Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak rozpoznać i leczyć chroniczne zmęczenie?

25 stycznia 2024
Chroniczne zmęczenie, CFS, syndrom chronicznego zmęczenia
Chroniczne zmęczenie to stan psychofizyczny, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Mając one znaczący wpływ na codzienne życie i funkcjonowanie biopsychospołeczne tych osób. W obliczu notowanego współcześnie zbyt szybkiego tempa życia, wielu z nas doświadcza okresowego zmęczenia związanego z intensywną pracą i stresem co niezwykle często wiąże się też z bezsennością. Jednak dla niektórych ludzi zmęczenie staje się chroniczne, czyli trwa przez długi czas, a jednocześnie nie ustępuje.

Choć samo chroniczne zmęczenie nie jest raczej jednostkowym schorzeniem, ale zawsze wynika ze złożoności sytuacji i schorzeń, jego wpływ na jakość życia może być ogromny. Ludzie zmagający się z chronicznym zmęczeniem często doświadczają nie tylko wyczerpania fizycznego, ale również trudności natury psychicznej i społecznej, co zmienia ich życie. Dlatego też właściwe rozpoznanie i leczenie chronicznego zmęczenia stanowi wyzwanie.
 
Ciągłe zmęczenie, toczeń, RZS, EBV, cytomegalowirus

Główne przyczyny chronicznego zmęczenia

Co do zasady chroniczne zmęczenie może być rezultatem różnorodnych czynników, natury fizycznej i psychospołecznej. Wzrastająca liczba przypadków chronicznego zmęczenia sprawia, że warto jest zrozumieć główne przyczyny tego zjawiska, aby móc nim zarządzać.

Jedną z najczęstszych przyczyn chronicznego zmęczenia są choroby przewlekłe. Warto bacznie obserwować symptomy, ponieważ nawet pozornie normalne infekcje, a w tym nawet popularnie występujące wirusy, jak SARS-CoV-2, EBV czy cytomegalowirus, często trwale osłabiają organizm. Przyczyniają się też do tego cukrzyca, toczeń czy RZS, bowiem mają one duży wpływ na poziom energii.

Inna przyczyna to zaburzenia hormonalne, które wpływają na energię do funkcjonowania. Z ciągłym zmęczeniem związane są w pierwszej kolejności różnego rodzaju choroby tarczycy, a zwłaszcza jej niedoczynność. Wpływ na chroniczne przemęczenie mają też nieregularności hormonalne występujące u kobiet, jak choćby nieuchronnie nadchodząca menopauza, która wpływa na różne aspekty życia.

Za ważny powód chronicznego zmęczenia uważa się też brak składników odżywczych, a przede wszystkim żelaza, magnezu, witamin z grupy B czy witaminy D, a więc ważnych dla życia mikroelementów. Tutaj ważna jest oczywiście właściwa dieta, a w niektórych przypadkach warto rozważyć również suplementy diety zażywane pod nadzorem specjalisty. Ciągłe zmęczenie minie, gdy deficyty witamin i minerałów zostaną pokonane.

Ostatnią z przyczyn ciągłego zmęczenia jest brak zachowywania przez kogoś właściwej higieny snu, co wiąże się też z trybem życia. Obecnie życie wielu z nas niesie ze sobą wielkie wyzwania związane bezpośrednio ze stresem i presją, które nas zżerają. To z nimi bardzo często wiąże się depresja, a także napięcie emocjonalne związane w jakiś sposób z życiem zawodowym i osobistym, które wpływają na samopoczucie. Do chronicznego zmęczenia prowadzi też bezsenność, jaka zmniejsza też zdolność do regeneracji.
Chroniczne zmęczenie, CFS, nadmierny stres

Metody leczenia chronicznego zmęczenia

Skuteczne leczenie chronicznego zmęczenia zawsze wymaga indywidualnego podejścia, które uwzględnia aspekty fizyczne i psychiczne, a więc perspektywy holistycznej. Tylko taka bowiem może pomóc w poprawie jakości życia osób borykających się z ciągłym zmęczeniem. Dlatego najważniejsze jest leczenie przyczynowe skupiające się na źródle.

Kluczowe jest zidentyfikowanie i leczenie chorób podstawowych, czyli pierwotnych przyczyn, które wywołują chroniczne zmęczenie. Zależnie od tego, co jest jego przyczyną, wymagana może być farmakoterapia lub psychoterapia, albo inne formy leczenia. Zalicza się do nich choćby terapię hormonalną, która pomoże przy zaburzeniach hormonalnych.

W przypadku stwierdzenia niedoborów witamin lub minerałów, a niekiedy także innych substancji odżywczych, konieczna może być intensywna suplementacja prowadzona pod nadzorem specjalisty. Ta może pomóc w przywróceniu równowagi organizmu, a w tym uzupełnieniu brakujących mikroelementów i makroelementów. Warto więc skonsultować się z lekarzem w celu dostosowania leczenia.
Chroniczne zmęczenie może mieć przyczynę somatyczną lub psychiczną.
Schorzenia takie jak depresja także mogą wywoływać chroniczne zmęczenie, podobnie zresztą jak inne trudności natury psychologicznej. W tym również niewłaściwe strategie radzenia sobie ze stresem, które prowadzą do napięcia emocjonalnego. W takim przypadku pomocna będzie psychoterapia, której celem będzie zwiększenie wglądu w siebie, a przy tym skuteczne nauczenie się radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami, co poprawi także samopoczucie.

Z pomocą może przyjść aktywność fizyczna, która zawsze przynosi liczne korzyści. W tym choćby poprawę kondycji, co pomoże radzić sobie z ciągłym zmęczeniem lepiej. Oczywiście tę niełatwo jest uprawiać podczas epizodu depresyjnego. a także innych zaburzeń afektywnych. Nie należy więc nikogo zmuszać do jej wykonywania, jeśli osoba ta sama nie wyraża takiej woli.

Zmęczeniu przeciwdziałają techniki relaksacyjne. a w tym te oparte na metodach z Dalekiego Wschodu. Skuteczna jest choćby medytacja i joga. które pomagają w zmniejszeniu poziomu stresu, co poprawia samopoczucie. Także mindfulness pozwala na lepsze kontrolowanie stresu, bowiem opiera się na wzmacnianiu uważności, która daje większą samokontrolę.
Chroniczne wyczerpanie, syndrom chronicznego zmęczenia, suplementy diety

Zarządzanie zmęczeniem i stresem

Popularne obecnie szybkie tempo życia powoduje, że coraz więcej osób na całym świecie przekonuje się, że przewlekłe zmęczenie i chroniczny stres są uciążliwym problemem. Poza tym zatrważający dla nas jest fakt, że występuje on powszechnie, a także stale się rozszerza. Wpływa to na dobrostan psychiczny całego społeczeństwa i jednostek. Dlatego ważne jest posiadanie strategii psychologicznych, które pozwolą zapobiec zmęczeniu.

Bardzo ważne jest planowanie i organizacja swojej pracy. Wiadomo bowiem nie od dziś, że skomplikowane harmonogramy i nawał obowiązków mogą generować przewlekły stres, a tym samym prowadzić do odczuwania ciągłego zmęczenia. Tworzenie jasnych planów i priorytetów pomoże w zmniejszeniu uczucia przytłoczenia.

Warto pamiętać o odpowiednim podejściu do zadań, a więc pozbawieniu się niepotrzebnego lęku. Podejmowanie prób kontrolowania wszystkiego dokoła zawsze prowadzi bowiem do nadmiernego stresu. Warto rozwijać elastyczne podejście do zadań, które opiera się też na wykształceniu w sobie umiejętności delegowania zadań, a przy tym również skuteczne nauczenie się pełnej akceptacji tego, czego nie da się kontrolować.

Profilaktycznie zadziała także odpoczynek i sen, które są niezbędnymi elementami życia. Zadbać należy bowiem o regularny sen, który pozostaje kluczowy dla utrzymania energii, jak również zdolności radzenia sobie ze stresem w zdrowy sposób. Stworzenie spokojnego środowiska do spania, ustalanie stałych godzin snu i unikanie kofeiny przed snem mogą pomóc w poprawie jakości snu.

