Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Poznaj częste mity o materacach!
TEKST Z SERII KRÓTKA PIŁKA, CZĘŚĆ 7

6 września 2023
Wiedza o materacach, sklep z materacami, producent materacy
Zachęcamy do zapoznawania się z naszymi pełnymi wiedzy filmami z serii Krótka Piłka, która powstała w odpowiedzi na prośbę naszych klientów. Seria ta przybrała formułę Q&A, w jakiej odpowiadamy na pytania związane z zakupem poduszki i materaca, a także całym procesem zakupowym. Pytania pochodzą bezpośrednio od klientów, a także osób kontaktujących się z nami w celu uzyskania informacji od naszych specjalistów.

 

 

W siódmym odcinku serii obszernie i konkretnie odpowiadamy pytania związane z wyborem materaca do spania. Odpowiadamy na pytania o tym, dlaczego pocenie się w nocy może mieć związek z materacem, a także czy istnieją materace ekologiczne i czym się odznaczają. W tym odcinku mówimy też o szerokościach materaców dla różnych osób.
Materac a pocenie się, spanie na materacu, pianka memory

Czy materac ma wpływ na pocenie się w nocy?

Pani Anna z Warszawy zapytała nas w długiej rozmowie telefonicznej, czy materac może mieć jakikolwiek wpływ na pocenie się w nocy, ponieważ nie ma w klimatyzacji. Zauważyła, że latem poci się na materacu, a po jego wymianie na nowy model problem nasilił się jeszcze mocniej. Chciała dowiedzieć się, jaki wpływ materace mają na potliwość.

Większość dziś powszechnie dostępnych materaców zbudowane jest w oparciu o umieszczenie pianki visco w pierwszej warstwie. Ponieważ jest ona jedynym rodzajem pianki poliuretanowej, która posiada lepkość, a także cechuje się zjawiskiem pełzania polimeru, wpływa na potliwość. Cechy, jakie posiada memory foam, eliminują ją z pierwszej warstwy materaców funkcjonalnych zbudowanych w oparciu o rzetelną wiedzę zespołu specjalistów.

Nie jest żadną tajemnicą, że obecnie większa część użytkowników materaców z pamięcią kształtu poci się na nich. W szczególności zaś nocne poty obejmują okres wiosny i lata. O ile ktoś nie posiada klimatyzacji, która te różnice twardości pianki nieco niweluje. Większość ludzi jednak w piance memory się zatopi, a jej komórki zamkną się bez zapewnienia sensownej cyrkulacji powietrza, co doprowadzi do przegrzania.
Szerokość materaca, wielkości materaców, sklep z materacami

Czy szerokość materaca ma znaczenie?

Pan Szymon ze Szczecina poważnie zastanawiał się nad zmianą rozmiaru materaca, jaki posiada. Obecnie śpi bowiem na materacu piankowym 160x200, ale chce go wymienić na nieco mniejszy, bo na materac piankowy 120x200 o podobnych funkcjonalnościach. Powiedział nam, że ma obecnie 188 centymetrów wzrostu, natomiast waży aktualnie niemal 100 kilogramów, przez co ma wątpliwości co do tego, czy na małym materacu się wyśpi.

Musimy zaznaczyć, że dobór materaca do wagi to nadużycie, które nie ma uzasadnienia w aktualnej wiedzy naukowej, stanowiąc pewnego rodzaju bełkot. Przy wzroście klienta materac 160x200 daje pełną swobodę. Może on przyjąć każdą pozycję do spania, bez ograniczeń. Pomniejszenie powierzchni przez materac 120x200 może przynieść trudności. Klient ma już swoje nawyki, których zmiana da dyskomfort. Lepiej więc pozostać przy rozmiarze materaca, jaki posiada.

 
Materace ekologiczne, materac naturalny, materiały biodegradowalne

Który materac jest najbardziej ekologiczny?

