Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy sama poduszka wystarczy, aby pokonać ból?

10 grudnia 2023
Czy istnieje poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji kopia
Ból kręgosłupa to niestety powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie, niezależnie od płci i wieku. W poszukiwaniu skutecznych metod łagodzenia bólu, wielu z nas zwraca uwagę na dostępne w sklepach poduszki ortopedyczne, które dają nadzieję na lepsze życie. Istnieją sytuacje, w których sama poduszka wystarczy, ale u części konieczne będzie bardziej kompleksowe podejście do leczenia.

Anatomiczne kształty poduszek ortopedycznych polskiej marki ONSEN® zostały zaprojektowane tak, aby skutecznie wspierać naturalną krzywiznę kręgosłupa, a także w odpowiedni sposób redukować nacisk wywierany na szyję, głowę i ramiona. W ten sposób pozwalają zachować neutralną pozycję przez całą noc, zwiększając jakość snu. Gwarantują również redukcję napięcia mięśniowego, co poprawia ergonomię snu.
Ból kręgosłupa, poduszki anatomiczne, poduszka ergonomiczna

Rola poduszki ortopedycznej

Dla wielu ludzi poduszki ortopedyczne stanowią nieocenione narzędzie wspomagające utrzymanie zdrowia i redukowanie bólu, szczególnie w obrębie kręgosłupa szyjnego. Mają one zdecydowanie większą rolę, niż wielu z nas przypuszcza. Oczywiście jedna z podstawowych to zapewnienie komfortu podczas snu, ale w przypadku ergonomicznych poduszek kluczowym jest utrzymywanie kręgosłupa w anatomicznej pozycji, co zapobiega jego dolegliwościom.

W odróżnieniu od poduszek w kształcie fali, te zaprojektowane przez ONSEN® zostały zaprojektowane specjalnie tak, aby dostosowywać się do naturalnej krzywizny kręgosłupa, a dodatkowo skutecznie podpierać głowę. Mają również krawędzie wyprofilowane tak, aby utrzymywać barki w neutralnej pozycji. Dzięki temu umożliwiają spanie w zdrowej pozycji, co przeciwdziała przeciążeniom i redukuje napięcie.

Przez równomierne rozłożenie ciężaru ciała, prawdziwe poduszki ortopedyczne o anatomicznym kształcie przyczyniają się do redukcji napięcia mięśniowego. To szczególnie istotne dla osób, które doświadczają bólu pleców związanego z niewłaściwą pozycją ciała. Powinny być zaprojektowane z myślą o redukcji nacisku na konkretne obszary ciała, a w pierwszej kolejności takie jak odcinek szyjny czy piersiowy.

Oferowane przez nas poduszki anatomiczne są dostępne dla każdego, a także mają różne kształty i rozmiary, aby dobrać je do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że poprawa komfortu snu z użyciem poduszki może przyczynić się do lepszego zdrowia. Zdrowy sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu, zwłaszcza dla osób z bólami kręgosłupa, bowiem wspomaga proces leczenia.

Pamiętajmy więc, że rolą poduszki ortopedycznej jest zapewnienie wygody podczas snu, ale także o aktywny udział w dbaniu o zdrowie kręgosłupa. Wybór poduszki może stanowić istotny krok w kierunku łagodzenia bólu i poprawy jakości życia u osób z bólami pleców. Warto jednak pamiętać, że poduszka może być jednym z elementów leczenia bólu kręgosłupa, ale raczej nie powinna być jedynym elementem, aby mogła być skuteczna.
poduszka ortopedyczna asana kostrukcja

Ograniczenia poduszek ortopedycznych

Dostępne w sklepach poduszki ortopedyczne, choć są w wielu przypadkach niezaprzeczalnie skuteczne, zdecydowanie nie są panaceum na wszystkie dolegliwości kręgosłupa. Istnieją bowiem pewne ograniczenia poduszek, które należy uwzględnić, aby móc ocenić ich rzeczywistą rolę. Zarówno w łagodzeniu bólu kręgosłupa, jak i pod kątem wygody.

W przypadku części chorób kręgosłupa, takich jak choćby bardzo zaawansowane stadium dyskopatii czy zwyrodnienia stawów o dużym natężeniu, poduszki ortopedyczne mogą okazać się dla części pacjentów niewystarczające. Konieczne w takich przypadkach jest skonsultowanie się z lekarzem, co pozwoli rozpocząć terapię.

Należy pamiętać też, że każdy inaczej reaguje na poduszki ortopedyczne. Choć z zasady są one przeznaczone dla szerokiej rzeszy ludzi, to istnieje również także niewielki odsetek społeczeństwa, który nie powinien ich stosować. Należy to uszanować, a więc nie zmuszać się do eksperymentowania, które może w konsekwencji bardziej zaszkodzić, a nie pomóc.

Co do zasady poduszki ortopedyczne powinny być traktowane jako element szerokiego, holistycznego podejścia do leczenia bólu kręgosłupa. Samo korzystanie z poduszki ortopedycznej nie zastąpi terapii manualnej czy ćwiczeń. Powinno być to powiązane z zachowaniem higieny snu, ale również z dbałością o codzienne stosowanie właściwej ergonomii życia. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać wdrożenie programu rehabilitacji, w czym pomoże fizjoterapeuta.

Co ważne, na skuteczność poduszek ortopedycznych mogą wpływać inne czynniki. W tym wybór odpowiedniego materaca ortopedycznego, który pozwoli utrzymać zdrowie kręgosłupa. Wpływ ma też aktywność fizyczna czy ergonomia, a więc elementy codziennego życia. Tylko bowiem holistyczne podejście pozwala utrzymać pełnię zdrowia. Sama poduszka nie wystarczy, aby się nim cieszyć.
Materace ortopedyczne, poduszka do spania, modele poduszek

Poduszka ortopedyczna a różnice indywidualne

Podczas gdy różne poduszki ortopedyczne zdobywają uznanie jako narzędzie w łagodzeniu bólu kręgosłupa, kluczowym elementem przy ich wyborze powinno uwzględnienie różnic indywidualnych każdej osoby. Warto zrozumieć, jak te różnice wpływają na wybór odpowiedniej poduszki do spania, a także jak patrzeć na jej parametry.

Każda osoba ma unikalną budowę, co prowadzi do tego, że jeden model poduszki nie będzie uniwersalny, czyli odpowiedni dla wszystkich. Łatwe do zauważenia różnice w budowie ciała, takie jak długość szyi czy szerokość ramion, wpływają zatem na to, jaką poduszkę warto wybrać. Wpływ na to mają też preferencje snu, a w tym pozycja do spania.

Różnice obejmują również uczulenia i wrażliwość, przez co należy zwracać uwagę na to, jaki rodzaj pianek używa się do produkcji poduszek ortopedycznych. Zawsze jednak najlepszym i najbezpieczniejszym będzie pianka wysokoelastyczna. Ta bowiem jest materiałem hipoalergicznym, a obok tego cechuje się również niezwykle dobrą dynamiką, co wspomaga podparcie.

Również inne potrzeby zdrowotne, takie jak bezdech senny czy RZS, ale również te mniej oczywiste, jak zespół niespokojnych nóg, powinny wpływać na wybór poduszki. Obok tego znaczenie ma też pozycja snu, bowiem poduszki są projektowane głównie pod ich kątem. Osoby, które często zmieniają pozycję podczas snu, mogą potrzebować poduszki, która jest bardziej elastyczna, a także ergonomicznie dopasowana do spania w kilku pozycjach.
Czy sama poduszka wystarczy, różnice ortopedyczne, poduszki piankowe

Poduszka jako uzupełnienie funkcjonalnego materaca

Jak wiadomo, poduszka i materac są jak duet, który powinien wspołpracować w celu zapewnienia wygody i optymalnego wsparcia dla kręgosłupa. Choć w pierwszej kolejności funkcjonalny materac to fundament utrzymania prawidłowej pozycji ciała, również komfortowa poduszka pełni istotną funkcję. Stanowi ona bowiem swoiste dopełnienie dzieła, jakim jest to harmonijne połączenie.

Nasz materac jest projektowany w design thinking tak, aby równomiernie rozkładać ciężar ciała, a tym samym wspierać naturalne ułożenie ciała i kręgosłupa. Poduszki naszej marki dostarczają natomiast dodatkowego wsparcia dla odcinka szyjnego. To natomiast sprawia, że kręgosłup utrzymuje odpowiednią pozycję, co jest kluczowe dla zdrowia.