Inną kwestią jest utrzymywanie zdrowej diety, które również ma kluczowe znaczenie. Wpływa bowiem na poziom energii, co przekłada się możliwości adaptacyjne. Stąd też zaleca się unikanie nadmiaru kofeiny, cukrów prostych czy ciężkostrawnych potraw, co poprawi równowagę energetyczną.

Poprawa komptencji w zakresie zarządzania zmęczeniem i stresem to proces, który wymaga świadomego wysiłku i praktyki. Wdrożenie w życie zdrowych nawyków oraz skutecznych strategii może znacząco poprawić jakość życia i zdolność radzenia sobie z wyzwaniami. Pomocne będzie też wsparcie społeczne, bowiem dzielenie się emocjami z otoczeniem lub terapeutą zmniejsza obciążenie psychiczne, co pozwala znaleźć równowagę.
Chroniczne zmęczenie, presja szkolna, bullying

Chroniczne zmęczenie u dzieci i młodzieży

Również u dzieci i młodzieży współczesny tryb życia wywołuje coraz częściej chroniczne zmęczenie. Wpływa na to represyjny system edukacji, lecz nie tylko. Są one bowiem stale przebodźcowane również zajęciami pozalekcyjnymi, w których nie zawsze uczestniczą chętnie i z własnej woli. Męczące jest też bogate życie cyfrowe, a więc używanie sprzętów elektronicznych.

Wpływ na przemęczenie u dzieci mają też pozostałe elementy życia. Wśród nich wymienia się niewłaściwą dietę i brak aktywności fizycznej, które mogą bezpośrednio wpływać na to, że nie mają one wystarczającej ilości snu, co zaburza regenerację. Jednak jedynie dogłębne zrozumienie przyczyn i skutków zjawiska chronicznego zmęczenia występującego u dzieci i młodzieży jest niezwykle ważne dla zapewnienia optymalnych warunków rozwoju młodych ludzi.

Pomocne w niwelowaniu chronicznego zmęczenia u młodych ludzi będzie w pierwszej kolejności zadbanie o higienę życia, na którą składają się nawyki żywieniowe czy aktywność fizyczna. Jej elementem jest higiena snu, o jaką dbałość to jedna z podstaw. Poza tym należy zminimalizować stres przez zmniejszenie zadań w ciągu dnia. Pomoże to zwiększyć ilość energii u dzieci i młodzieży.

Warto jest wprowadzić zdrową równowagę między nauką, relaksem a aktywnością. Pomoże to zachować optymalny stan zdrowia w każdym z trzech jego elementów, a więc w sferze psychicznej, fizycznej i społecznej. Przydatne będzie również rozwijanie kompetencji w zakresie radzenia sobie ze stresem, którego w życiu nie da się uniknąć.
Ciągłe wyczerpanie, syndrom chronicznego zmęczenia, naturalne energetyki

Wpływ jakości snu na chroniczne zmęczenie

Coraz więcej ludzi wie, że jakość snu odgrywa przewodnią rolę w samopoczuciu. Wpływa ono na zdrowie somatyczne i psychiczne, co następnie ma ogromne wręcz przełożenie na funkcjonowanie społeczne każdej jednostki. Pewna część osób cierpiących z powodu chronicznego zmęczenia to ignoruje, żyjąc w błędzie i pogłębiając problem. Natomiast inne osoby trafiły na ten tekst chcąc sobie pomóc.

Dla zapewnienia higieny snu warto stosować szereg praktyk, które ją zapewnią. Pozwoli to poprawić jakość snu, a więc lepiej się regenerować. Stąd też należy dbać o regularny sen i stałą rutynę, a przy tym również unikanie stymulantów, jak choćby kofeiny zaburzającej strukturę snu. Dzięki temu znacząco poprawisz komfort snu, dając sobie przez to lepszy wypoczynek.

Podstawą snu jest funkcjonalny materac, który zapewnia komfort i wsparcie dla kręgosłupa. To właśnie dobre materace są kluczem, o czym od dawna wiedzą nasi czytelnicy, jakimi są świadomi i racjonalni ludzie. Jedynie materace o odpowiedniej twardości i elastyczności mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała podczas snu, co ma oczywiście ogromne znaczenie dla redukcji bólu pleców skutkującego poprawą jakości snu.

