Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Poznaj częste mity o materacach!
TEKST Z SERII KRÓTKA PIŁKA, CZĘŚĆ 2

20 czerwca 2023
Ceny materacy, poty w nocy, materac dwustronny, higiena snu
Zachęcamy do zapoznawania się z naszymi filmami z serii Krótka Piłka, jaka powstała w odpowiedzi na prośbę naszych klientów. Seria ta ma formę Q&A, w której odpowiadamy na pytania związane z wyborem materaca lub poduszki oraz procesem zakupowym. Zbiór pytań pochodzi bezpośrednio od klientów, a także osób kontaktujących się z nami w celu uzyskania porad od naszych specjalistów.

 

 

W drugim odcinku serii szybko i konkretnie odpowiadamy pytania związane z wyborem materaca do spania. Dotyczą one przede wszystkim budżetu na zakup materaca, który bywa niekiedy niezbyt wysoki. Powiemy także o poceniu się na materacu. Wyjaśniamy też, skąd wzięły się materace dwustronne i czy są funkcjonalne.
Ile kosztuje materac do spania, tanie materace do sypialni, producent materacy

Jak cena materaca ma się do jego jakości?

Pani Monika z Tarnowa zapytała nas o to, dlaczego większość sprzedawców w sklepach stacjonarnych pytanie o budżet przeznaczony na materac zadaje jako pierwsze. Sprzedawca, z którym się spotkała, próbował jej wyjaśnić, że od ceny materaca zależy jego jakość. Wzbudziło to wątpliwości klientki, ponieważ podobne zdanie słyszała także od innych sprzedawców. Chciałaby tymczasem kupić dobry materac w dobrej cenie.

W naszej ocenie pytanie o budżet powinien spowodować zapalenie się żółtej lampki w naszych głowach. Jeśli sprzedawca w pierwszych kilku pytaniach pyta o budżet, to chce się dowiedzieć, ile może na nas zarobić. Przez to, że sprzedawca oferuje materace w cenach od 2000 złotych do 15 000 złotych, klienci mają poczucie wartości materaca. Jest ono jednak złudne.

Jeśli dobry materac piankowy kosztuje około 5000 złotych, a jego waga to około 38 kilogramów, to przy rozmiarze 160x200 możemy powiedzieć, iż jest on dość przyzwoitym materacem. Taki materac prawdopodobnie zbyt szybko się nie wygniecie, bo to gęstość pianki świadczy o jego żywotności. Nie ma jednak reguły, że materac ważący 60 kilogramów będzie od niego lepszy, bo w pewnym momencie gęstość zacznie być zbyt wysoka. Najlepsza waga materaca 160x200 wynosi od 35 kilogramów do 45 kilogramów i to właśnie na te materace piankowe warto zwracać uwagę.

Sprzedawca pyta o budżet na materac z prostego powodu. Jeśli powiemy, że mamy na materac przeznaczone 4000 złotych, to on spróbuje nam sprzedać ten za 5000 złotych, czyli niewiele droższy. Jednak nie znaczy to wcale, że będzie to lepszy materac, a jedynie tyle, że jest w stanie zarobić na nas dodatkowe pieniądze. Budowa wielu materaców w sklepach stacjonarnych niewiele się różni, a ten sam materac może kosztować od 1500 złotych do 11 000 złotych lub więcej.
Pocenie się w nocy, za ciepły materac, nocne poty

Dlaczego pocisz się na swoim materacu?

Pani Paulina z Warszawy zadała nam pytanie o pocenie się na nieodpowiednim materacu. Zaznaczyła, że kupiła materac za 7900 złotych, a w jego pierwszej warstwie niestety jest pianka memory, także polecana przez sprzedawcę. W domu okazało się, że tego rodzaju pianka poliuretanowa zapada się i nagrzewa. Czuje się oszukana. Zauważyła też, że na tego rodzaju materace wiele osób narzeka.

Materace wykonane z pianki z pamięcią kształtu u większości użytkowników wywołuje problem z poceniem się. Oczywiście nie jest to regułą, ale około połowa ich posiadaczy o tym mówi. Pokazy z wykorzystywaniem kulek czy butelek z wodą nijak nie przekładają się na komfort użytkowania. Jasnym dla nas jest, że pianka visco nie może znajdować się w pierwszej warstwie materaca, jeśli ma być wygodny i zdrowy dla użytkownika.