Pani Kasia z Torunia jest ekolożką i bardzo dba o to, aby używać produktów obojętnych dla środowiska. Bardzo zależy jej na zakupie materaca ekologicznego, czyli eco-friendly. Wcześniej poważnie zastanawiała się nad materacem gryczanym, ale budzi on jej wątpliwości ze względu na kilka ważnych właściwości tego materiału. Chciała dowiedzieć się od nas, który materac wybrać, aby żyć w zgodzie z przekonaniami.

Musimy pamiętać, że pianka poliuretanowa jest ropopochodna. Nie wyklucza to jednak materaców piankowych z bycia ekologicznymi. Nie można powiedzieć, że nie są one eco-friendly wyłącznie z powodu pochodzenia. Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że funkcjonalny materac ma długą żywotność. Będziemy go więc wymieniać zdecydowanie rzadziej niż inne. Mogą mieć też mniejszy ślad węglowy, a także właściwą budowę.

Warto też mieć na uwadze, że materac eco-friendly powinien być wykonany właśnie z materiałów syntetycznych, które można ponownie przetworzyć. Nieprawdą jest natomiast, że ekologicznym materacem będzie coś, co będzie miało w sobie sprężyny, bawełnę czy kokosa, albo podobne materiały. Te bowiem często okazują się niezwykle nietrwałe i nieprzetwarzalne, przez co wiele z nich od dziesiątek lat zalega na wysypiskach śmieci w całej Europie.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace naturalne, materac ekologiczny, wyprzedaż materaców

FAQ: Krótka Piłka (część 7)

Czy materac ma wpływ na pocenie się w nocy?

Materace wykonane z pianki visco, znanej również jako memory foam, jak najbardziej wpływają na pocenie się w nocy, co potwierdza cała masa negatywnych opinii konsumentów. Ten rodzaj pianki poliuretanowej ma nietypowe właściwości, które mogą ograniczać cyrkulację powietrza i prowadzić do nocnego pocenia się. Szczególnie w okresie wiosennym i letnim, kiedy w Europie jest cieplej.

Czy szerokość materaca ma znaczenie?

Wybór szerokości materaca zależy od indywidualnych preferencji oraz rozmiaru łóżka. O ile waga nie ma znaczenia przy wyborze materaca, to wzrost może spowodować konieczność wykonania materaca na indywidualny wymiar. Materace o najpopularniejszej szerokości 160x200 zapewniają optymalną miejsca do spania i swobody ruchów dla dwojga.

Który materac jest najbardziej ekologiczny?

Najbardziej ekologiczne są funkcjonalne materace piankowe, a w pierwszej kolejności materac Osaka Air. Mimo tego, że pianki są wykonane z materiałów ropopochodnych, uważa się je za ekologiczne ze względu na ich długą żywotność i mniejszy ślad węglowy w porównaniu do innych typów materaców. Istotne jest również, aby materac był wykonany z materiałów syntetycznych, które można ponownie przetworzyć. Niektóre naturalne materiały, takie jak bawełna czy kokos, mogą być mniej trwałe i mniej przyjazne dla środowiska. Poza tym recykling materaca złożonego z wielu różnych materiałów może okazać się niemożliwy.

Czy istnieją materace ekologiczne?

Materace piankowe są uważane za ekologiczne ze względu na ich długą żywotność i potencjalnie mniejszy ślad węglowy. Wybór materaca ekologicznego zależy od osobistych preferencji i przekonań dotyczących ekologii. Unikać powinno się natomiast materaców lateksowych, bowiem pozyskiwanie naturalnego mleczka kauczukowego może przyczyniać się do degradacji środowiska.

Z czego powstaje pianka na materac?

Pianka na materac powstaje z produktów ropopochodnych, jak poliole i izocyjaniany. Nie należy się ich pod żadnym pozorem obawiać. Są one w pełni bezpieczne i finalnie mogą okazać się najbardziej ekologicznymi materiałami do produkcji materaców.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej cennych i przydatnych porad ekspertów...