Jakie są objawy niedoboru snu?
Podstawowym objawem niedoboru snu jest niższy poziom energii wraz z odczuwaniem zmęczenia. Dodatkowo przy niedoborze snu pamięć jest słabsza, a koncentrowanie się utrudnione. Procesy myślowe przebiegają znacznie wolnej, co powoduje trudności z podejmowaniem decyzji. Może pojawiać się labilność emocjonalna, a także uczucie niepokoju i drażliwość.
Jakie są skutki niedoboru snu?
Skutkiem niedoboru snu może być przewlekła bezsenność, ale też pojawienie się lub pogłębienie depresji czy innych zaburzeń natury psychicznej. Dodatkowo niedobór snu wpływa na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego, jak choćby nadciśnienia tętniczego.
Czy można umrzeć przez niedobór snu?
Tak. Z wycieńczenia, które jest spowodowane niedoborem snu, umiera każda osoba chora na śmiertelną bezsenność rodzinną (ang. fatal familial insomnia). Ta neurodegeneracyjna choroba w każdym przypadku powoduje śmierć.
Czy niedobór snu jest szkodliwy?
Tak. Niedobór snu jest szkodliwy dla naszego funkcjonowania w perspektywie biopsychospołecznej. Negatywnie oddziałuje on na ludzkie zdrowie somatyczne, ale i psychiczne. Zaburza on też regenerację organizmu. To zaś przekłada się na gorsze funkcjonowanie społeczne. W skrajnych przypadkach niedobór snu może prowadzić do śmierci.
Jak zapobiegać niedoborom snu?
Przy zabobieganiu niedoborom snu kluczowe jest to, aby zachować prawidłową, optymalną higienę snu. Do tego zaś niezbędne jest posiadanie odpowiedniego materaca wysokoelastycznego, który zapewni fizjologiczne wsparcie dla ciała i kręgosłupa. Dzięki prawidłowemu ułożeniu, ciało będzie mogło zrelaksować się i oddać komfortowemu wypoczynkowi.