Brak wskazania konkretnych parametrów pianek poliuretanowych to wprowadzenie klientów w dezorientację i w błąd, a także odmowa podania istotnych cech towarów, co stanowi działanie na szkodę konsumentów. Sprzedawca obowiązany jest przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień dotyczących rzeczy. Nieudzielenie informacji dotyczących pełnych parametrów pianek poliuretanowych składających się na rdzeń zakupionego materaca stanowi naruszenie prawnego obowiązku, co jest niezaprzczalne. Korzystajmy z tych praw i dokonujmy zwrotu materaca na zasadzie rękojmi.
Materac memory foam, materace z pamięcią kształtu, pianka viscoelastyczna

Jakie są wady i zalety materaca dwustronnego?

Pani Julia z Kielc zapytała nas o to, o co szczerze myślimy o materacach dwustronnych, ponieważ ma rozbieżne informacje. Z jednej strony sprzedawcy materaców często je zachwalają. Natomiast propagowana przez nas wiedza naukowa mówi, że są one jedynie chwytem marketingowym. Widzi też wiele różnych opinii o takich materacach.

Jak często powtarzamy, materac dwustronny w naszej ocenie nigdy nie powinien istnieć. Czujemy się wręcz przerażeni tym, jak częstosię go kupuje. Wyobraźmy sobie bowiem, że mamy materac piankowy opisywany jako dwustronny. W pierwszej warstwie znajduje się miękka pianka HR o wysokości kilku centymetrów. Pod nią znajduje się inny rodzaj pianki poliuretanowej, który ma stanowić jego rdzeń. Natomiast na spodzie materaca znajduje się pianka V, także kilka centymetrów.

Jeśli leżymy na górze tego modelu materaca, a więc na piance wysokoelastycznej, to dolna warstwa materaca stanie się niemal płaska. Wynika to z podstawowych właściwości pianki visco. Dopasuje się ona do stelaża, a nie do ciała, bo nie ma z nim kontaktu. Ale jeśli górna warstwa pianki wysokoelastycznej ma właściwą gęstość i twardość, może być to wygodne.

Przełożenie tego materaca na drugą stronę, spowoduje w prosty sposób, że dolna warstwa pianki HR się zgniecie, ponieważ jest miękka. Użytkownik leży bezpośrednio na piance termoelastycznej, która nie ma właściwości podpierających i tym samym zapadnie się. Pianka tego rodzaju nas bowiem otula, ale nie wypiera. Nie posiada ona właściwej sprężystości, co negatywnie wpływa na dynamikę materaca.

Co ważne, w obu przypadkach przynajmniej jedna warstwa takiego materaca będzie bardziej płaska niż druga. W efekcie może się okazać, że pokrowiec materaca będzie mniej dopasowany, a sam materac stanie się mniej funkcjonalny. To samo zjawisko będzie widoczne w przypadku materaca sprężynowego, gdzie dodatkowo będzie jeszcze warstwa kokosa czy filcu izolującego stal od pianek.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Poduszka na zmarszczki, poduszki przeciwzmarszczkowe, krem odmładzający

FAQ: Krótka Piłka (część 2)

Czy cena faktycznie odzwierciedla jakość materaca?

Cena materaca nie zawsze jest wskaźnikiem jego jakości. Wiele materaców w podobnych cenach może mieć podobne parametry i właściwości, dlatego warto badać inne cechy, takie jak waga czy gęstość pianki. Należy też zawsze pytać o parametry pianek, a także funkcjonalność materaca.

Dlaczego materace z pamięcią kształtu powodują pocenie się w nocy?

Materace z pianką pamięcią kształtu często powodują problem z poceniem się, ponieważ mogą nagrzewać się w nocy. Wynika to z faktu, że cechują się one zjawiskiem lustrzanego odbicia ciepła. Pianka visco nie powinna znajdować się w pierwszej warstwie materaca, aby móc powiedzieć, że jest on wygodny i zdrowy.

Czy materace dwustronne są dobrym wyborem?

Materace dwustronne mają swoje ograniczenia. Zmieniając stronę materaca, można wpłynąć na jego właściwości, ale rzadko jest to korzystne. Nie wpływa to na żywotność samego materaca.

Dlaczego sprzedawcy często pytają klientów o budżet na materac?

Wielu sprzedawców pyta o budżet przeznaczony na zakuo materaca, aby dostosować cenę jakiegoś rodzaju materaca do możliwości klienta. Często próbują sprzedać droższy materac, nawet jeśli nie jest on lepszej jakości od tańszego modelu, albo ich wnętrza są takie same.

Jakie parametry materaca piankowego warto brać pod uwagę?

Przy wyborze materaca piankowego warto zwracać uwagę na jego wagę, która powinna wynosić od 35 do 45 kilogramów przy rozmiarze 160x200, ponieważ waga i gęstość pianki świadczy o jego żywotności. Zawsze powinniśmy pytać też o pełne parametry pianek poliuretanowych, a więc ich rodzaj, gęstość i twardość.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej porad ekspertów: