Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Koc obciążeniowy – szkodzi czy pomaga?

20 października 2023
Koc obciążeniowy, kołdra obciążeniowa, autyzm, Asperger
Koc obciążeniowy odgrywa kluczową rolę w terapii relaksacyjnej i wsparciu emocjonalnym dla osób z zaburzeniami czucia głębokiego, takich jak osoby z autyzmem czy nadpubudliwością psychoruchową (ADHD). Jednak nie jest to produkt dla każdego, ani do codziennego stosowania. Zrozumienie zasad i przeznaczenia do stosowania koca obciążeniowego pozwala właściwie wykorzystać jego potencjał w terapii i poprawie jakości życia u osób, dla których jest stworzony.

Stosowanie go musi odbywać się zgodnie z zaleceniami specjalisty, zwłaszcza w przypadku osób z istniejącymi trudnościami psychologicznymi. Koc obciążeniowy może być użytecznym narzędziem, ale nie powinien zastępować kompleksowego podejścia do zdrowego snu i radzenia sobie z trudnimi emocjami, jakich wielu z nas doznaje. Osoby, które zauważają negatywne efekty związane z kocem obciążeniowym, powinny skonsultować się z terapeutą, aby znaleźć odpowiednie metody na radzenie sobie z napięciem emocjonalnym.
 
Koce obciążeniowe, kołdry obciążeniowe, zespół Aspergera

Istota stosowania koca obciążeniowego

Koc obciążeniowy, nazywany również kocem sensorycznym lub terapeutycznym, to rodzaj specjalistycznej kołdry, który jest wypełniony szklanymi lub plastikowymi kulkami lub innymi materiałami. To one powodują, że kołdra obciążeniowa zyskuje swoją charakterystyczną wagę. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się on podobny do tradycyjnej kołdry, to różni się znacząco pod względem konstrukcji i celu stosowania.

Istota stosowania koca obciążeniowego polega głównie na zastosowaniu techniki zwaną deep pressure touch (DPT) lub deep touch pressure (DTP). Ta forma terapii opiera się na głębokim nacisku na ciało, co ma na celu przede wszystkim wywołanie uczucia relaksu i uspokojenia u pacjenta. Sama już waga koca obciążeniowego wywiera równomierny nacisk na ciało, co może pomóc w stymulowaniu układu nerwowego, ale także w zwiększeniu poziomu hormonów takich jak serotonina i melatonina, które wpływają na samopoczucie.

Różnica między kocem obciążeniowym a tradycyjną kołdrą polega głównie na celu ich zastosowania. Klasyczna kołdra ma na celu zapewnienie komfortu i ciepła podczas snu, podczas gdy koc obciążeniowy skupia się na terapii i regulacji sensorycznej osób, które tego potrzebują. Dlatego też nie zaleca się używania koca obciążeniowego jako zwykłej kołdry do codziennego spania, chyba w celach terapeutycznych.

Warto również zaznaczyć, że koc obciążeniowy nie jest odpowiedni dla wszystkich. Osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak problemy z oddychaniem, ale również osoby starsze lub niemowlęta, powinny raczej unikać używania tego rodzaju pościeli. Zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem korzystania z koca obciążeniowego, zwłaszcza w przypadku osób chorych.

Koc obciążeniowy, kołdra obciążeniowa, ADHD, autyzm

Koc obciążeniowy a osoby z zaburzeniami sensorycznymi

Osoby z różnymi zaburzeniami sensorycznymi, a przede wszystkim takimi jakie występują wraz z autyzmem, zespołem Aspergera czy ADHD, często doświadczają trudności z prawidłowym przetwarzaniem bodźców zmysłowych. Wrażenia dotykowe, dźwięki, zapachy i światło mogą być dla nich intensywne i przytłaczające. W takich przypadkach, koc obciążeniowy może okazać się niezwykle cennym narzędziem terapeutycznym.

Głęboki ucisk, jaki wywołuje koc obciążeniowy, działa u ludzi na zasadzie bardzo prostej stymulacji proprioceptywnej, czyli wykorzystuje zmysł, który informuje nas o położeniu i ruchu ciała. Dzięki zwiększonemu naciskowi, osoby z zaburzeniami czucia głębokiego mogą odczuwać spokój i bezpieczeństwo. Zatem to, co dla większości osób mogłoby wydawać się przytłaczające, dla nich może stać się regenerującą chwilą wyciszenia.
Koc obciążeniowy pomaga osobom z zaburzeniami czucia głębokiego, na przykład z autyzmem czy zespołem Aspergera.
Koc obciążeniowy może pomóc w zwiększeniu poczucia ciała czy koncentracji, a u niektórych osób, szczególnie z autyzmem, służy do uspokojenia się w trudnych sytuacjach. Dla dzieci z poważnymi zaburzeniami sensorycznymi, korzystanie z niego jest korzystne podczas aktywności wymagających skupienia, takich jak nauka, czytanie czy oglądanie telewizji.