Męczące wiele osób chroniczne zmęczenie pomoże pokonać również za pomocą właściwie dobranej poduszki do spania, która także odgrywa nieocenioną rolę. Wspomaga ona bowiem utrzymanie prawidłowej pozycji głowy i szyi w trakcie snu. Nieprawidłowo dobranej poduszce można przypisać nie tylko bóle szyi, ale także problemy z oddychaniem podczas snu. Dlatego warto dostosować poduszkę do własnych preferencji i potrzeb.
Chroniczne zmęczenie może wynikać z niewłaściwej higieny snu.
Na zdolność zasypiania i utrzymania snu, a szczególnie głębokiego, wpływ ma regulacja temperatury. Jedynie pełen komfort termiczny zapewnia optymalne warunki snu, co pozwala zminimalizować chroniczne zmęczenie. Pamiętaj więc, że temperatura w sypialni nie może być wysoka, a odpowiednia wentylacja pomieszczenia dodatkowo poprawia jakość powietrza.

Ekspozycja na światło niebieskie z ekranów elektronicznych przed snem może zakłócać produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację snu. Dlatego też warto ograniczać korzystanie z urządzeń elektronicznych co najmniej godzinę przed snem. W zamian warto oddać się stałej rutynie, takiej jak czytanie, relaksująca kąpiel czy medytacja, aby zasygnalizować organizmowi zbliżający się sen. To pomaga w przygotowaniu ciała do odpoczynku i służy poprawie jakości snu.

Właściwe zadbanie o higienę snu, a w tym o odpowiedni dobór materaca i poduszki, to bardzo ważne kroki służące walce z chronicznym zmęczeniem. Inwestycja w zdrowy sen przekłada się na dobre samopoczucie, a więc na poprawę jakości życia. Wydajny sen na najlepszym materacu zwiększa możliwości regenaracyjne organizmu, co pozwala wejść na wyższy poziom funkcjonowania biopsychospołecznego.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace, piankowy materac, dobór materaca do wagi

FAQ: Chroniczne zmęczenie

Co to jest chroniczne zmęczenie?

Chroniczne zmęczenie to niepożądany stan psychofizyczny, w którym jakaś osoba doświadcza uporczywego uczucia wyczerpania. Dzieje się tak mimo zapewnienia sobie dostatecznej ilości snu i odpoczynku. Charakteryzuje się trwałością objawów przez co najmniej sześć miesięcy i może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne.

Jakie są objawy chronicznego zmęczenia?

Objawy chronicznego zmęczenia mogą obejmować uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii, trudności z koncentracją i innymi procesami poznawczymi, bóle mięśni i stawów oraz zaburzenia snu. Warto być czujnym i próbować niwelować te objawy jeszcze zanim chroniczne zmęczenie wywoła dolegliwości innego rodzaju.

Co może być przyczyną chronicznego zmęczenia?

Przyczyny chronicznego zmęczenia są różnorodne. Mogą obejmować choroby przewlekłe, zaburzenia hormonalne czy niedobory składników odżywczych. Chroniczne zmęczenie może być też wywołane przez stres, bezsenność czy trudności natury społecznej. Każda przyczyna ciągłego zmęczenia jest ważna i należy zwrócić na nią uwagę.

Do jakiego lekarza iść z ciągłym zmęczeniem?

W przypadku ciągłego zmęczenia warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Pomocny może być też lekarz internista, który zajmie się bardziej dogłębną analizą chronicznego zmęczenia. Jeśli podejrzewa się przyczyny hormonalne, neurologiczne lub psychologiczne, wskazane jest skonsultowanie się z endokrynologiem, neurologiem lub psychiatrą i psychologiem. Niekiedy pomocne są badania laboratoryjne krwi, a także badania obrazowe.

Jak pozbyć się chronicznego zmęczenia?

Pozbycie się chronicznego zmęczenia wymaga zidentyfikowania i leczenia przyczyn tego stanu. Istotne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych. Oprócz tego ważna jest zmiana stylu życia, a w tym zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia higiena snu. Często powrót do dobrej kondycji wymaga interwencja specjalistów.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: