To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Dlaczego niedobór snu niszczy odporność? 6 października 2020 |
![]() |
Podstawowym objawem niedoboru snu jest niższy poziom energii wraz z odczuwaniem zmęczenia. Dodatkowo przy niedoborze snu pamięć jest słabsza, a koncentrowanie się utrudnione. Procesy myślowe przebiegają znacznie wolnej, co powoduje trudności z podejmowaniem decyzji. Może pojawiać się labilność emocjonalna, a także uczucie niepokoju i drażliwość.
Skutkiem niedoboru snu może być przewlekła bezsenność, ale też pojawienie się lub pogłębienie depresji czy innych zaburzeń natury psychicznej. Dodatkowo niedobór snu wpływa na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego, jak choćby nadciśnienia tętniczego.
Tak. Z wycieńczenia, które jest spowodowane niedoborem snu, umiera każda osoba chora na śmiertelną bezsenność rodzinną (ang. fatal familial insomnia). Ta neurodegeneracyjna choroba w każdym przypadku powoduje śmierć.
Tak. Niedobór snu jest szkodliwy dla naszego funkcjonowania w perspektywie biopsychospołecznej. Negatywnie oddziałuje on na ludzkie zdrowie somatyczne, ale i psychiczne. Zaburza on też regenerację organizmu. To zaś przekłada się na gorsze funkcjonowanie społeczne. W skrajnych przypadkach niedobór snu może prowadzić do śmierci.
Przy zabobieganiu niedoborom snu kluczowe jest to, aby zachować prawidłową, optymalną higienę snu. Do tego zaś niezbędne jest posiadanie odpowiedniego materaca wysokoelastycznego, który zapewni fizjologiczne wsparcie dla ciała i kręgosłupa. Dzięki prawidłowemu ułożeniu, ciało będzie mogło zrelaksować się i oddać komfortowemu wypoczynkowi.