Stąd też koc obciążeniowy jest użytecznym narzędziem terapeutycznym dla osób z zaburzeniami czucia głębokiego, pozwalając im osiągnąć relaksację, poczucie bezpieczeństwa i skupienie. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu i wsparciu specjalisty, koc obciążeniowy może stać się cennym sojusznikiem w codziennym funkcjonowaniu i poprawie jakości życia osób z zaburzeniami sensorycznymi.

Reakcje na koc obciążeniowy mogą być jednak różne. Niektóre osoby mogą go polubić od razu i zaczną czerpać z niego korzyści, ale inne osoby mogą z automatu go odrzucić jako wyrób dla nich niekomfortowy. Dlatego ważne jest, aby wdrożenie koca obciążeniowego do terapii zawsze odbywało się pod okiem specjalisty, który pomoże także dobrać odpowiednią wagę i wielkość kołdry, aby zapewnić maksymalny efekt terapeutyczny.
Koce obciążeniowe, kołdry obciążeniowe, nadpobudliwość psychoruchowa

Koc obciążeniowy jako wsparcie emocjonalne

Wśród wielu zalet koca obciążeniowego, jedna z najbardziej cenionych to jego rola jako wsparcia emocjonalnego. Szczególnie osoby częściej doświadczające stresu, niepokoju, czy trudnych emocji często znajdują ukojenie w jego objęciach. Daje on uczucie przytulenia, co pomaga oderwać się od zmartwień.

Koc obciążeniowy działa na zasadzie głębokiego ucisku, co może powodować uwalnianie hormonów szczęścia, takich jak serotoniny czy endorfin. Te neuroprzekaźniki odgrywają w ciele kluczową rolę w regulowaniu nastroju i zmniejszaniu stresu każdego z nas. W ten sposób koc obciążeniowy może pomóc w naturalny sposób zrelaksować organizm i umysł.

Dla osób borykających się z bezsennością, koc obciążeniowy może stanowić zbawienne wsparcie. Dzięki wrażeniu poczucia bezpieczeństwa i komfortu, spanie pod kocem obciążeniowym może stać się bardziej głębokie i odprężające, co przekłada się na lepszą jakość snu. Zawsze jednak przy wskazaniach medycznych, a nie stosowaniu na własną rękę.
Używanie koca obciążeniowego pozwala na zmniejszenie napięcia emocjonalnego. Nie należy stosować go jednak permanentnie.
Wiele osób koc obciążeniowy używa jako skuteczne narzędzie służące do samoregulacji emocjonalnej w przypadku trudności. W szczególności w trakcie wzburzenia, niepokoju czy wściekłości, głęboki ucisk koca może pomóc w odzyskaniu równowagi emocjonalnej, zmniejszając napięcie nerwowe.

Jednak koc obciążeniowy nie jest cudownym rozwiązaniem dla wszystkich trudności emocjonalnych i tym samym nie zastąpi profesjonalnej pomocy terapeutycznej, zwłaszcza w przypadku poważnych zaburzeń psychicznych. Może stanowić element uzupełniający terapię, ale nie powinien być traktowany jako jedyny środek leczniczy, szczególnie bez wskazań medycznych.
Koc obciążeniowy, kołdra obciążeniowa, czucie głębokie, autyzm

Codzienne spanie pod kocem obciążeniowym

Jak zauważa mgr Mateusz Nesterok, psycholog zdrowia i rehabilitacji, stosowanie koca obciążeniowego każdej nocy może w pewnych przypadkach doprowadzić do nasilenia się problemów psychologicznych z kilku powodów. Choć koc obciążeniowy może być korzystny w wielu sytuacjach, jego nadmierne lub nieodpowiednie użycie może przynieść niepożądany efekt.

Regularne korzystanie z koca obciążeniowego każdej nocy może sprawić, że organizm i umysł będą się do niego przyzwyczajać. Może to wprowadzić swego rodzaju uzależnienie, gdzie osoba zacznie odczuwać trudności w zasypianiu bez koca. Gdy nie będzie dostępny, osoba taka może doświadczyć lęku, niepokoju lub innych trudności w osiągnięciu spokojnego snu.

Koc obciążeniowy działa na zasadzie głębokiej stymulacji, co wpływa na wydzielanie hormonów takich jak serotoninę i melatoninę. W efekcie organizm może nauczyć się polegać na kocu jako na środku wspomagającym produkcę tych hormonów. W takim przypadku, brak koca może zaburzyć naturalny rytm snu, wprowadzając niestabilność cyklu snu.
Koce obciążeniowe, kołdry obciążeniowe, zaburzenia czucia głębokiego, ADHD
Stosowanie koca obciążeniowego jako jedynego sposobu na poprawę snu może sprawić, że osoba zaniedba inne istotne czynniki wpływające na jakość snu, takie jak choćby higiena snu, ale także odpowiednio stworzone środowisko snu i jego harmonogram. Warto także zadbać o ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie przed snem. To bowiem może przyczynić się do długoterminowych problemów ze snem.

Dla niektórych osób, korzystanie z koca obciążeniowego w każdej sytuacji, nawet wtedy gdy nie jest to potrzebne, może prowadzić do wzmocnienia lęku, co nie jest korzystne. Przyzwyczajenie się do stosowania koca jako środka przeciw lękowi może prowadzić do większej zależności od niego i utrudnić radzenie sobie z lękiem w innych sytuacjach.

Dlatego też nie zalecamy spania pod kocem obciążeniowym każdej nocy, a jedynie w uzasadnionych przypadkach i w porozumieniu ze specjalistą. Obecnie najlepsze efekty w zakresie optymalizacji snu przynosi zachowywanie higieny spania, na którą składa się wiele czynników. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami, jakie zawierają niezwykle ważne, a także bardzo cenne wskazówki związane ze snem.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Koc obciążeniowy, materac 200x160, materace piankowe

FAQ: Koc obciążeniowy

Do czego służy koc obciążeniowy?

Koc obciążeniowy może pełnić rolę cennego wsparcia emocjonalnego dla wielu osób. Jego właściwości terapeutyczne pozwalają na redukcję stresu, poprawę jakości snu i samoregulację emocjonalną. Wykorzystywany z rozwagą i świadomie, może być wartościowym narzędziem do poprawy ogólnego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Jak często można spać pod kocem obciążeniowym?

Koc obciążeniowy można stosować regularnie jako element terapii sensorycznej, ale korzystanie z niego powinno być ustalone w porozumieniu z terapeutą lub lekarzem. Nie ma jednoznacznej reguły, jak często spać pod kocem obciążeniowym, ponieważ to zależy od indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu.

Kto może korzystać z koca obciążeniowego?

Koc obciążeniowy polecany jest głównie dla osób z zaburzeniami czucia głębokiego, takimi jak zaburzenie integracji sensorycznej. Inne osoby czasami korzystają z niego sporadycznie przy stanach wzmożonego napięcia emocjonalnego, jak lęki czy stres. Mimo to, zawsze przed rozpoczęciem korzystania z koca obciążeniowego, ważne jest skonsultowanie się z terapeutą, ergoterapeutą lub lekarzem w celu dokładnej oceny i zrozumienia, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla danej osoby.

Czym jest wypełniony koc obciążeniowy?

Koc obciążeniowy jest zazwyczaj wypełniony żwirkiem lub szklanym granulatem. Te materiały zapewniają odpowiednią wagę i równomierne rozłożenie ciężaru na całej powierzchni koca. Dzięki temu koc obciążeniowy może wywierać przyjemne uczucie ucisku, co wpływa na poprawę odczuwania propriocepcji, czyli czucia głębokiego. Może też przynieść ulgę osobom z niektórymi zaburzeniami czucia.

Po jakim czasie działa koc obciążeniowy?

Działanie koca obciążeniowego może różnić się w zależności od osoby, jej potrzeb i indywidualnej reakcji. Nie ma określonego czasu, po którym można spodziewać się efektów. Niektóre osoby mogą odczuć ulgę i efekty od razu po użyciu, podczas gdy inne potrzebują kilku dni lub tygodni regularnego korzystania, aby dostrzec korzyści. Dla osób z zaburzeniami czucia głębokiego ważne jest systematyczne stosowanie koca obciążeniowego zgodnie z zaleceniami terapeuty, aby obserwować jego wpływ na samopoczucie i reakcje organizmu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...