Produkujemy wszystkie profilowane poduszki tak, aby były wygodne i wspierały zdrowie. Są przeznaczone do spania na plecach, ale ich boczne części zostały stworzone także do spania na boku, niezależnie którego. Odpowiednio dobrana poduszka wspomaga utrzymanie naturalnej pozycji szyi i głowy, co wpływa korzystnie na kręgosłup.
Sama poduszka może nie wystarczyć. Działa jednak w synergii z materacem.
W połączeniu z funkcjonalnym materacem, dobrze dobrana poduszka pomaga w skuteczny sposób zminimalizować nacisk na istotne obszary ciała. W rezultacie zmniejsza się ryzyko wystąpienia bólu mięśni i stawów, zwłaszcza u osób na nie podatnych. Dzięki tej synergii materaca i poduszki, komfort snu zdecydowanie rośnie. Poduszka pełni w tym duecie rolę ważnego elementu, który dopełnia materac.

​​​Poduszka jako uzupełnienie materaca piankowego o najlepszej na rynku funkcjonalności, odgrywa także ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej. Poprawiając bowiem ergonomię snu, wspomaga na co dzień utrzymanie zdrowego kręgosłupa, a to może skutecznie pomóc zdrowym osobom w zapobieganiu chorobom związanym z niewłaściwą postawą ciała.

Odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna stanowi więc nieodłączny element zdrowego snu, dopełniając funkcje materaca. Harmonijne połączenie tych dwóch elementów nie tylko wspiera kręgosłup, ale również przyczynia się niezwykle pozytywnie do poprawy zdrowia ogólnego, zarówno podczas snu, jak i w trakcie dnia. Dlatego też, przy wyborze materaca, równie istotne jest zadbanie o poduszkę anatomiczną, aby stworzyć sobie przestrzeń do regeneracyjnego snu.
Poduszka z pianki, poduszki memory, producent poduszek

Leczenie i fizjoterapia bólu szyi

Ból szyi to powszechna dolegliwość, która może mieć różne przyczyny, a w tym takie jak nieprawidłowe ułożenie podczas snu, ale również te ze snem niezwiązane. Jak choćby przeciążenie, kontuzje czy zwyrodnienia w tym obszarze. Skuteczne zarządzanie bólem szyi często wymaga zastosowania kompleksowego podejścia. W tym kluczową rolę odgrywa coraz częściej już nie tylko farmakologia i fizjoterapia, ale również w pełni właściwe podejście do higieny snu jako istotnego elementu życia.

W przypadku bólu szyi, objawowe leczenie farmakologiczne może obejmować stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Najczęściej są to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen czy paracetamol, które nagminnie są pacjentom zalecane w celu złagodzenia bólu czy stanu zapalnego. W przypadku bardziej intensywnego bólu, lekarz może również zalecić stosowanie leków opioidowych, jak choćby tramadolu.

To jednak fizjoterapia jest uważana przez wiele osób za najważniejszą. Ta w leczeniu bólu szyi jest bardzo ważna, bowiem koncentruje się na poprawie funkcji mięśni, stawów i postawy ciała, co zależy od przyjętych metod. Najczęściej są to ćwiczenia wzmacniające, które mają za zadanie pomóc w przywróceniu elastyczności i ruchomości stawów tam umieszczonych.

Pomocne są też masaże, o ile wykonuje je specjalista. Mogą bowiem pomóc rozluźnić mięśnie, które są zbyt napięte, co przekłada się na redukcję bólu i poprawę krążenia krwi. W konsekwencji więc pozwala na szybszą i skuteczniejszą regenerację kręgosłupa. Można łączyć je także z niezwykle skuteczną terapią manualną, która opiera się na różnych technikach. Może być to choćby manipulacja stawów czy mobilizacja mięśni, co poprawi ich ruchomość.
Ważnym elementem fizjoterapii zawsze jest higiena snu.
Niektóre formy fizjoterapii wykorzystują również technologie takie jak ultradźwięki czy prądy TENS. Te w założeniu mają pomóc w celu złagodzenia bólu, a także przez swoje właściwości mają za zadanie wspomóc gojenie, szczególnie tkanek miękkich. Niekiedy łączy się to z masażem punktów spustowych (ang. trigger points). Coraz częściej bowiem ból szyi jest związany z nimi związany. Specjalistyczny masaż punktów spustowych może pomóc w redukcji bólu.

Fizjoterapeuci zajmują się też edukowaniem pacjentów o prawidłowej postawie ciała. Niestety w toku studiów nie są uczeni o materacach, choć te są niezwykle ważne. Nie uczy się ich również o poduszkach, które również są istotne. Z tego powodu powstało wiele mitów na temat spania, co utrudnia edukację w zakresie ergonomii życia, a w tym nawyków ruchowych.

Skuteczne leczenie bólu szyi wymaga zindywidualizowanego podejścia, ale to właśnie higiena snu i fizjoterapia odgrywają fundamentalną rolę w procesie regeneracji. W krótkim okresie leki przeciwbólowe mogą okazać się przydatne, ale w nie spowodują one usunięcia objawów, które są powodem dolegliwości. Wobec tego warto dbać o dobry materac, a także wspomagać jego prozdrowotne działanie poduszką ortopedyczną o anatomicznym kształcie.

W dłuższej perspektywie czasowej ból szyi często wymaga również współpracy z dobrym fizjoterapeutą, bowiem to edukacja pacjenta dotycząca zdrowych nawyków ruchowych stanowi istotny element leczenia. Zapewnia to pacjentowi narzędzia do właściwego radzenia sobie z bólem, co przy odpowiednim leczeniu przełoży się też na zapobieganie nawrotom dolegliwości w obrębie szyi. Zawsze też należy skonsultować się z lekarzem, który zaplanuje całe leczenie.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Czy sama poduszka wystarczy, ból karku, boląca szyja, szyja

FAQ: Poduszka a ból karku

Na czym spać z bólem karku?

Z bólem karku należy spać na poduszkach ortopedycznych, które mają kształt wspierający fizjologiczną budowę kręgosłupa. Przede wszystkim jego odcinka szyjnego i piersiowego. Warto też zadbać o poduszkę wyprofilowaną dla ramion, gdy śpimy na plecach. Zwieńczeniem jest jednak funkcjonalny materac, który pozwoli na pełne wykorzystanie czasu snu w celu regeneracji.

Jaką poduszkę wybrać po operacji kręgosłupa szyjnego?

Po operacji kręgosłupa szyjnego należy wybrać poduszkę ortopedyczną o rzeczywiście anatomicznym kształcie. Odpadają więc poduszki w kształcie fali czy kostek mydła. Dobra poduszka ortopedyczna, która wspiera kręgosłup szyjny, musi mieć profile wspierające utrzymanie fizjologicznej pozycji szyi i głowy. Poza tym powinna być wykonana z pianki wysokoelastycznej, aby zachowywała dynamikę i cyrkulację powietrza.

Dlaczego sama poduszka nie wystarczy na ból szyi?

U części osób sama poduszka nie wystarczy na ból szyi, bowiem ich dolegliowści mogą być bardziej złożone. Dobrze zaprojektowana i wykonana poduszka ortopedyczna będzie wspierać zachowanie odpowiedniej pozycji głowy i szyi w trakcie spania. Zdarza się jednak, że dolegliwości są zbyt silne i wymagają wdrożenia bardziej kompleksowego leczenia. Sama poduszka nie zniweluje też w żaden sposób skutków posiadania zbyt miękkiego lub zbyt twardego materaca.

Czy powinno się spać bez poduszki?

Spanie bez poduszki zaleca się jedynie osobom śpiącym na brzuchu. W każdym innym wypadku, o ile lekarz nie wskazał inaczej, powinno się spać na poduszce. Głowa i szyja muszą bowiem mieć podparcie, aby w pełni się zrelaksować i tym samym dać możliwość zapadnięcia w głęboki, regeneracyjny sen.

Czemu unikać poduszek w kształcie fali?

Poduszek w kształcie fali warto unikać, ponieważ nie są dostosowane do anatomicznej budowy człowieka. Ich wysokość jest dopasowana najczęściej do spania na boku, jednak do spania na plecach ta jest już zbyt duża. Poza tym niemal żadna z nich nie ma stosownego wcięcia na barku czy głowę. W dodatku prawie każda z nich jest wycinana z bloków memory foam, która w nocy zaczyna się zapadać, a jej komórki zamykają się. To powoduje słabnące podparcie i zwiększenie temperatury, co wiąże z poceniem się głowy i karku.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...